105-vjeçari viziton gruan në pervjetorin e 80-të. Ai thotë këto fjalë që ja thyejnë zemrën e nipit!

Duke u rritur, isha me fat që kisha një çift te moshuarish si fqinjë. Ata kane rritur vëllezërit e motrat e mia dhe më pëlqen që ne ishim nipërit e mbesat e tyre.

Ata na mirëprisnin me ngrohtësi dhe përqafime dhe na servirnin embelsira te shijshme italiane të shoqëruara me gota qumeshti te ftohta.

Ne nuk mund të thonin vetëm ‘Pershendetje’ dhe të largoheshim. Vizitat tona në shtëpinë e Rose dhe Hugo zgjasnin te pakten një orë e gjysmë. Ne uleshim,hanim,pastaj degjonim tregimet e tyre per ditet e para se si ishin takuar me njeri tjetrin.

Nëpërmjet vullnetarizmit në shtëpitë e pleqve dhe duke biseduar me te moshuarit e mençur atje, mësova shumë prej tyre se si martesat e tyre zgjasnin kaq shumë vite. Duhet komunikim i shkëlqyeshëm, aftësi dëgjimi, durim dhe respekt , ndër shumë gjëra të tjera ,për të qëndruar me dikë për dekada të tëra.

Për fat të keq, shumë prej martesave të sotme nuk e kanë atë fuqi qëndrimi. Sipas Qendrës për Kontrollin e Sëmundjeve, që nga viti 2014, shkalla e martesave për 1,000 persona në SHBA ishte 6.9 ndërsa numri i divorceve ishte 3.9 persona nga çdo 1,000. Me tronditese është numri i përgjithshëm i shkurorëzimeve të regjistruara: 813,862.

Fatmirësisht, ka ende çifte që kanë luftuar për të kapërcyer mosmarreveshjet e tyre dhe jane ende së bashku. Gabe Jacobs kapi këtë video të ngrohtë të gjyshërve të tij në mbrëmje para se të festonin përvjetorin e tyre të 80-të të martesës.

Arthur është 105 vjeç dhe ai erdhi për të vizituar gruan e tij 100-vjeçare Marcia në shtëpinë e pleqve ku ajo qëndron. Gabe i kërkoi gjyshes së tij nëse i kujtohej martesa me të shoqin. Ndërsa Marcia nuk ishte në gjendje të komunikonte , dashuria mes çiftit ishte e dukshme në mënyrën se si ata shihnin sytë e njëri-tjetrit.

“Unë të kam dashur për 80 vjet, e dashur. Kjo është një kohë e gjatë, “tha Arthur ndërsa i mbante dorën.

Marcia puthi dorën e burrit të saj, ndërsa ai tregoi jetën e tyre të gjatë së bashku.

“Ne ishim vetëm njëzet kur u martuam”, tha ai.

“Më mungon gjatë gjithë kohës”, shtoi ai me lot.

Sipas Gabe, gjyshërit e tij janë një nga çiftet më të vjetra në Shtetet e Bashkuara. Dashuria dhe admirimi i tij për gjyshërit e tij eshte i dukshem.

E FUNDIT: Basha thirret në Prokurori si person nën hetim për shpërdorim detyre, shpifje dhe fyerje

Kryedemokrati Lulzim Basha do të paraqitet te premten ne Prokurori si person nën hetim në procedumin penal për shpërdorim detyre-shpifje-fyerje.

Në kallëzimin e bërë nga deputeti socialist Taulant Balla për Bashën dhe ish-oficerin Nuhun, lideri i opozitës duhet të paraqitet përpara drejtësisë për të dhënë shpjegimet përkatëse lidhur me çështjen.

“TemA” mëson se në PD ka mbërritur fletethirrja për Bashën.

Kryedemokrati dhe ish-oficeri Emiljano Nuhu hodhën akuza të forta ndaj numrit dy të Partisë Socialiste të cilët thanë se ai ka qenë në komisariatin e Fushë Krujës për të kërcenuar forcat e policisë për çështjen e Xhisiela Malokut.

