Categories
Lajme

Sali Berisha fy en Aneta Ramën që nuk jeton më, kryeministri dridhet i tëri: Po ça ti them unë tani o Sali…


Ish-kryeministri Sali Berisha ka ndërhyrë në emisionin “Opinion” ku po flet kryeministri Edi Rama për inceneratorët.

Berisha i dërgoi një mesazh gazetarit Blendi Fevziu dhe i përmendi kreut të qeverisë nënën që ndërroi jetë disa muaj më parë.
“Është çmendur fare. Ka marrë fund. Ka filluar të flasë për Anetën si Enveri për anene. Nëse ka ku rajo të pë rballet me kryetarin e opozitës”, thuhej në mesazhin e Berishës, por duket se Rama është prekur shumë.
Duke i dridhur i tëri, kreu i qeverisë shp ërtheu as hpër ndaj ish-kryeministrit, të cilin e quajti kokërr mjerimi.
“Çfarë t’i them unë tani….çfarë t’i them atij që të shkruan kështu për nënën time të ndjerë dhe ti ma lexon mua këtu… çfarë t’i them… ai është një copë mjerimi…”, dek laroi tejet i ir rituar Rama.

Categories
Lajme

Vjosa Osmani e fton publikisht në pë rballje televizive Isa Mustafën


Kryeparlamentarja Vjosa Osmani ka thënë se është tepër e ulët dek larata e fundit e kreut të LDK-së për të.

Osmani në Syri Tv tha se nuk dëshiron të merret fare me qëndrimet e tij, por shtoi se nëse Isa Mustafa dëshiron t’i hyjë kësaj pune ajo nuk përton.
Madje, Osmani tha se është e gatshme që të debatojë me të në cilëndo media nga cilido moderator.
“Nuk dua të ndalem më shumë te kjo pë rplasja e fundit. Nuk jam marrë fare me qëndrimet e tij. Ajo që e tha së fundmi është tepër e ulët, nuk e kuptoj si njerëzit përreth tij nuk i thonë se është një abs urditet që askush nuk do t’ia falë.
Nëse ai dëshiron t’i hyjë kësaj pune, unë nuk përtoj. Ai më njeh shumë gjatë dhe e di se padrejtësitë nuk i duroj. Absolutisht në cilëndo kohë dhe në cilindo moment, në cilëndo media dhe nga cilido moderator jam e gatshme të debatoj”.

Categories
Lajme

I d ënuar për jetë, gjykata merr vendimin e papritur për Zani Caushin


Gj ykata e Korçës ka shfuqizuar masën disiplinore për Zani Caushin. Në pritje për një seancë për llogaritjen e parabu rgimit. Një burim i tha Abc News se ende nuk dihet pse është marre kjo masë ndaj të dë nuarit me bu rgim të përjetshëm Zani Caushi duke i shfuqizuar masën disiplinore.

Masa disiplinore është marrë në pr ill me vendim të këshillit disiplinor të institucionit të ekz ekutimit të vendimeve p enale Korçë. Në datë 13 t etor është dhënë masa e shfuqizimit nga gjykata. Kjo e fundit pasi ka pranuar kërkesën ka dhënë vendim për shfuqizimin e vendimit të këshillit disiplinor të b urgut, raporton gazetarja Lediona Xheladinaj.

Categories
Lajme

Një faqe e LDK-së publikon videon e Rifat Jasharit që ‘tr ondit’ Rexhep Selimin dhe Azem Sylën


Një faqe në F acebook me emrin “LDK per Kosoven” ka publikuar një video, ku shihet vëllai i komandantit legjendar, Adem Jasharit, Rifati duke fol për paratë dhe armët që nuk iu dërguan kurrë gjatë l uftës Adem Jasharit. “Ndegjoni si Rexhep Selimi i ka k eqperdorur parate e familjes se Adem Jasharit. Ndegjoni si tregon Baci Rifat Jashari per parate e VJ EDHURA nga Rexhep Selimi i Levizjes Vetevendosje!”, thuhet në postimin e kësaj faqeje.

