“Të shikoj ty në çdo gjë”, fëmijët e Dritan Priftit përlotin me kujtimin për të atin

Ka kaluar plot një vit që kur ish-ministri Dritan Prifti ndërroi jetë pas një sëmundje të rëndë.Më 12 tetor të 2017, familja Prifti u godit një dhimbje e madhe, mirëpo pas një viti fëmijët e tij e kanë kujtuar me postime në rrjetet sociale.E bija e ish-ministrit ka publikuar një foto ku shfaqet përballë me një portret të të atit.Ajo i shkruan:shtyp re,klamen dhe vazhdo

Çdo ditë unë shoh jashtë në botë dhe të shikoj ty në çdo gjë dhe kudo. Ti u bërë drita ime udhërrëfyese çdo ditë dhe çdo natë, më mungon kaq shumë baba.”Edhe djali i Dritan Priftit i kushton një mesazh prekës të atit i shkruan:Më i lumturi në botë në prehrin tënd ba! Më mungo pa fund çdo gjë e jotja”.Postimin e shoqëron me një fotografi të kohëve të largëta, kur të dy, babë e bir, shfaqen të lumtur në përqafimin e njeri-tjetrit.

Mjeku italian shokon botën: Kanceri është një baktere që shërohet vetëm me një përbërës

Tullio Simonchini, doktori italian thotë se kanceri si një sëmundje fatale, është një baktere dhe asgjë më shumë se kaq.Ai gjithashtu pohon se sode buke mund ta eliminojë atë.Ky mjek italian është mjaft i vetëdijshëm për këtë metodë me sodë buke.Ai vetë ka shëruar disa qindra apo edhe mijëra njerëz që vuajnë nga kanceri shkruan Natural Medicine Box.Terapia është e padëmshme dhe njerëzit që vuajnë kaneri nuk kanë asgjë për të humbur nëse provojnë këtë metodë.Për fat të keq, realiteti nuk tregon rezultate pozitive, pra dështimet onkologjike janë gjithnjë e më të zakonshme sot,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Dr Simonchini thotë: “Është angazhimi ynë moral dhe etik për të gjetur shërimin e vërtetë për sëmundjet më të vështira dhe më vdekjeprurëse të kohës sonë. Duhet të pranojmë se onkologjia moderne nuk është në gjendje t’i përgjigjet të gjitha pyetjeve që kanë pacientët e kancerit “.Deklarata tronditëse e Dr Simonchini gjithashtu pohon si në vijim:“Rreth njëqind vjet më parë, teoria pohonte se gjenet që nuk funksiononin ishin shkaku i kancerit dhe kjo do të thotë se kanceri është brenda qelizor. Megjithatë, sipas mendimit tim, kanceri është një infeksion bakteral dhe një fenomen qelizor i veçantë.

Ky është shteti që ka më së shumti shqiptarë në botë, nuk është Shqipëria !

Edhe pse të gjithë mendojmë që në Shqipëri jetojnë më së shumti shqiptarë në botë, atëher jemi gabim, shkruan InfoKosova,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Në një video të publikuar ditë më parë në rrjetet social, ku shfaqë 28 shtetet e botës me më shumë shqiptarë, doli të jetë Turqia me mbi 5 Milion shqiptarë, gjë që lë në vendin e dytë Shqipërinë me mbi 2.8 Milion shqiptarë.Ju ftojmë ta ndiqni videon më poshtë me 28 shtetet me më së shumti shqiptarë në botë:
Më poshtë shihni pamjet në Video:

Turqia dhe India duan të blejnë sistemin raketor rus S-400, ekspertët tregojnë pse SHBA-të dhe NATO i frikësohen kësaj

Lojërat e luftës Vostok-2018 në Siberinë lindore muajin e kaluar shënuan stërvitjen më të madhe ushtarake të Rusisë në më shumë se 30 vjet, ku morën pjesë rreth 300,000 trupa ruse, kineze dhe mongoliane.Por, siç shkruan Aljazeera, përcjell Telegrafi, më shumë se një ushtrim, lojërat e luftës ishin një mundësi e marrëdhënieve me publikun për të shfaqur pajisjet ushtarake, burimi i dytë më i madh i Rusisë për të ardhurat, pas naftës.Kështu, gjatë Vostok-2018, Rusia tregoi sistemin raketor S-400, një nga sistemet më të avancuara dhe të tregtueshme të armëve në vitet e fundit,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Siç bëhet e ditur, S-400 është një sistem i përmirësuar nga S-300, paraardhësi i tij i cili kohët e fundit u dërgua në Siri.Dhe, për shkak të aftësive të saj, disa vende, përfshirë Kinën, Arabinë Saudite, Turqinë, Indinë dhe Katarin, kanë thënë se janë të gatshëm të blejnë S-400.Si pasojë, pothuajse çdo qeveri që njoftoi se po planifikonte të blinte një sistem të tillë raketor ishte kërcënuar me një lloj hakmarrjeje diplomatike nga SHBA-të, NATO apo kundërshtarët.

