Vrrasja e Kalandrës 13 vjeçe, policia dyshon te nëna: Në momentin e ngjarjes, ajo…

Xhevat Brahja ka dëshmuar në polici se nuk e di ende autorin e ngjarjes së rëndë që ka prekur familjen e tij. Viktimë mbeti vajza e tij 13 vjeçe, Kasandra, i cili kur është kthyer në banesë e ka gjetur të miturën të mbuluar nga gjaku dhe me trupin e ftohtë, ndërsa në shtëpi kanë qenë prezentë vëllai i viktimës dhe nusja e tij.Ai e ka transportuar të bijën, Kasandra, për në spital, por ajo nuk ka mundur t’u mbijetojë plagëve,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Ndërkohë nga mjekët e spitalit në fillim u tha se nuk dihej nëse plaga në bark, ishte shkaktuar me armë zjarri apo me mjete prerëse, por tashmë ata kanë pohuar se është vrarë me armë.Sakaq, policia ka shkuar në banesën e viktimës, ndërsa janë shoqëruar në polici nëna, vëllai dhe nusja e vëllait të viktimës, këta dy të fundit janë persona me vështirësi në komunikim, shurdhë-memecë, dhe efektivët nuk kanë mundur të marrin një dëshmi prej tyre, deri në momentin që një specialist për këtë rast të mund të komunikojë me ta.

Numëro sa vija keni ne kyçin tuaj 3 apo 4? Ja e verteta që fshihet pas tyre

Vijat në kycin tuaj tregojnë me shumë nga çfarë mendoni. Ato shfaqen në pjesën e poshtme të duarve tona. Numri më i zakonshëm i vijave të rrathit për shumicën e njerëzve është dy deri në tre. Shumë pak njerëz me fat kanë vijën e katërt të rrathit.Ato mund të kenë kuptime të ndryshme që lidhen me shëndetin, pasurinë, fatin, begatinë dhe famën tuaj.Vija #1 : Vija e shëndetit,shtyp r,eklamen dhe vazhdo

Vija e parë e duarve është më e rëndësishmja. Ajo është e vendosur afër pëllëmbës.Nëse kjo vijë është e qartë dhe e thellë, pa ndërprerje, apo boshllëqe, kjo do të thotë se do gëzoni shëndet të plotë në përgjithësi. Nëse vija është e dobët, e lidhur si me zinxhirë ose e thyer, mund të tregojë ndonjë problem shëndetësor.Te gratë, kur vija e parë përkulet drejt bazës së pëllëmbës ose kur ajo është e prishur, tregon probleme gjinekologjike të tilla si vështirësi për të ngelur shtatëzanë, perioda të çregullta etj.Te meshkujt, ajo vijë sinjalizon probleme urinare, hormonale, prostate ose riprodhuese.

Në qoftë se përdorni paracetamol, duhet ta lexoni urgjent kete

Paracetamoli është qetësuesi i dhimbjeve më i njohur në botë dhe është në dispozicion në shumë kombinime. Përdoret për të ulur temperaturën dhe për të lehtësuar simptomat e ftohjes dhe gripit.Megjithatë, duhet të jeni të kujdesshëm, sepse një studim i ri tregon se konsumimi i tepërt i paracetamolit mund të jetë fatal për funksionimin e mëlçisë.Paracetamol ka filloi të përdoret që nga viti 1955 si medikament kundër temperaturës dhe dhimbjes te fëmijët,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Dhe është bërë shumë popullor për shkak të faktit se nuk ka efekte të rëndësishme anësore.Një studim nga hulumtuesit e Universitetit të Edinburgut dhe Oslos si dhe Shërbimi Kombëtar Skocez për Transfuzion të gjakut treguan se analgjetikët shkaktojnë dëme të mëlçisë në nivel të cirozës dhe hepatitit.Ata gjetën se përdorimi i tepruar i këtij medkimanenti është shkaktari kryesor i inflamacionit akut të mëlçisë në botën perëndimore.