“Unë për besë të zotit sot se njoh atë individ. Ai i ka pru ato, kanë shku këta, a rmët janë ble, ardh nuk janë. Këto mund ti din Azem Syla, Rexhep Selimi e shumë shumë tjerë që janë kon. Ti e di fort mirë qe je kon më Azemin aty dhe e kemi bo nifarë bisede n’dhomë teme. Ai thotë se ia kam qu Rexhepit, Rexhepi thotë diçka tjetër, por më në fund ato nuk kanë arrit. Ku janë mbetë kah janë shku mo nuk jam marr me atë punë se pashë që nuk ia vlen me hy në ato sene”, kishte thënë ndër tjerash Riftat Jashari në një intervistë të tij vite më parë.

Categories
Lajme

Instituti Hidrometeorologjik paralajmëron vërshime për ditën e nesërme në këtë rajon të Kosovës


Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, nëpërmjet një komunikate të lëshuar sot, ka paralajmëruar se përgjatë të nesërmes mund të ketë vërshime në rajonin e Dukagjinit.

“Reshjet të cilat priten të fillojnë përgjatë orëve të pas ditës së sotme datë 15/10/2020 fillimisht do të përfshin pjesën perëndimore të Kosovës (z ona malore), duke vazhdua me intensitet të shtuar në drejtim të pjesës veri – perëndimore”, është shkruar në komunikatën e IHMK-së. Instituti ka paralajmëruar se vërshimet më të mëdha do të ndodhin përgjatë orëve të para të ditëve të nesërme. Tutje, në komunikatë thuhet se si pasojë e kësaj, do paraqiten mundësi për shembje dheu dhe vështirësi në komunikacion.

Categories
Lajme

Rriten rrogat në Gjermani nga ky muaj, ja sa do jetë ora?


Nga pagesat bonus për prindërit, deri te zbatimi më i as hpër i maskave të fytyrës, janë këto disa ndryshime që do të ndodhin në Gjermani.

Rritja e pagës minimale për punë të përkohshme Pagat minimale për punë të përkohshme (Zeitarbeit) do të rriten. Në Gjermaninë perëndimore, pagesa për orë do të rritet nga 9,96 € në 10,15 €.
Në shtetet lindore gjermane – përfshirë Berlinin – punonjësit e përkohshëm do të paguhen me 9,88 € në vend të 9,66 €. Një rritje e mëtejshme në 10.10 € do të bëhet në te tor.
Nuk ka teste falas të ko ronavirusit për disa udhëtarë
Duke filluar nga 15 sh tatori, udhëtarët që kthehen nga vendet që nuk janë zona të rrezikuara (siç përcaktohen në mënyrë të vazhdueshme nga Instituti Robert Koch) nuk do të lejohen më të bëjnë një test falas të kor onavirusit.
Më shumë in spektime për maska në trena

Nga sht atori e tutje punonjësit e ndërmarrjes gjermane të trenave ‘Deutsche Bahn’ do të kontrollojnë më nga afër nëse njerëzit mbajnë maska ​​në trena dhe në stacione.
Deri më tani, Deutsche Bahn, në bashkëpunim me Policinë Federale të Gjermanisë, ka kontrolluar rregullisht në 60 trena.
Tani ata duan të dyfishojnë numrin e in spektimeve dhe të kontrollojnë rreth 120 trena në ditë.

Categories
Lajme

E pushtuan për 2 minuta: Televizioni kombëtar publikon pamjet e stërvitjes gj igante


Raportet mes Kinës dhe Tajvanit janë t ensionuar sërish pas sfidës që shtetet i bënë njëri-tjetrit në sht ator me avionë ushtarakë.