Kosova “përplas” Shqipërinë me Serbinë

Në Ministerialin e Mbrojtjes të Europës Juglindore (SEDM),që zhvillohet sot në Beograd, zëvendësministri i Mbrojtjes, Petro Koçi iu përgjigj flakë për flakë sekretarit të Shtetit të Ministrisë së Mbrojtjes së Serbisë, Bojan Jocic.Përfaqësuesi i Serbisë deklaroi se Serbia është kundër shpalljes së njëanshme të Pavarësisë së Kosovës dhe Metohisë dhe e konsideroi të rrezikshme për stabilitetin në rajon shndërrimin e FSK-së në Forcë të Armatosur,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Por ka reaguar menjëherë në fjalën e tij zëvendësministri i Mbrojtjes i Shqipërisë, Petro Koçi, duke deklaruar se: “Kosova është një vend i pavarur që duhet të ftohet në SEDM. Anëtarësimi i Kosovës në iniciativa të tilla rajonale jo vetëm kontribuon për paqen dhe stabilitetin në rajon, por lehtëson gjithashtu shpirtin e dialogut dhe realizmit mes Prishtinës dhe Beogradit”.

Vendosni një sapun poshtë dyshekut, do të habiteni nga rezultati

SINDROMA E KËMBËVE TË LODHURA NUK LIDHET VETËM ME QËNDRIMIN PËR NJË KOHË TË GJATË NË KËMBË, APO ME VESHJEN E KËPUCËVE ME TAKË. SINDROMA E DHIMBJEVE KRONIKE TË KËMBËVE ËSHTË NJË ÇRREGULLIM NEUROLOGJIK QË PRODHON NDJENJA TË PAKËNDSHME NË KËMBË, TEKSA NJË PERSON PUSHON.Shkaku kryesor i kësaj gjendjeje është i panjohur, por ka disa situata që përkeqësojnë këtë gjë dhe këtu përfshijmë: dhimbjet e veshkave, diabet, konsumi i alkoolit dhe shtatzënia. Mungesa e mineraleve si magnezi, vitaminave, dehidratimi si dhe ushtrimi i tepërt përkeqësojnë dhimbjet,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Nuk ka gjë më shqetësuese sesa kjo gjendje, teksa ju përpiqeni të çlodheni në krevat dhe këmbët t’i ndjeni sikur po ecni.Ka disa gjëra që ju mund të bëni për të ndaluar këtë shqetësim si për shembull një dush i ngrohtë apo të vendosni një sapun poshtë çarçafëve që mbulojnë dyshekun tuaj.Rreth 42% e njerëzve që vuajnë nga dhimbjet e këmbëve përdorin këtë metodë për t’u qetësuar gjatë natës.Mjekët nuk janë të sigurte, por disa besojnë se magnezi në sapun pushon dhimbjet e këmbëve Kjo është për shkak se mungesa e magnezit është shkaku kryesor i këtij sindromi. Mjekët sugjerojnë sapun livando.

Historia e dy ujqërve, 1 minutë kohë për ta lexuar, do e mbani mend përjetë

Një herë, një njeri i mençur u përpoq t’i jepte nipit të tij të vogël një mësim që ai do ta kujtonte përjetë dhe që me siguri do të shënonte rrugën e tij.Një natë, ai u ul nën qiellin e ndritshëm dhe e ftoi të ulet pranë tij.Ai i tregoi atij për ngjarjet shumë të rëndësishme të jetës së tij, falë të cilave ai mundi të bëhej i moshuari i ditur që të gjithë respektonin.Para se të fillonte, ai i tha djaloshit që fjalët që ai ishte gati për t’i treguar atij do të shënonin pjesën tjetër të jetës së tij dhe kjo ishte biseda që fëmija nuk e harroi kurrë:‘A e di nipi im që ne të gjithë kemi dy ujqër të cilët janë vazhdimisht duke luftuar me njëri-tjetrin, kështu që është një betejë e tmerrshme që jo të gjithë njerëzit janë në gjendje të përballen me të,’ i tha gjyshi fëmijës,shtyp re,klamen dhe vazhdo