Këto akuza u hodhën poshtë nga protagonistja kryesore e ngjarjes e cila tha se Basha dhe Nuhu po e shfrytëzonin historinë e saj për qëllime politike duke sajuar skena të paqena.

Gazetarja: Ja ku ishte nisur Elvana Gjata kur ndodhi ngjarja në Bllok

Në emisionin ‘Opinion’ mbrëmjen e të hënës, me një panel më gazetarë të kronikës së zezë dhe analistë u diskutua për vrasjen e pak ditëve më parë në Bllok. Si fillim u raportua nga media se ‘mollë sherri’ për këtë ngjarje të rëndë është bërë këngëtarja e njohur Elvana Gjata.

Por në studion e ‘Opinion’, gazetarja Dorjana Bezat, është shprehur se Elvana Gjata me të dashurin e saj Ervina Mata kanë qenë në lokal rreth orës 06:00 të mbrëmjës. Sipas saj kur ngjarja ka ndodhur këngëtarja ishte larguar për në një koncert.

“Ka shkuar fillimisht në orën 18:00 në këtë lokal, nën shoqërinë e të dashurës së tij këngëtares Elvana Gjata. Ajo ka qëndruar vetëm disa minuta në lokal dhe është larguar prej andej.

Ngjarja ka ndodhur pas orës 21:30 ndërsa Elvana ka qenë në këtë zonë rreth orës 18:00”, u shpreh Bezat. Më tej drejtuesi i emisionit Blendi Fevziu e ka konfirmuar versionin e gazetares. Ai tha se sipas informacioneve të tij këngëtarja është larguar për një koncert drejt Gjermanisë.

Babai E Fut Çdo Ditë Të Bijën E Sëmurë Në Një Varr Të Hapur, Arsyeja E Dhimbshme (FOTO)

Një histori e dhimbshme na vjen nga Kina që ka si protagonistë babë e bijë

Një baba në Sichuan të Kinës, i quajtur Xhang Liyonga e dërgon çdo ditë të bijën në një varr të hapur në mënyrë që të mësohet me vendin ku do të prehet pasi të largohet nga kjo botë.

Vajza e vogël ka një sëmundje të rëndë e cila i ka ditët e numëruara. Ajo vuan nga një çrregullim në qarkullimin e gjakut dhe për shërimin e saj nevojiten shuma të mëdha parash.

Babai tregon se i ka shpenzuar të gjitha kursimet për shërimin e saj dhe se i ka humbur shpresat.

Në këtë mënyrë, ai thotë se po përpiqet që t’i tregojë se ajo është e sëmurë dhe se nuk do të jetojë edhe shumë gjatë, ndërsa shtreson se “nuk do të frikësohet kur të vetme do ta lëmë këtu, nën dhe”.

“Kemi humbur të gjitha shpresat për mbijetesën e saj dhe nuk kemi më të ardhura. Askush nuk po na ndihmon që ta shërojmë”, ka treguar babai i vajzës.

Gjesti i kësaj vogëlushe do të bëjë që të rifitosh besimin tek njerëzimi

Në botë ekzistojnë një numër i madh problemesh, mjaft të dalin në rrugë për të gjetur përballë situata së vështira me të q cilat jetojnë shumë njerëz dhe, në të njëjtën kohë, për të parë frenimin e ritmit të të tjerëve që nuk e kuptojnë atë që e rrethon.

Të gjithë ne duhet të përpiqemi të jemi pak më altruist, duke u përpjekur të kontribuojmë në ndonjë mënyrë për një ndryshim të vërtetë. Pikërisht si propozimi i këtij shembulli të mirë që jep ky baba vajzes së tij me emri Ella.

Një ditë Scott ishte në një restorant me vajzën e vet dhe nga dritarja afër tavolinës, ku ishin duke ngrënë një drekë panë një njeri të ulur në një stol i cili dukej i pastrehe. Kështu, ata menduan se mund të ketë uri, kështu vajza i dergoi vetë një pjatë me ushqim ketij njeriu i ulur vetëm
jashtë lokalit.

Shikojeni reagimin e njeriut në këtë video të mrekullueshme.