Sëfundmi, televizioni shtetëror kinez ka p ublikuar pamje të në stërvitje të madhe të Ushtrisë Popullore, e cila kishte si objektiv përgatitjen për një pushtim të mundshëm të ishullit rr ebel. Stërvitja konsiston në një su lm imagjinar mbi ishullin e Tajvanit me raketa, avionë dhe marinën ushtarake duke çuar në pushtimin e plotë të këtij shteti aleat të SHBA-ve.

Pamjet e p ublikuara nga mediat kineze zgjatën 2 minuta me titullin “pushtim për 2 minuta”, gjë e cila ka ngjallur mjaft shq etësim në Tajvan. Tajvani ka ra porte ekskl uzive me SHBA-të, gjë e cila e ka shqetësuar jo pak Kinën. /abcnews.al

Categories
Lajme

Pipero del hapur fare kundër Ramës: I them ta mendoj edhe një herë sepse shqiptarët…


Mjeku inf eksionist Pëllumb Pipero i ka bërë thirrje kryeministrit Edi Rama të rishikojë punën e gjo bës nëse një qytetar nuk mban maskën në rrugë. Pëllumb Pipero, imazhi publik i luf tës ku ndër COVI D-19.Pipero tha se në emisionin “Open” se specialistët duhet të komunikojnë më shpesh me qytetarët dhe t’i shpjegojnë rastet se kur duhet mbajtur maska.

“Do kishte qenë më efikase një komunikim më i shpeshtë i specialistëve me qytetarët. I them kryeministrit se ka ende kohë për të rishikuar punën e gjobës. Duhet komunikuar me qytetarët që ta përdorin maskën atje ku duhet dhe si duhet pa shkuar te gjoba. Ne na ka gj obitur shumë natyra me tërmete dhe me p andemi. Unë them që maskën duhet ta kemi me vete dhe ta përdorim edhe në rrugë atëherë kur duhet”, theksoi ai.

Categories
Lajme

Rama: Maskat do të mbahen deri në fund të dimrit, rre zikojmë një mbyllje të dytë


Kryeministri Edi Rama gjatë një interviste në emisionin “Opinion” tha se maskat do të jenë të detyrueshme deri në dalje të dimrit, kjo edhe për shka k të faktit se nuk dihet cili do të jetë ndikimi i gripit stinor në reagimin e ko ronavirusit.

“Maskat do të qëndrojnë deri në dalje tyë dimrit. Çështja është çfarë do të sjelli më shumë gr ipi stinor. Gj obat do të merren çdo muaj në faturën e dritave dhe nuk do të falen”, tha Rama.
Gjithashtu pa e fshehur vetësigurinë, Rama tha se edhe sikur ai vetë të ndalonte së bëri gjithçka, do të ishte fitues në zgjedhjet e 25 Pr illit. I pyetur nëse vendi rre zikon një mbyllje të dytë, kryeministri u përgjigj “Patjetër që po”.

Categories
Lajme

Gazetarja i nxjerr shifrat, Rama “piktori” shpalos arrogancën: Moj zonjë, çfarë profesioni keni ju?


Kryeministri Edi Rama, i ftuar në emisionin “Opinion”, ka shpalosur edhe njëherë arrogancën dhe bezdinë që ka ndaj gazetarëve, që i bëjnë pyetje të cilat nuk i pëlqejnë. Një gjë e tillë ka ndodhur me gazetaren Fatjona Mejdini, e cila e pyeti kryeministrin se përse Shqipëria është më e vonuara në rajon, për vendosjen e maskave me detyrim.

Rama, filloi të merrej personalisht me gazetaren, duke e pyetur çfarë pune bën dhe duke i dhënë direktiva se si të sillet. Edhe pse vetë ka profesionin e piktorit dhe nuk ka shkelur në asnjë universitet për të studiuar ndonjë degë ku nuk mbahet peneli në dorë, por lexohen libra, Rama shpesh i pyet njerëzit se çfarë pune bëjnë dhe çfarë shkolle kanë mbaruar. Megjithatë, kryeministri nuk pati një përgjigje për ato që tha gazetarja, por e kaloi përgjegjësine tek komiteti i ekspertëve.