Categories
Uncategorized

Besoni ose jo: 1 ari tokë e shtetit u shit 1 euro, aq sa vlen një kafe


Blerim Rexha, i cili ka qenë Kryesues i Bordit të Agjencisë Kosovare të Privatizimit, ka r aportuar sot para Komisionit H etimor të Kuvendit në lidhje me procesin e privatizimit. Gjatë raportimi ai ka treguar për një gjë të çu ditshme dhe b anale.

Si shkak i pr esioneve dhe parregullsive të tjera, në një rast gjatë privatizimit, ka ndodhur që 1 ari tokë e Kosovës të shitet për vetëm 1€. Me të njëjtin çmim absurd janë shitur 5000 ari pronë shtetërore, ose përkthyer në hektarë, i bie që 50ha tokë të Kosovës janë shitur për 5000 euro.

Teksa po rrëfente këtë ngjarje para Komisionit Hetimor, Blerim Rexha e ka cituar veten nga ç’kishte thënë në mbledhjen gjatë së cilës kishte ndodhur kjo dukuri: “Po më dh imbset toka e Kosovës me u shitë 1 euro ari”, ka cituar ai para deputetëve.

Categories
Uncategorized

Babai i djemve që u g oditën nga treni: Ata që po më ngushëllojnë, më ndihmojnë ta vazhdoj jetën


Kanë mbërritur trupat e pajetë të dy vëllezërve deçanas, që ditë më parë u g oditën për vd ekje nga një tren në Gjermani.Për të pritur trupat e pajetë të 13 vjeçarit dhe 17 vjeçarit në aeroportin ndërkombëtar “Adem Jashari sot janë nisur për në Kosovë, e në ” kanë mbërritur diku rreth orës 17:00.

V arrimi i dy të rinjve do të bëhet nesër në ora 15:00 në v arrezat e fshatit Ratishe. Babai i dy v iktimave, Arif Arifaj, ka treguar për arbresh.info, se për sjelljen e trupave të djemve të tij në Kosovë, janë përkujdesur dy shtetet, ai i Kosovës dhe shteti i Gjermanisë, raporton arbresh.info. “Për ardhjen e k ufomave është kujdesur edhe shteti i Kosovës dhe ai i Gjermanisë, ku e menjëhershëm ka qenë konsulata e Kosovës atje, e nuk kemi pasur as pr oblem në dokumente. K ufomat kanë mbërritur diku rreth orës 17:00 në aeroportin e Prishtinës”, ka thënë ai për arbresh.info.

Categories
Uncategorized

‘’Ky brez i ri qesh me këtë’’, burri 101 vjeç nga Dukati që punon ende në stan jep leksionin e madh për të rinjtë


ete Lako nga Dukati dhe është plot 101 vjeç. Edhe pse është në këtë moshë, ai vazhdon ende të punojë si blegtor.Prej 80 vitesh ai merret me rritjen e bagëtive. Çdo ditë Metja shkon në stanin e tij në malin e Dukatit për të ushqyer bagëtinë.

Edhe pse stani i tij ndodhet në një terren të v ështirë, ai e bën çdo ditë në këmbë rrugën dhe shkopi që mban në duar pothuajse nuk e ndihmon fare sepse ai ndihet fizikisht i fu qishëm. Në një intervistë ai ka thënë:

Me bagëti jam marrë, ato kam shkollë, ato më ushqejnë. Mirëpo ky brez i ri qesh me këtë.Në stanin që Metja ka bashkë me djalin e vogël ka mbi 500 kokë dhi. I moshuari ka pesë fëmijë, por jeton me djalin e vogël. Ai tregon se jetëgjatësia e tij është e lidhur me ajrin e pastër si dhe qumështin e dhisë që ka konsumuar për ditë. Po ashtu 101-vjeçari thotë se të gjitha malet përqark nga Karaburuni dhe deri në Llogora i ka shkelur me këmbë.

Categories
Uncategorized

Vendi yne do preket nga një stuhi e madhe sot, jepet paralajmërimi: Në këto qytete uji mund të marr para çdo gjë


Moti i k eq nuk do t’i ndahet vendit tonë, të paktën deri nesër. Siç raportojnë mediat e rajonit, rryma ajri që vijnë nga veriu do të sjellin sasi të mëdha shiu në pjesën veriore si edhe në atë veri-perëndimore të Shqipërisë.

Fenomeni pritet të kapë kulmin gjatë pasdites dhe natës së sotme me sasi të mëdha shiu në zonat në fjalë. Parashikohet që në këto zona të bjere 10-20 mm shi brenda orës, shoqëruar me rrufe të shumta. Stuhia pritet të jetë më e fortë në Shkodër, Lezhë, Tiranë, apo Durrës. Gjatë ditëve që sapo kaluam, reshjet e dendura të shiut shkaktuan përmb ytje lokale në Durrës.

Categories
Uncategorized

Instituti Hidrometeorologjik paralajmëron vërshime në këtë rajon të Kosovës


Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK), ka paralajmëruar se ditën e nesërme mund të ketë vërshime në rajonin e Dukagjinit. Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK), nëpërmjet një komunikate të lëshuar sot, ka paralajmëruar se përgjatë të nesërmes mund të ketë vërshime në rajonin e Dukagjinit.

“Reshjet të cilat priten të fillojnë përgjatë orëve të pas ditës së sotme datë 15/10/2020 fillimisht do të përfshin pjesën perëndimore të Kosovës (z ona malore), duke vazhdua me intensitet të shtuar në drejtim të pjesës veri – perëndimore”, është shkruar në komunikatën e IHMK-së. Instituti ka paralajmëruar se vërshimet më të mëdha do të ndodhin përgjatë orëve të para të ditëve të nesërme. Tutje, në komunikatë thuhet se si pasojë e kësaj, do paraqiten mundësi për shembje dheu dhe vështirësi në komunikacion.