Lexoni këtë sa më shpejt që të jetë e mundur! Po fshihet kudo, sepse është më efikase se çdo ilaç tjetër

Bllokimi i arterieve nga toksinat është një problem shqetësues shumë i madh. Kimikatet dhe yndyrnat poashtu janë shumë të dëmshëm që ndikojnë në bllokimin e tyre. Ka një pije fantastike 100 për qind natyrale e cila pastron arteriet nga të gjitha elementët e mësipërm.Poashtu, ju mbron nga ftohja, problemet me qarkullimin e gjakut, pastron mëlçinë dhe ul ndikimin e radikaleve të lira,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Përbërësit që ju nevojiten:8 thelpinj hudhër 8 limonë 1 copë xhenxhefil (4-5cm) 4 litra ujëMetoda e përgatitjes:Lani fillimisht xhenxhefilin dhe qërojeni. Grijeni imët. Njësoj bëni edhe me hudhrat. Qëroni limonët dhe prejini në copa. Vendosini të gjithë përbërësit (përveç ujit) në blender dhe përziejini sëbashku. Hidhni ujin në një enë dhe vendoseni në temperaturë mesatare të vlojë.Më pas hiqeni nga zjarri dhe shtoni edhe përzierjen në të. Kullojeni dhe hidheni në një enë të pastër. Konsumoni këtë pije çdo ditë 2 orë para vakteve.

Çaji i kamomilit, ja për çfarë problemi shëndetësor mund ta përdorni!

Për shekuj me radhë, njerëzit kanë konsumuar çaj kamomili për aromën e tij të shijshme dhe efektet relaksuese. Në fakt, kjo është zgjedhja e parë e shumë njerëzve si një pije freskuese para se të shkojnë në shtrat. Është llogaritur se çdo ditë konsumohen mbi 1 milion gota çaj kamomili!Çaji mund të përgatitet duke përdorur dy lule të thata ose lule të freskëta dhe në qoftë se përdorni lule të freskëta, do të duhen dyfish (4). Kur lulet vendosen në ujë të nxehtë, esenca e domosdoshme tashmë është lëshuar,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Çaji ose infuzioni, mund të përdoret i nxehtë apo i ftohtë për të marrë përfitimet e nevojshme shëndetësore.Kamomili gjithashtu mund të përdoret për të trajtuar plagët, ulcerat, ekzemat, djegiet, dhe infeksionet e ndryshme të lëkurës.Një nga mënyrat më të zakonshme për të përdorur çajin e kamomilit është luftimi i pagjumësisë.Një studim i publikuar nga revista Biologjike dhe Farmaceutike tregoi se kamomil ka një efekt të ngjashëm me ilaçet qetësuese (të përdorura zakonisht për trajtimin e çrregullimeve të ankthit si dhe për të nxitur gjumin).

[LEXOJENI] -Këto shenja ju paralajmërojnë se duhet ta çoni urgjent fëmijën tuaj tek mjeku!

Sëmundjet e një fëmije janë një përvojë e vështirë për çdo prind. Shumë probleme mund të shmangen nëse simptomat paralajmëruese kapen në kohë nga vetë prindërit!Faqja e njohur “Bright Side” ka treguar disa nga simptomat që tregojnë për një shëndet të dobët të fëmijës suaj dhe që duhet t’i drejtoheni menjëherë mjekut.Rritja e nishaneve;Nëse nishanet e shfaqura në trupin e fëmijës tuaj fillojnë të rriten pa kriter, atëherë është koha që ju të drejtoheni menjëherë tek mjeku,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Rënia e flokëve;Shkaku i këtij problemi në pjesën më të madhe të rasteve është i fshehur. Ndoshta një arsye mund të jetë edhe mungesa e vitaminave. Për këtë arsye, është e nevojshme të drejtoheni tek një pediatër.Gjendja e humorit dhe sjellja;Një reduktim i menjëhershëm i oreksit, shqetësimet me gjumin, ose lëvizja e zvogëluar janë shkaqe të mjaftueshme për t’u drejtuar tek një mjek.Rritja e madhësisë së kokës;Ky është një proces shumë normal, por kur kjo ndodh brenda një kohe të shkurtër, bëni kujdes me foshnjën tuaj!Probleme me dëgjimin;Nëse fëmija nuk reagon ndaj kërkesave dhe nuk përgjigjet as kur ju e thërrisni atë me emër, ai ose ajo ndoshta ka probleme dëgjimi.