My baby girl Ella learned an important lesson today – Help those less fortunate than you!! So proud of my girlFor licensing inquiries please contact licensing@junkinmedia.com Thank you!

Gepostet von Eddie Scott am Mittwoch, 31. August 2016

Skandali/ Buka që hanë shqiptarët përbëhet nga 9 kimikate të rrezikshme

Kontrolli ushqimor në Shqipëri nuk ekziston në terma aktivë, sepse paratë i marrin çdo fillim muaji si institucion.

Në një hetim ushqimor të kryer në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Serbi e Malin e Zi, nga Organizata Botërore e Ushqimit, rezulton se proteina në miellin që përdoret për bukë përbëhet nga 9 përbërës kimikë, të cilët në vendet e BE-së janë të ndaluar kategorikisht në çdo zinxhir ushqimor.

Pra, përveçse me miell serbo-rus të prodhuar para 30-40 vitesh që përdorej si tagji për kafshët, buka në Shqipëri prodhohet me 9 përbërës kimikë, shkruan gazeta Dita. Këto proteina janë lejuar me Udhëzim Nr.15, datë 20 tetor 2014, të ish-ministrit Edmond Panariti.

Proteina në miellin që përdoret për bukë është një shqetësim i ngritur nga më shumë se dy vjet, meqë standardet e prodhimit të miellit nuk ishin ndryshuar që nga koha e komunizmit. U kërkua rritja e standardit të cilësisë së miellit (niveli i proteinave ishte 7%) dhe u vendos që standardi i proteinës të jetë 12%.

Proteina në grurin serb arrin në 11%. Në miell është shumë më e ulët, shkon në 10.5%, që është standarti i tagjisë për kafshët.

Që ta nxjerrin miellin më të bardhë, ulin rrezen dhe gjitha vlerat ushqimore ikin gjatë këtij procesi.

Sikur të mos mjaftonte ky miell, prodhuesit e bukës, për të fituar edhe më shumë, po përdorin “armë” tjera, me të cilat manipulojnë formën, strukturën, përbërjen, cilësinë, rezistencën dhe ngjyrën e bukës, për të joshur konsumatorin.

Një kopje e këtij hetimi u dorëzua në fillim të muajit shtator 2018, edhe në zyrën e kryeministrit Edi Rama.

Në pjesën për Shqipërinë hetimi konstaton fakte, që sipas ekspertëve, përbëjnë “krim ushqimor masiv”.

Sipas të dhënave, 60%-70% e bukës në Shqipëri, prodhohet me miell gruri serbo-rus, prodhim i viteve 1988-1992, pa asnjë vlerë ushqimore dhe i infektuar me virusin “Coli Bacil”, manipuluar me disa larje, aromatikë e përbërës proteinik kimik.

Ky miell kancerogjen, tregtohet vetëm në Shqipëri, Bosnjë, Veriun e Kosovës dhe vendet e Botës së Tretë, megjithëse ndalohet të hidhet në treg për konsum njerëzor.

Mirëpo, sipas hetimit të OBU, tregtarë të lidhur me zyrtarë të lartë në Shqipëri, kanë lejuar një ‘shteg”, për importin e këtij gruri e mielli, në tregun shqiptar.

Më poshtë substancat e rrezikshme kimike, që përdoren në bukën shqiptare, të ndaluar nga BE

FOSFAT NATRIUMI – E – 339
FOSFAT KALIUMI – E – 340
E-341 FOSFAT KALCIUMI – E – 341
KLOR – E-925

DIOKSID KLORI E-926: Zbardhues, mutagjen që krijon elementë kancerogjen
AGENE (triklorid azotike): Agjent zbardhues i bukës, shkakton çrregullimeve neurologjike (eksperimentuar tek qeni, macja, gomari)
AZODIKARBONAMID: Agjent e zbardhues, dënton furmëmarjen e rregullt, krijon hapësira për efekte bronkiale dhe acarim të “Traktit gastrointestinal”, me pasoja diare të shpeshta, dëmtim në veshka dhe aktivizim të sistemit endokrin (hypofunksioni) tiroidet, ndaluar kategorikisht në Evropë, Australi, Singapor.

