Nëse Turqia ngelet në dorë të Rusisë e Iranit, Perëndimi mund të..

Vlera e lirës turke ka rënë me 40% përkundrejt dollarit brenda këtij viti. Marrëdhëniet midis dy vendeve arritën në pikën më të ulët kur presidenti Amerikan dyfishoi tarifat për çelikun dhe aluminin, si përgjigje ndaj refuzimit të Turqisë për të liruar Endrju Brunsonin, një prift amerikan që mbahet në arrest shtëpie në Turqi, me akuza për terrorizëm.Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, deri tani i ka rezistuar presionit për të marrë masa monetare dhe fiskale, por ka zgjedhur të sulmojë SHBA-në dhe tregjet financiare,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Ai po sugjeron se ka nisur një komplot botëror për të shkatërruar arritjet politike dhe ekonomike të Turqisë.Popullariteti i tij në Turqi ka qenë në rritje deri tani, pasi u ka mëshuar ndjenjave anti-amerikane (dhe prirjes për të besuar teoritë e komplotit) të cilat janë shumë të përhapura mes popullit turk.Përgjigjja kokëfortë e Erdoganit ndaj krizës ekonomike të Turqisë ngjan me metodat populiste të presidentit venezuelas, Nikolas Maduro, dhe janë shumë larg qëndrimit miqësor ndaj tregjeve që ka mbajtur presidenti argjentinas, Mauricio Makri.Ndryshe nga Argjentina, Turqia nuk duket e gatshme t’i drejtohet FMN-s për të shpëtuar krizën financiare,

Po çmend rrjetin/ I bëri foto vajzës por u tmerrua kur pa kush ndodhej pas saj

Një nënë e dy fëmijëve është frikësuar dhe çuditur pasi zbuloi diçka të pazakontë në foton e vajzës së saj. Laura Cisse, 38 vjeç, zbuloi figurën e frikshme që qëndronte pas vajzës së saj 5-vjeçare Ajsha, në një foto të shkrepur 10 vjet më parë. Në foto shihet pas saj imazhi i një vajze të vogël e cila është vajza e dytë e Laurës, por që në atë periudhë nuk kishte lindur ende,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Fotografia iu rishfaq javën e kaluar Laurës si kujtim nga Facebook. E tronditur nga zbulimi i saj, Laura nxitoi për t’i treguar familjes ‘pamjen e pashpjegueshme’, pasi ajo e dinte se askush tjetër nuk kishte qenë aty kur u bë fotografua. Laura thotë se kjo foto është si ‘eko nga e ardhmja’ e vajzës së saj Sophie.

Lorik Cana: Gruas i kam vënë këtë kusht para martesës

ftuar pasditen e sotme tek “Rudina” ishte ish-kapiteni i Kombëtares shqiptare Lorik Cana, një futbollist shumë i dashur për publikun, jeta e të cilit komentohet shumë në media. Gjatë emisionit, Lorik foli edhe për bashkëshorten e tij italiane Monica me të cilën ka 4 vite i martuar.Lorik tregoi se Monicës i kishte vënë kusht për gjuhën shqipe para martesës,shtyp re,klamen dhe vazhdo

“Ishte kusht paramartesor që djali absolutisht nuk duhet ta thyjë zinxhirin e traditës, të gjuhës sepse ne që kemi qenë në emigracion, gjenerata e parë e mban, por gjenerata e dytë thuajse e ka humbur gjuhën. Kur martohesh, martohesh për dashuri dhe për partnerin e duhur, por ka vështirësitë e veta sidomos nga pikëpamja e gjuhës, por kjo nuk duhet të jetë një argument për mos me bërë më të mirën”, u shpreh Lorik Cana.

