Kjo është mënyra më natyrshme për të hequr të gjitha toksinat e dëmshme nga trupi juaj !

Në këtë artikull, ne do t’ju prezantojmë peceten detoksifikuese te këmbëve . U përdorën për herë të parë në Japoni dhe njerëzit i përdorën ato për të hequr të gjitha toksinat e dëmshme nga trupi i tyre. Ju vetëm duhet t’i vendosni ato në thembra para se të flini!

Toksinat e dëmshme:
Kur të ngriheni në mëngjes, kjo shtrse do të jetë e errët, sepse të gjitha toksina të dëmshme janë dëbuar nga trupi juaj dhe kane ngelur aty! Stili i jetës sonë latente shkakton pengimin e rrumave te gjakut ne kembet tona. Pas përdorimit të tyre për disa ditë, do të vini re rezultatet si: më pak lodhje kucesh, më pak agoni cerebrale. Ju mund të bleni këtë lloj të shtrse ose do të ishte më mirë për ta përgatitur ate në shtëpi!

Do t’ju duhet:
-qepë
-hudhër
-ujë
– shtresa vete-ngjitese
– çorape

Përgatitja:
Pritini hudhren dhe qepen derisa të jene te gjitha te copetuara. Hidhni ujë në një tenxhere dhe le të valojë. Pastaj, hidhni hudhren dhe qepen e copëtuar në ujë të valë për 10 minuta. Lereni te ftohet uji për 20 minuta. Pas kësaj, hidheni përzierjen në shtresen vete-ngjitese. Shtrydheni pak nese stresa eshte shume e lagesht. Nhjiteni shtresen nen thembren e kembes tuaja. Vishni çorape, që shtresa te mos bjere. Hiqeni në mëngjesin e ardhshëm dhe ju do të shihni se si të gjitha toksinat e dëmshme do te jene aty! Rezultatet do t’ju suprizojne!

Gatimi i orizit në raport 2:1,një metodë e rrezikshme për shëndetin, ja truku që pastron orizin 100% nga arseniku

Orizi jo vetëm që është shumë i lehtë për t’u gatuar por është dhe lehtësisht i tretshëm nga organizmi, duke e bërë atë një ushqim tepër të pëlqyer jo vetëm në kulturën aziatike, por edhe atë perëndimore. Por ekspertët duket se së fundmi kanë bërë disa hulumtime rreth vlerave ushqyese të orizit lidhur me metodën e gatimit.

Shumë lloje orizi janë të mbushura me arsenik për shkak të pesticideve dhe toksinave industriale që kanë mbetur në tokë. Andy Meharg, një profesor në Universitetin Queens në Belfast, provoi tri metoda të ndryshme të gatimit të orizit:

Së pari, ai gatoi orizin duke përdorur metodën tradicionale ku një gotë oriz përzihet me dy gota ujë, një metodë nga e cila orizi mbetej i mbushur plot me arsenic.

Në metodën e dytë, ai përdori pesë gota ujë për 1 gotë orizi. Kjo mënyrë gatimi bëri që orizi të humbte gati gjysmën e arsenikut në oriz, ndwrsa sipas metodes se trete Meharg la orizin në ujë gjatë gjithë natës, përpara se të gatuante atë. Ai zbuloi se kjo mënyrë reduktonte arsenikun me 80%.
Mënyra e duhur e gatimit:

Lini orizin në ujë gjatë gjithë natës
Në një tenxhere shtoni në raport 5:1 ujë dhe oriz dhe lëreni të ziejë për 15 minuta.

Vrisni infeksionet e sinusit ne 20 sekonda me kete metode te thjeshte

Nëse keni probleme me sinuset, provoni ilaçin popullor për të cilin keni nevojë vetëm prej dy përbërës.

Të gjitha që ju duhet është xhenxhefil dhe 200ml uthull molle.

Bluani xhenxhefilin dhe përzieni me uthull molle, pastaj vendosni të gjitha në një kavanoz qelqi dhe mbylleni mirë. Mbajeni në një vend që nuk është shumë i ngrohtë dhe jo e ndriçuar, në temperaturën e dhomës dhe herë pas herë shkundeni atë.

