Plaku nga Vushtrria që nuk ia dinte emrin gruas pas 50 vitesh martesë /Video

Një shkrim i rrallë i Gazetës së atëhershme Rilindja është vënë në pah së fundmi si një storie televizive, ku si protoganist ka një burrë nga Vushtrria.Flasim për adetet të cilat ndonjëherë quhen të “moqme”, e sipas disave të tilla, ndalohej në atë kohë edhe thirrja në emër e bashkëshortes,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Për këtë është rrëfyer në një shkrim të Gazetës Rilindja, ku burri nga Vushtrria pasi vajti në komunë për të kryer një shërbim administrativ në atë kohë, dhe u pyet për emrin e gruas, nuk arriti t’i përgjigjej zyrtares në komunë.Kjo e bëri edhe më interesante tregimin, saqë ai u bë edhe temë e një shkrimi gazetaresk.

I pastrehu gjen një çek 10 mijë dollarësh: ia kthen pronares pa hezitim dhe ja si shpërblehet

Një gjest i bukur moral vjen nga New Haven, Connecticut, SHBA. Elmer Alvarez, i pastrehë, gjeti një çek prej 10,000 dollarë në rrugë.Pa hezituar për asnjë sekondë, ai ia ktheu menjëherë paratë pronares. Doli se çeku i takonte Roberta Hoskie, një milionere dhe tregtare patundshmërish, shkruan Spotlight.I befasuar nga gjesti i Alvarezit, Hoskie vendosi ta shpërblejë atë. Së pari e thirri dhe e lavdëroi, duke transmetuar gjithçka në Facebook,shtyp re,klamen dhe vazhdo

“Ti nuk e dije se kush është pronari i çekut, dhe ti nuk ke idenë se sa zemër të madhe ke”, i tha Hoskie. Pastaj ia dorëzoi një certifikatë për veprën e tij të mirë, dhe një bursë të plotë akademike në shkollën Outreach Preporty Management, drejtoreshë e së cilës është vetë ajo.Ajo gjithashtu i ofroi orë në gjuhën angleze dhe një punë sapo të përfundonte kursin. Në fund, ajo zbuloi se ia kishte zgjidhur akomodimin për gjysmëvitin e ardhshëm, dhe se do ta ndihmonte financiarisht deri sa ai të mund të qëndrojë në këmbët e veta.

LAJMI FUNDIT / Përmbyset autobusi, vdesin të gjithë pasagjerët

Të paktën 50 persona kanë gjetur vdekjen pasi një autobus me të cilin udhëtonin nga kryeqyteti kenian Nairobi për në Kisumu, në perëndim, doli jashtë rruge, thonë policia.Shumica e viktimave vdiqën pasi automjeti u përmbys. Policia frikësohet se numri i të vdekurve mund të rritet për shkak se mund të ketë udhëtarë të bllokuar nën rrënoja,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Një zyrtar lokal tha se kulmi i autobusit u shqye.Policia tha se shoferi ka humbur kontrollin e mjetit.“Është për të ardhur keq që kemi humbur 51 njerëz” tha shefi i policisë së Kenias, Joseph Boinnet.Autobusi kishte 52 udhëtarë në kohën e aksidentit në orët e hershme të mëngjesit të së mërkurës, tha policia.

“Dridhet” Maqedonia, prokurorja shqiptare kërkon arrestimin e menjëhershëm të Gruevskit

Në Gjykatën Penale sot është duke u mbajtur seancë gjyqësore për rastin “Shuplaka”, në të cilin të akuzuar janë ish-kryeministri Nikolla Gruevski, ish-ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Mile Janakieski, ish-këshilltarja e VMRO-DPMNE-së, Daniella Rangellova dhe edhe nëntë persona tjerë.Seanca gjyqësore ka filluar me 20 minuta vonesë, për shkak të mosparaqitjes në kohë të Nikolla Gruevskit,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Prokurorja Speciale Fatime Fetai, kërkoi që ish-kryeministri të arrestohet menjëherë, pasi nuk paraqitet në kohë në seancat gjyqësore.Fetai në seancë u thirr në rregullat ligjore sipas të cilave nëse personi i akuzuar është ftuar në mënyrë të rregullt dhe nëse nuk paraqitet në gjykatë dhe nuk arsyeton mungesën e tij, mund të arrestohet menjëherë, transmeton Pacensure.

