Rama zbulon datën kur përfundon ndërtimi i rrugës së Arbrit

“Rruga e Arbrit” do të përfundojë brenda këtij mandati qeverisës, duke u kthyer në një nga arteriet kryesore të vendit.

Lajmi u bë i ditur nga kryeministri Edi Rama në një intervistë televizive, ku theksoi se ndërtimi i kësaj rruge nga buxheti i shtetit do të merrte një kohë relativisht të gjatë, deri në 13 vite.

“’Rruga e Arbrit’ ka 100 vjet që ëndërrohet, ka 25 vite që premtohet dhe nuk bëhet.

Me paratë e buxhetit për të bërë ‘Rrugën e Arbrit’ ne do të na duheshin jo 5 vite, por 13 vite. Atëherë çfarë bëjmë ne? I themi, kush vjen ta bëjë ‘Rrugën e Arbrit’ për 3 vite dhe mbas tre viteve ‘Rruga e Arbrit’ është rruga e qytetarëve, pasi aty do kalojnë njerëzit dhe nuk do ta mbajë privati. Ne do ta shlyejmë ndër vite. Ky është PPP, unë nuk kam lekët, ti ke lekët dhe hajde t’i investosh duke bërë një marrëveshje. Këto projekte do t’i kushtojnë buxhetit më pak, sesa projektet me tendera. E dini ju, se sa shkon ‘Rruga e Kombit’ nga fillimi në fund? Këto që po bëjmë janë projekte që përfshijnë, rrëshqitjet, mirëmbajtjen dhe bllokimin e kanë privatët”, – përfundoi kryeministri.

“Ik moj qene!” Shqiptaren e nxjerr vjehrri nga shtëpia… as nëna nuk e pranon më

Laureta është një nënë e re nga Pogradeci, e cila ka dy fëmijë me bashkëshortin e saj Armandon.
Martesa e tyre nuk ka funksionuar kurrë siç duhet dhe tashmë ajo kërkon divorcin.

Kjo histori u trajtua sot në programin “Shihemi në gjyq” të Eni Çobanit, në E Diela Shqiptare. Ballë për ballë ishin Laureta dhe nëna e saj znj.Skënderie.

Laureta shpjegoi se gjatë 8 viteve të martesës, ajo kishte konsumuar vetëm 4 muaj e gjysmë kohë fizike me bashkëshortin, pasi ky i fundit jetonte dhe punonte në emigrim në Greqi, e më pas në Gjermani.

Ajo jetonte në një fshat të Pogradecit tek shtëpia e prindërve të Armandos. Mirëpo, tani vjehrrit e kanë përzënë nga shtëpia dhe Laureta është detyruar të kthehet tek familja e saj. E ëma, znj.Skënderie thotë se nuk ka mundësi ekonomike dhe as hapësirë fizike për ta mbajtur vajzën në shtëpi. Ajo këmbëngul që e bija duhet të kthehet tek vjehrrit, pavarësisht se bashkëshorti nuk jeton në Shqipëri.

Laureta tregoi gjatë programit se në Maj të vitit 2015, ajo dhe bashkëshorti Armando shkuan në Gjermani. Aty qëndruan në shtëpinë e një tjetër familje. Sikurse thotë ajo vet, ata qëndronin në shtëpinë e një zonje greke me dy fëmijët dhe bashkëshortin e saj. Kjo grua, shpjeguan nënë e bijë, ishte shoqe e Armandos. Kështu iu ka thënë edhe vet ky i fundit. Por, Laureta ngriti shqetësimin se në Gjermani ku qëndruan një muaj e gjysmë, burri nuk e preku me dorë edhe pse flinin bashkë. Gjatë orëve të natës, ai dhe shoqja e tij greke dilnin deri në orët e para të mëngjesit, dhe ky fakt shqetësoi Lauretën.

Pas kthimit nga Gjermania, Armando shkoi të prindërit e Lauretës dhe u tha që ta mbanin në shtëpi për disa kohë deri sa të rregullonte dokumentet për në Gjermani. Por, e ëma e Lauretës, znj.Skënderie shprehet se u mashtrua nga ky premtim i Armandos, pasi ai e ka braktisur familjen. Nga ana tjetër, nuk e pranon divorcin e së bijës, edhe për shkak të mentalitetit.