Kur keni dhimbje koke të shkaktuara nga problemet e sinusit, thjesht hapeni kavanozin dhe vendoseni hundën sipër dhe qëndroni prej 5 deri në 10 minuta.

Përsërite kete metodë dy herë në ditë, mëngjes dhe darkë, sëpaku një javë.

Polici ndalon një djalë që i dukej si biri tij i vdekur. Pak sekonda më vonë, sheh diçka në makinë…

Humbja e një fëmije është gjëja më e vështirë që një baba ose një nënë mund të përballojë në jetë.

Një mëngjes, ndërsa William Jazwinski po e ngiste makinën e tij, ai pa të ndezur sirenën blu të policisë pas tij.

Pra, ai e uli shpejtësinë dhe u ndal, kur policia iu afrua makinës, William e pyeti nëse po ecte shumë shpejt. Polici tha jo, në fakt ai e kishte ndaluar vetëm ta falenderonte për shërbimin e tij besnik.

Në fillim William nuk e kuptoi se çfarë po i referohej agjenti, por më pas ai u kujtua se kishte një simbol në pjesën e pasme të veturës, që thotë se ai i shërbeu vendit si ushtar.

Polici e pyeti Williamin ku kishte punuar dhe i riu tha se kishte qenë në detyrë për 15 muaj në Irak.

Ishte në atë moment që oficeri i policisë filloi të fliste lirshëm me këtë të huaj, me të cilin kishte diçka shumë të rëndësishme të përbashkët.

Polici i tha se i biri i tij kishte shërbyer edhe në Irak, por ai nuk ishte kthyer kurrë në shtëpi.

William u nxit menjëherë nga tregimi i policit dhe i tha atij se i vinte shumë i keq dhe se ishte afër tij në këtë dhimbje.

Para se të largohej nga William, agjenti vërejti një flamur të vogël amerikan të mbështetur në kroskotin e makinës. Ishte pikërisht i njëjti flamur që kishte marrë së bashku me njoftimin për vdekjen e djalit të tij.

Në atë moment polici i bëri ish-ushtari një pyetje të çuditshme.

Ai pyeti nëse mund ta përqafonte.

“Ju më kujtoni djalin tim, mendova që ti ishe ti.”

William nuk mundi të mbante lotët dhe doli nga makina për ta përqafuar policin.

Ata të dy u shkrinë në një përqafim të gjatë plot lot.

Nuk ishte vetëm polici ai që kishin nevojë për këtë përqafim. William kishte kaluar kohët e fundit sindromën post-traumatike, e një fazë rehabilitimi të gjatë dhe se përqafimi ishte pikërisht ajo që donte.

William e tregoi historinë në profilin e tij në Facebook, e cila u nda dhe u vlerësua nga mijëra njerëz.

Polici

Gepostet von Kamera e Fshehte – Candid Camera am Sonntag, 30. September 2018

Kjo vajzë duhet të çojnte picën në një adresë misterioze, por kur hapi derën zbulon diçka tronditëse..

Të punosh në kontakt me njerëzit është një nga ato privilegje që jo të gjithë mund ta përballojnë. Ideja për të qenë vazhdimisht e ekspozuar ndaj mundësisë së kultivimit të marrëdhënieve personale mund të jetë një nga levat më të bukura motivuese që çdo person mund të gjejë kur zgjohet në mëngjes dhe e di që as një ditë e lodhshme nuk mund ta trembë atë.

Angela Nguyen ka një piceri. Lee Haase ishte një nga klientët më besnikë të saj.

Marrëdhënia e tyre nuk ishin shumë të thella, por ato zgjaten disa vite dhe vazhduan çdo të shtunë, shkruan ShkodraNews. Si një orë zvicerane, Lee hante picat e saj.

Megjithatë, ndodhi që një të shtunë ky rend u prish.

Fillimisht, Angela nuk i kushtoi shumë rëndësi gjërave duke menduar se mund të ishte një rastësi.

