Shkenca bën mrekullinë, realizohet transplanti i parë i zemrës artificiale! Ja çfarë ka ndodhur…!

Jetëgjati nuk bëhet jetëshkurtë! Një shprehje që ka marrë jetë për pacientin fatlum të Spitalit Europian “Georges Pompidou “në Paris. Ai i është nënshtruar një transplanti zemre të mërkurën e 18 shtatorit, duke dhënë sinjale pozitive. Por ajo që është më interesante është se pacienti do mbahet në jetë përmes një zemre artificiale, duke bërë akoma më të rëndësishëm zhvillimin e teknologjisë së fundit.

Zemra artificiale u konceptua nga kompania franceze Carmat, pas viteve të gjata studimi dhe hulumtimi. Transplantimi i parë kardiak u zhvillua më 3 dhjetor 1967 në Cape Town, por pacienti vdiq pas 18 ditësh.

“Ky transplantim i parë u zhvillua në mënyrë të kënaqshme. Pacienti aktualisht është nën mbikëqyrje, në kujdes intensiv, në gatishmëri dhe në dialog me familjen “,-shpjegon kompania, duke e cilësuar këtë operacion si premierë botërore.

Në fund të shtatorit, autoritetet franceze të shëndetësisë kishin dhënë dritën e gjelbër për transplantin, i cili mund të hapte perspektiva të reja të rëndësishme për pacientët e zemrës.

“Ne mirëpresim këtë transplantin, por do të ishte në mënyrë të qartë e parakohshme për të nxjerrë konkluzione, sepse është një hap i parë, me një kurs post-operativ ende shumë të shkurtër“, thotë drejtori i përgjithshëm i Carmat, Marcello Conviti.

Carmat

E themeluar nga kirurgu Alain Carpentier, kompania shpiku valvulat e zemrës Carpentier-Edwards. Zemra e re artificiale, në të cilën kompania ka punuar për njëzet vjet, është një bioprotezë tërësisht implantuese, e cila përshtatet me përpjekjet dhe duhet t’i japë pacientit autonominë e vet. I ngjashëm me zemrën e njeriut, aparati “i ngurtë” dhe me “funksionalitet dhe kohëzgjatje shembullore” është formuar nga katër valvola dhe dy ventrikula të zemrës.

Zemër artificiale

“Luan tërësisht rolin e një zemre normale njerëzore me dy ventricles që mobilizojnë gjakun në muskujt e zemrës, me receptorët të cilët përshpejtojnë rrahjet e zemrës.Kur pacienti fle, rrahjet zvogëlohen. Kur ai ngjitet në shkallë, përshpejton, kështu që nuk ka të bëjë me një pompë mekanike “, shpjegoi Philippe Pouletty, bashkëthemelues i grupit në shtator.

Sipas rregullave të vendosura nga autoritetet shëndetësore transalpine, pacienti, identiteti i të cilit nuk është zbuluar, vuan nga dështimi i zemrës, me një prognozë të rrezikuar seriozisht dhe pa alternativë terapeutike.

Carmat siguron që zemra artificiale mund të shpëtojë jetën e mijëra pacientëve çdo vit pa rrezikun e refuzimit dhe sigurimin e një cilësie të paprecedentë të jetës. Por suksesi i kësaj faze të parë të testimit ende nuk është garantuar. Një vlerësim i parë do të kryhet një muaj pas ndërhyrjes.

Harroi të ngrinte frenat e dorës, 35-vjeçari në Tiranë humb jetën sapo del nga makina

Një 35-vjeçar ka gjetur vdekjen ditën e djeshme në Tiranë, pasi harroi të ngrinte frenat e dorës.

Ngjarja ka ndodhur në fshatin Tujan, kur 35-vjeçari me incialet S.Q. ka ndaluar makinën.

Por pasi ka dalë nga makina viktima ka parë që ajo po ikte mbrapsh dhe për këtë arsye është munduar ta ndalojë duke u bërë vetë pengesë. Mirëpo makina e tipit “Opel” e ka zënë sipër dhe 35-vjeçari ka gjetur vdekjen e menjëhershme.

