Nuk keni besim tek mjalti që blini? Ja si ta kuptoni nëse është bio apo i përpunuar

Ne të gjithë e dimë se mjalti njihet për vlerat e larta ushqyese, por diçka që nuk e dimë është se si të zbulojmë nëse mjalti është bio ose i përpunuar. Po, kjo është e drejtë, jo çdo mjaltë është i njëjtë, që do të thotë natyror.

Duhet të dini se mjalti që shitet në supermarkete kalon përmes shumë procedurash, duke përfshirë ngrohjen e mjaltit në temperatura të larta që vrasin çdo ushqyes të dobishëmedhe enzimat, duke shtuar ujë i cili zvogëlon efektet pozitive, dhe pastaj filtrojnë atë për të hequr çdo polen.

Një studim tregoi se 76 përqind e mjaltit në supermarkete i hiqej poleni. Jo vetëm në supermarkete, por dhe në restorante.

Për fat të mirë, këtu kemi disa truke dhe këshilla se si të njihni mjaltin e rremë.

Lexoni etiketën. Në qoftë se ai përmban glukozë të shtuar ose fruktoza si shurup misri, ai nuk është mjaltë i vërtetë.

Shijoni mjaltin. Nëse ju mund të shijoni gjëra të tilla si lule apo bimë është e mjaltë i vërtetë. Mjalti i përpunuar është vetëm i ëmbël, me pak aromë mjalti.
Vendosni pak mjaltë në gishtin e madh. Në qoftë se përhapet, ai nuk është bio. Mjalti bio do të qëndrojë në një vend.

Shtoni disa pika uthull në një përzierje me ujë dhe mjaltë. Në qoftë krijohet shkumë, mjaltë juaj ka qenë i falsifikuar me gëlqere.

Nëse mjalti juaj nuk “kristalizohet” me kalimin e kohës, ai është i përpunuar, pasi mjalti i pastër do të kristalizohet kur ta mbani në frigorifer me kalimin e kohës.

Shtoni disa pika jodi në një gotë me ujë dhe pastaj shtoni pak mjaltë. Nëse mjalti kthehet blu, ai ka qenë i kombinuar me niseshte misri dhe nuk është mjaltë i vërtetë.

Vendosni pak mjaltë në një fije shkrepse dhe ndizeni atë. Në qoftë se ndizet, ajo është e pastër.

Vendosni një lugë mjaltë në një gotë me ujë. Në qoftë se ajo shkrin është e rreme. Mjalti i pastër nuk do të shpërndahet në ujë dhe do të fundoset në fund të qelqit.

Guri që u përdor për 30 vjet për të mbajtur derën hapur, doli të jetë meteorit që vlen 100 mijë euro (Foto)

Fermeri nga Miçigani i Shteteve të Bashkuara që ka dashur të mbetej anonim, ka mbetur i befasuar kur kuptoi se guri që e shfrytëzon për të mbajtur derën hapur, vlen hiq më pak se 100 mijë euro.

Atë ia kishte lënë pronari prej të cilit e kishte blerë shtëpinë, ndërsa i kishte treguar edhe historinë se si i kishte ardhur, transmeton Telegrafi.

“Ma fali një fqinj, tha se ra prej qielli, madje ishte ende i nxehtë kur e preku për herë të parë” ka treguar ai, historinë e pronarit të mëhershëm. Megjithatë, e ka mbajtur për 30 vjet, pa bërë ndonjë hulumtim.

Meteori që u shfrytëzua për ta mbajtur derën

Kur e ka dërguar në Central Michigan University, nëpërmjet rrezeve X u zbulua se është një meteorit me 88 për qind hekur dhe 12 për qind nikel.

Në fakt, është shumë i rrallë, për shkak të sasisë së madhe të nikelit, meqenëse meteoritët kanë 90 deri në 59 për qind hekur.

Tani që e ka kuptuar vlerën e gurit që i erdhi falas, po vazhdon ta lë për ta mbajtur derën, duke pritur nëse mund t’i rritet vlera.

