Gruaja zbulon kurën për reumatizmën (receta e plotë)

Reumatizma është padyshim një nga shqetësimet prej së cilës shumë njerëz janë të prekur. Kjo grua vuante prej 10 vitesh nga kjo sëmundje. Mpirje duarsh, dhimbje të forta natën dhe pagjumësi ishin disa nga simptomat më të zakonshme që i duhej të përballonte. Pas një lufte të gjatë me këto simptoma, ajo vendosi të marrë fatin e saj në duart e veta. Provoi receta të ndryshme natyrale të rekomandurara nga mjekët alternative. Problemin më të madh ajo e kishte në duar. Mpirje dhe dhimbje të forta, që natën i përkeqësoheshin tej mase. Mjekët i rekomanduan të përdorë kremra dhe ilaçe të ndryshme, por asnjëra prej tyre nuk e ndihmoi.

Duke klikuar në hapsiren më poshtë keni mundesi të shikoni linkun e plote

Mjekët ndalojnë kombinimin klasik në sallatë kastravec-domate, kjo është arsyeja

Kur bëhet fjalë për përgatitjen e sallatës, mijëra kombinime na vijnë në mendje e kastraveci me domaten është më i zakonshmi. Ndonëse jemi të sigurtë që kjo përzierje të shijon së tepërmi, nutricionistët janë të mendimit se këta dy përbërës nuk duhen kombinuar së bashku në sallatë.

Pse nuk duhet të përzieni domate dhe kastravec në sallatë?

Arsyet kryesore pse mjekët e ndalojnë rreptësisht këtë kombinim është sepse këto perime kanë kohë të ndryshme tretjeje.
Loading…
Duke klikuar në hapsiren më poshtë keni mundesi të shikoni linkun e plote

Detaje të reja/ Bashkë me 800 mijë euro u gjet edhe një patentë e gruas së Tahirit

Saimir Tahirit i është hapur një çështje e re për të cilën duhet të japë shpjegime. Policia e Elbasanit ndaloi dy ditë më parë 25-vjeçarin Orest Sota. Në makinën e tij u gjendën 800 mijë euro dhe dy patenta për drejtim të mjete motorike ujore në emër të ish-ministrit Saimir Tahiri. Në njoftimin e policisë nuk saktësohet as vlera e parave të gjetura në mjetin e biznesmenit, por përmendet që bëhet fjalë për një vlerë të madhe parash.

Lidhjet e Tahirit me Sotën i shtojnë edhe disa fakte të reja. Ai është pronar i firmës “Eco Construction & Parntners” shpk, e cila është themeluar në vitin 2015 në Tiranë dhe ka rikonstruktuar Komisariatin Nr.6 të Policisë në Tiranë.
Loading…
Duke klikuar në hapsiren më poshtë keni mundesi të shikoni linkun e plote

10 gjërat që u pëlqejnë të huajve në Shqipëri dhe 10 gjërat që i habisin

Numri i turistëve të huaj po rritet nga viti në vit në Shqipëri. Por, numri i madh që vijnë shohin disa gjëra që ju pëlqejnë dhe disa gjëra që i habisin, raporton “TCH”.
Sipas të dhënave qyteti që ka numrin më të lartë të shtetasve të huaj të pajisur me leje pune është Tirana me rreth 50% të lejeve të punës, përcjell albinfo.ch.

Në Shqipëri janë rreth 9.500 të huaj me leje qëndrimi. Shumë prej tyre kanë krijuar bizneset e tyre, ose janë punësuar diku duke krijuar kështu edhe familjet e tyre me shtetase të huaja ose me shqiptare.
Më poshtë janë të listuara disa nga përshtypjet e të huajve në raport me shqiptarët:
10 gjërat që u pëlqejnë të gjithë të huajve në Shqipëri:
Duke klikuar në hapsiren më poshtë keni mundesi të shikoni linkun e plote

“Adelë, si s’të thashë sa shumë të doja, bashkë kishim plane për fustanin e bardhë…” (Foto)

Adela Xhamani u nda nga jeta të hënën, duke lënë pas një dhibmje të madhe tek të afërmit, miqtë dhe fansat.
Stilisti Ardi Asllani ka prekur me fjalët e tij për Adelën. Ai përmes rrjeteve sociale ka përlotur të madh dhe të vogël.

