Mjeket i dhane 1 vite jete,por u befasua kur pane se kanceri i ishte shdukur fale kesaj kure

Një pacient me kanceri mësoi se kishte vetëm një vit të mbetur për të jetuar por fotot e pabesueshme tregojnë se si iu zhduk tumori.Kye Eastwood, 24, nga Hull në Angli, u diagnostikua në vitin 2012 me Limfoma Hodgkin – një kancer i cili ka gjëndra të njohur si sistemi limfatik.Por, kur një masë e madhe në gjoksin e tij nuk iu përgjigjur trajtimit, mjekët zbuluan se ai gjithashtu kishte një lloj të dytë të kancerit – një tumor të rrallë dhe agresiv,shttyp re,klamen dhe vazhdo

Pavarësisht shumë raundeve të kimioterapisë dhe radioterapisë, atij iu dha lajmi shkatërrues se kishte vetëm një vit për të jetuar.Por zoti Eastwood dhe e fejuara e tij, Chanelle Urquhart, 21 vjeçe, ishin të vendosur të bëjnë çdo gjë që munden për ta zgjatur jetën e tij dhe filluan hulumtimin e trajtimeve të tjera.Ata zbuluan një klinikë në Amerikë që ofronte një trajtim dhe paguan mbi 30,000 sterlina për të shkuar.Tani, nëntë muaj pas fillimit të trajtimit në Amerikë – e cila përfshinte një kombinim të ri të ilaçeve dhe një transplantim të qelizave staminale nga motra e tij – kanceri i tij është zvogëluar në mënyrë të jasgtëzakonshme.

Një njeri i pasur e mori birin e tij për ti treguar se ç`ishte varfëria dhe ja çfarë ndodhi!

Një burre i pasur mori djalin e tij në një udhëtim në fshat për t’i treguar atij se ceshte varferia. Ata kaluan disa ditë në fermë me një familje shumë të varfër.Kur u pyetën se çfarë mësoi nga udhëtimi, djali u përgjigj:“Pashë që ne kemi një qen dhe ata kishin katër. Ne kemi një pishinë që arrin në mes të kopshtit tonë dhe ata kanë një perrua që nuk ka fund. Ne kemi fenerë në kopshtin tonë dhe ata kanë yjet gjatë natës,shtyp r,eklamen dhe vazhdo

Ne kemi një pjesë të vogël toke për të jetuar ndersa ata kanë fusha që shkojnë përtej syve tane. Ne kemi shërbëtorë që na shërbejnë, por ata u shërbejnë të tjerëve.Ne kemi mure rreth pronës sonë për të na mbrojtur,ata kanë miq për t’i mbrojtur ata. “Babai i djalit u befasua nga kjo përgjigje! Më pas, biri shtoi: “Më tregoi sa të varfër jemi.”Shpesh harrojmë atë që kemi dhe përqendrohemi në gjërat që nuk i kemi.Jam mirënjohës për atë që kam, jo xheloz për atë që nuk kam.

Balla tregon shumën e parave që i ofroi Jamarbër Malltezi për të mbyllur gjyqin ndaj tij: Ky është akti i turpshëm i degjenerimit të familjes së Berishës

Taulant Balla njoftoi nga salla e Kuvendit se gjykata Italiane nuk ka pranuar dëmshpërblimin prej 2 mijë eurosh të ofruar nga dhëndri i Sali Berishës, për dhunën e ushtruar ndaj tij në vitin 2016 nga Jamarbër Malltezi në aeroportin “Leonardo da Vinci” Në Romë.“Procesi në Itali bën fjalë për një akt të turpshëm të degjenerimit të familjes së Berishës,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Dhëndri i Saliut më goditi në prezencë të bashkëshortes dhe dje gjykatësi italian nuk pranoi ofertën e dhëndrit të Saliut për të paguar para ndaj meje për dëmin e shkaktuar, se këta janë mësuar paguajnë para për “Babalen”, kunatin e “Babales”. Dje gjykatësi vendosi që oferta 2 mijë euro të mos pranohej”, tha Balla.Në qershor të vitit 2016 , deputeti socialist dhe dhëndri i ish-kryeministrit Berisha, Jamarbër Malltezi janë konfliktuar në Romë, Itali ku Balla e kallëzoi duke thënë se është qëlluar fizikisht.

