Categories
Uncategorized

Çfarë mund të ndodhë tani me akta kuzat e Speciales ndaj Thaçit dhe Veselit?

Gjykata Sp eciale ende nuk e ka bërë të ditur vendimin për akta kuzën e pr opozuar të Pr okurorisë Sp eciale ndaj Presidentit Hashim Thaçi dhe ish-Kryeparlamentarit Kadri Veseli.

Për këtë arsye kanë filluar të diskutohen një numër sk enarësh që mund të rezultojnë nëse akta kuza k onfirmohet apo jo.

“Një akta kuzë e ko nfirmuar më së voni do të bëhet pu blike në paraqitjen fillestare të të ak uzuarit para gjykatës”, ka thënë për klankosova.tv, zëdhënësi i Dhomave të Sp ecializuara, Michael Doyle.

Megjithatë, ai pot encon se edhe nëse Gjy kata Speciale i h edh p oshtë këto akta kuza ndaj Thaçit dhe Veselit, kjo nuk e ndalon P rokurorinë e Specializuar që të nisë pr ocedura të reja.

Categories
Uncategorized

“Jo, jo, jo, jo… nuk dua ta besoj”/ Profesori i njohur, postim rrë qethës për vd ekjen që t ronditi të gjithë sot

Jo, jo, jo, jo…profesor Sabit Brokaj…nuk dua ta besoj nuk dua ta pranoj…mik i shtrenjtë…njeriu me vlera..mjeku i shkëlqyer…int elektuali i përkorë …Profesor të pash dje te kafja pranë shtëpisë ishe me bashkëshorten…diçka po lexoje në telefon. Pata në çast një dilemë t’i flas apo mos e shqetësoj…

Nuk ju fola. Gabova. Bisedat tona të gjata ajo qetësia juaj, arg umentimi dëgjimi i v ëmendshëm, kuraja dhe se rioziteti në çdo gjë që thoshit dhe bënit.

Nuk dua ta besoj që ajo ze mra juaj fi snike që sh ëroi dhe shp ëtoi aq shume z emra sot në mëngjes e l odhur u ndal… ç’është ky 13 sht atori f atal. Oh profesor sa me li gështove. Çfarë dh imbje. Jam i sht angur. O burrë i rr alle…ajo bujaria juaj. Nuk mund ta mendoj që nuk do takohemi më.

Shqipëria hu mbi një t.ribun di njiteti një politikan me parime një r eformator de mokrat një qytetar që hyri në h istori duke bërë histori.

Categories
Uncategorized

Nuk ka ku këndon tani dhe s’ka marrë lekë/ Ylli Baka tregon se sa ndihma ka marrë nga Edi Rama

Këngëtari shumë i dashur i shqiptarëve Ylli Baka, gjatë emisionit të sotëm “ABC e Pasdites” deklaroi se ka marrë tre paga l ufte.
Në kohën që dasmat dhe aktivitet muzikore kanë qenë të mbyllura, e këto të fundit janë ende me kuf izim, Baka tha se më të dëmtuarit janë muzikantët, të cilët askush nuk i ka përmendur.
‘Absolutisht unë kam marrë tre paga lu fte. Muzikantët sot nuk i ka përmendur njeri, por dua të them se kanë një humbje shumë të madhe”.-tha këngëtari.

Categories
Uncategorized

Ndërton një Iagje të pIotë me shtëpi! H umanisti HaIiI Kastrati jep Iajmin e madh..!

Hoxha dhe Hu manisti i madh Halil Kastrati ka dhënë lajmin e madh përmes një po stimi në profilin e tij zyrtar. Ai ka njoftuar për punimet që po bëhen për ndërtimin e shtëpive në një fshat të Mitrovicës “Një lagje”, kështu ka shkruar Halil Kastrati në profilin e tij. Ky është p ostimi i plotë i tij

Hoxha dhe Hu manisti i madh Halil Kastrati ka dhënë lajmin e madh përmes një p ostimi në profilin e tij zyrtar.

Ai ka njoftuar për punimet që po bëhen për ndërtimin e shtëpive në një fshat të Mitrovicës

“Një lagje”, kështu ka shkruar Halil Kastrati në profilin e tij.

Ky është p ostimi i plotë i tij: Nje lagje
Po vazhdojn punimet ne ndertimin e shtepive ne Frasher te Mitrovices
Bamires Zoti kurre mos ju humbte

Categories
Uncategorized

P aralajmërimi i fortë i kryeministrit italian: Ja çfarë do të ndodhë me Shqipërinë nëse nuk hapen negociatat (FOTO)

Për kryeminstrin italian Giuseppe Conte me pr ocesin e int egrimit të Shqipërisë e të vendeve të ish Jugosllavisë, është në lojë kredibiliteti i politikës së jashtme europiane.
Ai jep p aralajmërimin e fortë se nëse d ështojmë dhe këtë objektiv jo vetëm do të rr ezikojmë të shohim këto vende të heqin sytë nga Europa e të kërkojnë aleatët e tyre të vjetër, por rr ezikojmë që këto vende të kërkojnë aleancë me Federatën ruse por edhe me Turqinë.
“Integrimi i Shqipërisë në Bashkimin Europian e i vendeve të ish Jugosllavisë është një pr oces që absolutisht duhet të vazhdoj”, ka deklaruar ainë Konferencën për 45 vjetorin e Traktatit të Helsinikit, mbajtur sot në Romë në Pallatin Borromeo.