Categories
Uncategorized

Aktori turk që e duam shumë do flasë për shqiptarët, ja ku do mundeni ta shikoni: Ai do vazhdojë…


Një ndër filmat më të dashur gjatë ka rantinës , ishte padyshim “Mrekullia në qe linë e 7-të”. Të shumtë ishin ata që e panë këtë film, duke e kthyer në pak kohë në një nga filmat më të komentuar në rrjetet sociale.

Memo’, aktori kryesor i këtij filmi, do të japë një intervistë për audiencën shqiptare. Aras Bulut Iynemli, do të jetë i ftuar në emisionin “Qejfi ma i madh se Stambolli”, në Klan Kosova.
Ky film është vlerësuar edhe me 6 çmime në “Festivalin e Filmit në Izmir”. Aras mori çmimin “Aktori më i mirë mashkull” dhe Nisa Sofiya Aksongur çmimin “Aktorja më e mirë fëmijë”.

Categories
Uncategorized

Policia u bën “p ritë” deputetëve pa maska, ja kush u gjo bit para parlamentit


Policia e shtetit i ka nisur me “dorë të hekurt” kontrollet për zbatimin e vendimit për mbajtjen e maskave në ambientet e hapura.

Kontrolleve të imta nuk i kanë shpëtuar as deputetët, të cilët nuk janë toleruar, ndryshe nga qytetarët, të cilët më shumë janë këshilluar sesa gjo bitur.
Siç mund të shihni, një grup efektivësh, me bl lok më dorë, janë pozicinuar para parlamentit, dhe kanë gjo bitur disa deputetë.
Fillimisht u kap “ma t” deputeti Florenc Spaho, i cili edhe pse u mundua ta vendosë maskën pasi u pikas nga policia, sërish nuk i shpëtoi gjo bës.
“Vi ktimë” kanë rënë edhe deputetët e opozitës, Alban Zeneli dhe Kujtim Gjuzi, të cilët i janë bindur urdhrit dhe kanë pranuar gj obën.
Më herët edhe kryeministri Edi Rama tha se i ka kërkuar Policisë së Shtetit që të jetë e vëmendshme dhe kontrollet t’i fillojë nga Parlamenti i Shqipërisë dhe institucionet qendrore.

Categories
Uncategorized

Rexha: Pesë mijë ari tokë u shitën për vetëm nga 1 euro ari nga Agjencia Kosovare e Privatizimit


Pesë mijë ari tokë të pronës shoqërore janë shitur vetëm nga një euro ari në Agjencinë Kosovare e Privatizimit (AKP). Kështu ka thënë Blerim Rexha sot gjatë intervistimit nga Komisioni H etimor Parlamentar lidhur me pr ocesin e pr ivatizimit në Kosovë.

Ish-kryesuesi i Bordit të Agjencisë Kosovare të Privatizimi, Blerim Rexha fillimisht me të marrë fjalën tha para anëtarëve se është i h abitur për ftesën e këtij Komisioni, pasi siç tha se ka shërbyer në AKP mjaft në kohë të shkurtë. Derisa Rexha bëri të ditur se në këtë institucion ka kryesuar vetëm dy mbledhje të Bordit, tha se AKP nuk ka qenë në funksion të zhvillimit të vendit.

Categories
Uncategorized

Ministrja e Finansave : Në xhirollogaritë e bizneseve do ekz ekutohen nga 290 euro për punëtor


Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, ka thënë se sot dhe nesër do të ekzekutohen pagesat e parapara nga Pakoja e Rimekëmbjes për mbi 15 mijë biznese në vend. Bajrami ka d eklaruar se pagesat e parapara për ndihmën e bizneseve të prekura nga p andemia COVI D-19, janë gati të ekz ekutohen në kohë rekord.

Sipas ministres Bajrami, secila firmë private do të përfitojë nga 290 euro për një punëtor të regjistruar. “Ne e kemi dizajnu këtë masë, duke dashur të el iminojmë 100 për qind subjektivitetin e çfarëdo komisioni të jetë ai. Jemi vonuat tepër në implementim të masave. Kjo është masë që po implementohet në afat rekord. Tanimë i kemi në proces 15 mijë e 500 ndërmarrje, të gjitha brenda ditës së sotme dhe nesërme do të ndihmohen”, ka thënë Bajrami.

Categories
Uncategorized

Inspektorët në “gjumë”, produktet me vaj k ancerogjen të palmës mbushin raftet e marketeve


Nuk është vetëm djathi në marketet e Kosovës, por janë më qindra produkte të tjera, të cilat qytetarët i përdorin çdo ditë e që kanë përmbajtje të vajit të palmës. Autoriteti Evropian për Sigurim Ushqimorë kishte konstatuare se vaji i palmës është k ancerogjen.

Kësisoj maketet po vazhdojnë t’i mashtrojnë qytetarët e Kosovës duke i mbajtur këto produktet në raftet së bashku me produktet e qumështit. Përkundër që ditë më parë ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, bashkë me inspektorët e tregut, kanë inspektuar disa biznes për të parë nga afër se sa po respektohen vendimet për ndarjen e produkteve me përmbajtje shtazore dhe atyre me përmbajtje bimore. Një gjë e tillë nuk po ndodh, këto produkte po vazhdojnë të jenë në të njëjtin raft më produktet e qumështit.