Qëlloi Ramën me këpucë, banori, punonjës i administratës. Zbulohet çfarë i ndodhi me fëmijët

Pas personit që guxoi të qëllonte kryeministrin Edi Rama me këpucë fshihet një histori e trishtë.
Banorët e Astirit, që kanë qenë prezent në emisionin “Të Paekspozuarit”, kanë rrëfyer dramën që po përjetojnë, për shkak se qeveria kërcënon t’u shembë shtëpitë.

Një prej banorëve, Lutfi Kastrati, ka shpjeguar se qytetari që goditi kryeministrin ditën e sotme me këpucë, është një punonjës i administratës, të cilit i kanë masakruar fëmijët.

“Personi që ka qëlluar kryeministrin me këpucë, është punonjës i administratës. Fëmijët e tij, janë masakruar nga punonjësit e INUK dhe policia. Në 15 nëntor, babai ka vajtur të marrë kartelën e këtyre fëmijëve në spital dhe ajo ishte zhdukur, për të mos patur bazë për ta cuar cështjen në gjykatë”.

Pasi doli nga Spitali Ushtarak, Rama është qëlluar me kepucë nga një banor i Unazës i cili është shoqëruar menjëherë nga Policia. Akuza pati dhe nga banorë të tjerë.

Alarmohet keq Serbia: SHBA dhe Turqia po armatosin deri në dhëmbë Shqiptarët (PAMJE)

Tre shtetet e fuqishme armë të rënda dhe të lehta për ushtrinë shqiptare, marrëveshja më Turqinë po zbatohet në fshehtësi, Ankaraja sjell pajisjet më të fundit ushtarake për ushtrinë shqiptare, Shqipëria ka dyfishin e blindave që ka Serbia.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Turqia dhe Italia janë të interesuara që Shqipëria të bëhet fuqia më e madhe ush.tarake në Ballkan shtype rekl,am dhe shiko pamjet

Nesër priten reshje, këto janë tre qytetet ku do të ketë shtrëngata të forta

Në territorin e Shqipërisë duke filluar nga kjo mbrëmje, pritet të ketë reshje shiu.
Igjeum parashikon që dita e nesërme të jetë më e ngarkuar me reshjet shiut, veçanërisht për 3 qarqe të Shqipërisë, Shkodrën, Vlorën e Gjirokastrën. Në këto zona reshjet do të jenë intensive. Pritet gjithashtu që të ketë shtrëngata të forta.Sot pasdite (e shtunë, dt.24) dhe nesër (e diel, dt.25) priten reshje në të gjithë vendin,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Erdogan Hap Edhe Një Fabrikë Në Serbi, Punëson 2500 Serbë

Shteti turk ka investuar jo pak në Serbi. Së fundi është duke u ndërtuar fabrika e tekstilit ‘Eurotay’ ku pritet të punësohen një numër i madh i grave nga të gjitha moshat.Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, në fjalën e tij para të pranishmëve gjatë vizitës që i bëri fabrikës në fjalë ditë më parë, dëgjohet duke i joshur investitorët turq me femra serbe.
“Ju turqit që po kujdeseni për investimet në Serbi, kujdesuni edhe për gratë tona… dhe kujdesuni mirë për to”, dëgjohet duke thënë Vuçiq,shtyp re,klamen dhe vazhdo

BENI KUJDES! Ja si dentistet rrezikojne jeten tuaj me kete lloj sherbimi

Në vendet e Bashkimit Europian, apo në shtetet e zhvilluara të Perëndimit, i kanë ndaluar prej shumë vitesh amalgamat dentare (mbushjet e zeza), duke i cilësuar zyrtarisht si “vdekjeprurëse të ngadalta”.

Por në Shqipëri, vijon të vijnë skarcitete të tilla që rrezikojnë seriozisht shëndetin, që mund të çojnë deri në vdekje, nëse nuk i hiqni nga goja.

Pasi të lexoni informacionin special nga supershendeti.com në lidhje me këto amalgama dentare toksike që “ua shesin për mbushje argjendi”, me siguri që do të bindeni se ç’është më e mira për shëndetin tuaj…

ÇFARË ËSHTË AMALGAMA DENTARE?
Amalgama dentare është një material për mbushjen e dhëmbëve, që është përafërsisht me përmbajtje 54% mërkuri.

Nganjëherë quhet edhe “mbushje argjendi” në mënyrë të gabuar, edhe pse përmban mërkur, shumë më tepër se argjendi.

