Nëse keni gunga sado të vogla në trup duhet ta lexoni me patjetër këtë

Kur gungat dhe lezionet paraqiten në pëllëmbë, kyçe, apo gishtërinj, ne fajësojmë lëndimet, kafshimet e insekteve ose dëmtimet e tjera. Megjithatë, simptoma të tilla mund të jenë tregues të problemeve më të mëdha shëndetësore.Mjekësia i quan këto gunga në kyçe ‘hygroma’. Ato janë formacione beninje që marrin formën e një kapsule apo ciste. Pak njerëz e dinë se këto gunga në fakt mund të rrezikojnë shëndetin seriozisht.KU MUND TË PARAQITET:Shpesh, një gungë mund të paraqitet në kyç dhe kur preket mund të jetë ose e butë ose e fortë. Por, në raste të rralla, ajo mund të zhvillohet edhe në këto pjesë:shtyp r,eklamen dhe vazhdo

-Në sipërfaqe të pëllëmbës – në qendër ose afër gishtit të madh;-Në sipërfaqen e brendshme të gishtërinjve/ARSYET E PARAQITJES:Arsyet e paraqitjes së cistave nuk mund të përcaktohen gjithmonë lehtë. Por, ka disa faktorë primarë të njohur për mjekësinë moderne:-Një lëndim i fundit ose një frakturë në asht-Një sëmundje degjenerative në kyçe dhe inflamacion në indet e kyçeve-Lëvizjet e shpeshta të kyçeve (një faktor i zakonshëm në mesin e muzikantëve dhe atyre që punojnë shumë me kompjuter)

Kilogrami shitet për 1,000 euro, dhe gjenden në vendin tonë!

Ajo njihet që nga koha e Egjiptianëve të lashtë, Romakëve dhe Grekëve, por u zbulua vetëm në shekullin e 19-të!Vonesa e tij midis kërpudhave nuk e pengonte atë që menjëherë të merrte titullin mbretëror në mesin e kërpudhave të familjes. Frutat me aromë të fortë, dalluese, në të zezë apo të bardhë, në një madhësi midis dy dhe tetë centimetra, të fshehur nën sipërfaqen e tokës dhe vetëm në vende të rralla. Duket sikur ata i ngjajnë patateve dhe shijojnë si një përzierje djathi dhe qepë të vjetër,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Nën tokë ata jetojnë në simbiozë me rrënjën e një barishte apo peme, dhe gjithashtu varet nga aroma e tyre. Ka rreth 70 lloje të truffles. Trumfoli i zi është i regjistruar në Maqedoni, që është në Mariovë, Stogovë dhe Kumanovë. Qentë të trajnuar përdoren për të gjetur këtë kërpudhë të rrallë, dhe një prej tyre kushton 5,000 euro. Një kilogram i kësaj kërpudhe nëntokësore kushton 1 000 euro.Është e vështirë të gjesh, sepse rritet ekskluzivisht në furra të egra dhe nuk mund të kultivohet artificialisht.

Gabimi fatal që bëni kur fëmija juaj ka temperaturë të lartë! SHPERNDAJE

Shpesh herë dëgjojmë se si prindërit ankohen se fëmija i tyre nuk qetësohet përderisa ka temperaturë të lartë. Mos insistoni që ai të qetësohet.Shumë prindër “të rinj” iu përmbahen këshillave nga nënat dhe gjyshet e tyre duke i këshilluar se një fëmijë që ka temperaturë të lartë duhet të ngrohet mirë deri sa të djersitet. Kjo paraqet një nga gabimet më të zakonshme që bëjnë këta prindër të rinj sepse nuk është një këshillë e mirë për të hequr temperaturën e foshnjes. Por, e kundërta. Ngrohja e tepruar e foshnjes që ka temperaturë të lartë, mund të rrisë akoma më shumë temperaturën,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Fëmijës duhet t’i hiqen rrobat apo t’i vishen rroba më të lehta, prandaj sigurohuni që ta lani fëmijën me ujë të vakët për të ulur temperaturën.Shpesh herë dëgjojmë se prindërit ankohen se foshnja e tyre nuk qetësohet derisa është me temperaturë të lartë. Mos insistoni që foshnja të pushojë.Mos u dekurajoni, por fokusohuni në veprim, në mënyrë që ta keni më të lehtë ër të zbuluar se çfarë e mundon fëmijën tuaj. Përcjellni mirë gjendjen e foshnjes suaj sepse ajo mund të jetë në gjendje të keqe edhe pa temperaturë të lartë.

Burri i mërzitur dhe i dëshpëruar nga hallet e jetës i cili pyeti një njeri të mençur?