Ja çfarë do të na ndodhtë nëse do t’i zëvendësonim të gjitha pijet me ujë

Të gjithë jemi në dijeni të dëmit që i shkaktojnë pijet e me gaz apo ato energjike trupit tonë, por çfarë do të na ndodhte nëse do t’i zëvendësonim ato me ujë?

Chris Bailey, një bloger dhe pedagog i njohur, kreu një studim disa mujor për këtë temë.

Ne kemi vendosur t’jua paraqesim në formë të thjeshtësuar me anë të disa imazheve zbavitëse.

Për më tepër shfletoni galerinë

Humbni peshë më shpejt. Nëse pini vetëm ujë për 9 ditë, humbni të njëjtën sasi kalorish sikur të kemi vrapuar çdo ditë 8 km

Metabolizmi përshpejtohet duke rritur nivelin tuaj të energjisë. Vetëm gjysmë litri ujë në mëngjes e rrit metabolizmin tuaj me 24%

Truri juaj funksionon më mirë. Truri përbëhet nga 75-85% ujë dhe duke konsumuar ujë jeni më të përqëndruar.

Hani më pak. Uji minimizon oreksin tuaj duke ju ndihmuar të humbni peshë.

Trupi juaj pastrohet nga toksinat. Uji nxjerr jashtë substancat e dëmshme, duke parandaluar plakjen.

Ul rrezikun e shumë sëmundjeve. Si hipertensioni, problemet me veshkat dhe kaneri.

Zemra juaj punon më mirë. 5 gota ujë në ditë ulin rrezikun e atakut kardiak me 41%.

Lëkura juaj pastrohet dhe bëhet më e butë. Uji lëmon dhe tonifikon lëkurën.

E fundit, por jo më pak e rëndësishmja: Do kurseni para, pasi kushton më pak se të gjitha pijet e tjera.

Khabib Nurmagomedov: Dua t’ia ndryshoj fytyrën McGregorit

Conor McGregor ka konfirmuar rikthimin e tij në UFC dhe përballjen me kampionin në fuqi për peshat e lehta, Khabib Nurmagomedov.Por, meçi që do të zhvillohet më 6 tetor në Las Vegas, premton të jetë një spektakël i vërtetë pasi Dagestanezi ka deklaruar se ka ndërmend ‘ta rikompozojë’ fytyrën irlandezit.

“Famëkeqi”, siç është edhe nofka e McGregor, do të rifutet në kafaz për herë të parë që prej nëntorit 2016, kur mundi Eddie Alvarez për të fituar titullin e peshave të lehta.Që prej asaj kohe, ai ka realizuar vetëm një ndeshje boksi me Floyd Mayweather, ndërsa ka kaluar më shumë kohë me familjen, kryesisht me djalin e tij të vogël.Meqenëse McGregor nuk kishte dubluar, UFC ia mundësoi Nurmagomedovit meçin për titull, i cili arriti tA mundte Al Iaquninan për të marrë titullin kampion.Një ditë më parë, rusi u tregua i gatshëm për t’u ndeshur me McGregor, por pretendon të fitojë edhe ai një shumë të majme nga gjithë kjo histori, transmeton Top Channel.“Nëse duan ta bëjnë ndeshje parash atëherë duhet të më paguajnë edhe mua. Shpresoj shumë që ndeshja të bëhet dhe mendoj se do të bëhet sepse unë dua që t’ia ndryshoj fytyrën këtij tipit”.

“Dua vërtet ta takoj vetëm për vetëm në kafaz. Unë jam kampioni i pamposhtur i peshave të lehta. Nuk kam unë nevojë për të, ai ka nevojë për mua. Unë thjesht do ta hedh në tokë. Jo në raundin e parë, do ta bëj me qetësi”, ka deklaruar Khabib.\

“Alhamdulillah! I know you guys don’t like this. Alhamdulillah!!” KHABIB is a legend!! 😂

Gepostet von Mehdi Memes am Freitag, 5. Oktober 2018

7 mjekime shtëpiake për të larguar bronkitin dhe kollën, mos harxhoni më para në farmaci

Ja se çfarë mund të bëni për të trajtuar bronkitin në shtëpi.