Mërkuri është një metal i rëndë, që dihet se është helmues ndaj sistemit nervor njerëzor.

Ka ende dentistë që përdorin këtë produkt toksik të mërkurit, prandaj sigurohuni që të thoni “Jo mbushje amalgam!”, para se të uleni ndonjëherë në atë karrige dentare.

Mbushjet dentare me amalgam, siç e thamë mund të çlirojnë mërkur, por edhe: bakër, argjend dhe ndonjëherë zink në trupin tuaj.

Të gjithë këto metale kanë shkallë të ndryshme toksike, të cilat veprojnë me jonet metalike (duke ndryshuar atomet e tyre).

Këto jone metalike migrojnë nga dhëmbët – në rrënjët e dhëmbëve, në gojë, në kocka, në indet lidhëse në trup dhe në nerva.

Nga aty, ato udhëtojnë në sistemin nervor qëndror, ku e çrregullojnë atë.

Problemet shëndetësore më të shpeshta që mund të lidhen me mbajtjen e mbushjeve me amalgamë, që kanë këto elementë toksikë dhe ju nuk po e kuptoni se nga ju vjen, janë:

Alergjitë,ankthi,fryrje,problemet me tensionin e gjakut,dhimbje gjoksi,depresion,probleme me gingivat,dhimbje koke, insomni,çrregullime të ritmit të zemrës, humbje përqendrimi,humbje energjie,humbje kujtese,skleroze multiple etj.

Por më shumë problematik nga gjithë metalet e mësipërme është mërkuri apo zhiva, që njihet shkencërisht si toksik dhe Agjensia për Mbrojtje të Ambientit (Environmental Protection Agency EPA), ka deklaruar zyrtarisht, që në vitin 1988, se ky metal në mbushjet amalgame është tejet i rrezikshëm.

EKSPOZIMI NDAJ MËRKURIT, RRITET KUR:
Kur është fjala për shëndetin tuaj, amalgama mund të bëjë shumë më tepër dëm, sesa mirë.

Amalgama dentare është përafërsisht 54% mërkur, një neurotoksinë e njohur dhe me toksina riprodhuese.

Amalgama liron avujt e mërkurit gjatë gjithë ciklit të jetës, veçanërisht kur:

• dentisti vendos amalgamën në dhëmbin tuaj
• përtypni ushqim ose çamçakëz
• lani dhëmbët

Si rezultat, njerëzit me mbushje amalgame kanë nivele më të larta të mërkurit në trupin e tyre, sesa njerëzit pa mbushje të amalgamave.

BASHKIMI EUROPIAN I KA NDALUAR, SHQIPËRIA I PËRDOR
Ekspozimi i mërkurit nga amalgama dentale nuk është i sigurt për askënd.

Por është veçanërisht e rrezikshme për:

*FËMIJËT: Truri i fëmijëve dhe sistemet neurologjike janë veçanërisht të ndjeshme ndaj efekteve neurotoksike të avuirit të amalgamës së mërkurit.

Shumë vende, duke përfshirë të gjithë Bashkimin Evropian, ndalojnë përdorimin e amalgamës tek fëmijët.

*GRATË NË KOHË TË LINDJES: Mërkuri nga amalgamët e nënës mund të kalojnë placentën dhe të grumbullohen në fëmijën e saj të palindur.

Shumë vende, duke përfshirë të gjithë Bashkimin Europian, Kanada, po ndalojnë ose rekomandojnë kundër përdorimit të amalgamave në gratë shtatzëna.

*FOSHNJAT E USHQYER ME GJI: Mërkuri nga amalgama e nënës, mund t’i kalojë fëmijës së saj, nëpërmjet qumështit të gjirit.

Bashkimi Evropian ndalon përdorimin amalgam në nënat me gji.

*NJERËZIT ME DËMTIME TË VESHKAVE: Mërkuri mund të jetë i dëmshëm për veshkat tuaja, veçanërisht nëse keni tashmë një çrregullim të veshkave.

Zvogëlimi i funksionit të veshkave ka të ngjarë të ulë aftësinë e trupit për të eliminuar mërkurin nëpërmjet urinës.

*AMALGAMA “PLUS”: Njerëzit e ekspozuar ndërkohë ndaj burimeve të tjera të mërkurit:

Merkuri nga amalgama dhe burime të tjera (si disa peshq) është bioakumulues, që do të thotë se ndërton përqendrime në rritje në trup.

Nëse jeni tashmë i ekspozuar ndaj mërkurit në vendin tuaj të punës ose dietën, mërkuri shtesë nga amalgama ka të ngjarë të jetë më shumë i dëmshem, sesa trupi juaj mund të përballojë.