Laureta: Kemi 8 vjet martesë me Armandon, kemi sjellë në jetë dy fëmijë çupë e djalë, 7 edhe 6 vjeç. Armando nuk ka qenë prezent gjatë ardhjes në jetë të fëmijëve, ka qenë emigrant në Greqi. Unë kam jetuar te prindërit e Armandos. Pas këtyre 5 viteve jetesë me prindërit e Armandos, kam vajtur në Greqi, kam ndenjur 3 muaj. Atje Armandon e njoha mirë, që ai dilte, vazhdonte jetën e tij të natës. Pastaj i kam kërkuar llogari Armandos, që mos dil kështu se je vet i katërt. Armando më ka kthyer përgjigje që e di unë, punoj vet i prish vet lekët. Unë nuk i kam bërë shamatë më tej se ma preu shkurt. U ktheva pas 3 muajsh në shtëpi. Sot ndodhem te prindërit. Kthehu atje ku e ke vendin më thonë. Po mua më nxorrën jashtë, si vjehrri edhe burri.

Znj.Skënderie: Këtu duhet të ishin vjehrrit dhe bashkëshorti. Laureta të gjitha këto që ka kaluar, mua nuk m’i ka treguar. Kjo sot po i tregon. Mua si nënë duhet të më tregonte diçka. Unë mirë i kisha marrëdhëniet me vajzën, por Laureta nuk më ka treguar asgjë.

Laureta: Martesa ishte me shkuesi, nuk e kam marrë vet. Ndërhynë njerëzit e afërm tanë, edhe prindërit thanë jemi dakord. Mirë thashë unë, meqë jeni dakord juve, është e mira të shkoni të pyesni. Unë nuk e njihja.

Znj.Skënderie: Unë vajza pyeta. Laureta mos thotë që unë nuk vajta.

Laureta: Në Maj të 2015 unë kam vajtur në Gjermani me Armandon. Që nga Greqia merr vjehrrin në telefon, bisedon, kurse me mua jo. Erdhi e më mori dhe më ka thënë që do ikim në Gjermani. I thashë unë në azil? Jo tha, do ikim në një shoqe. Ishte greke. Mirë thanë unë, po nga doli kjo shoqe greke. Kam këtu e 15 vjet që e njoh atë, tha. Vendosa të iki në Gjermani. Ne ishim katër, edhe zonja ishte katër veta. Ishim tetë veta, kishin dy dhoma edhe kuzhinë. Ditën e dytë doli, do iki të pyes për dokumentet tha Armando. Po doli me atë. Erdhi darka, prapë që në 8 të darkës deri në 2 të natës dilte. Vazhdoi me atë, deri sa një ditë i thashë ‘ti mua nuk më ke grua, por grua ke atë’.

Znj.Skënderie: Unë atë greken e njihja se ai solli në shtëpi mua.

Laureta: Kam ndenjur një muaj e gjysmë në Gjermani. Jam kthyer në shtëpinë e prindërve të tij. Pastaj më nxorri vjehrri nga shtëpia. Ai më ka thënë që vet i deshe fëmijët, vet mbaji. Unë bëj edhe fëmijë të tjerë këtej. Zonja Eni të lutem më ndihmo për divorcin.

Znj.Skënderie: Unë nuk jam dakord që Laureta të bëjë divorcin. Ku do rrish ti tani. Nuk të mbaj Laureta, kam hyrë në konflikt me të gjithë. Unë nuk kam që të paguaj për divorc.

Laureta: Mama më mbështet!

Eni Çobani: Znj.Skënderie, arsyeja që ju nuk pranoni divorcin është mentaliteti?

Znj.Skënderie: Po! Dhe ajo është. Laureta i ka kërkuar Lekë Armandos se do shkoj të vizitohem. Pse çfarë ke ti që je e sëmurë, i ka thënë Lauretës. Përse je e sëmurë.

Laureta: Dua divorcin, të lutem znj. Eni më ndihmo.

Eni Çobani: E do Armandon më?

Laureta: Jo znj.Eni, por janë ata dy fëmijët që i sollëm në jetë. Se dilnin në lagje me fëmijët e tjerë, e më thoshin ‘mami ne s’kemi babi, kujt do t’i thërrasim’. Kam duruar znj. Eni vetëm për fëmijët.