Policia njofton se po punon për të sqaruar rrethanat e plota të ngjarjes.

Materialet u referuan në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për ngjarje aksidentale.

Harroi të ngrinte frenat e dorës, 35-vjeçari në Tiranë humb jetën sapo del nga makina

Një 35-vjeçar ka gjetur vdekjen ditën e djeshme në Tiranë, pasi harroi të ngrinte frenat e dorës.

Ngjarja ka ndodhur në fshatin Tujan, kur 35-vjeçari me incialet S.Q. ka ndaluar makinën.

Por pasi ka dalë nga makina viktima ka parë që ajo po ikte mbrapsh dhe për këtë arsye është munduar ta ndalojë duke u bërë vetë pengesë. Mirëpo makina e tipit “Opel” e ka zënë sipër dhe 35-vjeçari ka gjetur vdekjen e menjëhershme.

Policia njofton se po punon për të sqaruar rrethanat e plota të ngjarjes.

Materialet u referuan në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për ngjarje aksidentale.

Limon dhe sodë buke, kombinimi i mrekullueshëm. 1000 herë më i fuqishëm se kimioterapia

Soda e bukës dhe një copë limoni të hedhur në një gotë uji mund të përdoret të bëjnë mrekulli për shëndetin tuaj. Kjo metodë është një nga më të famshmet e mjekësisë popullore të të gjitha kohërave. Duke pirë një gotë me ujë me një lugë sode bikarbonike dhe duke shtrydhur një copë limoni, trupi juaj do të ketë disa përfitime të mahnitshme shëndetësore për të cilat do të flasim në këtë shkrim.

Pastrimi i veshkave

Ju që keni dhimbje të veshkëve apo probleme të organeve urinare apo gurë në veshka? Një ilaç si ky mund të përdoret në shtëpi dhe është fare i thjeshtë: Një gotë ujë me një lugë sode buke dhe disa pika lëng limoni. Kjo tretje ndihmon për të rritur pH në trup, përmirëson funksionin e veshkave dhe ka efekte në filtrimin e gjakut duke pastruar edhe fshikëzën, e cila mund të shkaktojë infeksione në trupin tuaj. Ky tretje është rekomanduar nga shumë nefrologë, sepse ndihmon për të rivendosur ekuilibrin e funksioneve tuaja trupore dhe përmirëson mirëqenien tuaj. Kur veshkat nuk janë duke punuar si duhet sepse kanë grumbulluar shumë acid në systemin funksional të tyre, kjo tretje neutralizon acidin dhe kjo do të bëjë që ju të ndjeheni më mirë.

Përmirëson tretjen

Shumë prej gjysheve tona e dinë se nuk ka diçka më të mirë për të trajtuar problemet e tretjes se sa një lugë gjelle sode buke dhe një gotë me ujë. Por në qoftë se kësaj tretje ia shtoni disa pika lëng limoni atëherë kjo lufton acidin që mund të nxisë stomakun të lirohet nga gazrat. Në qoftë se keni shpenzuar shumë kohë në banjo apo vuani nga kapsllëku, ju nuk duhet të hezitoni për të përdorur këtë tretje. Merrni këtë tretje apo ilaç për të pastruar zorrët tuaja nga toksina dhe nga elementet fermentuese.

Për një mëlçi të shëndetshme

Kjo tretje uji, një lugë sodë buke dhe një copë limoni mund të bëjë mrekulli për shëndetin e mëlçisë tuaj. Ajo vepron si një katalizator për të ndihmuar pastrimin e mëlçisë në mënyrë më efikase. Mos harroni se mëlçia dezinfekton trupin dhe pastron gjakun. Një gotë ujë me një lugë sode buke dhe disa pika lëng limoni kontribuojnë në shtimin e vitaminës C dhe antioksidantëve. Kjo tretje është shumë efikase për të siguruar që mëlçia juaj të jetë e shëndetshme .Humbja e peshës

