Categories
Lajme

Nuk ua japi pagën, 4 punëtorë ia marrin shefit kamionin e punës dhe material të tjerë


Nuk ua japi pagën, 4 punëtorë ia marrin shefit kamionin e punës dhe material të tjerë Katër persona në Ferizaj, që ishin punëtorë të një kompanie, i kanë marrë shefit një kamion dhe material të tjerë pasi nuk iu është pagura paga e fundit. Sipas raportit të policisë, ankuesi ka deklaruar se punimet ishin ndërprerë në një pushimore nga inspeksioni i punës. Raporti i Policisë:

Ferizaj 08.10.2020-11:00. Me 15.10.2020 një m/k ka raportuar se pas pranimit të një kompanie për ndërtim të një pushimoreje ku inspeksioni i punës ua ka ndërprerë punimet, katër të d yshuarit m/k (punëtorë) nga punishtja ia kanë marrë kamionin dhe një pjesë materiale, pasi që ankuesi nuk u ka dhënë të d yshuarve pagat e fundit. Nuk raportohet për të a rrestuar.

Categories
Lajme

Ky është punëtori i postës që dyshohet se i përvetësoi paratë e ndihmave sociale në Gjilan


U raportua dje se një punëtor i Postës së Kosovës në Gjilan është a rrestuar nga Policia e Kosovës, pasi që dyshohet se përvetësoi mjete financiare të 16 personave në vlerë prej 1700 euro, të cilët ishin përfitues të ndihmave sociale mujore.

Ish-punëtori i postës, të cilin e përjashtoi ky institucion pas këtyre dyshimeve, është 41 vjeçari, Bujar Murtezi nga Gjilani. Sinjalizuesit e Gazetës Sinjali kanë bërë të ditur se i dyshuari, si zyrtar i sportelit të postës në Gjilan, është denoncuar në Polici nga menaxheri regjional i kësaj poste, me dyshimin se i njëjti ka kryer veprën p enale “përvetësim në detyrë”.

Të njëjtit sinjalizues njoftojnë se në Polici janë intervistuar tre dëshmitarë, të cilët kanë deklaruar se mjetet financiare për muajin tetor nuk kishin arritur t’i tërhiqnin, pasi që të njëjtat dyshohet se janë përvetësuar nga i dyshuari, Bujar Murtezi.Me urdhër të pr okurorit, i dyshuari është ndaluar për 48 orë.

Categories
Lajme

MADHËSHTORE: LABINOT TAHIRI DO TË NDËRTOJ SPITAL PËR S ËMUNDJEN E L EUKEMISË NË KOSOVË (VIDEO)


Ky është postimi i plotë i Labinot Tahirit në faqen e tij zyrtare në F acebook: Përshëndetje shqiptarë! A jeni këtu ju që keni ba peticione koti për mua…?!

Tani është koha të filloni një peticion tjetër, që do të na ndihmonte te gjithëve, nje peticion për ta ndërtuar një spital dhe për blerjen e aparaturës se fundit që nevojitet ta mjekojmë L EOUKEMINË NË KOSOVË, në këtë mënyre paratë mbesin ne vendin tone. Pres tash që të më perkahni përsëri ju PORTALE që shume shpesh përpiqeni të më denigroni e të më nxirrni k eq para popullit, por ate mundësi nuk e keni se veprat e mira qe i kemi bërë NE (Une dhe njerëzit vullnet mire) nuk fjalë boshe si ato qe shkruani ju!

Të dashur qytetarë, dua ta nisi iniciativen që SPITALI ME QENË I VEQANTË DHE TË NDERTOHET NË FERIZAJ me qëllim që të kanë mundesi nga të katër anët e trojeve tona të shërohen aty. Do t’i shoh të gjitha mundesitë se si mund të realizohet, kush do ta bëjë projektin më të mirë, si dhe me strukturat udhëheqëse do të bisedojmë për ta zgjedhur vendin e duhur. Së bashku me shqiptarët anekënd botës do te mbledhim paratë, gjithashtu edhe shteti do të jetë kontributdhënës për ta perfunduar këtë detyrë madhore dhe hyjnore për të shpëtuar fëmijët e Kosoves. Labinot Tahiri Ferizaj, Kosovë e Shqipërisë.

