LAJMI FUNDIT / La pas 4 fëmijë jetim, shqiptari ra në gropë

Një shqiptar që punonte në Val Cavargna në qytetin e Komos në Itali ka humbur jetën në mënyrë tragjike.Shqiptari nga Kosova i identifikuar si Zyber Curri, ra nga një lartësi prej dy metrash në një gropë.Ai gjeti vdekjen e menjëhershme duke lënë pas 4 fëmijë jetimë.Policia italiane është duke hetuar per shkaqet e kesaj tragjedie ne pune, nderkohe qe prokurori i Comos ka hapur hetim për ngjarjen.Familja e 48 vjeçarit jetonte në Itali që nga periudha e luftës në Kosovë,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Na e kanë fshehur që të na zhvasin lekë, por ky përbërës e ndalon rënien e flokut

Kanella është një ndër erëzat më popullore që prej shekujsh përdoret në kuzhinë, kryesisht në përgatitjen e ëmbëlsirave.

Aroma e saj e veçantë është lehtësisht e dallueshme dhe e pangatërrueshme me asgjë tjetër.

Megjithatë në artikullin e sotëm ju sugjerojmë që të merrni kanellën nga kuzhina dhe ta vendosni në banjo apo në çfarëdo lloj ambienti të përshtatshëm pasi do të jetë pjesë e 2 super trajtimeve kundër zbokthit dhe rënies së flokëve:

MASKË PËR TRAJTIMIN E ZBOKTHIT

Përbërësit që ju nevojiten për maskën e mësipërme janë:

5 luge gjelle vaj ulliri ekstra i virgjër, 2 lugë gjelle kanellë dhe 2 lugë gjelle mjaltë natyral.

Përgatitja: Fillimisht duhet të ngrohni vajin e ullirit në mikrovalë ose në banjo-mari. Më pas hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet për disa minuta. Shtoni kanellën dhe mjaltin dhe vazhdoni përzierjen derisa të formohet një masë kremoze. Aplikoni masën e përgatitur në skalpin e kokës me ndihmën e një furçe ose sfungjeri. Masazhojeni për 5 minuta me lëvizje rrethore. Lëreni të veprojë nga 30 deri në 60 minuta dhe lani kokën si zakonisht. Për rezultatet më të shpejta dhe dobiprurëse përdorni maskën e mësipërme dy herë në javë.

MASKË QË PËRSHPEJTON RRITJEN E FLOKËVE

Ndoshta nuk e keni çuar kurrë ndërmend më parë, por kanella është një nga përbërësit më të shëndetshëm që duhet të aplikoni në flokët tuaj. Përshpejton rritjen e tyre, parandalon këputjen dhe majat dyshe, u jep shkëlqim natyral dhe i bën më të fortë e elastikë. Por, jo vetëm kaq, antioksidanët që gjenden tek kanella ndihmojnë gjithashtu flokët nga veprimi i rrezeve ultravjollcë.

Përbërësit që ju nevojiten për maskën e mësipërme janë:

2 lugë gjelle kanellë pluhur, 1 filxhan çaji me vaj ulliri ekstra të virgjër dhe 10 pika vaj esencial rozmarine.

Kjo sasi është mëse e mjaftueshme për një grua me flokë me gjatësi mesatare, nëse keni flokë më të gjatë dyfishoni masat e ingredientëve.

Gjashtë policë amerikanë mezi arrijnë ta prangosin një burrë të dhu’nshëm, edhe pse në pranga ai fillon …

Një video e filmuar nga kamera e vendosur në uniformën e policisë së Karolinës së Veriut në njërën nga rrugët e qytetit Raleigh, shfaq momentin kur një burrë me ngjyrë konfrontohet me hiq më pak se gjashtë policë, ndërsa pamjet janë bërë virale në internet.Derisa ata mundoheshin ta arres’tojnë Frederic Holle, ai nuk u dorëzua edhe aq lehtë. Me një fjalë pati grush’ta, kurse policët përdorën shu’fra dhe gjithçka tjetër që u lejon ligji të përdorin, për ta arr’estuar një person të dhu’nshëm,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Popullit të Kosovës i vje në maje të hundës: Shko në RS Mogherini!

Pas formimit të Ushtrisë së Kosovës ka reaguar edhe Bashkimi Europian.Maja Kocijançiç, zëdhënëse e Përfaqësueses së Lartë të BE-së, Federica Mogherini, ka thënë për KALLXO.com se BE-ja do të mbajë qëndrimin e njëjtë sikurse NATO karshi kësaj ushtrie.Popullit të Kosovës i ka ardhur në maje të hundës nga destruktiviteti i shfaqur nga ana e BE-së kundër përparimit të Kosovës. Shko në RS Mogherini, flet populli kosovar! Mjaft më!shtyp re,klamen dhe vazhdo

Një Truk I Thjeshtë Për Të Ndalur Rënien E Flokëve Në Moment Dhe Pa Shpenzime

Në fakt, shumë dashurojnë për t’i trajtuar, ngjyrosur ose prerë shpesh. Megjithatë, pothuajse çdo gjë ka efektet e saj negative. Sot kemi vendosur të ju tregojmë për një truk për të shmangur rënien e flokëve. Meqë është një problem shumë i zakonshëm.Pothuajse të gjithë, në disa periudha, humbasin shumë flokë dhe kjo mund të shkaktohet nga stresi ose ndryshimet hormonale. Në disa raste mund të shkaktohet edhe nga ngjyrosja e tepruar,. Shumë njerëz përdorin metoda shumë të shtrenjta që vështirë se funksionojnë,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Ju nuk jeni të shëndoshë, por barku juaj është i fryrë! Mësoni si të shpëtoni njëherë e mirë nga ky problem