A jeni duke kërkuar diçka që do të ndikojë për të humbur peshë pa e reduktuar dietën tuaj? Atëherë ju keni gjetur zgjidhjen. Merrni një lugë sodë buke dhe treteni në një gotë me ujë dhe shtrydhni në copë limoni dhe pijeni çdo ditë në stomakun tuaj të zbrazur! Ky ilaç popullor pastron trupin prej toksinave dhe substancave të këqija që shkaktojnë inflamacion, dëmtimin zorrëve dhe inflamacione të tjera. Rritja e pH në një nivel alkaline, djeg yndyrën në trupin tauj dhe kështu humbni kilogramët e tepërt në trupin tuaj. Kur duhet të përdorni tretjen e sodes bikarbonike me limon? Mënyra më e mirë për të marrë një gotë ujë me një lugë sodë buke me limon është në mëngjes kur stomaku është i zbrazur. Uji duhet të jetë i vakët, jo nxehtë apo i ftohtë. I shtoni një lugë sodë buke, një gotë uji dhe pritni derisa të shkrihet plotësisht në ujë, dhe më pas shtrydhni një copë limoni. Këtë ilaç që mund të përdoret në shtëpinë tuaj, dezinfekton trupin tuaj, veshkët, ndihmon të humbni peshë dhe pastron mëqlinë tuaj.Në vend të paralajmërimit: Ju nuk duhet të merrni këtë tretje apo këtë ilaç në qoftë se ju keni tendencë të ngritjes së lartë të stresit; kjo për shkak të përmbajtjes së natriumit. Ju duhet gjithashtu të kufizoni përdorimin e këtij laçi nëse vuani nga gastriti, sepse ajo mund të çojë në siklet. Mos harroni se ky është një një ilaç i mjekësisë popullore që mund të përdorët për përmirësimin e shëndetit tuaj, pa pretendimin se mund të jetë një zgjidhje e mrekullueshme.

Deputeti socialist incident në Begorad, ndalohet nga policia

Deputeti i PS-së Pjerin Ndreu është bërë protagonist i një incidenti në Beograd, Serbi, incident i pasuar me ndalimin e tij nga Policia vendase.

Deputeti i Lezhës, bashkë me një mikun e vet, janë pikasur nga policia serbe duke pozuar për një foto me flamurin shqiptar dhe simbolin e shqiponjës me duar, përpara parlamentit të Serbisë.

Por menjëherë pas kësaj, policia dhe agjentët civilë kanë rrethuar makinën e Pjerin Ndreut, derisa mikut të tij i morën celularin për të fshirë foton.

U vërtetua më në fund edhe nga shkenca: Ky është shkaku i kancerit

Studimet shkencore dhe mjekësore tregojnë se mënyra e jetesës është një nga shkaqet që ndikon më shumë në shfaqjen e qelizave kancerogjene.

Sipas studimeve, 1/3 e të gjitha sëmundjeve tumorale, shkaktohet nga ushqimet dhe pijet e papërshtatshme për organizmin tonë.

Dhe disa prej këtyre ushqimeve për ne janë më të shijshmet por absolutisht janë më të rrezikshmet për shëndetin. Duke nisur nga çdo produkt që prodhohet nga mielli i bardhë.

Ai shkakton një rritje të madhe të nivelit të sheqerit në gjak.

Sakaq kokoshkat janë shumë të dëmshme, përveç sasisë të lartë të vajrave të hidrogjenizuara, kokoshkat e përgatitura në mikrovalë, janë të rrezikshme pasi kokrrat janë të mbushura dhe të veshura me kimikate, të cilat nga testet kanë treguar se çlirojnë diacetil, një kimikat toksik që shkakton kancer të mushkërive.