Një burrë i mërzitur dhe i dëshpëruar nga hallet e jetës, pyeti një të mençur: ”Kam ardhur tek ti për të të qarë hallin. Nuk di ç’të bëj dhe nuk di nga t’ia mbaj. Jam i zhytur në halle e telashe gjer në fyt!”.Burri i mençur i tha: ”Do të bëj dy pyetje dhe dua të më përgjigjesh drejt.”Hallexhiu iu përgjigj: ”Lepe peqe. Pyet ç’të duash.”I mençuri: ”Kur erdhe në këtë jetë, a i kishe me vete këto halle dhe probleme?”shtyp r,eklamen dhe vazhdo

Burri: ”Sigurisht që jo.”I mençuri: ”Po kur të largohesh nga kjo botë, a do i marrësh me vete?”Burri: ”Jo.”I mençuri ja ktheu: ”Probleme që nuk i ke sjellë me vete kur linde dhe as nuk do i marrësh me vete kur të vdesësh, përse duhet të të marrin kaq kohë dhe të të dëshpërojnë kaq thellë?! Bëhu burrë dhe bëj durim përballë sfidave dhe vështirësive të jetës!Gjithçka është në dorën e Atij, i cili me fjalën “Bëhu” ndryshon gjithçka sa hap e mbyll sytë!

Kurti injoron përsëri himnin e Kosovës, nuk ngritet në këmbë

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, po vazhdon ta injorojë himnin e Republikës së Kosovës.Ai, ani pse është deputet i Kuvendit të Kosovës dhe paguhet nga taksat e shtetit të Kosovës, po vazhdon me avazin e vjetër të tij duke mos e pranuar dhe injoruar himnin e shtetit kosovar.Kështu ka vepruar edhe sot në akademinë për ish-deputetin e Kuvendit të Kosovës, Ramadan Kelmendi,shtyp r,eklamen dhe vazhdo

Për dallim nga bashkëpartiakët e tij, Adem Mikullovci dhe Hydajet Hyseni, si dhe aleati Agim Bahtiri, të cilët janë ngritur në këmbë duke respektuar intonimin e himnit shtetëror, Kurti duket se ka zgjedhur ‘formën e veçantë’ të tij.I pari i VV-së ka marrë një vështrim kritik nga analisti i mirënjohur Nexhmedin Spahiu, i cili njihet si përkrahës i idesë së kombit kosovar.

Doni një lëkurë të pastër dhe pa akne? Ndiqni këshillën tonë…

Kripa në mënyrë natyrale e pastron lëkurën. Ajo jo vetëm që i pastron poret, por edhe i than aknet. Notimi në ujë deti të kripur është një trajtim i mirë për aknet, por meqë në det nuk shkojmë dot gjatë gjithë vitit po ju japim një maskë që mund ta përgatisim në kushte shtepie.Zbuloni si:shtyp re,klamen dhe vazhdo

Përbërësit:1 gotë ujë,5 lugë kafe kripë.Përgatitja:Kombinoni ujin me kripën dhe e trazoni herë pas here, derisa të krijohet një pastë e trashë. E lini të qendrojë 7-8 minuta dhe më pas e vendosni në fytyrë.Pas 20 minutash shpëlani fytyrën me ujë të vakët, të bollshëm.

Vjen lajmi i rëndësishëm për liberalizimin e vizave

Komisioni për Marrëdhënie me Jashtë i Parlamentit Evropian ka miratuar të mërkurën rezolutën për përparimin e vendeve të Ballkanit drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian, bën të ditur REL. Në pjesën ku flitet për Kosovën, deputetët e Parlamentit Evropian ngrenë shqetësimet e thella për përhapjen e korrupsionit, ndërhyrjen në gjyqësor si dhe elementet e shtetit të kapur.“Për ta sjellë Kosovën më afër BE-së, liberalizimi i vizave është jetik. Deputetët e PE-së, mirëpresin konfirmimin e Komisionit Evropian se standardet për vizat janë përmbushur,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Kjo vjen me gjithë shqetësimet kritike rreth sistemit të financuar dobët të sistemit gjyqësor, përhapjes së korrupsionit, elementeve të shtetit të kapur, të cilat duhet të adresohen përtej përparimit në përmbushjen e kritereve për vizat” thuhet në rezolutë.Deputetët e Parlamentit Evropian mirëpresin legjislacionin e miratuar lidhur me agjendën evropiane të reformave, por shprehin shqetësim për mungesën e konsensusit ndërpartiak dhe polarizimin e vazhdueshëm politik në Kosovë, i cili vazhdon të ndikojë negativisht në rrugën e reformës së qëndrueshme.