Serbia me skenar të ri për bisedimet, zbulohet plani me shumë kërkesa

Beogradi zyrtar ka përpiluar një plan të ri për bisedimet e Brukselit ndërmjet Republikës së Kosovës dhe asaj të Serbisë.Në një skenar të publikuar nga e përditshmja serbe “Kurir” tregohet në detaje se çfarë do të kërkojnë serbët nga evropianët në raundin e ri të bisedimeve.Aty theksohet garancia për Kishën Ortodokse Serbe, që sipas tyre, duhet ta ketë të drejtën e plotë mbi 44 objekte fetare,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Në tekst theksohet edhe çështja e zonës së veçantë për mbrojtjen e trashëgimisë serbe: Manastiret, Deçan, Graçanicë, Pejë, Patriarkana, Banjska si dhe tempujt e tjerë të kishës në Gjilan, Shtërpcë, Skenderaj, Klinë, Rahovec.Tutje, përmendet edhe ura mesjetare e Vojinoviqës në Vushtrri, monumenti në Gazimestan, qyteti mesjetar i Novobërdës si dhe fshati i Hoçës së Madhe.Ndryshe, drejtori i Zyrës për Kosovë, Marko Gjuriq ka thënë se Serbia e ka të domosdoshme të jetë në dialogun e Brukselit.

Si të bëni lëngun me mollë e kumbulla të thata që mjekon zorrën e trashë

Zorra e trashë është një pjesë e sistemit të tretjes. Ajo është përgjegjëse për nxjerrjen e ujit, kripës, lëndën ushqimore të patretshme, përpunimin e ushqimit që nuk është tretur në zorrën e vogël dhe eliminimin e mbeturinave të ngurta nga trupi.Megjithatë, kur nuk funksionon siç duhet, fillon të përthithë toksina, në vend që t’i eliminojë ato, duke shkaktuar probleme si: dhimbje koke, fryrje barku, kapsllëk, gazra, shtim në peshë, energji të ulët, lodhje dhe sëmundje kronike,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Këto probleme mund të shkaktohen edhe nga ushqimet e gatshme të paketuara (shumica e ushqimeve që hamë sot janë të ngarkuar me aditivë, ruajtës dhe kimikate të tjera) që çojnë në shtimin e mukusit në zorrës së trashë, duke prodhuar toksina që helmojnë trupin.POR, me ndihmën e spastrimit të zorrës së trashë, ju lehtë mund të hiqni qafe toksinat e dëmshme dhe të risillni funksionimin normal të saj.Kjo gjithashtu do të ndihmojë në rritjen e energjisë tuaj dhe në përmirësimin e absorbimit të vitaminave dhe lëndëve ushqyese të trupit.

Shenjat e çrregullimeve hormonale te femrat: Si ndryshojnë në 30, 40 dhe mbi 50 vjeç

Luhatjet hormonale janë një pjesë e pashmangshme e procesit të rritjes.

Për të kuptuar pse ndodhin ndryshimet hormonale fillimisht duhet të kuptojnë se si funksionojnë ato dhe ç’rol luajnë në organizmin tuaj.Progesteroni ruan rritjen e shëndetshme të qelizave në mitër.Estrogjeni përgatit mitrën për të pranuar një vezë të fekonduar çdo muaj.Testosteroni rregullon kontrollin e seksit, kurse hormonet tiroide kontrollojnë metabolizmin.Më poshtë do të zbuloni se si ndikojnë hormonet në trupin dhe mendjen tuaj sipas moshës si dhe si t’i mbani ato nën kontroll dhe të balancuara…Në moshën 20-30 vjeçare, nivelet e hormoneve kalojnë nëpër ndryshime dramatike gjatë ciklit menstrual,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Në këtë moshë çrregullimet hormonale shpesh shoqërohen me shtim të pakontrolluar në peshë, djersitje të vazhdueshme, rritjes të dëshirës për të ngrënë, akne në fytyrë, qime të ndryshme në trup etj.-Rrathët e zinj poshtë syve jo gjithmonë janë shenjë e gjumit të pakët dhe lodhjes.Ndryshimet hormonalë janë po ashtu përgjegjëse për krijimin e tyre, në rast se shfaqen tek meshkujt janë të lidhur me testosteronin, ndërsa tek femrat vijnë si pasojë e mungesës së progesteronit.

Fuqia e natyrës, shtrati i tharë i lumit mbushet me ujë në pak sekonda

Lumi Zin i cili gjindet në Izrael, ishte tharë plotësisht, por për një moment ai mbushet shpejtë me ujë, duke rrezikuar edhe të pranishmit që ishin aty.Ky shtrat i lumit gjindet në shkretëtirën Negev të Izraelit dhe ishte tharë plotësisht,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Por falë reshjeve të mëdha që kanë rënë në bjeshkë, ky lum përsëri është mbushur me ujë, por kësaj radhe është mbushur shumë shpejtë, duke i vënë në rrezik edhe personat që ishin në shtratin e lumit.Banorët lokal që ishin aty afër kishin ardhur të shihni këtë pamje ku do të vërshonte lumi me shpejtësi. Dhe duke shpresuar që uji do të sillte më shumë jetë dhe gjallëri në këto anë. Për më shumë shikojeni videon.

River Reborn as Torrent Rushes Through Desert

Mother nature is truly amazing.

Gepostet von NTD News am Montag, 8. Oktober 2018

Vrasja e trefishtë në Bulevard, Gjykata burg përjetë italianit

Gjykata e Krimeve të Rënda ka dhënë vendimin për 3 personat e akuzuar si autorë të vrasjes së trefishtë të ndodhur më 27 majin e vitit 2015 në Bulevardin “Zogu i Parë”, duke i shpallur ata fajtorë për ngjarjen.

