Halil Kastrati bën 17 familje me banesa për Pavarësi, tregon edhe sa të tjera do të ndërtohen këtë vit

Shoqata Bamirëse “Jetimët e Ballkanit” në një ceremoni solemne, ka dorëzuar 17 banesa për familjet në nevojë, transmeton Gazeta Metro.

Themeluesi dhe kryetari i shoqatës, Halil Kastrati u shpreh falënderues ndaj gjithë atyre donatorëve që kanë kontribuar që të arrihet ky rezultat dhe të përfitojnë familjet skamnore, vazhdo ketu artikullin e plote

Tension në Policinë e Tiranës, deputetët e PD përplasen me efektivët (VIDEO)

Momente tensioni dhe përplasjeje raportohen në brendësi të Policisë së Tiranës.

Mësohet se deputetë të Partisë Demokratike kanë tentuar të futen në ambientet e Policisë për t’u interesuar për protestuesit e ndaluar. Oficerë policie dhe punonjës, kanë ndaluar deputetët të hyjnë brenda, çka ka sjellë përplasje fizike mes palëve,vazhdo ketu artikullin e plote

Njëri nga pretendentet për president të Rusisë, rrefen për krimet e tmerrshme të bëra nga serbët mbi shqiptarët

I njohur edhe si bashkëpunëtor në disa gazeta të rëndësishme të kësaj kohe, dhjetori i vitit 1912 e gjen atë si të dërguar special të gazetës ruse “Kievskaja Misl” në Shkup dhe rrethinat e tij për të bërë një reportazh lufte. Por, i gjendur në mes të një masakre të organizuar të serbëve ndaj popullsisë shqiptare,vazhdo ketu artikullin e plote

Andi Bushati: Opozita dështoi, në protestë kishte vetëm militantë. Rama sot është më i fortë se kurrë

Andi Bushati thotë se protesta e opozitës dështoi.Sipas tij, sot Rama është më i fortë se kurrë.

“Protesta e opozitës dështoi. Në proteste ishin vetëm militantët e opozitës, jo qytetarët e revoltuar me qeverinë. Sot Edi Rama është më i fortë se kurrë”, ka thënë Bushati për News 24,vazhdo ketu artikullin e plote

Video skandaloze/ Policia godet Florenc Hoxhën gjatë arrestimit

Forca të shumta policie kanë shoqëruar mbrëmjen e sotme Florenc Hoxhën, ish-kreun e policisë bashkiake të Tiranës. Në rrjetet sociale qarkullojnë video se si policia është futur në banesën e Hoxhës, duke kapërcyer rrethimin.

Ndërsa në një video të publikuar nga Ora News duke se gjatë shoqërimit njëri prej policëve ka goditur Hoxhën,vazhdo ketu artikullin e plote

“Sot u varros ëndrra e urdhëruesve të terrorit shtetëror të 21 Janarit 2011 e të grushtit të shtetit të shtatorit ’98, për të gjakosur sërish bulevardin”

Falenderim e mirenjohje ministrit Lleshaj, drejtuesve dhe forcave të policisë, Gardës së Republikës, Forcave Speciale dhe gjithë institucioneve të tjera përkatëse për menaxhimin profesional dhe paqësor të protestës së dhunshme të opozitës sot në Tiranë.

Falenderim i vecantë edhe për ata qytetar protestues që u distancuan sot nga dhuna e shkatërrimi,vazhdo ketu artikullin e plote

KY LIBËR I KA ROJET E VETA

Njëherë një hebre i bukur, i parfumosur dhe i veshur në mënyrë elegante, hyri në tubim dhe foli shumë mirë. Pas përfundimit të tubimit, el-Me’muni (halifi i VII abasid) i tha atij:

“A je ti hebre?”

Ai u përgjigj: “Po, unë jam hebre.”

El-Me’muni i tha: “Pse nuk e pranon Islamin?”

Ai u përgjigj: “Sepse unë nuk dua ta braktis fenë e të parëve të mi.”

Një vit pas kësaj ngjarje, el-Me’muni përsëri u takua me të njëjtin hebre në tubim. Për befasinë e el-Me’munit, ai e kishte pranuar Islamin dhe foli në detaje rreth ligjit Islam. Kur përfundoi takimi, el-Me’muni e thirri në një anë dhe i tha: “A nuk je ti personi me të cilin kam folur më herët?”