Kush është ish-kryetari i PS në Mat që vrau 3 persona me automatik pas sherrit?

Një ngjarje e rëndë u shënua paraditen e sotme në fshatin Shëlli të Matit, ku 3 persona mbetën të vdekur ndërsa një i katërt është plagosur rëndë.Ngjarja ndodhi rreth orës 14:00 dhe autori i dyshuar i ngjarjes rezulton të jetë Kujtim Koxha.51-vjeçari pas një konflikti për motive të dobëta ka qëlluar me armë zjarri drejt 4 personave, në një lokal.Për pasojë, humbën jetën Mentor Hoxha, Erzen Alija dhe Hamit Buçi.Sipas dyshimeve paraprake, autori i dyshuar Koxha ishte konfliktuar me punonjësit e bashkisë në një lokal të zonës dhe më pas ishte larguar,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Ai ishte rikthyer me një armë tip automatik në dorë dhe ka qëlluar drejt tyre.51-vjeçari ka mbajtur postin e kryetarit të PS në Shëlli të Mati deri në muajin Janar.Në muajin janar të ketij viti, ai është shkarkuar dhe tashmë kryetar i PS në Shëlli është Shefki Pupla.Koxha, i cili sipas raportimeve mësohet se ka qenë edhe kryeplak i këtij fshati, mësohet se ka pasur dhe më herët konflikt me punonjësit e Bashkisë, dhe ka gjetur pikërisht momentin kur ata kanë qenë duke drekuar për t’i qëlluar.

Me këtë lule mund të fitoni 50 mijë euro për kg

Kush tha që të merresh me lëndë narkotike, është e vemtja rrugë e shpejtë, e jashtëligjshme, për të bërë para.Ekzisoton edhe një mënyrë tjetër.Primula Veris, një bimë aromatike e familjes Primulacea, që rritet në lartësinë 700-2.300 metra, kishte grumbulluar shqiptari që u arrestua para disa ditësh në Drosopigi të Greqisë.Kjo specie gjendet në mjaft prej zonave malore të Greqisë. E quajtur “Lulja e Darvinit” apo “Primula e pranverës”, ka vlerë të madhe tregtare dhe bima e therë shitet deri në 50.000 euro kilogrami, në tregun gjerman apo dhe vende të tjera,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Primulla officinalis është bimë mjaft e përhapur në Greqi dhe një ndër bimët më efektive në shërimin e sëmundjeve si kokë-dhimbjet, kolli, qetësim, sëmundjet bronkiale dhe kronike etj.Është mjaft e kërkuar në tregun evropian nga se është edhe më kualitative sipas analizave të bëra nga institute gjermane. Kjo bimë përmban saponie dhe esencë glykocide (primverin dhe primullaverin), prandaj ka efektet shëruese të sëmundjeve të lartpërmendura. Pjesët që përdoren për shërim janë lulja dhe rrënjët.

David Phillips: Serbia, Rusia dhe Turqia, janë tre cënuesit më të mëdhenj të sovranitetit të Kosovës

Eksperti amerikan i Politikës së Jashtme, David Phillips, njëherit edhe drejtor i programit për Ndërtimin e Paqes dhe të Drejtat e Njeriut në Universitetin Columbia të Nju Jorkut, gjatë prezantimit sot në Prishtinë të publikimit të Universitetit Columbia dhe Instituti Kosovar për Hulumtim dhe Zhvillim të Politikave – KIPRED, “Kërcënimet dhe sfidat për sovranitetin e Kosovës”, ka përmendur tre kërcënuesit më të mëdhenj të sovranitetit të Kosovës.Ai në këtë mes përveç Serbisë dhe Rusisë, ka futur edhe Turqinë,shtyp re,klamen dhe vazhdo

E cila sipas tij është duke ndjekur një politikë neo-otomane në Kosovë dhe në tërë Ballkanin Perëndimor.Kur ka folur për Serbinë, Phillips ka thënë se Serbia vazhdimisht punon që ta dëmtojë Kosovën, përmes formave të ndryshme diplomatike, por edhe veprimeve direkte në Kosovë për ta destabilizuar atë, siç kishim rastin e trenit me mbishkrime nacionaliste që kishte qëllim nxitjen e dhunës.Ndërsa prapa Serbisë, sipas tij, fshihet Rusia e cila flet për solidarizimin e popujve sllavë, dhe edhe pse saj nuk i interesojnë Serbia e as serbët e Kosovës, ata i përdor për të dëmtuar projektet amerikane dhe heqjen e dominimit amerikan në rajon.