Categories
Uncategorized

Turqit nxjerrin hartën dhe k ërcënojnë Greqinë me rrethim nëse nuk tërhiqet ushtria

Pavarësisht tërheqjes së anijes “Oruç Reis” nga zo na detare e kontestuar mes Greqisë dhe Turqisë, kjo e fundit nuk ka ndërmend të bëjë hapa pas sa i përket interesave në Egjeun Lindor.

Të paktën kjo është ajo që shkruhet nga gazeta turke “Yeni Safak“, e cila njihet për linjen e saj editoriale pro qeverisë së Erdoganit.
Gazeta turke shkruan se Turqia ka hapur “Kartën e Lozanës” duke i kërkuar me f orcë Greqisë që të d emilitarizojë ishujt pë rballë brigjeve turke.

Fokusi është tek ishujt Chios dhe Kastelorizo. Media turke p ublikoi pamje të gj eneralëve grekë duke vizituar bazën ushtarake në Chios, edhe pse sipas marrëveshjes së Lozanës ky ishull bashkë me të tjerë pë rballë brigjeve turke duhej të ishte i dem ilitarizuar.

Madje, media turke shkruan duke iu referuar autoriteteve ushtarake vendase se në tavolinë është edhe opsioni i rrethimit të ishujve për të detyruar Greqinë që t’i d emilitarizojë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *