Çfarë i Ndodh Organizmit Nëse Hani Një Limon Në Ditë?

Limonët, këto agrume të athëta janë shumë të mira sa sjellin ëmbëlsinë e duhur në shëndetin e organizmit tonë dhe jo vetëm.

Për fat të keq limonët nuk mund t’i hamë veçmas aq lehtë sa frutat e tjera, por për fat të mirë ato shkojnë me çdo ushqim.

Vitaminat dhe mineralet janë pasuria më e madhe që na ofrojnë limonët duke u transformuar në një prej frutave më të shëndetshme.

Mënyrat e shijimit të limonit janë të shumta dhe të shëndetshme.

Limonin mund ta shtrydhni në ujë dhe ta pini në mëngjes, mund ta përdorni në sallata ose supa ndërkohë që lëkurën e tij mund ta përdorni në ëmbëlsira.

I gjithë fruti ofron mirësi gjithëpërfshirëse ndaj AgroWeb.org ka listuar përfitimet e menjëhershme që merr organizmi me konsumin e një limoni të vetëm çdo ditë.

Limoni është shumë i dobishëm për uljen e nivelit të kolesterolit të keq. Foto: Flickr

Dukeni më të rinj
Nëse konsumoni më shumë limon lëkura juaj do të marrë shkëlqimin e shëndetit.

Limoni është i pasur me vitaminë C që mban larg rrudhat dhe hidraton lëkurën.

Tensioni i gjakut ulet
Ngrënia e rregullt e limonit çdo ditë ul tensionin e gjakut. Por kjo nuk do të thotë se limoni është i vetmi që ju duhen për të mbajtur tensionin në nivele të përshtatshme.

Sidoqoftë e vërteta është se me një limon në ditë rregulloni nivelet e tensionit.

Larg inflamacionit
Vitamina C tek limoni është e nevojshme kundër të ftohurës, lodhjes, problemeve me tretjen, luhatjeve të humorit.

Vitamina C lufton edhe inflamacionin që është vatra e shumë sëmundjeve kronike.

Kjo vitaminë është e domosdoshme për mbrojtjen e qelizave imunitare.

Shëroheni më shpejt
Vitamina C tek limoni është kryesore në shërimin e shpejtë nga e ftohura.

Kjo vitaminë ka ndikim pozitiv edhe kundër problemeve respiratore që shoqërojnë virozat e stinës, ndaj pini më shumë ujë me limon.

Do të jeni më të hidratuar
Uji është i nevojshëm por pak i mërzitshëm. Kombinojeni me limon për t’i dhënë shije, por edhe për të marrë vitamina e minerale të cilat përshpejtojnë metabolizmin dhe ju japin më shumë energji.

Era e mirë e gojës
Limoni freskon shtëpinë. E njëjta gjë vlen edhe për gojën.

Acidi tek limoni neutralizon aromat ndaj mban larg erën e keqe sidomos të asaj që nxitet nga qepa apo hudhra.

Kjo nuk do të thotë që ta teproni me limonin sepse aciditeti dëmton enamelin e dhëmbëve.

Dëmtimi i këtij të fundit shkakton ndjeshmëri të lartë të dhëmbëve dhe humbjen e bardhësisë së tyre.

Një limon kundër formimit të gurëve në veshka
Ngrënia e rregullt e limonëve parandalon formimin e gurëve në veshka.

Limonët përmbajnë citrat që nuk lejon formimin e tyre.

Shumë mjekë rekomandojnë terapinë e limonatës (ujit me limon) për trajtimin e gurëve.

Një limon kundër kolesterolit të keq
Limoni është i dobishëm për uljen e nivelit të kolesterolit të keq.

Flavonoidët që ai përmban janë armiq të kolesterolit të keq dhe triglicerideve.

Ndaj nëse dëshironi të keni nivele të ulëta kolesteroli, mos iu ndani limonit.

Për mbrojtjen e trurit
Limoni mundet t’ju ndihmojë të mbani larg disa sëmundje të trurit siç është Alzheimer.

Nëse siguroheni që nivelet ditore të vitaminës C janë optimale do të jeni më të mbrojtur kundër sëmundjeve të trurit.

Shpërthimi në studio që bëri bujë në Facebook: Janë shkatërruar familjet, jeta nuk është telenovelë turke

Shpërthimi në studio që bëri bujë në Facebook: Janë shkatërruar familjet, jeta nuk është telenovelë turke / Erion Kristo ishte i ftuar në Top Show.

Në një intervistë të bërë vite më parë ai kishte shpërthyer në fjalimin e tij.

Madje, edhe sot ky fjalim shpërndahet dhe aktualizohet shpesh në Facebook.

Ndiqeni videon për më shumë.

Shpërthen Erion Kristo: Familja shqiptare është shkërmoqur, fëmija e ka bërë shtëpinë hotel, realiteti përreth është bosh….

Gepostet von TOP SHOW am Mittwoch, 18. Januar 2017

Vendosni këtë përzierje nën gjuhë natën dhe të nesërmen do të zgjoheni ndryshe

Sipas studimeve të bëra është konstatuar se njerëzit flenë mesatarisht 6 orë në natë, megjithëse është përmendur disa herë që idealja do të ishte të flinit rreth 8 orë në natë. Kjo do të thotë se 1 ose 2 orë më pak gjumë në natë mund të ketë ndikim negativ në shëndet.

Trupi i njeriut ka nevojë për 8 orë gjumë sepse kjo është koha e nevojshme që trupi dhe organet të pushojnë dhe ta rifillojnë aktivitetin e tyre në mënyrën më të mirë.
Përzierja me kripë Himaljane dhe mjaltë është shumë e dobishme dhe efektive në trajtimin e çrregullimeve të gjumit. Kripa Himaljane është e dobishme për dhimbjet e kokës, për funksionin e përgjithshëm të veshkave, për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme etj.

Ajo mund të ndikojë në nivelet e serotoninës dhe mund të trajtojë problemet që lidhen me depresionin. Kjo kripë stabilizon nivelet e melatoninës, hormon i cili është i lidhur me gjumin.

Përzieni 5 lugë gjelle mjaltë të papërpunuar me një lugë çaji kripë Himaljane. Vendosni një lugë çaji të përzierjes çdo natë nën gjuhë dhe lëreni derisa të shkrihet. Përveç se do t’ju ndihmojë të bëni një gjumë të rehatshëm, do të zgjoheni edhe më energjik të nesërmen.

Metoda magjike për të përdorur qeset e cajit që dentisti juaj fsheh nga ju!

Ne hedhim kaq shumë gjëra të ndryshme në jetën tonë të përditshme që mund të përdoren për herë të dytë.
Riciklimi nuk është i mirë vetem për Tokën, edhe ju përfitoni prej tij. Qeskat e çajit janë një nga gjërat më të dobishme që hedhim në plehra çdo ditë.Ato kanë vlerë shumë më tepër sesa thjesht pirja e çajit. Ato përmbajnë prona medicinale dhe pastrimi që mund të përdoren në shumë forma të ndryshme të bukurisë, kujdesit shëndetësor, madje edhe menaxhimin e dhimbjeve.

Qeset e çajit janë armiku i çdo dentisti për shkak se sa efektive mund të jene ne trajtimin e dhimbjeve te nje dhembi,sepse vetite e tij luftojnë kundër infeksionit dhe reduktojnë dhimbjen dhe inflamacionin. Është një ilaç i lehtë natyral për tu kryer dhe kushdo mund ta bëjë këtë.

errni një qeske të ngrohtë dhe të lagësht dhe rrethoni dhëmbin.
Mbajeni për 20-30 minuta.
Përsëriteni procedurën çdo dy orë gjatë ditës.
Mos flini me një qeske çaji në gojë pasi rrezikoni te mbyteni.

Ky ilaç fillon të eliminojë infeksionin, ndërkohë që shpejt lehtëson dhimbjen dhe inflamacionin.

Ai gjeti një qen të braktisur që mbante një qese plastike. Kur ai pa brenda, “iu ngritën flokët përpjetë”!

58-vjeçari Paul Skinner po ecte me biçikletë me një grup shokësh, kur pa diçka të lëvizte në një kanal.
Kjo gjë i tërhoqi menjëherë vëmendjen dhe kur u afrua, ai zbuloi se ishte një qen, me sa duket i braktisur, me një qese nën të, përmbajtja e së cilës ishte e trishtuar.

Qesja kishte brenda 4 këlysh të ngordhur, dhe dukej sikur të gjithë kishin lindur të njëjtën ditë.