Ai u përgjigj: “Po, unë jam.”

El-Me’muni i tha: “Çka të shtyri që të pranosh Islamin, kurse unë edhe më herët këtë ta ofrova?”

Ai u përgjigj:

“Unë me profesion jam kaligraf, kështu me dorën time i shkrova tri kopje të Dhiatës së Vjetër në të cilat bëra disa plotësime dhe ndryshime. Ato i çova në sinagoga dhe ata i blenë.
Pastaj me dorën time i shkrova tri kopje të Inxhilit, ku gjithashtu i bëra plotësimet dhe ndryshimet e mia. I çova në kishë dhe ata i blenë.
Pastaj me dorën time i kopjova tri kopje të Kuranit, ku unë përsëri i bëra plotësimet dhe ndryshimet e mia. Ia paraqita bibliotekave të tyre, por sapo i shfletuan, ata i hodhën. Atëherë e kuptova se ky Libër është i mbrojtur dhe e pranova Islamin.”

(Nga libri i El-Muntedham i Ibn Xhevziut)

Nëse kjo kopje e falsifikuar e Kuranit do të vinte në raftet tuaja, a do t’i kishit vërejtur ndryshimet, kur ju dhe familja juaj të lexonit prej tij?

Nëse jo, atëherë ju e dini se çka duhet të bëni.

“Ata të cilët shoqërohen me Kuranin janë njerëz të Allahut dhe të zgjedhurit e Tij.” (Ibn Maxhe)

Sadakaja më përpara arrin tek Allahu sesa tek dora e të varfrit

Përmendet që Lejs ibn Sa’di ka qenë tregtar i suksesshëm me mjaltë.

Një ditë atij i arriti anija përplot me fuqi (barela) me mjaltë. Kur kuptoi për këtë, një plakë e varfër erdhi me një enë të vogël dhe i tha:
– Të lutem, ma mbush këtë enë me mjaltë.
Lejsi e refuzoi, ndërsa plaka duarthatë u kthye në shtëpinë e saj. Pas kësaj, Lejsi urdhëroi punëtorin e tij ta gjej adresën e plakës dhe ia dërgoi një fuqi përplot me mjaltë. Punëtori u çudit dhe i tha:
– Plaka të kërkoi t’ia mbushësh një enë të vogël me mjaltë, e ti e refuzove, ndërsa tani po ia dërgon një fuqi me mjaltë?!
Lejsi i tha:
– Ajo kërkoi varësisht nga mundësitë dhe nevojat e saj, ndërsa unë po i jap sipas mundësive të mia.

Po ta dinte ai që jep sadakanë dhe të ishte i vetëdijshëm që sadakaja më përpara arrin tek Allahu sesa në duart e të varfrit, kënaqësia e atij do të ishte më e madhe sesa e atij që merr sadakanë.
A e di çfarë vlere ka sadakaja?
Sadakaja është një prej dyerve të Xhenetit.
Sadakaja është një prej veprave më të mira, ndërsa sadakaja më e mirë është ta ushqesh të uriturin.

Në Ditën e Gjykimit sadakaja do të të mbrojë dhe do të të largojë nga zjarri i Xhehenemit.
Sadakaja e shuan hidhërimin e Zotit tonë dhe nxehtësinë e varrit.
Sadakaja është gjëja më e mirë dhe më e dobishme që mund t’u dhurohet të vdekurve tanë.
Sadakaja është pastrim i shpirtit.

Sadakaja është në Ditën e Gjykimit shkas i lumturisë dhe kënaqësisë në dynja dhe dritë në fytyrën e atij që e jep.
Sadakaja është shkas i faljes së mëkateve.
Sadakaja është shkas i lutjes së melekëve për atë që jep sadakanë.

Sadakaja është shenjë e zemërgjerësisë, fisnikërisë dhe bujarisë. Sadakaja është shkas i pranimit të lutjes dhe mënjanimit të fatkeqësisë.
Sadakaja është ilaç dhe shërim.
Shpërblimi dhe sevabi i sadakasë janë të garantuar qoftë kur ka të bëjë edhe me kafshët.