PEROKSID BENZOYL: Agjentë zbardhues, eviton qullosjen e bukës
924 Bromati kaliumi : Agjentë zbardhues, shkaktojë dëmtime e dhimbje në stomak dhe diare, zhduk vitaminën “E” në miell.
Në veçanti bromati i kaliumit krijon fiktivisht bukë “origjinale”, me pasoja kancerogjene. Përdorimi i tij në bukë e prodhime brumi është veprim kriminal. Pasi ta lexonit do ju ftoja ti benit “Like” dhe “Share” ne menyre qe ta lexojne dhe miqte tuaj.

Qepët Janë Një Ilaç I Madh Natyral Për Sëmundjet, Por Këto Mënyra Habitëse Përdorimi Ndoshta Nuk I Dini

Për kollën:Pastrojeni dhe priteni në feta një qepë dhe vendosni një lugë sheqer kafe mbi çdo fetë dhe mbuloni ato për një orë. Hani këtë dy herë në ditë për të hequr qafe kollën tuaj.

Squfuri në qepë ka veti antibakteriale që vjedhin mikrobe që shkaktojnë kollitje.Lufton rënien e flokëve:Vini pak ujë me një qepë në të dhe përdoreni lëngun si një shpëlarje para shampos për të luftuar humbjen e flokëve dhe ndihmon në rritjen e flokëve të reja,

Vetitë e saj antimikrobike do të ndalojnë zbokthin dhe do të ndihmojnë në rritjen e më të fortë dhe më të plotë të flokëve.Lironi kraharorin e bllokuar.

Shtrydhni një qepë dhe bëni një paste duke shtuar disa pak vaj kokosit. Përhapeni këtë mbi gjoks dhe mbulojeni me një peshqir. Qepët punojnë si një antibiotik natyral dhe forcojnë sistemin imunitar.

Uthulla, një anti-inflamator dhe antioksidant natyral. Mrekullitë e saj në lëkurë e shëndet

Me origjinë të lashtë, uthulla, përveçse është një aditiv i çmuar për ushqimet tona, është dhe një aleate e dobishme e shëndetit sepse ndihmon në luftimin e një serie të pafund shqetësimesh në mënyrë natyrale dhe efikase. Mes shumë tipologjive të uthullës, ka meritë dhe ajo balsamike e cila nva viti 2001 bën pjesë vlerat e mbrojtura.

Benefitet e uthullës në lëkurë

Le të shohim së bashku cilat janë këto veti të çmuara të uthullës:

Uthulla eliminon akumulimet e yndyrave në trup, edhe përs shkak se është një diuretik natyral. Përdoret gjithashtu në shumë trajtime estetike si kompresa e maska për shkak të vetive të saj eksfoliuese dhe rigjeneruese. Efekti i saj tonik mbyll poret dhe zbut epidermën.
Uthulla përmban shumë komponentë bio-aktivë që e bëjnë atë një antioksidant natyral, të aftë për të luftuar plakjen qelizore dhe sëmundjet që derivojnë prej saj, të tilla si kanceri.
Uthulla njihet për vetitë e saj baktericidale të cilat parndalojnë çrregullimet gastrointestinale, mjafton të pini disa gota ujë në ditë ku keni holluar pak uthull molle.
Uthulla, vetitë anti-inflamatore