Por kur Lee nuk porosity pica tre të shtuna rresht, Angela filloi të imagjinonte se diçka serioze mund të kishte ndodhur.

Pra, pas disa muajsh, ajo vendosi të shkonte në adresën e zakonshme ku çonte pica dhe menjëherë kuptoi se çfarë kishte ndodhur. Një stuhi kishte shkatërruar tërësisht shtëpinë ku jetonte Lee.

Ajo mësoi se djali i tij kishte vdekur në një aksident.

Vendos kamera në dhomën e djalit, babai s’u beson syve kur sheh bashkëshorten duke.. (Video)

Kjo video e publikuar në rrjetet sociale ka tërhequr vëmendjen e të gjithëve, pasi kjo nënë i mbajti një “sekret” bashkëshortit.

Ky i fundit vendosi të vendoste kamera në dhomën e fëmijës së tij.Sigurisht, vendosja e një kamere në dhomën e fëmijës është alternativë e mirë, për të parë çdo gjë që ndodh në dhomën e tyre.

Pjesa më e vështirë e nënave është të vendosin në gjumë fëmijët e tyre, ndërsa ndërsa më e vështirë akoma është të mos i zgjojnë pasi i ka zënë gjumi.

Kjo është arsyeja pse disa njerëz gjejnë metodat më të rralla për të dalë fitimtare, si kjo nënë, e cila vendosi të rrinte në dhomën e foshnjës së saj e shtrirë në dysheme.

Situata e veçantë u kap nga kamera e sigurisë që babai vendosi, disa ditë më parë.Në fillim, ai mendonte se ishte një ngjarje paranormale, por më pas ai e kuptoi atë që po ndodhte, kështu që ai nuk hezitoi të publikonte videon në Youtube dhe e quajti atë “nënë paranormale”.

Përse i dhembin këmbët nënës ?

Përse i dhembin këmbët nënës ?

Krijuesi i Lartësuar e ka vendosur foshnjen në mitren e gruas në një lëng shumë të kripur me qëllim që t’i rritet trupi, që të lehtësohet pesha e tij dhe në të njëjtën kohë t’i vijë ushqimi pa asnjë lodhje nëpërmjet kordonit të lidhur me nënën, që i ofron atij ushqimet që i nevojiten.

Nëse nëna nuk e ushqen veten si duhet pershkak të kushteve të vështira, foshnjës në barkun e saj nuk do t’i mungojë asgjë, sepse disa gjëndra arrijnë të shkrijnë dhëmbët dhe kockën e nënës për të zëvendësuar ushqimin e munguar.

Për këtë arsye me rritjen në moshë nënës i dhembin dhëmbët, gjunjët dhe këmbët. Kjo bën që shumë njerëzt të thonë se gruaja plaket përpara burrit.

Sikur ta dinte njeriu se ka shkrirë kockën e nënës së vet për të jetuar, nuk do të dinte se si ta shpërblente atë.

O Zoti im! Shpërbleje me Xhenet nënën time dhe nënat e besimtarëve. Amiin..

Mami dhe babi bëjnë një fotografi. Pastaj mjekët vënë re diçka FANTASTIKE!

Amber dhe Levi ëndërronin të krijonin një familje dhe të kishin fëmijë. Çifti nuk u mjaftua vetëm me fëmijën e tyre të parë. Pas pak, familja u rrit pak më shumë dhe u shfaq një fëmijë i dytë. Familja ishte tani më tepër se krenare, shkruan ShkodraNews. Por pas shumë bisedave dhe diskutimeve, çifti vendosi të kishte një fëmijë të tretë. Në këtë pikë në jetën e tyre, pas vendimit, ata nuk mund të prisnin që jeta t’i përgatiste një surprizë më mbresëlënëse.

Çifti kur zbuluan se Amber ishte përsëri shtatzënë, ajo dhe Levi u habiten. Çifti ishte i sigurt se ata i kishin përdorur saktë metodat e parandalimit të shtatzënisë.

Megjithatë, shpejt erdhi befasia.