E Dhimbshme! I jepet lamtumira e fundit 6 vjeçarit nga Presheva që u nda nga jeta në klasë

Ju dha lamtumira e fundit Flamur Kadriut, nxënës i klasës së parë në shkollën fillore ‘’Zenel Hajdini’’ në fshatin Raincë ku dje përderisa po zhvillohej proçesi i rregullt mësimorë ai ka ndërruar jetë. Ai pësoi atak në zemër.Varrimi i vogëlushit është bërë me namazin e drekës dhe sipas të gjitha ritualeve fetare,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Për ti dhënë lamtumirën e fundit u mblodhën shumë njerëz si punonjësit e shkollës ku ai mësonte, bashkëmoshatarë të të ndjerit, politikan, afaristë të shumtë dhe shumë qytetarë të tjerë.Vogëlushi u varrosë tek varrezat e fshatit Raincë ku si babai i të ndjerit po ashtu dhe shumë familjarë të tjerë me dhimje të madhe i jepnin lamtumirën e fundit për më të dashurin e tyre.

Ata që kanë lindur mes viteve 1950-80 duhet ta lexojnë patjetër këtë

1.Kur bridhnim në biçikletë nuk mbanim kokore.2.Pinim ujë nga tubi i çezmës, dhe jo nga shishja me ujë mineral.3.Kalonim orë të tëra duke ndërtuar karroca me kuzhineta dhe fatlumët që kishin pranë shtëpisë rrugë të rrëpirta, lëshoheshin, dhe në gjysmë të rrugës kujtoheshin që nuk kishin frena. Pas shumë përplasjesh, me mure e shkurre, mësuam të zgjodhnim problemin. Po, përplaseshim me shkurre, dhe jo me makina…4. Dilnim të luanim, me të vetmin detyrim që të ktheheshim para se të perëndonte dielli. Nuk kishim celularë, kështu askush nuk na gjente dot… e pamendueshme,shtyp re,klamen dhe vazhdo

5.Priteshim, thyenim ndonjë kockë, humbnim ndonjë dhëmb, dhe askush nuk denonconte për këta incidente. Faji nuk ishte i askujt, faji ishte i yni.6.Hanim bukë me vaj, bukë me gjalpë, pinim ujë me sheqer dhe nuk kishim asnjëherë probleme me mbipeshën, sepse ishim gjithmonë në lëvizje duke luajtur.7.Kur na binte në dorë ndonjë pije, e ndanim më katërsh. Pinim nga e njëjta shishe dhe askush nuk vdiste prej kësaj.8.Nuk kishim playstation, nintendo 64, xbox, videolojëra, televizion kabllor me 99 kanale, dolby surround, celularë, kompjuterë, internet… por në vend të kësaj, kishim shumë miq.

Operacion i madh, policia greke në këmbë për shqiptarin e kërkuar

Një operacion i madh vijon prej disa orësh nga policia greke për goditjen e një organizate kriminale shqiptaro-greke të trafikut të kokainës dhe drogave të tjera. Operacioni po zhvillohet në Athinë, Trikalla dhe Grevena.Janë lëshuar 11 urdhër arreste, nga te cilat janë ekzekutuar 9 deri tani për shtetas shqiptarë dhe grekë,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Mes dy të kërkuarve edhe një shtetas shqiptar i konsideruar si tepër i rrezikshëm. Po kështu bëhet e ditur se mes të arrestuarve janë edhe dy policë, një i Afalias në Athinë dhe një polic tjetër nga zona e Grevenasë.Organizata kryente shpërndarje droge në Athinë dhe Greqinë e Veriut. Janë sekuestruar gjatë operacionit sasi droge dhe armë. Operacioni nisi pas informacioneve të siguruara prej muajsh nga policia greke.

“Të shikoj ty në çdo gjë”, fëmijët e Dritan Priftit përlotin me kujtimin për të atin

Ka kaluar plot një vit që kur ish-ministri Dritan Prifti ndërroi jetë pas një sëmundje të rëndë.Më 12 tetor të 2017, familja Prifti u godit një dhimbje e madhe, mirëpo pas një viti fëmijët e tij e kanë kujtuar me postime në rrjetet sociale.E bija e ish-ministrit ka publikuar një foto ku shfaqet përballë me një portret të të atit.Ajo i shkruan:shtyp re,klamen dhe vazhdo

Çdo ditë unë shoh jashtë në botë dhe të shikoj ty në çdo gjë dhe kudo. Ti u bërë drita ime udhërrëfyese çdo ditë dhe çdo natë, më mungon kaq shumë baba.”Edhe djali i Dritan Priftit i kushton një mesazh prekës të atit i shkruan:Më i lumturi në botë në prehrin tënd ba! Më mungo pa fund çdo gjë e jotja”.Postimin e shoqëron me një fotografi të kohëve të largëta, kur të dy, babë e bir, shfaqen të lumtur në përqafimin e njeri-tjetrit.