Uthulla është një inflamator në gjendje të luftojë dhimbjen e fytit përmes gargareve me ujë. Gjithashtu nëse tampononi uthull në vendet ku ju kanë pickuar insektet, ju largohet kruarja dhe fryrja. Nëse spërkasni lëkurën me uthull vere të bardhë, mbani larg mushkonjat.
Uthulla stimulon prodhimin insulinës tek personat e prekur nga diabeti i tipit 2, mjafton të marrësh 2 lugë kafeje para gjumit. Edhe medikamentet glicemike përfitojnë pasi uthulla ul sheqerin në gjak.
Ushqimet ruhen shumë mirë në uthull pikërisht sepse është një antibakterial i fuqishëm që shmang dekompozimin e ushqimit të shkaktuar nga përhapja e mikroorganizmave. Acidi acetik i gjendur në uthull mban nën kontroll presionin e lartë të gjakut, mjafton ta përdorësh rregullisht në ushqime.
Nëse zieni 100 gram gjethe hithre në gjysmë litri ujë ku keni shtuar gjysmë litri uthull molle, keni përftuar një medikament të mrekullueshëm për të luftuar zbokthin. Sapo të jetë ftohur masazhoni skalpin me të për disa minuta.
Mes gjithë llojeve të uthullës, uthulla balsamike është e shkëlqyer, një tip uthulle e krijuar nga fermentimi alkoolik dhe acetik i mushtit të filtruar dhe zier. Ky tip i uthullës e ka origjinën nga provinca e Modenas. Uthulla balsamike forcon sistemin imunitar në sajë të fuqisë së saj antioksiduese dhe lufton radikalet e lira, përgjegjëse për procesin e plakjes. Gjithashtu ngadalëson aktivitetin gastrik, lufton urinë dhe është e shkëlqyer në dieta sepse është e varfër në yndyra.
Uthulla balsamike nuk ka kolesterol dhe është e vlefshme për personat me probleme kardiovaskulare.
Nëse hollohet me pak ujë, uthulla balsamike zbut kollën dhe lehtëson dhimbjen e fytit. Uthulla balsamike është anti-virale, lufton herpesin nëse aplikohet disa herë në ditë me pak pambuk sapo të shfaqen shenjat e para të tij; zbut kallot e këmbëve dhe normalizon serumin në lëkurat e yndyrshme.

Shkenca e verteton:Ja nga cili prind e marrin inteligjencen femijet

“Debati” i prindërve rreth karakterit të fëmijëve duket se është i pashmangshëm në të gjitha familjet e gjithnjë do të ekzistojë.

Nëse ju keni pasur një ves , nga prapa keni dëgjuar një lum fjalësh, thelbi i të cilave ishte “Si ke lënë gjë babait” , nëse ju do ishit shembullorë patjetër do të ishit nga ana e mamasë apo e anasjelltas.

Prindërit duan të marrin meritat vetëm për cilësitë e mira të fëmijës, por kur vjen puna tek inteligjeca nuk ka vend për diskutim. Hulumtimi i ri i botuar në Psychology Spot thotë se njerëzit e marrin zgjuarsinë nga gjenet e mamasë.

Gjenet e inteligjencës janë të vendosura në kromozomin X dhe duke qenë se mamatë mbartin kombinimin XX kjo do të thotë që fëmijët kanë më shumë gjasa për të marrë inteligjencën nga mamaja.

Edhe në qoftë se babai ju kalon disa nga gjenet e tij të inteligjencës, shanset janë të ulëta që ato të kenë ndikim në trurin tuaj. “Nëse ky gjen është trashëguar nga i ati, ai është i çaktivizuar,” raporton studimi në Psikologji Spot.

Pacolli shpjegon shtrëngimn e duarve me presidentin amerikan: Trumpi erdhi drejt meje, një polic më shtyu t’ia zgjas dorën

Kryediplomati kosovar shpjegoi në emisionin Rubikon të KTV-së shtrëngimin e duarve që kishte me presidentin amerikan, për të cilën u publikua një video në të cilën dëgjohej një gazetar kosovar duke i thënë Pacollit “Jepja dorën Trumpit”.

Pacolli shprehet se Trumpin e ka takuar 2 herë dhe se po ta dinte se do bëhej president do investonte në miqësinë me të.

“Në New York e kam takuar në vitin 1997, në 87-n e kam takuar në Moskë. Atëherë kemi biseduar gjatë, shumë gjatë por ishte një biznesmen atëherë dhe sigurisht se po ta dija që do të bëhet president atëherë do të investoja në miqësinë me të. Ai bën me dorë dhe bën me drejtim dhe në një moment një polic që ishte afër ma qet dorën në shpinë, më shtyn drejt tij edhe ja jepi derën. Nëse nuk do të ekzistonte një sinjal që ai nuk do ta jep dorën, ti nuk mund ta bësh. Vetë polici ma hap kordonin, më udhëzon për më shku e me ja zgjat dorën”, shpjegoi Pacolli.