Categories
Lajme

Fevziu e pyet a i ke thënë Sali Berishës ”O rrotë k*r*’, Rama e lëshon gjuhën fare: Erdhe ti dhe ma solle te…


Edi Rama është pyetur lidhur me ak uzat që ka ngritur sot kreu i PD, Lulzim Basha për aferën k orruptive të inceneratorëve. Në këtë moment debati u devijua, dhe gazetarët shigjetuan Ramën duke i kujtuar fjalorin e tij b anal me kundërshtarin pak vite më parë. Pjesë nga debati

Blendi Fevziu: I keni thënë ish-kryeministrit…a ishte për pullë të kuqe?
Edi Rama: Çfarë i thashë? Blendi Fevziu: Tregoja Shkullak…
Shkullaku: I tha rrotë k***
Edi Rama: Atë shprehje e kam thënë nëpër gojë dhe me veten time, njeri jam dhe unë…shpë rthim momenti dhe e nxorre ti se ma sollë kamerën tek goja…

Categories
Lajme

Berisha i çon mesazh te Fevziu për nënën e vd ekur, Rama: Mbylle pusetën o kokrra e mj erimit. Ti Fevzi lëpija edhe kokën…


Kryeministri Edi Rama i ka dhënë një mesazh live Sali Berishës në studion e Opinion. Pasi Fevziu i tha se sot ish-kreu i qeverisë ka sot ditëlindjen, Rama i bëri një urim live. “Doktor, të uroj të kesh 100 dhe plus sa të duash dhe ti për nipat për mbesat për stërmbesat, po ër këtë pjesë je histori, lëre historinë të flasë për ty, se kur historia flet nga puseta me mrroklla dixhitale thjesht dhe vetëm t urpëron veten.

Doktor nuk ke moshë më të vazhdosh të t urpërohesh. Edhe 100 e sa të duash ti, me jetë e shëndet familjarisht, por Shqipërinë lëre rehat, njerëzit lëri rehat , mbylle pustën edhe fli gjumë doktor fli gjumë,” tha Rama.Por Feviziu në mënyrë sk andaloze i lexoi një sms të Berishës, ku i përmendte nënën e vd ekur.

“Berisha më thotë ka marrë fund fare, flet për Anetën si Enveri për Anenë,” i lexoi Fevziu mesazhin e Berishës. “Ca lidhje kishte kjo, ça mund t’i thuash atij kur flet për nënën time të vd ekur, ai është një kokrra e mj erimit, dhe ti që e lexon këtu ai që thotë për nënën time, ai është kokrra e mj erimit,” tha Rama.

Categories
Lajme

Ku është shteti? – Prifti serb largon flamurin shqiptar, i cili gjendet në Koshare që nga viti 1999 (VIDEO)


Më 10 t etor, një prift nga rrethina e Beogradit, pas më shumë se shtatë orësh ecje, i shoqëruar nga dy miq, arriti në kullën e vrojtimit në Koshare. Dhe atje, së paku sipas asaj që raportojnë mediat serbe, përcjell Telegrafi, “pas përkujtimit të të gjithë heronjve nga Kosharja”, prifti u ngjit në katin e ndërtesës ku pa flamurin shqiptar.

“Kur arrita lart, shikova drejt në flamurin, atë shqiptar, i cili valëvitej nga kulla e vrojtimit që nga viti 1999, pas tërheqjes së ushtrisë sonë. Disa emocione më pushtuan dhe u afrova dhe e hoqa atë”, citohet të ketë thënë prifti serb. /Telegrafi/

Categories
Lajme

Habit qytetari : Gj oba duhet të rritet! Nuk bëhemi ne si popull


Sot ishte dita e parë që kur në vendin tonë mbajtja e një maske në ambientet e jashtme u bë e detyruar. Të shumtë ishin qytetarët që dolën k undër kësaj nisme, apo edhe gjobave, që konkretisht ishin 3 mijë lekë nëse kapesh në shk elje për herë të parë dhe 5 mijë për të disatën herë. Por me sa duket jo të gjithë janë në ku ndërshtim me maskat, e aq më pak me gj obat. Një qytetar nga Korça në një intervistë për ABC News ka bërë thirrje që gj obat të rriten ende, pasi shqiptari nuk merr vesh, sipas tij. Ndiqeni intervistën e tij:

Categories
Lajme

Familjet e varfra në Shqipëri shpenzojnë më shumë për argëtim sesa për arsim


Familjet e varfra të klasifikuara në 20 përqindëshin e poshtëm te të ardhurave mujore shpenzojnë shumë më tepër për tu argëtuar, për restorante dhe hotele, sesa për t’u arsimuar.