Prekëse! U dënua me vdekje, dëshira e fundit e kriminelit tronditi botën

Një i dënuar me vdekje në pritje të ekzekutimit, kërkoi si dëshirë të fundit një laps dhe një letër. Pasi shkruajti për disa minuta, i dënuari thirri rojen dhe i kërkoi që atë letër t’ia dorëzonte mamasë së tij.

Në letër shkruhej:

“Mama nëse do kishte drejtësi në këtë botë do të ishim të dy të dënuar jo vetëm unë. Je po aq fajtore sa unë, madje je fajtore edhe për jetën që do humb. E mban mend kur solla në shtëpi një biçikletë të vjedhur?
Më ndihmove ta fshihja që babai të mos e zbulonte dhe të mos më dënonte. E mban mend kur vodha para nga portofoli i fqinjit?

I shpenzove me mua në qendrën tregtare. E mban mend kur u zure me babain dhe ai u largua?
Ai donte të më korigjonte sepse në vend që të studioja , kopjova në provim…dhe në fund më përjashtuan nga shkolla.

Ti u ktheve kundër babait mësuesve dhe si përfundim unë nuk mësova asgjë, përveçse të isha një kriminel. Mama unë isha vetëm një fëmijë, më pas u bëra një adoleshent problematik dhe tani jam një burrë agresiv dhe jotolerant.

Mama, unë isha thjesht një fëmijë që kishte nevojë të korigjohej jo të më aprovohej çdo gjë që bëja. Por, sidoqoftë unë të fal. Kërkoj vetëm diçka nga ti, që këtë letër ta lexojnë sa më shumë prindër në botë. Të kuptojnë përgjegjësinë që kanë në rritjen e një fëmije, ta bëjnë një njeri të rritur që mund të veprojë mirë ose keq.

Faleminderit mama, që më dhe jetën dhe që më ndihmove ta humbas.

Ekspertët thonë se kanceri shfaqet fillimisht në duart tuaja, ja cilat janë shenjat

Kanceri është një nga sëmundjet më vdekjeprurëse dhe profesionistët mjekësorë ende jane duke punuar per gjetjen e një kurimi. Besohet të jetë i inkurajuar nga stili i jetesës sonë me ushqime të përpunuara, kimikateve mjedisore dhe niveleve të larta të stresit. Pothuajse të gjithë e njohin të paktën një person në jetën e tyre, i cili është perballur me këtë sëmundje.

Procesi i trajtimit mbetet ende i komplikuar, dhe shumë i vështirë në trup. Shumë pacientë i nenshtrohen procedurave të tilla si kirurgji, kimioterapi dhe rreze.Në disa raste, trajtimi është më i vështirë në trup sesa vetë sëmundja.

Simptomat e kancerit shpesh shfaqen ne formë të çarash ose ënjtje, së bashku me një trashje të lëkurës së duarve. Dora bëhet e ashpër.

Shenjat e tjera paralajmëruese të hershme të kancerit përfshijnë:

Humbje e pashpjegueshme e peshës

Nëse nuk keni bërë ndryshime në dietën tuaj ose mënyrën e jetesës dhe shihni se po humbni një sasi të konsiderueshme të peshës, kjo shpesh është një shenjë e kancerit të zorrës së trashë ose një sërë sëmundjesh të tjera të tretjes. Ajo gjithashtu mund të tregojë një infeksion kanceroz që po ndikon në oreksin tuaj dhe / ose në sistemin e tretjes së trupit tuaj.

Gjakderdhja e tepruar dhe e vazhdueshme

Asnjëherë mos e injoroni zhvillimin e njollave të kuqe në fytyrë, në gjoks, ose gishta. Këto mund të jenë shenja të paralajmërimit të hershëm të leucemisë, të shkaktuara nga trombocitet anormale dhe aktiviteti i qelizave të kuqe të gjakut.

Ndryshimet në thonjtë tuaj

Thonjte janë zbuluar prej kohësh si një tregues i madh i shëndetit tuaj të përgjithshëm, duke zbuluar sëmundje të mundshme, mangësi ushqyese, shqetësime të sistemit të qarkullimit të gjakut dhe më shumë. Nëse gjeni se ka pika nën thonjtë tuaj dhe linja te zeza ose kafe, këto janë të gjitha shenjat e kancerit të lëkurës. Thonjtë e bardhë ose të zbehtë zakonisht tregojnë dështimin e mëlçisë, e cila është simptomë e kancerit të mëlçisë.