Categories
Uncategorized

Pas 29 vjetësh në Gjermani, m ërgimtari kthehet me familje për të jetuar në Kosovë

I njohur me n ofkën Bushi, Ibrahim Islami tash e 29 vjet jeton së bashku me familjen në Gjermani. Mirëpo jeta e tyre do të marrë një drejtim tjetër. Ai ka vendosur që bashkë me familjen dhe fëmijët të kthehet për të jetuar në Kosovë, shkruan Albinfo.ch.

Edhe pse fēmijët e tij tash e sa kohë janë nëpër shkolla në Gjermani, sipas Bushit, tash e tutje ata do të vazhdojnë shkollimin dhe edukimin në Kosovë, raporton albinfo.ch.

Një vendim të tillë ai e ka bërë të ditur përmes rrjetit të tij social F acebook.

“Të nderuar miq, pas qëndrimit në më rgim rreth 29 vjet bashkë me familjen time nga viti 1991, kam vendosur që fëmijët e mi t’i kthej në atdheun tim pas afër 30 vjet pune. Fëmijët e mi janë lindur, rritur dhe po shkollohen në Gjermani.

Categories
Uncategorized

Kafsha është ai në timon’/ Tërhiqte qenin zvarrë me makinë, Saimir Tahiri reagon për ngjarjen shokuese në Durrës

Një ngjarje aspak e këndshme është regjistruar në Sukth të Durrësit, ku një person kishte lidhur qenin pas makine dhe e tërhiqte zvarrë.

Në lidhje me këtë skenë të rëndë ka reaguar edhe ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, i cili shkruan se…per me teper kliko te linku

LINKU

Categories
Uncategorized

E FUNDIT / Bashkëshortja e Adem Mikullovcit tregon se kur do bëhet v arrimi i aktorit të nd jerë

Lumnije Mikullovci, bashëshortja, ka treguar se kur do bëhet va rrimi i aktorit të ndj erë Adem Mikullovcit. Ajo përmes një p ostimi në F acebook, tha

Ajo përmes një postimi në Facebook, tha se va rrimi do bëhet në va rrezat e qytetit në Dragodan/Arbëri me Ikindi në ora 16:00.

Ndërsa tha se pranë Teatrit Kombëtar në Prishtinë, është vendosur fotografia ku mund të bëhen h omazhet.

Ky është pos timi i plotë:
‘’ Të nderuar,

Va rrimi i të dashurit tonë Adem Mikullovci do të bëhet në v arrezat e qytetit në Dragodan/Arbëri me Ikindi në ora 16:00.

Pranë Teatrit Kombëtar në Prishtinë është vendosur fotografia ku mund të bëhen Homazhe nga ora 10:00!‘’

Categories
Uncategorized

​Kinezët ndërtojnë qytet rezistues ndaj ko ronavirusit

Kina po ndërton një qytet të ri, të zgjuar “rezistues ndaj CO VID-19”, me vendbanime të vetë-qëndrueshme të dizajnuara për të bërë jetën e njerëzve më të lehtë. Kjo është pjesë e planit për zonën e re të Xiong’an, një qytet afër Pekinit, i cili tejkalon zonën e gjerë të Londrës në madhësinë e tij.
Pajisjet e saj të teknologjisë së lartë, të tilla si serra, ballkone të mëdha dhe printerë 3D, do t’u mundësojnë banorëve të jetojnë më rehat në rast të kar antinave të ardhshme. Kompleksi në Provincën Hebei do të përbëhet nga blloqe apartamentesh prej druri, kopshte çati dhe do të përdorë burime të ripërtërira energjetike.

Do të ketë gjithashtu tarraca të përshtatshme për përdorimin e dronëve dhe hapësirë të mjaftueshme për të përmbushur nevojat e banorëve kur ata duhet të punojnë nga shtëpia. Pas projektit qëndron Gualart Architects me qendër në Barcelonë, e cila muajin e kaluar fitoi një tender në hartimin e komunitetit në Hong Kong, të cilin presidenti kinez Xi Jinping po e promovon si një “standard të ri në epokën pas CO VID-19” që mund të zbatohet edhe diku tjetër.
Projekti do t’u mundësojë banorëve të qytetit të prodhojnë burime në nivelin lokal dhe të sigurojnë të gjitha përfitimet “edhe në rast mbylljeje”, sipas kompanisë arkitekturore.

Categories
Uncategorized

Jepet vendimi nga Greqia/ Kufiri me Shqipërinë do të vazhdojë të jetë i mbyllur, ja deri kur

Në vendimin e bërë para pak në fletoren zyrtare,Athina lë të pa ndryshuar gjendjen më kufirin shqiptaro – grek.
Pra deri në datën 30 sh tator ,nuk lejohen të hyjnë turistët nga Shqipëria. Në pikat kufitare të Kapshtices dhe Kakavijës, do të lejohen përkatësisht 750 në Kakavijë dhe 300 në Kapshticë.

Lejohet të kalojnë vetëm shtetasit grekë dhe ata shqiptarë me leje qëndrimi në Greqi si dhe shtetasit shqiptarë që janë me punë sezonale në Greqi.
Të gjithë personat që kalojnë duhet të keni plotësuar formularin, jo me vonë se 24 orë nga dita e udhëtimit,dhe test ne gativ për co vid 19 jo më herët se 72 orë para hyrjes në kufi.
Të gjithë personat që kalojnë në pikat kufitare dhe aeroportin Elefterios Venizelos,duhet të qëndrojnë në ka rantinë 7 ditore në banesat e tyre.