‘Dy ujqër? Si është e mundur, gjysh?’, e pyeti fëmija me zgjuarsi dhe habi.‘Po, ne të gjithë kemi dy ujqër krejtësisht të ndryshëm brenda nesh.Një është i keq, sepse ai përfaqëson të gjitha ndjenjat e këqija që mund të ekzistojnë në një qenie njerëzore, zilia, zemërimi, xhelozia, krenaria, lakmia, zemërimi, frika, mjerimi, faji, egoja, vetë-keqardhja dhe arroganca.Megjithatë, tjetri përfaqëson gjithçka që është e mirë; dashuria, gëzimi, bujaria, paqja, mirësia dhe e vërteta’, u përgjigj gjyshi i mençur.Kështu, fëmija mendoi për një çast dhe pyeti:‘Dhe cili prej tyre është më i forti? Cili ujk fiton?’Dhe gjyshi u përgjigj:‘Varet nga secili prej nesh. Çfarë ujku do të doje të ushqeje?’

Nga buza në tru, pse herpesi mund të na rrezikojë jetën deri në vdekje?

Në gjithë i urrejmë puçrrat e bezdisshme që na shfaqen në buzë si pasojë e temperaturave të larta, stresit apo faktorëve të tjerë.Ne i quajmë thjesht herpes, por a e dinit se këto puçrra që duken kalimtare mund të na rrezikojnë jetën seriozisht?Herpes simpleks quhet virusi që shfaqet në trurin tonë dhe mund të na vrasë.1- Çfarë është herpes simpleks?Herpesi është një sëmundje e shkaktuar nga virusi herpes simpleks që mund të shndërrohet në sëmundje të ndryshme si psh; variçela, herpesi në buzë, herpes gjenital dhe më i rrezikshmi herpesi cerebral,shtyp re,klamen dhe vazhdo

2- Si të njohim simptomat e herpesit?Herpesi fillimisht shfaqet si një zonë e kuqe dhe që shkakton kruarje dhe pas disa ditësh kthehen në flluska të mbushura me likid dhe më pas kthehen në plagë. Ne harkun kohor 3 javor simptomat zhduken.Herpesi është një virus që qëndron gjithë jetën të butësi në gjendje të fjetur dhe shfaqet në raste stresi ose rënie të imunitetit.Herpesi simpleks transmetohet nga një individ te tjetri përmes spërklave të pështymës, raportit seksual dhe dëmtimeve në lëkurë. Po u infektove një herë e ke për tërë jetën.

Ministrja e Jashtme austriake: Marrëveshja finale duhet të përfshijë njohjen e Kosovës nga Serbia

Marrëveshja finale mes Prishtinës dhe Beogradit duhet të nënkuptojë njohjen e Kosovës nga Serbia.Ky është qëndrimi që shpalosi sot ministrja e Jashtme austriake, Karin Kneissl në konferencën e organizuar nga Parlamenti Evropian.Sipas saj vendet e Ballkanit Përendimor janë vende të Evropës dhe si të tilla duhet edhe të konsiderohen.Siç thotë ajo, BE-ja nuk është e plotë pa integrimin e këtyre vendeve në Union,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Tutje, duke folur për dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit, Kneissl tha se një marrëveshje e ardhshme mes këtyre dy vendeve duhet të përfundojë me njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Serbia.Kujtojmë se delegacioni serb dhe spanjoll dolën gjatë ditës së djeshme u larguan nga kjo konferencë për shkak të mos pranimit të delegacionit kosovar që të përfaqësoheshin me fusnotë.

Rrëfimi i pesënjakëve që nëna kosovare i lindi para 22 vitesh. Shikoni si duken sot.!

Prindërit e fëmijëve binjakë ballafaqohen me një përpjekje të madhe, jo vetëm sepse u kushtojnë kohë dhe energji për të ushqyer, veshur, ndërruar fëmijët e tyre, por mbi e gjitha sepse shumë shpejt përballen me sfidën për të plotësuar nevojat emocionale të fëmijëve individualisht,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Arjeta, Xheneta, Kushtrimi, Kastrioti dhe Kreshniku janë pesënjakët që lindën nga nëna kosovare para 22 vitesh në një nga spitalet në Beograd, e tani jetojnë në Prishtinë.Janë rasti i vetëm në Kosovë, dhe të gjithë nga ta gëzojnë shëndet të plotë, krejt kjo falë prindërve Shehnazen dhe Mehdiut. Xheneta që mund të konsiderohet më e madhja, edhe pse lindi vetëm një minutë para të tjerëve, pati folur për Gazetë Metro, pak kohë më parë.