“Pa ngrënë, pa pirë dhe shokët më shajnë zhuls”, fëmijëve u rikthehet buzëqeshja

Pas transmetimit në emisionin “Stop” mjerimi i skajshëm në familjen Shima mori fund dhe ëndrrat e Gëzimit, Arbenit dhe Ergysi për një shtëpi, ushqim dhe shkollim u bënë realitet.

Biznesmeni Samir Mane nisi ndërtimet për rikonstruksionin e shtëpisë së familjes Shima dhe një sërë ndihmash erdhën nga qytetarë të ndryshëm.

Fëmijët shkuan në shkollë të lumtur dhe me kokën lartë, pasi nuk kanë më asnjë arsye për t’u përçmuar nga bashkëmoshatarët. Ndërsa kryefamiljari, Ismail Shima u punësua në kompaninë “Bolv Oil”.

Po ashtu nxënësit e shkollës gjermane në Tiranë, “Deutsch Albanische Schule” mblodhën ndihma si mjete shkollore, lodra dhe veshmbathje për bashkëmoshatarët e tyre, me të cilët nuk ndajnë të njëjtin fat.

Nese keni 1 litër qumësht,1 kos dhe gjysmë limoni.Ja sa e lehtë është të bësh djathë të freskët

Ky djathë është shumë i shijshëm, i shëndetshëm dhe ekonomik. Nuk do ju marrë shumë kohë për tu përgatitur.
Mësoni se çfarë duhet të bëni:

Përbërësit:
1 litër qumësht
1 gotë ujë me kos
½ limon

Udhëzime:
Vendosim qumështin në një tenxhere me zjarr mesatar për 15 minuta. Më pas i shtojmë kosin,lëng limoni dhe e trazojmë mirë. Pasi përzierja të ketë marrë një valë e lemë të pushojë për rreth 3 orë. E mbulojmë me peshqir. Në një napë të mirë dhe të izoluar shtojmë masën që përgatitëm dhe mundohemi që me kujdes të heqim pjesën e hirës. Masën e ngelur tek napa e mbulojmë dhe e ruajmë në frigorifer për rreth gjysmë orë.

Më pas e nxjerrim, i shtojmë një lugë gjelle me kripë dhe e vendosim masën në frigorifer për rreth 8 orë. Pasi koha të ketë kaluar, djathi do të jetë bërë dhe ju do të surprizoheni nga shija e tij.

Vajza po luante në dhomën e saj, ndodh diçka e pashpjegueshme

Kjo video shpejt u bë virale dhe u frikësuan pa masë. Prindërit e këtij fëmiu kanë vendosur kamerat e fshehura për ta kontrolluar atë gjatë lojës.

Një prej kukullave të saj fillon papritur të lëvizë kokën pavarësisht se nuk ka motor të brendshëm. Por kjo nuk mbaron këtu: fëmija shkon në sallon dhe diçka vërtet e pabesueshme ndodh këtu.

Një fenomen i çuditshëm i marrë nga kamerat e brendshme të një apartamenti nga një baba i shqetësuar nga ajo që i tha vajza e tij. Në fakt ju mund të shihni kukullën duke lëvizur kokën dhe në një tjetër kalim të videos, disa fletë fluturojnë jashtë tryezës për asnjë arsye.

Por shqetësimet mbeten për vërtetësinë e filmave vendbanimet e të cilëve janë të panjohura. Ne vetëm e dimë se ata janë postuar në facebook për të dëshmuar fenomenet paranormale

Një pamje e tmerrshme e marrë nga një seri kamerash sigurie në shtëpi zbulon praninë e një “fantazmë” të padukshme që terrorizon një fëmijë.

Në klip ju mund të shihni kokën e një kukulle në lëvizje, pa u manipuluar, ndërsa në një skenë tjetër, objektet në tryezën e dhomës së ndenjes shihen duke fluturuar mbi tavolinë. Pamja u regjistrua nga babai i foshnjës pasi ajo u ankua për diçka shqetësuese.

Si anak mengadu ada benda aneh berlaku.. si ayah ambil keputusan untuk pasang kemera..

Gepostet von Kisah Seram am Dienstag, 24. Oktober 2017