Categories
Uncategorized

I erdhi ne maje te hundes! Xhensila reagon ndaj a kuzave per o peracione plastike: Jam njeri publik por …


Kengetarja shume e dashur per publikun Xhensila Myrtezaj ka reaguar si rrallehere rreth a kuzave per o peracionet plastike qe ka pare neper rrjete.

Ajo ka publikuar ne profilin e saj disa fotto nga performancat te “Gjeniu i vogel 1” duke bere te dukur gjithashtu se ajo ka ruajtur po ato tipare dhe mbetet e paprekur nga nderhyrjet.
Ajo shprehet se nuk ka aspak respekt per shp ifjet dhe madje thote se askush nuk ka te drejte te vjelli vrere mbi imazhin e saj.
Kengetarja shkruan se Xhensilen e vertete kur fiken kamerat e njohin vetem familja dhe miqte.

Categories
Uncategorized

Administrata Trump: Rregulla te reja per Vizat amerikanë


Administrata Trump se fundmi ka propozuar një limit kohor fiks për vizat e studentëve të ndërkombëtarë, kërkuesit dhe gazetarët e huaj.

Duke nënvizuar sh qetësimin ndaj ab uzimeve me programin ekzistues të vizave dhe si potencial për shtim të rerzikut ndaj sigurisë kombëtare.

Categories
Uncategorized

Nëse e ngrini në frigorifer mishin një kohë të gjatë, duhet ta dini këtë gjë


Nëse tashmë keni blerë sasi të mëdha mishi për rezervë, është e nevojshme të dini si ta vendosni drejt atë mish në frigorifer me ngrirje të thellë në mënyrë që të jetë i sigurt më gjatë për konsumim

T emperatura ideale në frigorifer me ng rirje të thellë është minus 18 gradë C elsius, sepse kështu pengon rritjen e m ikroorganizmave dhe çaktivizohen të gjitha mi krobet siç janë bakteret, tharmi dhe myku, i cili gjendet në ushqim. Edhe pse eksp ertët thonë që është e sigurt që mishi të jetë i ngrirë në paketimin or igjinal, për ngrirje më shumë se dy muaj rekomandojnë mbështjelljen e mishit në folie plastike apo ndarje në qese plastike për ngrirje, por thjesht mundeni ta lini në qese plastike bashkë me paketimin or igjinal.

Categories
Uncategorized

Arr estohet 54 vjecari nga Fier,i kerkuar per ..


Kapet dhe ndalohet një shtetas i shpallur në kërkim, i dë nuar me 4 vite e 8 muaj b urg. Arr estohet në flagrancë një tjetër për prodhim dhe shitje të n arkotikëve dhe kultivim të bimëve n arkotike. Në kuadër të Planit të Masave për pa randalimin dhe go ditjen e p aligjshmërisë.

Kapjen e personave në kërkim, atyre që mbajnë armë pa leje dhe atyre që kryejnë trafiqe të pa ligjshme, me qëllim rritjen e parametrave të sigurisë në qytet, shërbimet e Drejtorisë Vendore të Policisë Fier kanë vijuar me kontrollet në të gjithë territorin e qarkut Fier. Në vijim të kontrolleve, nga specialistët e Seksionin për He timin e N arkotikëve në DVP Fier

Categories
Uncategorized

Shikoni se çfarë gjen ky Kosovarë në dheun e oborrit të tij!


Një qytetar nga Lipjani i Kosovës është h abitur kur nga dheu që mori për të rregulluar oborrin e shtëpisë së tij, doli një shishe e vjetër qelqi e pijes “Coca Cola”.

Albert Vllahiu, porositi 70 kamionë për të mbushur oborrin e shtëpisë, kur ekskavatori nxori në sipërfaqe një shishe të mbushur me “Coca Cola”. Shishja është në një gjendje të mirë pavarësisht se viti i prodhimit shkruan 1979. Sipas Albertit, i cili tha për “Express” se eksk.avatorët morën dheun në vendin ku dikur ishte fabrika e njohur e “Coca Cola” në Lipjan, Kosovë.

Categories
Uncategorized

Islanda ofron një shpërblim të madh për ata që m artohen me vajzat islandeze


Për rritjen e popullsisë së saj, qeveria Islandeze ka marrë nismën për të siguruar të ardhura mujore prej 1,800 dollarë për çdo të huaj që hyn në martesë të shenjtë me një shtetase islandeze. Ndërsa ideja tingëllon pak e sforcuar, qëllimi i saj është për shkak se ishulli ka vetëm 320 mijë banorë, shumica janë 40 vjeç, kështu që popullsia është ndalur në rritje.