Gjykata e Krimeve të Rënda ka pranuar kërkesën e Prokurorit Përparim Kulluri për burg përjetë për italianin Salvatore Letizia.

Ndërkohë që për Klevis Doçin Gjykata ka dënuar me 27 vite burg Markelian Doçin, ndërsa Klevis Doçi do të vuaj 20 vite burg.

kërkoi dënimin me 24 vite burg për Klevis Doçin; 34 vite burg për Markelian Doçin dhe burgim të përjetshëm për italianin Salvatore Letizia.

Italiani Salvatore Letizia dhe vëllezërit Klevis e Markeljan akuzohen për vrasje për gjakmarrje, në lidhje me atentatin ku humbën jetën Mentor Lufi (xhaxhai i vëllezërve) dhe Besnik Sulku, i cili dyshohet se kishte paguar italianin për të vrarë Mentor Sulkun.

Zbulohet receta 2000 vjeçare qe do eleminojë çdo sëmundje tuajën

Falë kësaj recete, ju do të detoksifikoni trupin tuaj, do të eliminoni infeksionet, do të rregulloni nivelin e sheqerit në gjak dhe kolesterolit, do të rrisni sistemin tuaj imunitar, do të luftoni kancerin dhe shumë më tepër…

Një nga bimët më të fuqishme në natyrë është hudhra, e cila ka efekte të jashtëzakonshme shëruese. Njerëzit kanë përdorur këto efekte për krijimin e mjekimeve të shumta për shekuj me radhë. Kjo recetë në veçanti është shpikur shumë kohë më parë nga murgjit budistë dhe është shumë e lehtë dhe e thjeshtë për t’u përgatitur.

Njerëzit e kanë përdorur këtë kurë tibetane të hudhërve për të përmirësuar dhe ruajtur shëndetin e tyre. Ky recetë është përdorur gjithashtu si një mjet efikas për humbjen e peshës, si pjesë e një diete të shëndetshme. Zbuloni se si ta përgatisni dhe çfarë përfitimesh do keni në një kohë të shkurtër.

Këtu është një listë e disa prej sëmundjeve që ky ilaç do t’ju ndihmojë të luftoni:

Problemet e shikimit
Gastritin
Sinusin
Trombozat
Dhimbjet e kokës dhe migrenën
Problemet e dëgjimit dhe infeksionet e veshëve
Reumatizma
Ishemia
Arteriosklerozë
Mbipeshën dhe obezitetin
Hemorroidet dhe problemet e traktit të tretjes
Receta

Do ju duhet :

350 gramë hudhër organike
30 gramë alkool të pastër

Përgatitja:

Lani dhe shtrydhni 350 gramë hudhër organike (hudhër fshati). Më pas vendoseni atë në një enë qelqi dhe bashkojeni me 300 gramë alkool të pastër. Alkooli duhet të jetë 95 gradë.
Pasi ti përzieni bashkë, lëreni këtë masë për dhjetë ditë në frigorifer. Në ditën e 11të kulloni lëngun e kësaj ene me napë, mos përdorni kulluese me përmbajtje metalike.Pasi e keni kulluar lëreni edhe 3 ditë të tjera lëngun në frigorifer dhe pastaj nisni të përdorni kurën.

Përdorimi :

Dozat e këtij ilaçi do ti përzieni me 50 ml ujë ose ¼ e gotës me ujë. Konsumohet përpara vakteve.

Dita e parë: një pikë në mëngjes, dy pika në mesditë, dhe tre pika në mbrëmje. Dita e dytë: katër pika në mëngjes, pesë pika në mesditë dhe nëntë pika në mbrëmje. Dita e tretë: shtatë pika në mëngjes, tetë pika në mesditë, dhe nëntë pika në mbrëmje.

Dita e katërt: dhjetë pika në mëngjes, njëmbëdhjetë pika në mesditë dhe dhjetë pika në mbrëmje. Dita e pestë: 13 pika në mëngjes, 14 pika në mesditë dhe dymbëdhjetë pika në mbrëmje. Dita e gjashtë: pesëmbëdhjetë pika në mëngjes, katërmbëdhjetë pika në mesditë, dhe trembëdhjetë pika në mbrëmje

Dita e shtatë: dymbëdhjetë pika në mëngjes, njëmbëdhjetë pika në mesditë dhe dhjetë pika në mbrëmje. Dita e tetë: nëntë pika në mëngjes, tetë pika në mesditë, dhe shtatë pika në mbrëmje. Dita e nëntë: gjashtë pika në mëngjes, pesë pika në mesditë, dhe katër pika në mbrëmje

Dita e dhjetë: tri pika në mëngjes, dy pika në mesditë, dhe një pikë në mbrëmjePrej ditës së 11-të: ju duhet të merrni 25 pika në ditë, tre herë në ditë.