1. Uji. Pirja e një gotë uji çdo 2 orë mund të ndihmojë mukozën e hollë dhe të hapë tubat bronkiale
2. Avulli.
Rekomandohet thjesht përkulja mbi një tas me avull, me disa pika të vajit esencial të eukalipti ose pishe. Kjo funksionon sepse eukalipti është një antibakterial që zbut mukozën në rrugët e frymëmarrjes, ndërsa vaji i pishës ndihmon ne heqjen e gëlbazes .

3. Speci i kuq pluhur
Nxit një kollë të shëndetshme, të nevojshme për të nxjerrë të gjithë mukozën nga tubat bronkiale.

4. Vaj rigoni.
Eshtë antibakterial dhe mbron shëndetin bronkial.

5. Përdor xhenxhefil dhe karafil.
Xhinxheri është i njohur për aftësinë e tij për të luftuar të ftohtin e zakonshëm. Sherben si një përforcues imuniteti anti-inflamator.

6. Hudhër.
Është si antivirale ashtu edhe një antibiotik natyral

7. Mjalti.
Mjalti i trashë, të gëlltitësh mjalt është tepër me shije dhe jo vetëm që ndihet mirë në fyt, por bën mirë për fytin. Shto 1 lugë çaji mjalt në çaj të nxehtë ose ujë të nxehtë me limon në mënyrë që të trajtojnë bllokimet dhe inflamacionet.

LAJMI FUNDIT / Erdogan urdhëron që menjëherë të ..

Presidenti turk, Tayyip Erdogan njoftoi sot se kishte urdhëruar ministrat e tij të ndalonin marrjen e shërbimeve të konsulencës nga firma amerikane McKinsey, pasi marrëveshja u vu nën akuzë nga opozita kryesore e vendit.

Muajin e kaluar, Ministri i Financave Berat Albajrak, i cili është gjithashtu dhëndër i Erdoganit, njoftoi se Turqia kishte vendosur të punonte me McKinsey si pjesë e përpjekjeve për të zbatuar një program të ri ekonomik afatmesëm.

Kemal Kiliçdaroglu, kreu i Partisë Popullore Republikane Popullore (CHP), këtë javë akuzoi Erdogan se po punon me firmat amerikane, në një kohë kur marrëdhëniet me Uashingtonin janë tensionuar nga paraburgimi i një pastori evangjelist amerikan dhe çështje të tjera.

“Ky person (Kiliçdaroglu) është duke u përpjekur të na akuzojë, duke u marrë me një firmë konsulence që është paguar plotësisht për të ndihmuar në menaxhimin tonë ekonomik”, tha Erdogan para anëtarëve të partisë së tij, në pushtet.

“Me qëllim që të mos i jap atij atë shans, u thashë të gjithë ministrat e mi që të mos marrin më këshillime prej tyre (McKinsey)”, deklaroi Erdogan, ndërsa përfaqësuesit e kompanisë amerikane kanë refuzuar të komentojnë deri tani.

Tri mënyrat natyrale për të mbajtur mushkonjat larg trupit tuaj

Metoda jo të vështira, por të dobishme

Mushkonjat mund të prishin çdo festë, veçanërisht nëse ju e shijoni veçanërisht me ëmbëlsi! Hulumtimet kanë vërtetuar se mushkonjat mund të mësojnë me shpejtësi dhe të kujtojnë erën e “mikpritësit” dhe kjo është ajo që i bën disa njerëz më të preferuar se të tjerët.