Mjekët i thanë çiftit se Amber do të kishte tre fëmijë. Dhe nëse mendoni se është fundi i befasisë për familjen, e keni gabim. Tre binjakët që do të lindnin së shpejti do të kishin një cilësi të përbashkët.

Amber dhe Levi gjithmonë kanë ëndërruar të kenë një familje dhe kur u bënë prindër të dy vajzave të çmuara, ata mendonin se 4 do të ishte numri i përsosur. Kjo është ajo që ata menduan derisa ata vendosën të kishin një fëmijë tjetër dhe ata thanë se do të ishin përsëri prindër, shkruan ShkodraNews. Doli pra se ata do të ishin prindërit trinjakësh. Vajzat lindën me seksion cezarian dhe peshonin rreth 1.80 kg secila. Megjithëse ata ishin më të vogla se fëmijët normalë, ata ishin plotësisht të shëndetshme.

Megjithatë, kush duhej të luftonte për jetën e saj ishte Amber, nëna. Ajo rrezikoi të vdiste në sallën e operacionit, por falë ndërhyrjes së mjekëve, ata arritën ta shpëtonin gruan nga më e keqja.

Në foto ju mund të shihni trinjakët dhe prindërit krenarë.

Kur kriza përfundoi dhe gjithçka u kthye në normalitet, dhe jeta e nënës nuk ishte më në rrezik, mjekët vunë re diçka të pabesueshme, shkruan ShkodraNews. Doli se vajzat ishin krejtësisht identike! Mundësitë matematikore për lindjen e tre vajzave identike në dukje janë shumë të rralla.

Sipas statistikave, kjo lloj befasi ndodh një herë në 200 milionë raste. 1 nga 200 milion! Është fantastike!

Tani familja është rritur nga 4 deri në numrin fantastik 7. Në i urojmë këtij babai të ketë shumë durim me të gjitha këto femra në shtëpi!

Çfarë ndodh nëse i hani 12 kumbulla në ditë

Kjo mbretëreshë e pashmangshme e bart një tjetër “brez mbretëror”: është zgjedhja e parë tek kapsllëku.
Ajo është një përzgjedhje e pashmangshme e çdo amvise e cila e përgatit ushqimin për dimër, ndërsa përveçse që përdoret për përgatitjen e marmelatës dhe reçelit, sigurisht që është e këshillueshme për ta ngrënë edhe të freskët, sepse përmban vitamina C (5 deri 8 mg për 100g, në varësi të llojit), vitaminë B6, bakër, vitaminë B2, B3, vitaminë C, magnez, hekur, kalcium, madje dhe 240 mg kalium për 100g. Kumbulla është e pasur me fibra, 2g për 100g, dhe me gjithë këtë është një fryt me pak kalori.

Studimet e mëparshme kanë treguar se kumbulla i forcon eshtrat, e zvogëlon rrezikun e kancerit të zorrës së trashë, dhe se konsumi i 12 kumbullave me madhësi mesatare në ditë për dy muaj e zvogëlon nivelin e kolesterolit të keq LDL.

Dhe, edhe këtu nuk ndalojnë përparësitë e kësaj “mbretëreshe”. Konsumimi i rreth 12 kumbullave në ditë, ose 100 gramëve për tre muaj do t’i rritë ndjeshëm markerët e gjakut të cilët tregojnë për rritje të densitetit të eshtrave, sipas një hulumtimi.

Isatin dihidroksi-fenil, është një nga komponentët për të cilat kumbulla, ndër të tjera, është fryti me efekt më të fortë laksativ. Asaj i ndihmojnë edhe sorbitolet, fenolet dhe fijet dietetike. Vetëm 25 gramë kumbulla të thara, që është e barabartë me një mesatare prej tre frutave, na japin 5% të sasisë së nevojshme ditore të fibrave.

Pse Profeti Muhammed ndaloi mbajtjen e qenve në shtëpi?