Z.Shahin: Rasti i vajzës sime nuk është për herë të parë. Kjo ka 8 vjet që po i ndodhin ato gjëra. Ai ikën në Greqi, shikon jetën e tij. Ikën në Gjermani, prapë shikon jetën e tij. Tani asnjë kokërr leku për fëmijët e tij, lere për vajzën time. Për Vit të Ri s’ka gëzuar me gruan dhe fëmijët.

Laureta: Unë nuk vete te vjehrri, më ka kujtuar edhe bukën. Më ka thirrur edhe qene.

Në një situatë të tillë, Eni Çobani angazhohet për ta ndihmuar Lauretën në procesin e divorcit, por edhe për situatën ekonomike.

Eni Çobani: Divorci në të tilla raste është zgjidhje. Pra nuk mund të lëmë një vajzë kaq të re me dy fëmijë, të shkojë përsëri në një familje që nuk e duan. Është tjetër dashuria ndaj nipit dhe mbesës.

Zgjidhja për mendimin tim është patjetër që Laureta duhet të shkojë drejt ndarjes përfundimtare me këtë bashkëshort. Kjo martesë më në funksionon. Nuk ka as qëllimin as objektivin që e mban një martesë. Këtu nuk shikojmë asnjë motivim më që kjo martesë të jetojë.

Unë sot dua ta filloj këtë sezon të ri me një premtim personal, të vështirë në fakt, por nisur nga dëshira e mirë, prandaj Laureta këtë procedurë ne do ta nisim dhe do ta përfundojmë së bashku. Të gjitha shpenzimet do të jenë të miat dhe jo tuajat.

Burri shpërndan foton e të shoqes dhe të bijës brenda arkivolit, ka një arsye të fortë

Një baba, me zemër të thyer ka publikuar në rrjetet sociale fotot e funeralit të bashkëshortes së tij dhe të bijës së mitur, të cilat ndërruan jetë pasi u përplasën për vdekje nga një shofer kamioni, i cili drejtonte mjetin në gjendje të dehur.

Në fotot e Zach Kincaid, të cilat janë bërë më 26 shtator, duket bashkëshortja e tij 29 vjeçare, Krystil Kincaid dhe vajza e vogël, të cilën kishin menduar ta quanin Avalynn Onix, brenda në arkivol.

Përbri fotove ai shkruan:
Një shofer i dehur, i cili udhëtonte me shpejtësi të lartë në vendin e gabuar, më shkatërroi familjen sa hap e mbyll sytë.

Për shkak se e shoqja ishte 8 muajshe shtatzënë me të voglën, autori i ngjarjes, 28-vjeçari Marcos Forestal, nuk do të përgjigjet para drejtësisë për vrasjen e vajzës.

I shkatërruar, babai shtoi:
Dënimi maksimal për vrasjen e sime shoqeje dhe time bije është 10 vjet. Në shtetin e Kalifornisë, sipas gjyqtarëve, kjo nuk ishte një vrasje me paramendim, për më tepër, cilësohet aksidentale. Por si mund të jetë ndryshe kur ti je tapë i pirë dhe drejton një automjet? Për më tepër, ai nuk do të dënohet për vrasjen e time bije, e cila më 9 tetor dot ë vinte në jetë dhe ishte tashmë një fëmijë i formuar më së miri në barkun e së ëmës”.

Zieni bananen, mjaltin dhe ujin, prisni tri ditë: Magjia e mjekësisë natyrore!

Përshkruajeni dhe ruajeni këtë recetë.
Shërimi i kollës kronike dhe bronkitit gjithmonë ka qenë problematik, madje edhe për mjekësinë tradicionale.

Mirëpo, një ilaç shtëpiak përmban disa nga përbërësit më të fuqishëm, të cilët qetësojnë fytin dhe mushkëritë dhe mund të shërojnë kollën dhe bronkitin në afatin më të shkurtër!
Falë karakteristikave të mjaltit dhe bananes, të cilat kryesisht janë përbërës të kësaj recete, do të mund këtë ilaç t’ua jepni, jo vetëm të rriturve, por edhe fëmijëve.
Njëkohësisht do të pini ilaç dhe do të kënaqeni me shijen e tij!