Arsimi, i cili është mjeti kryesor për të ndryshuar perspektiven e varfërisë për këto familje mbetet më i nënvlerësuar, sipas anketës së INSTAT për strukturën e shpenzimeve mujore në familjet shqiptare më 2019.
Të dhënat zyrtare tregojnë se, familjet e varfra shpenzojnë vetëm 0.2 % të buxhetit të tyre mujor për arritjet mësimore, në të kundërt shpenzimet për argëtim, restorante dhe hotele marrin 3.2 për qind të buxhetit mujor të tyre. Shpenzimet për këto shërbime shihet të jenë 16 herë më të larta se, ato për arsim.
Të varfrit shihet se kanë fokus për të shpenzuar më shumë për mallra dhe shërbime që nuk i sigurojnë atyre një zhvillim të qëndrueshëm.

Categories
Lajme

Maska dë mton lëkurën/ Dermatologia: Ja çfarë pro blemesh shkakton në fytyrë


Që prej ditës së djeshme maska është bërë aksesori më i rëndësishëm që do na shoqërojë pothuajse kudo sapo dalim nga shtëpia. Në ditët e sotme pretendimet e shumë njerëzve që mbajnë maskë është se ajo u shkakton pro bleme jo vetëm me frymëmarrjen por edhe me lëkurën.

Pro blemet kanë qenë nga më të ndryshmet, duke nisur nga rrj epjet në zonën e hundës, veshit por edhe skuqje apo shfaqje të puçrrave dhe jo vetëm kaq por pro bleme edhe më serioze. Por natyrisht që për të gjitha këto pro bleme ka zgjidhje.
Në lidhje me këtë problematikë, ishte e ftuar sot në “Wake Up” në Top Channel mjekja dermatologe, Erjona Shehu.
Ajo theksoi se prej kohësh ka pa cientë që i drejtohen dermatologëve për pro blemet në fytyrë nga mbajtja e maskave.

Kanë nisur që me hapjen apo daljen nga ka rantina. Nga më të ndryshimet si probleme në fakt. Ori përmendi der matitet, unë do të shtoja një sërë të tjerash, ku më pro blematiku në rang global janë ak net e krijuara nga maskat. Madje kemi edhe temin e ri tashmë në dermatologji, “maskne”, tha dermatologia Erjona Shehu.
E pyetur se si mund t’i shm angnim, mjekja u shpreh: “Kam fri kën se nuk do i shma ngim dot, sepse më këtë maskë në fytyrë do rrimë edhe 2 vite të mira”.

Categories
Lajme

Edmond Budina i nxjerr bojën Ramës: Edhe unë kam qenë emigrant, po nuk kam bërë as vila ku i gjeti aq?


Regjisori Edmond Budina ka su lmuar sërish kryeministrin Edi Rama, për mënyrën e qeverisjes dhe për pasurinë që ka vënë.

Budina tha se edhe ai ka qenë si kr eu i qeverisë në emigracion, por theksoi se nuk ka mundur të bëjë një jetë luksi si ajo e Ramës dhe të ndërtojë një vilë.
“Edhe kryeministri thotë se i ka bërë të ardhurat në emigracion. Edhe unë kam qenë në emigracion, por nuk kam arritur të bëj një vilë dhe të bëj një jetë luksi.

Regjisori ka ironizuar Ramën, duke thënë se ky i fundit mendon se bota ndryshon duke dhënë ur dhra në Fa cebook.
“Jep ur dhra nga Fa cebook dhe mendon se do të ndryshojë bota nga Fa cebook. Nëse një dik tator bëhet i dhu nshëm, prepotent, kanë një sh kak, një të kaluar, mënyra se si është ndërtuar jeta e tij,” theksoi Budina.