Categories
Uncategorized

Reagim nga SHBA për a rrestimet në Kosovë nga EULEX-i


Veprimtarët e Fondit Vendlindja Thërret, Themeluesit e Organizatorët e Formacioneve U shtarake të U ÇK-së , gjegjsisht dhe Batalionin Atlantiku në SHBA, reagojnë për a rrestimin nga EULEX.

“A rrestimet, dhe a kuzat nga Gjykata Speciale, për k rime l ufte dhe k rime k undër njerëzimit shihet si disproporcionale dhe e padrejtë. Drejtësia ndërkombëtare ka dështuar të dënojë kr iminelët serbë të luftës! thuhet ndër të tjera në këtë komunikat.

Categories
Uncategorized

Gjermania jep lajmin e mirë për vendin tonë, ja çfarë do të ndodhë në muajin dh jetor


Ministri gjerman për çështjet evropiane, Michael Roth eshte shprehur se fundmi se po punohet që konferenca e parë për Shqipërinë të mbahet në muajin dh jetor

Në një konferencë për shtyp, ai deklaroi se presidencës kroate i është dërguar një mesazh i qartë për hapjen negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.
“Presidencës kroate ne i dërguam një mesazh të qartë për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut”, është shprehur ai.

Categories
Uncategorized

Shqipëria e gatshme të fillojë negocimin e kapitujve të anëtarësimit me BE-në


Lufta k undër ko rrupsionit në Shqipëri është bërë kaq e sofistikuar dhe kaq e fu qishme sa vendi është i gatshëm të fillojë negocimin e kapitujve të anëtarësimit

Në sesionin e 85-të plenar të GRECO-s, një organ që monitoron arritjet në fushën e ko rrupsionit në Shqipëri, u diskutua raporti i dytë duke u përqendruar në “Pa randalimin e ko rrupsionit në lidhje me anëtarët e Parlamentit, gjyqtarët dhe prokurorët”.
Qëllimi i seancës plenare të djeshme ishte të vlerësonte progresin e Shqipërisë në përmbushjen e rekomandimeve të GRECO-s për pa randalimin e ko rrupsionit, miratimin dhe zbatimin efektiv të kornizës ligjore për etikën në Kuvend, krijimin e strukturave përgjegjëse për etikën në Këshillin e Lartë Gjyqësor dhe Këshillin e Lartë të Prokurorisë si dhe krijimin e I nspektorit të Lartë të Drejtësisë.

Categories
Uncategorized

Tha se shqiptarët do të nxisin një 17 mars të ri, diplomati holandez i reagon a shpër Vuçiqit


Presidenti serb Aleksandar Vuçiq, ka thënë se shqiptarët po duan të nxisin një 17 mars të ri dhe të dëbojnë 95 mijë serbë nga Kosova.

Ai ka thënë se çështja e Asociacionit është “kryer” në vitin 2013, teksa ka akuzuar palën e Kosovës se nuk ka përmbushur detyrimet e saj.
“Do të nxisin një 17 mars të ri, të dëbojnë 95 mijë serbë dhe të përfundojnë punën”, ka thënë Vuçiq për TV Pink.
Ndaj kësaj deklarate, ka reaguar edhe ish-ambasadori i Holandës në Kosovë Robert Bosch.
Bosch këtë deklaratë, e ka quajtur “kë rcënim”, duke thënë se të njëjtën e kishte pohuar edhe Millosheviq në vitin 1989.
“A nuk ishte kjo ajo që tha Millosheviq në 89 për të marrë Kosovën? Një kë rcënim total nga serbët lokalë ndaj shumicës shqiptare nga ish-ministri i p ropagandës”, ka thënë diplomati holandez.
Sipas tij, ky lajm ngjallë te nsione.
“Shumë i rre zikshëm ky lajm i rremë, duke ngjallur te nsione. Shikoni se ku e solli në vitet nëntëdhjetë”, ka shkruar Robert Bosch në një postim në F acebook

Categories
Uncategorized

Meteorologët: Stuhia do të prekë dhe Shqipërinë 5 qytet qe duhet te marrin m asat


Pritet që stuhia që ka goditur Italinë pasditen e sotme të zhvendoset edhe në Shqipëri ndaj duhet te beheni gati dhe te mos udhetoni pershkak te re besheve te shiut.

Pritet qe shirat te prekin veriun e vendit dhe ky eshte nje pa ralajmerim.
Deri në 65 km/h kap shpejtësia e fu rtunave me erëra dhe shi të rrë mbyeshëm në rajonet përreth Romës. Sipas meteorologëve, këto fu rtuna do të zhvendosen përtej Adriatikut deri në Shqipëri.

Parashikohen shira të rrë mbyeshëm, teksa Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile i ka dërguar sot letër pesë prefekturave në vend, për të marrë masa pasi gjatë fundjavës pritet mot me reshje të shumta shiu. Letra u është nisur prefekturave të Shkodrës, Lezhës, Fierit, Vlorës dhe Gjirokastrës.
Ndaj duhet te jeni te kujdesshem dhe te merrni ma sat.

Categories
Uncategorized

Jepet lajmi i mrekullueshëm! Ulet numri i rasteve të reja me k oronavirus në Shqipëri


Dy pacientë kanë humbur jetën nga ko ronavirusi gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë, një 62 vjeçar nga Kurbini dhe një 68 vjeçar nga Librazhdi, me sëmundje bashkëshoqëruese.