Më poshtë ju sjellim disa mënyra të natyrshme për të mbrojtur veten nga mushkonjat pa përdorur preparate të ndryshme, përcjell rtv21.tv

Bimët natyrore

Ilaçet kundër mushkonjave nuk janë agjentët e vetëm efektivë që pengojnë mushkonjat – bimët e ndryshme natyrore gjithashtu mund të shërbejnë mirë. Ju mund të zbukuroni oborrin ose kopshtin tuaj me disa bimë të dobishme. Në këtë mënyrë ju do të mbroni veten dhe kafshët tuaja nga mushkonjat në të njëjtën kohë.

Pra, cilat janë bimët që mund të na ndihmojnë t’i shmangim këto mushkonja të pakëndshme? Ka lloje të ndryshme që ju mund të vini sipas shijes tuaj: basil, rozmarinë, hudhër, livando etj.

Spreji i livandeve

Mushkonjat e urrejnë livandon. Ju mund të bëni një sprej të trupit dhe mund të aplikoni ca pika në lëkurën tuaj. Ky ilaç është gjithashtu shumë i shëndetshëm për trupin tuaj dhe duke përjashtuar sprejt dhe kremrat kimike, mund të ndihmojë lëkurën tuaj për të shmangur acarimin dhe alergjitë. Dhe kjo është një bonus i madh për “dashnorët” e livandos!, përcjell rtv21.tv

Uji me sapun

Nëse kaloni shumë kohë në oborrin tuaj duke pasur darka familjare ose vetëm për të lexuar libra jashtë, vendosni një pjatë me ujë me sapun aty pranë. Pas disa kohësh do të shihni se mushkonjat do të tërhiqen nga ky ujë dhe do të bllokohen.

A e dini se lloji i kafesë që pini ka lidhje të drejtpërdrejtë me personalitetin tuaj?

ështirë që dikush nuk pëlqen, ta fillojë mëngjesin me një filxhan kafe të nxehtë me qumësht, apo jo? Kjo pasi është shumë më tepër se një pije. Është një ritual, një kohë për të menduar për atë që na pret gjatë ditës.

A e dini se lloji i kafesë që pini ka lidhje të drejtpërdrejtë me personalitetin tuaj?

Dr. Gary L. Wenk shkruan në librin e tij “Psikologji ” se: “Kafeja më bën të ndihem mirë, sepse ajo mund të përshtatet me pothuajse çdo sistem shpërblimesh që kemi zhvilluar në trurin tonë”.

Ekziston një lidhje mes mendjes dhe lloji të kafesë që pini!

Ja cilat janë disa prej tyre

Nëse pini ekspres, ju jeni një lider i lindur natyrshëm. Ju punoni shumë. Keni një zell natyral dhe frymëzoni të tjerët, si punë por edhe në jetën shoqërore. Natyrisht, një person që pi ekspres gëzon shijen e kafesë dhe pëlqen ti ketë gjërat e qarta dhe të drejtpërdrejta.

Eshtë i dyfishtë
Nëse pini një dopjo ekspres ju besoni tek logjika. Jeni një person shumë praktik dhe nuk jeni subjekt i fasadave si disa nga miqtë tuaj. Ashtu si njerëzit që pijnë ekspres të rregullt, ju jeni person shumë i vështirë. Kafeja ju ndihmon të përqendroheni dhe të përfundoni ditën tuaj me mënyrë të përkryer logjike!

Kafe me qumësht
Nëse pini kafe me qumësht, mund të keni probleme me marrjen e vendimeve. Ju jeni natyrë e qetë dhe si rezultat, nuk jeni të shqetësuar për tejkalimin e çdo vendimi. Në fakt, natyra juaj është e tillë që ju mendoheni shumë dhe preferoni që imagjinata juaj ti konsiderojë të gjitha opsionet në një mënyrë të “relaksuar”. Për shkak se pini kafe me qumësht, ju pëlqen rehatia. Kafja juaj në mëngjes është vetëm një nga ato ngushëllimet e vogla që i japin vlerë jetës suaj.