Me ndihmën e këtij ilaçi do të liroheni nga dhembja e fytit, kolla e fortë, madje edhe nga problemet me lukthin!

▪ 400 mililitra ujë të vluar,
▪ 2 banane të madhësisë mesatare,
▪ 2 lugë mjaltë

Përgatitja:
Bananen shtypeni dhe bëjeni në formë pureje, qiteni në tenxhere dhe shtoni ujin e vluar.
Përzieni dhe lëreni të qëndrojë 30 minuta. Kur përbërja të ftohet shtoni mjaltin.
Është me rëndësi që mjaltin ta shtoni në fund, në mënyrë që të mos i humbë të gjitha cilësitë e rëndësishme që i ka.

Doza:
Merrni nga 100 ml të këtij ilaçi 4 herë në ditë (gjithsej 400 ml në ditë).
Sasia e dhënë në recetë është e mjaftueshme për një ditë dhe mëngjesin tjetër mund ta përgatisni dozën e freskët.
Lehtësim do të ndieni në afat prej tri ditësh.

Mahnitëse: Kanceri do të zhduket nga trupi juaj, nëse pini këtë ujë çdo ditë, ja receta

Konsumimi i ujit alkalin është shumë më i mirë se uji i zakonshëm.

Vlera e pH është neutralizimin e acideve në trupin tuaj.Uji i pijshëm (i zakonshëm) ka një vlerë pH prej 7, ndërsa uji alkalik ka një pH prej 8 ose 9.

Ju mund ta gjeni kudo, por alternativa më e mirë është përgatitja e tij në kushte shtëpie, ju duhen vetëm 3 përbërës të thjeshtë, por që luajn rol të madhë për shëndetin tuaj, mos e humbisni kete recet.

Ja si t’ia shpëtoni jetën dikujt që ka pësuar parainfarkt

Kjo është mënyrë e mrekullueshme dhe e pazakontë për të shpëtuar jetën e njeriut që ka pësuar një infarkt. Kushtojini pak kohë për të lexuar këtë artikull dhe SHPËRNDAJENI sepse kurrë nuk mund ta dini në qoftë se jeta e dikujt mund të varet nga ju.
Kur dikush pëson infarkt, është emergjente të jepet ndihma e parë.

Këto këshilla do t’ju ndihmojnë për të shpëtuar jetën e dikujt!

Ruani qetësinë. Pavarësisht se ku ndodhet viktima, mos e lëvizni, sepse nëse e lëvizni pacientin, kapilarët mund të plasin, gjë e cila shkakton gjakderdhje në tru!

Nëse keni një shiringë me age do të ishte mirë; përndryshe dhe gjilpëra për qepje do t’ju ndihmojë.

1. Mbani gjilpërën mbi zjarr (mbi një qiri, shkrepëse, çakmak) në mënyrë që të sterilizohet. Më pas, përdoreni gjilpërën për të shpuar majat e të 10 gishtave të dorës, vetëm pak milimetra nga thonjtë, në mënyrë që gjaku mund të rrjedhë.

2. Nëse gjaku nuk fillon të pikojë, shtypni majat e gishtërinjve derisa të fillojë pikimi i gjakut.

3. Kur të gjithë 10 gishtat fillojnë të rrjedhin gjak prisni disa minuta – do të shihni se viktima do të jetë përsëri në jetë!

4. Nëse goja e viktimës është e shtrembëruar/paralizuar, bëni masazh tek veshët derisa ata të bëhen të kuq – kështu që gjaku mund të vijë tek ata.

5. Pastaj shponi me gjilpërë në secilin vesh në pjesën e butë, në mënyrë të bien dy pikat e gjakut te çdo vesh. Pak minuta më vonë, goja do të kthehet në vendin e vet.

6. Prisni derisa viktima të vijë në gjendjen normale pa asnjë simptomë të pazakontë, pastaj dërgojeni në spital.

Kjo metodë e gjakderdhjes për të shpëtuar jetën është një metodë e mjekësisë tradicionale kineze, dhe zbatimi praktik është 100% efektiv dhe duke e përdorur atë njerëzit mund t’i mbijetojnë një infarkti.

Njoftoni të afërmit dhe miqtë tuaj sepse kurrë nuk mund ta dini në qoftë se jeta e dikujt mund të varet nga ju.