Në çfarë shtëpish jetojnë shqiptarët? Surprizojnë shifrat, qyteti më “luks” nuk është Tirana

Shqiptarët kanë shtëpi më të madhe në Durrës dhe Tiranë, ndërsa më ngushtë për banim janë banorët e Kukësit dhe të Korçës.Statistikat rajonale të Instat tregojnë se sipërfaqja mesatare e banimit në Qarkun e Durrësit është 95 m2, ndërsa në atë të Tiranës 94.7 m2.Megjithëse çmimet e pasurve të paluajtshme në këto qarqe janë më të larta, hapësirat e banimit janë më të bollshme. Kjo lidhet edhe me numrin më të madh të ndërtimeve të reja, që në vlera mesatare, kanë sipërfaqe më të lartë krahasuar me ndërtimet e para viteve ‘90,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Sipërfaqet e banesave reflektojnë diferencat në zhvillimin ekonomik dhe demografik mes qarqeve të ndryshme, por jo vetëm. Qarqet e Durrësit dhe Tiranës kanë edhe numrin më të madh të ndërtimeve informale.Në shumicën e rasteve, bëhet fjalë për vila me më shumë se një kat dhe që kanë sipërfaqe më të mëdha krahasuar me apartamentet.Në fund të renditjes është qarku i Kukësit, me një sipërfaqe mesatare banesash prej 79.6 m, i paraprirë nga qarku i Korçës me 81.7 m2.

Eh si vjen jeta! Dikur të gjithë e shihnin në filma, sot aktori shqiptar punon taksist

E kush e harron? Pasi me rolet e tij në “Tingujt e Vendlindjes” apo “Sofra Gjakovare”, Abedin Morina u kthye në një emër të njohur të ekranit, mirëpo ai prej vitesh e ka lënë aktrimin dhe sot punon taksist,shtyp re,klamen dhe vazhdo

“Ishte iniciativa e shokëve të mi që të bëhesha aktor. Ata e shihnin se kisha talent. Kam bërë shumë role. Nuk di kë të veçoj. Kam pasur një stil që të tjerët nuk mundeshin. Unë qaja shumë lehtë, njerëzit mendonin se po qaja me të vërtet. Sot humori është bastarduar”, tha Morina në një intervistë për “Dukagjini sot”.“Prej dy vitesh punoj rregullisht taksist, ça të bëjmë. Edhe pse sot jam taksist në shpirt e kam humorin”, u shpreh aktori.

Ju kujtohet vajza që dhuroi mëlçinë? Ajo i tregon më në fund familjes, ja ç’bënë ataw

Javën e kaluar në rubrikën “Ka një mesazh për ty”, historia e Gentës dhe familjes Haxhiaj përloti të gjithë publikun. Genta i kishte dhuruar një pjesë të mëlçisë, kryefamiljarit të familjes Haxhiaj, Lulzimit, 50 vjeç, gjest i cili i habiti të gjithë.Genta u shpreh se e kishte bërë këtë për babain e saj i cili ka ndërruar jetë, por këtë veprim nuk ja ka treguar familjes,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Këtë histori Genta ja kishte treguar mamasë së saj, por sikur i kishte ndodhur një shoqeje dhe e ëma nuk e kishte pritur mirë.Pasi historia u bë publike, Genta ja ka treguar më në fund familjes dhe i pari që e ka marrë vesh ka qenë vëllai i cili i ka puthur këmbët.“Mami u shokua, akoma s’e ka marrë veten. Komentet pozitive të njerëzve më kanë ndihmuar shumë në këtë situatë, pasi nga to familja ime mori shumë forcë”, ka treguar Genta për “E diela shqiptare”.

Ja çfarë ndodh me trupin tuaj nëse eliminoni bukën nga dieta

Çfarë të ndodh kur eliminon bukën nga dieta e përditshme:1. Do të humbasësh shumë ujë-Pasi të kesh ndalur bukën, do të humbasësh shumë ujë nga depozitat e organizmit. Natyrisht, trupi do të rifillojë të krijojë depozita të reja duke përdorur glycogen-in, por nga ana tjetër, humbja e ujit do të jetë shumë e madhe.2. Çrregullimet e zorrëve do të bëhen më të shpeshta:shtyp re,klamen dhe vazhdo

Pa nivelet e duhura të fibrave, të cilat rregullojnë zakonisht aparatin tretës, do të kesh vazhdimisht shqetësime me zorrët. Kur ndalon bukën, natyrisht ke ndalur edhe nivelin e fibrave që mund të marrësh nga bishtajoret dhe në këtë mënyrë mungesa e tyre do t’i bëjë vizitat në tualet edhe më të shpeshta.3. Trupi nuk do të ketë rezistencë-Kur hamë karbohidrate, trupi ynë dërgon sinjale në tru, falë hormonit të mirë – serotonina. Kur ndalon bukën dhe ke mungesë karbohidratesh, trupi sa vjen e bie nga rezistenca, rrjedhimisht bie edhe prodhimi i serotoninës.