Ndërkohë janë kryer 811 testime dhe janë konfirmuar 108 të prekur me virusin SA RSCOV2 në këto zona:

40 të prekur në Tiranë, 9 të prekur në Shkodër dhe në Durrës, 8 të prekur në Elbasan, 6 raste në Mat, 4 raste në Krujë, Fier, Kavajë, 3 të prekur në Korçë, Vlorë, Shijak, Sarandë, 2 raste në Librazhd dhe Kuçovë, 1 rast në Lezhë, Has, Rrogozhinë, Tropojë, Berat, Mallakastër, Peqin, Kolonjë.

88 qytetarë rezultojnë të shëruar në 24 orët e fundit, duke e çuar në 7397 numrin e personave që e kanë mundur C OVID-19. Aktualisht në spitalin I nfektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 179 pacientë, 18 në terapi i ntensive nga të cilët vetëm 5 pacientë janë të intubuar.

Categories
Uncategorized

Me këto dy mënyra natyrale do e ulni tensionin më shpejtë se me i laçe, përbërësit i keni në shtëpi


Tensioni i lartë i gja kut është një p roblem shumë i përhapur shëndetësor.

Nëse nuk tr ajtohet siç duhet, hi perten sioni mund të transformohet në një p roblem mjaft sh qetësues madje katas trofik duke shkaktuar di abet, së mundje kardio va skulare, p robleme me aftësitë e trurit dhe dësh tim të veshkave.
Shumica e njerëzve që vuajnë nga tensioni i lartë përdorin me dikamente të cilat shoqërohen me efekte anësore përfshirë: pagjumësinë, marramendjen apo kontraktime të muskujve.

Por ju mund të përdorni shumë thjeshtë edhe disa ushqime ose produkte që i gjeni lehtë në shtëpi siç janë hudhra, limoni apo uthulla e mollës.
Kura e Parë me Lëng Limoni
Përbërësit:

Ujë

Një limon

Udhëzimet

Shtrydheni lëngun e një limoni në një gotë me ujë dhe pijeni atë çdo mëngjes përpara se të konsumoni ushqim.
Limonët kanë aftësinë të ruajnë fleksibilitetin dhe funksionet e enëve të gj akut duke ulur kështu tensionin.

Kura e Dytë me Hudhër
Hudhra përmban substanca sulfuri që kanë aftësinë të ulin tensionin e gjakut dhe largojnë to ksinat dhe kolesterolin nga o rganizmi.
Këto substanca stimulojnë prodhimin e o ksidit nitrik dhe të rregullojnë tensionin e gj akut, duke i zgjeruar enët e tij.
Ju duhet të konsumoni 2-4 thelpinj hudhër të freskët në mëngjes përpara se të hani ushqim ose përpara se të flini.

Categories
Uncategorized

Vendimi i Qeverisë: Kafenetë lejohen të punojnë deri në orën 23:30, hiqet ora policore


Qeveria e Kosovës në mbledhjen e 32’të ka nxjerr vendim lidhur me masat parand aluese të pa ndemisë që ka shk aktuar k oronavirusi, pas propozimit të Ministrisë së Shëndetësisë. Gjatë mbledhjes u vendos që të gjithë qytetarët e huaj që do të vijnë nga vendet me r isk të lartë, sipas listës zyrtarë të ECDC, duhet të d ëshmojnë nëpërmjet testit RT-PCR se nuk janë të inf ektuar me Covi d-19.

Pastaj, të gjithë subjekteve që ofrojnë shërbime gastronomike, si restorantet dhe kafiteritë, u ndalohet funksionimi nga ora 23:30 deri në 5 të mëngjesit. Ndërsa nga ora 21:00 ndalohet muzika. Matja e t emperaturës është e obligueshme për të gjithë ata që hyjnë në objekte pu blike dhe private.

Categories
Uncategorized

26 të vd ekur nga rr ëzimi i avionit, Presidenti urdhëron hetim të shpejtë


Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy tha të shtunën se shkaqet e rr ëzimit të një avioni ushtarak që vr au 26 persona do të hetohen menjëherë dhe në mënyrë të paanshme.

Një avion ushtarak transporti me kadetë të f orcave ajrore u rr ëzua dhe shp ërtheu në fl akë pranë një autostrade në Ukrainën verilindore të premten në mbrëmje.Shërbimi Shtetëror i Em ergjencave të Ukrainës tha se 27 persona kishin qenë në bordin e avionit – shtatë anëtarë të ekuipazhit dhe 20 studentë. Vetëm një kadet arriti të mbijetojë.

“Dje, si rezultat i një tr agjedie të tm errshme … Ukraina h umbi 26 nga bijtë e saj të denjë,” tha Zelenskiy në F acebook. “Unë insistoj që shkaqet e këtij ak sidenti të sqarohen menjëherë dhe që he timi të jetë objektiv dhe i paanshëm.”

Categories
Uncategorized

Artur Zheji: Do të vijë dita që “ata” do bien në gjunjë dhe do t’përl oten, por …


Takoj dhe shoh shpesh e më shpesh, njerëz të kërrusur apo në kërrusje e sipër, të cilët pasi pështyjnë dhe psherëtijnë, u japin zë, ofshamave të tyre të brendëshme, që kumbojnë si vu llkanë të shuar në shpi rtrat e tyre, plot gjurmë të dukshme e të padukshme pl agësh…

Janë turmat e atyre që nuk bien në sy, ndonëse janë shumica e kësaj Bote, femra apo meshkuj, apo që llon edhe të dyja bashkë njëherësh, që zgjohen për të punuar si ca insekte toke, aspak fluturake mj erisht shumë prej tyre, pa identitet dhe që, kur të vd esin, do të mbeten jashtë Kujtesës së kësaj Toke dhe këtij Universi… Janë Ata, Shumica Absolute, që punojnë derrçe dhe që dehen me birra të lira dhe ushqehen e gjejnë shije, në paketimet 1 apo 2 dollarëshe…