Pse i Dërguari i Allahut salAllahu alejhi we selam ndaloi mbajtjen e qenve në shtëpi?
Transmetohet nga ibni Omeri që ka thënë se kam dëgjuar Pejgamberin salAllahu alejhi we selem duke thënë: “Kush mban [ruan] qen pos atij të gjahut dhe të kopesë , i pakësohen nga veprat e tij të mira për çdo ditë nga dy kirat [Dy kodra të mëdha sevapesh].

Çdo ditë shkenca zbulon atë që mbështet vërtetësinë e Profetit të mëshirës, paqja e Zotit qoftë mbi të. Në këtë shkrim kemi një zbulim të ri shkencor.

Gjithnjë në mësimet e Profetit, paqja e Allahut qoftë mbi të, gjejmë dobi, mbrojtje dhe siguri për ne, për faktin se ai është i mëshirshëm për ne: “Tashmë ju ka ardhur një i Dërguar nga gjiri juaj. Atij i vjen rëndë për gjynahet që bëni ju, jua dëshiron të mirën me gjithë zemër që ju të shkoni rrugës së drejtë dhe është i butë e i mëshirshëm me besimtarët.” (Tevbe, 128)

Ai dëshiron për ne të mirën, na dëshiron shëndet, për këtë arsye ka ndaluar edukimin e qenve dhe i konsideron si krijesa të ndyra dhe ka tërhequr vërejtjen prej tyre. Shkencëtarët kanë zbuluar shumë gjëra rreth qenve, kurse kjo është e fundit që ka arritur shkenca.

Në një studim bashkëkohor, të cilin e kanë bërë shkencëtarët nga Universiteti i Mynihut, bëhet e qartë se edukimi i qenve në shtëpi rrit mundësinë e goditjes me kancerin e gjirit. Studimi ka konstatuar se 80% e grave të cilat u goditën me kancerin e gjirit ishin prej atyre që edukonin qentë në shtëpitë e tyre dhe që në vazhdimësi ishin në fërkim dhe kontakt me ta. Kjo për shkak të ekzistimit të ngjashmërisë së madhe ndërmjet kancerit të gjirit te qentë dhe te njerëzit

Gjersa kanë konstatuar se individë të cilët edukonin macet nuk janë goditur me këtë lloj kanceri! Ata kanë gjetur një virus që e godet njeriun dhe qentë bashkë dhe mund të mbartet nga qentë te njerëzit dhe ky virus ka një rol bazik në goditjen me kancerin e përmendur.

Gjithashtu ata kanë vërejtur se gratë në shtetet perëndimore më tepër u ekspozohen goditjes së kancerit të gjirit sesa gratë në shtetet lindore. Kur kanë hulumtuar dallimin esencial ndërmjet këtyre dy grupeve kanë konstatuar se gratë në Perëndim janë adaptuar në edukimin e qenit shtëpiak në shtëpitë e tyre përderisa në Lindje rrallë mund të gjesh që një grua të edukojë qen!

Në një studim tjetër shkencëtarët kanë vërejtur se qentë përcjellin viruset përgjegjëse për goditjen me kancer të gjirit, virus i quajtur MMTV (Mouse mammary tumor virus) dhe gjatë kontaktit e fërkimit me qenin këto viruse me një lehtësi mbarten tek njeriu.

Prandaj, dëmi i rezultuar nga fërkimi me qentë është jashtëzakonisht i madh. Shkencëtarët kanë zbuluar shumë gjëra te jargët e qenit, gjaku dhe qimet e tij. Të gjitha këto konsiderohen strehë e mikrobeve dhe viruseve. Ndërsa macet nuk i sjellin këto viruse!

Duke u nisur nga ky fakt, lexues i nderuar mund të kuptojmë arsyen e ndalimit të edukimit të qenve në shtëpi, nga ana e të Dërguarit të Allahut, lavdërimi dhe paqja e Allahut qoftë mbi të. Kurse rolin e qenve e ka bërë për ruajtje jashtë shtëpisë. Madje i Dërguari i urdhëronte shokët e tij, nëse qeni e lëpin enën e dikujt ta pastrojnë shtatë herë, e herën e parë ta pastrojnë me dhe.

Allahu na permirsofte gjendjen tonë!