Kapuçino
Nëse pini kapuçino jeni një individ shumë i sofistikuar. Keni një stil për tu lavdëruar. Nuk jeni tipi i personit që i pëlqeni shakatë pa kripë. Ju keni një mendje shumë krijuese dhe natyra juaj sociale ju bën një mik shumë të mirë.

Kafe me akull
Nëse pini kafe me akull, ju jeni një person shumë këmbëngulës. Keni një qëndrim proaktiv dhe nuk keni kohë për pështjellim apo dramë. Ju jeni shumë të sigurt për të shprehur mendimet tuaja. Si dikush që tërhiqet nga pija e akullt në çdo kohë të vitit, moti nuk ndikon tek ju.

Keni shumë kontroll mbi emocionet tuaja. Nga njëra anë jeni të organizuar dhe sistematik dhe nga ana tjetër jeni pak të çrregullt.

Hidhni vetëm DY PIKA në vesh dhe 97% e DËGJIMIT do t’ju RIKTHEHET!

Te gjithe njohim dike ose e kemi familjar ose te aferm ose koleg pune qe vuan nga problemet me veshet.

Problemet e dëgjimit kryesisht shfaqen për shkak të plakjes, por së fundmi shumë njerëz po kanë probleme me dëgjim pavarësisht moshës, gjinisë apo racës. Sidoqoftë, fatmirësisht për ju, në këtë artikull do të mësoni për një produkt që nevojiten vetëm dy pika nga ai dhe dëgjimi do t’ju rikuperohet për 97 për qind.

Problemet e dëgjimit janë serioze për zhvillimin personal të njerëzve, e veçanërisht në fushën profesionale.

Ky ilaç natyral do t’ju ndihmojë në zvogëlimin e problemeve dëgjimore në një formë shumë të thjesht. Ky ilaç ka nevojë për një përbërës që përdoret në përditshmëri nga e gjithë bota! Është fjala për hudhrën!

Hudhra në të gjithë botën njihet si shërues i shumë problemeve shëndetësore.

Përbërësit:

– Tre karafila të hudhrës

– Vaj ulliri

– Pikatore

– Pambuk

Merrni tri karafilat e hudhrës dhe hiqjani lëvoren. Pastroni me ujë dhe shtypni për ta ekstraktuar lëngun e tyre. Lëngun e hudhrës përzieni me vaj ulliri dhe vendoseni në pikatore.

Hidhni tri deri në katër pika të këtij vaji në vesh dhe do të shihni se si do t’ju përmirësohet dëgjimi. Rrini pak të shtrirë derisa vaji të penetrojë thellë në vesh.

Përse duhet të mbani gjithmonë një sfungjer brenda frigoriferit

Frigoriferi është padiskutim një ndër pajisjet elektroshtëpiake më të përdorura dhe më të dobishme në familjet shqiptare.

Imagjinoni sa e vështirë ka qenë më parë për brezat e gjyshërve tanë që duhej të sajonin truke nga më të ndryshmet për të patur ushqime të freskëta.

Dikush përdorte qilarin e shtëpisë, të tjerë fusnin ushqimet nëpër gropa të mbushura me ujë etj. Kurse ne kemi avantazhin e të patur një pajisje që punon veç për ne.Madje mund të themi që nuk e heqim asnjëherë nga priza, vetëm nëse ikim me pushime ose kur duam ta pastrojmë.

Frigoriferi është vendi ku ne vazhdimisht mbajmë ushqimin dhe logjikisht, ai është i prirur të marrë erë në momentin kur këto ushqime qëndrojnë për një kohë të gjatë.

Nuk keni përse të rrini e ta pastroni çdo moment.Vendosni një ose më sfungjerë të papërdorur në sirtarin ku zakonisht mbani fruta dhe perime dhe do të merrni rezultate fantastike.

Ata do të thithin lagështinë e tepërt dhe do t’i ndihmojnë ushqimet të rezistojnë më shumë. Sapo të vini re se sfungjerët bëhen të lagësht mund t’i zëvendësoni me të tjera.