Humbni 9 kg për 1 muaj, ju nevojitet vetëm lëngu mrekullibërës që shkrin yndyrat

Njerëzit gjithmonë e kanë përdorur natyrën si burim kryesor për trajtimin dhe shërimin e shumë sëmundjeve.
Ndryshimi midis mjekësisë konvencionale dhe natyrale është se kjo e fundit është e lirë dhe nuk shkakton dëme nga anash. Ekziston një pije natyrale që mund të trajtojë dhe shërojë shumë sëmundje.

Për këtë pije mrekullibërëse ju nevojiten farat çia dhe limon dhe do ta parandaloni gripin, yndyrat dhe do ta pastroni trupin. Kjo edhe është arsyeja kryesore përse njerëzit duhet ta përdorin në baza ditore.

Nutricistët rekomandojnë ta pini, përgatitet lehtë dhe është i lirë. Përbërësit: 1 lugë fara çia; Lëngun e shtrydhur nga 1 limon; 1 1/2 e gotës ujë; 1 lugë mjaltë. Udhëzimet: Së paru, farat çia i futni për një orë në ujë. Më pas i përzieni me lëngun e limonit dhe me ujin. Përzierjen ashtu e derdhni në blender. Konsumoheni këtë përzierje çdo mëngjes.

10 antibiotikët më të fuqishëm natyralë. Shumicën e keni në kuzhinën tuaj!

Futja e antibiotikëve në fushën e mjekësisë ka shpëtuar jetë të panumërta, duke i shndërruar infeksionet serioze dhe kërcënuese për jetën në të përkoshme. Ka miliona receta antibiotikësh që mjekët kanë përdorur për vite me radhë në trajtimin e shumë sëmundjeve. Tashmë, mikroorganizmat po përshtaten me teknikat tona.

Por, shumë njerëz po kthehen te antibiotikët natyralë për të luftuar infeksionet e buta dhe për të kufizuar përhapjen e baktereve rezistente ndaj antibiotikëve. Për ta bërë këtë siç duhet, është e rëndësishme të dini se çfarë lloje antibiotikësh ekzistojnë dhe çfarë arrijnë të bëjnë ata.

Zgjedhja e një antibiotiku natyral
Antibiotikët mund të luftojnë bakteret, mykun dhe disa parazitë, por jo viruse. Kjo është arsyeja pse mjekët nuk do t’ju rekomandojnë antibiotikë për një infeksion viral ose grip. Kështu, nuk duhet të përpiqeni të përdorni antibiotikë natyralë për të luftuar viruset, sepse nuk do të japin asnjë efekt.

Ato mund të ndahen në antibakterialë dhe antimykotikë. Duhet që të flisni me mjekun në mënyrë që të dini se cili antibiotik natyral ju duhet për të trajtuar problemin shëndetësor që mund të keni.

Më poshtë keni antibiotikët më të fuqishëm natyralë që përdoren kundër E. Coli, salmonelës, infeksione të veshëve, fytit apo ato të shkaktuara nga plagët:

1.Uthull molle
2.Xhenxhefil
3.Qepë
4.Rrënjë rrike (lloj rrepe)
5. Spec i kuq
6.Turmerik
7.Hudhra
8. Mjaltë
9.Vaj rigoni

Ndërsa, antibitokët që përdoren kundër infeksionit Candida, skuqjeve të lëkurës dhe infeksioneve mykotike, përfshijnë:

1.Uthull molle
2.Xhenxhefil
3.Turmerik
4. Mjaltë
5. Echinacea (bimë mjekësore me origjinë nga Amerika Veriore

Shënim: Duhet që të konsultoheni me mjekun për dozën e duhur që duhet të merrni për secilin antibiotik!

Kjo bimë quhet “bomba” mjekësore. Ndër të parat në llojin e vet që gjen përdorim

Klorela është një mikro-algë njëqelizore që mendohet se ka qënë prezente për mijëra vjet. Ajo rritet në ujë dhe është ndër të rrallat në sojin e vet që mund të konsumohet. Ka formë sferike dhe emri i saj vjen nga greqishtja (chloros – jeshile).

Si mund ta konsumoni?