Shumë njerëz mendojnë se fryrja e barkut ësht ënjë nga gjërat më të bezdisshme në botë. Ne të gjithë e dimë se ky është një problem i zakonshëm, i cili zakonisht ndodh pas një vakti të rëndë. Por, ka disa njerëz që ndihen të fryrë gjatë gjithë kohës. Këto janë arsyet më të zakonshme për këtë:

Së pari, ju nuk pini ujë të mjaftueshëm – duhet ta dini se shumë probleme shëndetësore zakonisht shfaqen nëse ju nuk pini ujë të mjaftueshëm çdo ditë. Epo, kjo zakonisht ndodh kur pini kafe ose alkool. Pra, nëse pini kafe dhe alkool, sigurohuni që të pini 6-8 gota ujë. Ju gjithashtu duhet të dini se kur nuk pini ujë të mjaftueshëm, organizmi juaj fillon të përdorë lëngjet që mund të gjejë, gjë që do të thotë që fryrja mund të shkaktohet për shkak të mbajtjes së lëngjeve. Për këtë arsye, duhet të filloni të pini shumë ujë.

Kapsllëku: Nëse vuani nga kapsllëku, duhet të shtoni më shumë fibra në dietën tuaj me qëllim për të përshpejtuar procesin dhe për të hequr qafe fryrjen, sepse gazrat janë të bllokuara pas feçes dhe ato mund të shkaktojnë fryrje.

Ju duhet të konsumoni sasi të vogël të fibrave, por mos hani shumë, sepse kjo mund ta përkeqësojë edhe mnë shumë këtë problem. Sigurohuni që përdorni bukë me kokërr në vend të bukës së bardhë dhe konsumoni sa më shumë fruta.

Ju jeni shumë të stresuar: Një studim i kohëve të fundit ka zbuluar se fryrja mund të shkaktohet nga stresi i madh. Pasi të lehtësoni stresin, do ta zgjidhni problemin me fryrjen.

Hani shumë shpejt: Nëse nuk e përtypni ushqimin siç duhet, trupi do ta përpunojë atë më ngadalë dhe mund të shfaqet gulçimi. Gjithashtu, është shumë e rëndësishme të hani në porcione të vogla. Gjithashtu, zëvendësoni sheqerin dhe alkoolin me perime dhe fruta.

Bëhuni gati, dimri i ‘vërtet’ erdhi: Temperatura në minus dhe reshje |Tabela

15.12 – Mot kryesisht i vranët. Në mëngjes priten riga lokale shiu. Gjatë ditës reshje shiu, që më vonë gjatë natës do të shndërrohen në borë.
16.12 – Mot i ftohtë, i vranët, paradite me reshje bore. Gjatë ditës priten reshje lokale bore. Në mbrëmje reshjet pushojnë.17.12 – Mot i ftohtë, kryesisht i vranët. Kohëpaskohe me mundësi për reshje të dobëta bore,shtyp re,klamen dhe vazhdo

18.12-19.12 – Të martën mot i ftohtë dhe me reshje bore kohëpaskohe. Deri në mbrëmje reshjet pritet të pushojnë. Ditën e mërkurë, vazhdon mot i ftohtë, kryesisht i vranët, e paradite me mundësi për reshje të dobëta bore.

‘Çmendet’ gjarpri, shikojeni se çfarë i bën vetes (Video)

Kemi parë shumë video me gjarpërinj nëpër botë, por një video të tillë nuk e keni parë kurrë.
Në një video të publikuar në YouTube, që ka më shumë se 20 milionë shikime, shihet një gjarpër në rrugë.Gjithçka duket në rregull në fillim, derisa gjarpri të fillojë të ‘çmendet’,Gjarpri i çuditshëm fillon të bëjë lëvizje të ndryshme, duke u rrokullisur dhe goditur tokën me kokë.
Shikojeni videon:

LAJMI FUNDIT: Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga pozita ofron dorëheqjen pasi u votua Ushtria

“Nga sot, jam i gatshëm të jap edhe dorëheqje. Misioni jem përfundon me bërjen e ushtrisë së Kosovë, ka thënë deputeti Haxhi ShalaHaxhi Shala nuk do ta harrojë kurrë datën 14 dhjetor.Madje ai e konsideron vetën me shumë fat, që kjo datë e zuri atë si kryetar të Komisioni për Punë të Brendshme, Siguri e Mbikëqyrje të FSK-së.Kjo pasi që atij i ra hise, që të prezantojë tri projektligjet, që Forcës së Sigurisë i dhanë mandat ushtarak,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Propagandë agresive serbe kundër KFOR’it: Një shembull i “terrorizimit”

Pas një vargu titujsh alarmues, portali “Srbija dana”, i afërt me Vucicin, më në fund sjell një lajm për të konfirmiar “terrorizimin” e serbëve nga KFOR-i: Një ushtar ua ka ngritur gishtin e mesëm gazetarëve dhe disa qytetarëve.Lëvizja e një konvoji të automjeteve të KFOR-it në veri të Kosovës dhe tendenca për të mbajtur situatën e tensionuara para vendimit për krijimin e Ushtrisë së Kosovës, mediet serbe, të afërta me regjimin e kryetarit të Serbisë, Aleksandar Vucic, po bëjnë propagandë agresive kundër forcave paqëruajtëse në Kosovë,shtyp re,klamen dhe vazhdo