Lorik Cana tregon kushtin që i vuri Gruas së tij italiane

Ish-kapiteni i kombëtares shqiptare, Lorik Cana, duket se e ka mjaft të theksuar ndjenjën e patriotizmit dhe këtë gjë e ka treguar shumë herë.Këtë të enjte i ftuar te “Rudina” në Klan, ai foli më shumë për martesën me të shoqen italiane Monika.Ndonëse çifti kanë një djalë së bashku me emrin Boiken, Loriku tregon se i kishte vënë kusht Monikës që të mësonte gjuhën shqipe,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Ai tha se ishte kusht paramartesor që djali absolutisht nuk duhet ta thyejë zinxhirin e traditës, atë të gjuhës.“Sepse ne që kemi qenë në emigracion, gjenerata e parë e mban, por gjenerata e dytë thuajse e ka humbur gjuhën. Kur martohesh, martohesh për dashuri dhe për partnerin e duhur, por ka vështirësitë e veta sidomos nga pikëpamja e gjuhës, por kjo nuk duhet të jetë një argument për mos me bërë më të mirën”, u shpreh Loriku.

E pabesueshme!Te gjithe e keni ne oborr por nuk e dini se eshte shume…

Pa kurrfarë të drejte është harruar kjo bimë, sepse konsiderohet si rrënjë, ndërsa që ka veti të shumta shëruese, e krejt çfarë duhet të bëni është ta merrni nga hapësirat ku gjendet.Kjo rrënjë nxit sekretimin e vrerit, pastron mëlçinë, ndihmon te alergjitë dhe pakëson kolesterolinPo ashtu përmban vitamina dhe minerale të rëndësishme, siç janë vitamina B6, tiaminë, vitamina C, hekur, kalcium, kalium, acid folik dhe magnez,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Po ashtu përmban edhe deri 535 për qind të sasisë ditore të nevojshme me vitamina K dhe rreth 110 për qind të sasisë së nevojshme me vitamina A.Çaji nga rrënjët e luleradhiqeve ndikon në qelizat e kontaminuara, që ato në tërësi të shkrihen për një afat prej 48 orësh, derisa qelizat e shëndetshme mbesin të shëndetshme dhe të paprekura. Tretmani i rregullt me këtë lloj të çajit në mënyrë efikase eliminon shumicën e qelizave të kancerit

Hiqni nishanet me këtë ingredient dhe pa nevojën e operacionit

Nishanet janë njolla të vogla me ngjyrë që shfaqen në lëkurën tonë, të cilat përbëhen nga qelizat e quajtura melanocite dhe prodhojnë ngjyrën (pigmentin) në lëkurën tonë. Shumica e tyre janë të padëmshme. Ato rrallëherë bëhen kancerogjene.Disa nga faktorët që mund të ndikojnë në shfaqjen e nishaneve janë si më poshtë: dieta e pabalancuar, gjenetika, stresi, ekspozimi i diellit ose luhatjet hormonale.Mjekimi efektiv për largimin e nishaneve.– Si të hiqni një nishan duke përdorur uthullën e mushtit të mollës?Përbërësit:Uthull molle,Pambuk,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Përdorimi:Së pari lyeni pambukun me uthull molle. Shtrydheni atë që mos t’ju pikojë. Pas kësaj, aplikoni pambukun në majë të nishanit dhe mbulojeni atë me fashë.Mbajeni fashën për rreth 6 deri në 8 orë. Pas kësaj, ndryshoni pambukun, i hidhni uthull molle dhe vendosni një fashë të re. Përsëriteni këtë procedurë çdo ditë, për afro 10 ditë ose derisa nishani të bjerë.Uthulla e mushtit të mollës ka gjasa të bëjë keq në ditët e para, por pas një jave, gjendja e nishanit do të përmirësohet.

Gjejnë një piton të vdekur me stomak të fryrë, shokohen kur i çajnë barkun

Një gjarpër i llojit piton është gjetur i ngordhur, por ajo që u bëri përshtypje dy biologëve që e gjetën ishte se stomaku i pitonit ishte i fryrë dhe dëgjohej një frymëmarrje.Pitoni u gjet në Afrikën e Jugut dhe vakti i tij i fundit kishte rezultuar fatal për të.Ai kishte gëlltitur një iriq që ishte 80 cm i gjatë dhe peshonte 13 kilogramë,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Pasi veterinerët i kanë bërë autopsinë gjarprit ka rezultuar se gjithë organet e tij të brendshme ishin të shkatërruara nga gjembat e iriqit.Edhe iriqi që u gjet brenda pitonit kishte vdekur. Këta iriqë gjigantë gjenden vetëm në Afrikën e Jugut, por ishte here e parë që një piton të gëlltis një iriq.