Klorela vjen në shumë forma të ndryshme. Një nga format e mikro-algës është tableta apo kapsula, të cilat shoqërohen me ujë ose lëng dhe sugjerohet të pihen të paktën gjysëm ore përpara vakteve.

Formë tjetër është pudra, e cila mund të shtohet në ujë, lëng apo smoothie. Mund edhe ta spërkasni mbi sallatë, kos, drithëra dhë ëmbëlsira. Por klorela duhet konsumuar me kujdes, duhet nisur në mënyrë graduale dhe doza e saj s’duhet t’i kalojë masat.

Gjithashtu nuk duhet përzierë me vitaminë C dhe nuk duhet të ngrohet në asnjë mënyrë sepse i ikin vlerat ushqimore.

Efektet në shëndet

Klorela pastron gjakun dhe optimizon oksigjenin në të.
Ajo ndihmon si anti-inflamator (inflamacioni është rrënja e shumë sëmundjeve) dhe është çlirues dhimbjesh, redukton hipertensionin, ndihmon në zhvillimin e anti-trupave gjatë gripit dhe forcon sistemin imunitar.
Gjithashtu është shumë efektive për balancim hormonesh, tensioni, kolesteroli , sheqeri, sistemi tretës si dhe shërben për trajtim të ulçerës, lodhjes, detoksifikim, eliminon aromat trupore, na mbron nga rrezatimi, etj.
Duke konsumuar Chlorella ju merrni një numër të lartë të vitaminave si: A, C, B1, B2, B5, B6, B12, minerale, proteina, acide yndyrore, klorofil, fibra, dhe shumicën e ushqyesve të tjerë, përfshirë antioksidantë dhe aminoacidet, të gjithë të nevojshëm për trupin.
Përdorimi i saj është efektiv edhe për njerëzit të cilët përballen me problemin e obezitetit dhe mund të jetë e dobishme për reduktimin dhe akumulimin e lipideve në qelizat yndyrore.

‘Babai im nuk jeton, por jetoj unë për të’, përlot dedikimi i gruas së Dr.Florit për të birin

Në kuadër të muajit të ndërgjegjësimit për sindromën Down, bashkëshortja e këngëtarit të ndjerë, shumë të dashur për publikun, Dr.Florit, ka publikuar një mesazh shumë emocionues për djalin e tyre Danielin. Lexoni më poshtë shkrimin e plotë të Blerinës, që i ka përlotur të gjithë.

“Gëzuar muajin e ndërgjegjësimit të sindromës Down
Une quhem Daniel Kondi dhe jam vetem 15 muajsh. Babi im mori vesh gjithçka 3 dite perpara se une te nisja rrugetimin tim ne barkun e mamit, madje edhe emrin tim Daniel qe me pelqen kaq shume. Rrugetimi im ishte shume i bukur, siç eshte i te gjitha bebeve! Mami im me shihte shpesh kur une isha tek barku i saj permes ekos…Kisha vetem 4 muaj qe isha krijuar kur mjeku i tha mamit dhe babit se kocka e hundes time nuk dallohej mire dhe une mund te kisha nje kromozom me shume se femijet e tjere…I degjoja tek diskutonin me njeri-tjetrin madje shpesh here edhe qanin…por ata ishin mami e babi im ndaj vendosen qe une te vazhdoja te isha bebja e tyre dhe panvaresisht çdo gjeje do me donin shume.
Diten qe erdha ne jete nuk do ta harroj kurre qe babi me mori ne krahe dhe tha: “Daniel, babi te do shume shume, ti je shume i çmuar per mua!” A nuk kam te drejte te mburrem me babin tim? A nuk kam te drejte te them se ai eshte heroi im? Ai sot nuk jeton me por ja ku jam une qe jetoj per te! Kromozomi im nuk e zvogeloi dashurine e tij per mua, perkundrazi e shtoi edhe ne shume.
Keshtu une erdha ne jete dhe njoha motren time Kaltrinen dhe tani mund te luaj me lodrat e mia, te perplas duart sa here qe me thone “Braaavooo Daniel!”, te kercej kur degjoj kenget e mia te preferuara dhe me kryesorja te degjoj fjalet e bukura te mamit tim e cila me thote shpesh qe jam nje bekim i madh, dhurata me e bukur qe Zoti i dhuroi!”