SODA e BUKES sekreti i bukurise – 3 receta

Soda e bukës vepron si një acid ose bazë. Në këtë mënyrë soda e bukës mund të ndihmojë në neutralizimin e pH të lëkurës e cila është një nga shkaqet kryesore e shfaqjes së akneve.Soda e bukës pikërisht ndihmon në eliminimin e yndyrës së tepërt ku kjo e fundit shkakton pikat e zeza në fytyrën tuaj. Soda e bukës ka dhe veti antiflamatore dhe antiseptike të cilat ndihmojnë në zvogëlimin e pikave të zeza.

Kur soda e bukës përzihet me ujë krijohet një pastë e hollë e cila ndihmon për të pastruar fytyrën, eliminuar yndyrën dhe rrëzuar qelizat e vdekura të lëkurës së fytyrës. Megjithatë duhet pasur kujdes nëse keni një lëkurë të fytyrës të ndjeshme e cila mund të acarohet pas aplikimit në të me sodën e bukës. Këshillohet që përpara se këtë mase ta aplikoni ne lëkurën e fytyrës, ta aplikoni me pare në një pjesë të vogël te këmbës suaj dhe nëse shikoni qe nuk keni asnjë efekt anësor mund të vazhdoni të aplikoni në lëkurën e fytyrës.

Trajtimi me sode buke

Përzieni dy luge sode buke me dy lugë ujë për të formuar një pastë homogjene. Pastro dhe thaj fytyrën dhe më pas aplikoni pastën e përgatitur më sipër mbi pikat e zeza. Nëse njëra nga pikat e zeza është hapur mund të ndjeni pak djegie. Lere trajtimin të veprojë për 15 minuta me pas shpëlaje. Disa persona e lënë që soda e bukës të veprojë gjatë gjithë natës por kjo mund të shkaktojë tharje të lëkurës suaj.

Maske fytyre me sodë buke

2 lugë sodë buke
2 lugë ujë
1 lugë çaji leng limoni.

Pastroni dhe thani lëkurën e më pas aplikoni maskën me sodë në fytyrë. Mund të ndieni pak djegie. Lëreni qe maska të veprorë për 10 deri në 15 minuta, me pas shpëlajeni më ujë të ngrohtë. Lëkura juaj mund të skuqet pak megjithatë mos u shqetësoni sepse kjo skuqje e lehte kalon shpejt.

Soda e bukës si pastrues për lëkurën tuaj 1.Përzieni 2 luge sode me 2 lugë ujë dhe një majë luge lëng limoni. Acidi nitrik që përmban limoni vepron si esfoliant dhe ndihmon në tharjen e akneve. 2. Lageni fytyrën tuaj me ujë të ngrohtë dhe aplikoni pastën mbi lëkurë. Masazhojeni pastën në lëkurën tuaj me kujdes në mënyrë rrethore. Evitoni masazhimin me forcë ne lëkurën tuaj. 3.Hiqeni maskën me ujë të ngrohtë dhe nje peshqir të butë. Më pas do të shikoni që fytyra juaj do të shkëlqeje. Pas kësaj aplikoni dhe një krem hidratues mbi lëkurën e fytyrës suaj.

Banjë me sodë buke

Në qoftë se keni AKNE dhe mbi shpatulla apo në pjesën e gjoksit mund të aplikoni banjën me sodë buke. 1.Hidhni gjysmë tasi me sodë buke në vaskën tuaj të mbushur me ujë (mos përdorni asnjë lloj tjetër shkume) dhe me pas përzieni me dorë për të krijuar një masë homogjene 2.Futuni në vaskën tuaj pas bërjes së dushit dhe qëndroni aty për 10-15 minuta. Shpëlahuni në dush pas banjës. Soda e bukës do ndihmojë në ndalimin e krijimit të akneve duke minimizuar në këtë mënyrë dhe pikat e zeza në shpatulla, gjoks apo në çdo pjese tjetër të trupit që mund të rrezikohet nga aknet.

Panik ndër serbët në Gjermani: Aksion i madh i policisë, bastisin e arrestojnë

Rreth 250 zyrtarë doganorë ka bastisur të enjten 17 shtëpi e zyra në rajonin Rajnë-Majnë, Baden-Virtemberg e Rajnë-Vestfali veriore.

Dy burra (me moshë 45 e 46) janë kapur në Hesen gjatë kontrollit të bërë për shkak të organizimit të punës në të zezë dhe fshehjen e tatimit, bën të ditur “Novosti”, vazhdo ketu artikullin e plote