“Të gjithë i thanë dy fjalë për ty sot Adel… Por realisht unë nuk po mundem, bashkë kishim plane të tjera, do të të vija në emision, do të të sillja byrek nga ai i Nona Dëshirës, do të të bëja fustanin e bardhë kur të vinte koha, por kot nuk thonë Adela ne bëjmë planet tona ndërkohë zoti ka bërë të vetat…
Duke klikuar në hapsiren më poshtë keni mundesi të shikoni linkun e plote

Tahiri flet për patentat dhe 800 mijë eurot: Për momentin…

Arrestimi i një personi me dy leje drejtimi për mjete lundruese në emër të Saimir Tahiri ka sjellë edhe një herë në vëmendje çështjen e ish-ministrit të Brendshëm me drejtësinë. Bashkë me patentat, Orest Sotës iu gjetën edhe 800 mijë euro.

Për paratë 25-vjeçari i ka thënë policisë se do të bënte një pagesë te Kurum në Elbasan ndërsa për patentat është munduar të sqarojë se i ka harruar në makinën e tij shoferi i Tahirit.
Vetë ish-ministri nuk ka bërë një koment të plotë për ngjarjen, por Tv Klan njoftoi se e ka kontaktuar atë dhe i ka kërkuar një koment mbi ngjarjen. Tahiri është shprehur se “për momentin nuk mund të flasë për çështjen”.
Duke klikuar në hapsiren më poshtë keni mundesi të shikoni linkun e plote

Flet vajza e kosovarit të dënuar me burgim të përjetshëm në rastin e Kumanovës

Melisa Zekaj, vajza e Valdet Zekajt, i cili sot nga gjykata e Shkupit u dënua me burgim të përjetshëm për pjesëmarrjen në ngjarjet e majit 2015 në Kumanovë, tha se janë të shqetësuar me padrejtësinë që sipas saj iu bë edhe një herë shqiptarëve.

Ajo aludonte në dënimin me 746 vjet burgim të anëtarëve të Grupit të Kumanovës, ku bën pjesë edhe babai i saj.

“Jemi shumë të shqetësuar me këtë padrejtësi që edhe njëherë iu bë shqiptarëve. Kemi pritur që kanë me marrë një hap të rëndësishëm si Qeveria maqedonase si dhe ato shqiptare, në Kosovë dhe Shqipëri”, tha Melisa, e cila ishte pjesë e grupit të qytetarëve që sonte protestoi në Pejë.
Duke klikuar në hapsiren më poshtë keni mundesi të shikoni linkun e plote

Historia e vajzës së braktisur që foshnje, mesazhi i saj për nënën që e rriti

Ada u braktis 18 vite më parë në maternitet, por sot ajo vendosi ta rrëfejë publikisht historinë e saj tek “E diela shqiptare”.
Pas birësimit, ajo humbi edhe babanë e saj, por nëna që e rriti ishte një forcë e madhe për të. Kështu, ajo dha një mesazh prekës për atë grua me të cilën ka kaluar momentet më delikate të moshës së saj.
Ajo i tha nënës së saj se nuk do e braktisë kurrë atë, edhe nëse një ditë shfaqen prindërit e saj të vërtetë.

Duke klikuar në hapsiren më poshtë keni mundesi të shikoni linkun e plote

Receta natyrale që i thotë lamtumirë dhimbjeve të shpinës dhe këmbëve

Thuhet se me kalimin e moshës fillojnë edhe dhimbjet në shpinë apo këmbë.
Megjithatë, edhe të rinjtë kanë probleme të tilla, sidomos ato që nuk bëjnë shumë ushtrime fizike. Qëndrimi ulur për një kohë të gjatë shkakton dhimbje në shpinë, kyçe dhe këmbë.

Përveç jetës joaktive, mungesa e vlerave ushqyese ndikon gjithashtu në dhimbjen e kockave. Marrja e shpeshtë e ilaçeve kundër dhimbjeve nuk është i mirë për shëndetin. Për të trajtuar këto probleme, mund të përdorni edhe mënyra natyrale, të cilat nuk kanë efekte anësore dhe japin rezultate më të mira.
Duke klikuar në hapsiren më poshtë keni mundesi të shikoni linkun e plote

Thoni lamtumirë kollës, këlbazës me këtë recetë popullore

Kjo recetë është jashtëzakonisht efektive për trajtimin e kollit të vazhdueshëm, e gjithashtu është njëqind për qind natyrale dhe e sigurt për t’u përdorur nga fëmijët dhe të rriturit.

Karotat janë shumë të shëndetshme për personat me diabet, si dhe tek persona që vuajnë nga shtypja e lartë e gjakut.

Çfarë i bën karotat të shëndetshme për njeriun?

– E përmirësojnë imunitetin

– E përmirësojnë shëndetin kardiovaskular

– E ulin kolesterolin
Duke klikuar në hapsiren më poshtë keni mundesi të shikoni linkun e plote