Të mposhtësh sëmundjet pa ilaçe, Hetem Ramadani: Të gjithë kemi mundësi të jetojmë 140 vjet

Hetem Ramadani është njeriu që ka bërë kapërcime të mëdha në jetë. Ka shënuar arritje rekord në fushën e biznesit, ka ndryshuar tërësisht stilin e jetës dhe regjimin, ka mundur të vetëshërohet dhe të shërojë, duke përjashtuar çdolloj mjeti të mjekësisë konvencionale, është i pari që ka përcjellë në Shqipëri dhe Kosovë meditimin transhendental, duke sjellë mësuesit më të mirë të meditimit nga shkolla e Maharishit, e duke financuar projektin, ku mijëra shqiptarë e kosovarë, kryen kurse meditimi,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Krahas meditimit, i cili prej tri dekadash i është bërë shprehi e përditshmërisë, Hetem Ramadani u përfshi në fushën e studimeve shkencore të mjekësisë. Pas dekadash të tëra studime, mbi libra e kërkime shkencore, ai sot ka arritur në një përfundim, i cili hedh poshtë shumë teori të mjekësisë konvencionale.Sigurisht që zoti Ramadani nuk i mbështet këto dije vetëm mbi fjalë, por edhe në fakte të vërtetuara. Në librin e tij të parë “Shëndeti dhe suksesi nëpërmjet meditimit”, ai sjell prova sesi arriti të shëronte veten pa asnjë lloj ndërhyrjeje dhe trajtimi me ilaçe, pas një aksidenti në ski, ku theu kockën e legenit.

REPLIKAT/ Alfred Peza-Alibeajt: E ke vellain trafikant, s’ke moral te flasesh per Xhafajn. Deputeti demokrat: Ti ke 1 milione euro pasuri REPLIKAT/ Alfred Peza-Alibeajt: E ke vellain trafikant, s’ke moral te flasesh per Xhafajn. Deputeti demokrat: Ti ke 1 milione euro pasuri

Çështja “Babale” ka sjellë tension dhe debate të ashpra në emisionin “Open” në Top Channel. Të ftuarit kanë bërë hidh e pritë akuza mes tyre. Teksa deputeti i PD-së Enkelejd Alibeaj ishte duke folur për çështjen e cila e përfshin vëllain e ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, Agron Xhafajn në trafikun e drogës, gazetari Alferd Peza i bëri deklaratën e fortë se edhe vëllai i deputetit demokrat është i përfshirë në trafikun e drogës. Ndërsa Alibeaj i përmendi faktin se askush nuk mund të bëjë 1 milionë euro me djersën e ballit,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Peza: Ku e ke provën, ku e ke. Ai është procesverbal. Nuk nxjerr provën, ja kaq është historia.Spiropali: Ka ardhur avokati i Salianjit dhe i PD. Kaq!Peza: Shpëtoni shpirtrat tuaj dhe veten.Alibeaj: Ja ku i ke provat.Spiropali: Telenovelë idiote, shpëtoni shqiptarët nga kjo telenovelë. Shqiptarët nuk duhet të besojnë tek policia, por vetëm te PD.Aliebaj: Zëri në ekspertizë është i ngjashëm me zërin e Agronit.

Stadiumit i del pronari, e kthen në tokë bujqësore brenda ditës

Nuk kanë fund çudirat në Kosovë.E fundit lidhet me futbollin pasi stadiumi i klubit Dardanët në Gjakovë i ka dalë pronari, i cili në një ditë të vetme e ka lëvruar atë, duke e kthyer në një tokë bujqësore.Drejtuesit e klubit Dardanët kishin nisur përgatitjet për sezonin e ri ku kishin vendosur edhe shpallje për praninim e futbollistëve të rinj,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Baza materiale ka qenë gati, futbollistët e rinj po ashtu, por nuk iu kanë besuar syve teksa kanë parë tapetin e stadiumit të kthyer në fushë të lëvruar, gati për nisur procesin e mbjelljes.“Klan Kosova” ka kontaktuar me familjarët e Prek Gjokaj, i cili dyshohet se ka bërë këtë veprim.Ata kanë deklaruar se kanë marrë tokën në shfrytëzim nga Agjencia Kosovare e Privatizimit.Ende nuk ka pasur një shpjegim zyrtar se përse ky stadium u dha në shfrytëzim, ndërkohë që përdorej nga klubi i futbollit Dardanët.