Ndaj është edhe shq etësimi i qeverisë në përpj ekjen për të kapërcyer “mungesën” e të rinjve në krijimin e një projekti për të rritur normën e lindjeve. Masat e tilla nuk janë të reja, pasi qeveritë si Japonia dhe Kanadaja kanë zbatuar pr ograme të ngjashme për shkak të plakjes së popullsisë. Islanda ka një nga licencat më shumë “bujare” të atësisë botërore. Nëntë muaj me 80% të pagës (tre për babanë dhe nënën, si dhe tre të jetë e ndarë në mes të dyve).

Categories
Uncategorized

Nasim Haradinaj: S’jam në zyrë dhe më vjen keq që s’jam aty, veç shp irtin munden me na marrë, kurrgjo tjetër


“Jam jashtë zyrës. Jam në Dukagjin dhe më vjen k eq që s’jam aty. E autorizova avokatin Tomë Gashi që të shkojë aty. Bëhet fjalë për një p oshtërim të shtetit dhe pushtetit tonë. Nuk kam asnjë konfirmim deri tani për këtë aksion. Avokati është brenda dhe do të na inf ormojë.

Në Kosovë kush të dojë sorollatet dhe bën çka të dojë. Kjo do të thotë që ne s’kemi Kushtetutë, as Parlament, as president, por jemi vetëm kukulla. Aks ionit është dashur që t’i printe Policia e Kosovës, ndërsa Eulexi të monitoronte e jo të vepronte.Nuk e njohim këtë gj ykatë, është gj ykatë e Serbisë. Kjo gjykatë është e inj orantëve. Ata që e njohin këtë gjykatë dhe që e kanë votu, hairin ia pafshin.

Categories
Uncategorized

Thaçi zb ulon bisedën me Kurtin: Më tha se Konjufcën e mban larg vetës, “e din ti i kujt është”


Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë në Pressing se ka mbetur i ha bitur nga një deklaratë e liderit të VV’së, Albin Kurti, gjatë takimit që kishin kur ky i fundit ishte kryeministër. Thaçi tha se Kurti i ka thënë se Glauk Konjufcën nuk e ka njeri besnik dhe nuk e mban afër vetës, pasi dihet “i kujt është”.

Dje ish-kryeminstri Albin Kurti ka deklaruar se këshilltari i Thaçi, Ardian Arifaj e ka inf ormuar ish-ministrin e shëndetësisë Arben Vitia, për planin e marrëveshjes me Serbinë e cila ishte planifikuar të vihej në zbatim gjatë qeverisjes së tij, duke e cilësuar si plani i th ikave mbi “hartën e Kosovës”.

Categories
Uncategorized

As mjeku nuk ua zgjidh kete pro blem me mire se sa ky il ac, perdoreni dhe rezultatet do te flasin vete


Ndihmon edhe te së mundjet e gjëndrave tiroide, gastriti, i thati dhe pastron gj ak.un. Kalciumi ka funksione të shumta të rëndësishme në punën e organizmit. Përveçse krijon masën eshtërore dhe pengon osteo porozën, kalciumi normalizon punën e nervave dhe muskujve, rregullon të rra.hu.rat e ze.m.rës dhe nxit gjumin.

Gjithashtu është i rëndësishëm edhe për punën e qelizave im unologjike, si edhe për lëkurë dhe flokë të shëndetshme. Janë faktorë të shumtë të cilët nxjerrin kalciumin nga or ganizmi, pra ata janë, para së gjithash, qëndrimi i gjatë ulur, kafja, alk.o.oli dhe pijet e gazuara. Mungesë kalciumi posaçërisht kanë shta.tz.ë.nat dhe femrat në me.nop.auzë, meshkujt e moshuar si edhe personat të cilët vu.aj.në nga çrregullimet e metabolizmit.

Categories
Uncategorized

D ilemat e dialogut – opozita kërkon platformë, qeveria hesht


Partitë opozitare në Kosovë kërkojnë nga qeveria e udhëhequr nga Avdullah Hoti që ta ndërpresë dialogun me Serbinë, para se të arrihet kon sensus nacional për këtë çështje.

Dy partitë opozitare, Lëvizja Vetëvendosje dhe Partia Demokratike e Kosovës pajtohen në kërkesën për një platformë për dialogun, e cila do të duhej të miratohej në kuvend, para se të vazhdohet me çfarëdo takimi tjetër në Bruksel.
Por, Lëvizja Vetëvendosje ka edhe k ushtin shtesë, që të mbahen zgjedhjet dhe që qeveria të udhëhiqet nga partia që del e para në zgjedhje.