Kurse mishi i kuq dhe mishi i pjekur shumë, janë gjithashtu shkaktarë të sëmundjeve kancerogjene, I kuqi sepse përmban nitrate dhe konsumimi i tepërt rezulton në formimin e përbërjeve që sulmojnë membranat mukozale të zorrës së trashë.
Ushqimet e shpejta duhet hequr nga menuja e çdokujt. Sipas studimeve në SHBA, rreth 34 mijë persona vdesin cdo vit pasi hot dogët apo zgjedhje të tjera në këtë familje, përmbajnë fosfat sodium, një vrasës të njohur të organizmit.

Sodat dietike, ëmbëlsirat, peshku apo ushqimet e konservuara, ushqimet e fermentuara, patatinat apo alkooli, janë të gjitha zgjedhje të gabuara. Lëngjet, kryesisht të gazuara, dietike apo jo, përmbajnë sheqer dhe shumë kalori.

Ja çfarë duhet të hani nëse keni ftohtë nga duart dhe këmbët qe te mos vuash me

Nuk është diçka e pazakontë të vuash nga duart dhe këmbët e ftohta, apo edhe nga dhimbjet e muskujve. Megjithatë kjo mund të lidhet edhe me qarkullimin e dobët të gjakut. Kjo mund të jetë edhe një shenjë që ju nuk jeni duke u ushqyer ashtu siç duhet.

Kjo simptomë në dukje e padëmshme mund të çojë në probleme të rënda shëndetësore më vonë, duke ndikuar në të gjithë trupin duke përfshirë trurin, zemrën, mëlçinë, veshkat dhe gjymtyrët. Nëse keni dhimbje muskujsh, këmbësh dhe duar e këmbë të ftohta, filloni të konsumoni rregullisht këto ushqime.

– Vajrat esencialë;– Kanellë;– Shafran Indie;
Secila prej tyre ka një sërë vlerash të mëdha shëndetësore, duke iu ardhur në ndihmë për dhimbjet e muskujve dhe duke stimuluar qarkullimin e gjakut.

TMERR / Mori shqiptarin që t’i punonte ullinjtë, pronari shtanget kur shkon ta kontrollojë

“Punë ka por nuk ka profesionistë” thotë një shprehje e artë që zë kuptim edhe në vendin tonë.
Një ngjarje gazmore i ka ndodhur një pronari shqiptar i cili mori një punëtor për t’i punuar ullinjtë.

Ai e la atë në punë dhe kur u kthye nuk u besoi syve.

Djali ia kishte këputur një sy gjumë gjatë orarit të punës, mbase nga lodhja apo edhe nga vapa.

Pronari e kishte marrë me sportivitet dhe nuk i kishte thënë asgjë pasi punëtori kishte përfunduar vaktin e tij të gjumit.

Ai shkruan:

Prsh, mora nje puntor per punuar ullinjte edhe ika, kur vete e gjej ne gjume ngaqe ne shqiptaret punojm shume…flm nese e postoni anonim se mi la pa punuar fare “

‘Kasapët’ shqiptarë i thanë se duhet të operohet, kur shkoi në Itali, doktori italian i tregon të vërtetën

Dh.R. e semurë nga zemra dhe mbipesha shkon me urgjencë ne nje spital privat ne Tirane. Pas ekzaminimit qe i bëjnë doktorët i thonë që duhet te operohet. Dhe operimi kushtonte 10 mijë euro.

Nga pamundesia e pagimit te shumes se lekeve e bija e dergon ne Itali per nje vizite me te specializuar. Dhe pas vizites qe beri ne spitalin italian doktori italian i jep lajmin e mire:

“ Ju nuk keni nevoje per nje operacion pasi per verehet vetem takikardi, keshtu qe thjesht duhet te pini ilacet dhe nuk eshte e nevojshme operimi”.

Doktoret shqiptare ne spitalet private i ngjajne kasapëve, çdo gjë e lidhin me paranë, thotë zonja në fjalë, dhe ata i shikojnë njerezit si tufa parash ndaj beni kujdes se ndoshta per nje dhimbje koke ju ikin 10 mijë euro.

Merrni gjithmone mendim te dyte apo te trete kur eshte fjala per specialistet ne Shqiperi