Mjeku italian shokon botën: Kanceri është një baktere që shërohet vetëm me një përbërës

Tullio Simonchini, doktori italian thotë se kanceri si një sëmundje fatale, është një baktere dhe asgjë më shumë se kaq.Ai gjithashtu pohon se sode buke mund ta eliminojë atë.Ky mjek italian është mjaft i vetëdijshëm për këtë metodë me sodë buke.Ai vetë ka shëruar disa qindra apo edhe mijëra njerëz që vuajnë nga kanceri shkruan Natural Medicine Box.Terapia është e padëmshme dhe njerëzit që vuajnë kaneri nuk kanë asgjë për të humbur nëse provojnë këtë metodë.Për fat të keq, realiteti nuk tregon rezultate pozitive, pra dështimet onkologjike janë gjithnjë e më të zakonshme sot,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Dr Simonchini thotë: “Është angazhimi ynë moral dhe etik për të gjetur shërimin e vërtetë për sëmundjet më të vështira dhe më vdekjeprurëse të kohës sonë. Duhet të pranojmë se onkologjia moderne nuk është në gjendje t’i përgjigjet të gjitha pyetjeve që kanë pacientët e kancerit “.Deklarata tronditëse e Dr Simonchini gjithashtu pohon si në vijim:“Rreth njëqind vjet më parë, teoria pohonte se gjenet që nuk funksiononin ishin shkaku i kancerit dhe kjo do të thotë se kanceri është brenda qelizor. Megjithatë, sipas mendimit tim, kanceri është një infeksion bakteral dhe një fenomen qelizor i veçantë.

Ky është shteti që ka më së shumti shqiptarë në botë, nuk është Shqipëria !

Edhe pse të gjithë mendojmë që në Shqipëri jetojnë më së shumti shqiptarë në botë, atëher jemi gabim, shkruan InfoKosova,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Në një video të publikuar ditë më parë në rrjetet social, ku shfaqë 28 shtetet e botës me më shumë shqiptarë, doli të jetë Turqia me mbi 5 Milion shqiptarë, gjë që lë në vendin e dytë Shqipërinë me mbi 2.8 Milion shqiptarë.Ju ftojmë ta ndiqni videon më poshtë me 28 shtetet me më së shumti shqiptarë në botë:
Më poshtë shihni pamjet në Video:

Turqia dhe India duan të blejnë sistemin raketor rus S-400, ekspertët tregojnë pse SHBA-të dhe NATO i frikësohen kësaj

Lojërat e luftës Vostok-2018 në Siberinë lindore muajin e kaluar shënuan stërvitjen më të madhe ushtarake të Rusisë në më shumë se 30 vjet, ku morën pjesë rreth 300,000 trupa ruse, kineze dhe mongoliane.Por, siç shkruan Aljazeera, përcjell Telegrafi, më shumë se një ushtrim, lojërat e luftës ishin një mundësi e marrëdhënieve me publikun për të shfaqur pajisjet ushtarake, burimi i dytë më i madh i Rusisë për të ardhurat, pas naftës.Kështu, gjatë Vostok-2018, Rusia tregoi sistemin raketor S-400, një nga sistemet më të avancuara dhe të tregtueshme të armëve në vitet e fundit,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Siç bëhet e ditur, S-400 është një sistem i përmirësuar nga S-300, paraardhësi i tij i cili kohët e fundit u dërgua në Siri.Dhe, për shkak të aftësive të saj, disa vende, përfshirë Kinën, Arabinë Saudite, Turqinë, Indinë dhe Katarin, kanë thënë se janë të gatshëm të blejnë S-400.Si pasojë, pothuajse çdo qeveri që njoftoi se po planifikonte të blinte një sistem të tillë raketor ishte kërcënuar me një lloj hakmarrjeje diplomatike nga SHBA-të, NATO apo kundërshtarët.