*NJERËZIT ME ALERGJI OSE HYPERSENSITIVITET: Të dhënat ekzistuese tregojnë se disa individë me një mbindjeshmëri ose alergji para-ekzistuese ndaj mërkurit, mund të jenë në rrezik për efektet negative të shëndetit nga avujt e mërkurit, të lëshuar nga amalgama dentare.

Reaksione të ndryshme dermatologjike ose lezione të lëkurës, gojës dhe gjuhës që iu atribuohen kontaktit të drejtpërdrejtë, ose të tërthortë me amalgamën dentare, mund të jenë lidhur me një mbindjeshmëri ose alergji para-ekzistuese ndaj mërkurit dhe/ose metaleve të tjera.

*NJERËZIT ME METALE TË TJERA NË GOJËN E TYRE: Nuk lejohet përdorimi i amalgamit, kur do të jetë në kontakt të drejtpërdrejtë me metale të tjera në gojë, të tilla si: çelik inox, titan, lidhjet metalike bazë dhe lidhjet e metaleve të shkëlqyera.

Pajisjet amalgame dentare mund të dëmtojnë në kushte të caktuara, duke përfshirë kur ato vendosen në kontakt të drejtpërdrejtë me metale të tjera.

Korrozioni gjithashtu rrit sasinë e avullit të mërkurit që lëshon pajisjen e amalgamave dentare.

EDHE DENTISTËT VETË DUHET TË KENË KUJDES

Përveç kontaktit të tyre të drejtpërdrejtë me mërkur, profesionistët dentarë që punojnë në zyrat që përdorin amalgamë, gjithashtu përballen me nivele të larta të mërkurit në ajrin që marrin frymë.

Si rezultat, profesionistët dentarë – duke përfshirë dentistët, higjienistët e dhëmbëve, asistentët dentarë dhe stafi i zyrës – janë në rrezik të veçantë.

Studimet kanë treguar se ata kanë nivele të larta të mërkurit në organizëm.

Meqë shumë profesioniste të dhëmbëve janë gra të moshës së lindjes së fëmijëve, ato janë veçanërisht të ndjeshme ndaj rreziqeve riprodhuese që lidhen me ekspozimin e zhivës.

EKSPOZIMI NDAJ MËRKURIT NË VENDIN E PUNËS, SJELL

• Nivelet më të larta të zhivës në profesionistët e dhëmbëve: Punëtorët dentarë kanë nivele më të larta të mërkurit në trupin e tyre, sesa popullsia e përgjithshme.

• Më shumë probleme shëndetësore për profesionistët dentarë: Dentistët raportojnë ose kërkojnë trajtim për më shumë probleme shëndetësore – duke përfshirë neurologjike, neuropsikologjike, çrregullime të frymëmarrjes, kardiak dhe veshkave – sesa popullsia e përgjithshme.

• Problemet riprodhuese për profesionistët dentarë të dhëmbëve: Profesionistët e dhëmbëve femra të moshës që mbajnë fëmijën, të cilët janë të ekspozuar ndaj amalgamës në vendin e punës, kanë më shumë probleme riprodhuese, sesa gratë e paeksploruara.

Shoferi dallon diçka mes gjetheve, do mbeteni të habitur

Shoferi i një kompanie postale në SHBA për fat arriti të që pikasë në kohë diçka mes gjetheve. Teksa po dorëzonte një pako, ai vuri re se mes gjetheve ishte një djalosh i vogël i fshehur.“Nuk e besova fillimisht- zemra më ndaloi. Kapa telefonin dhe pyeta mamanë e tij nëse mund të bëja një foto”,shtyp re,klamen dhe vazhdo

“Mund të kishte humbur jetën,” thotë shoferi.Në rrjetet sociale, fotoja është bërë virale. Aty shihet vetëm koka e fëmijës. Por një shofer pak i pavëmendshëm mund të kishte shkaktuar një tragjedi.“Duhet të jemi më të kujdesshme ndaj fëmijëve tanë,” thotë një komentuese.

BE-ja kërkon heqjen e menjëhershme të taksës ndaj Serbisë, mos u shitni trima se..

Duke e quajtur shkelje të marrëveshjes së CEFTA-s, Mogherini ka thënë se ky vendim është kundër frymës së Marrëveshjes për Stabilizim Asociim mes BE-së dhe Kosovës.Ajo ka theksuar se Qeveria e Kosovës duhet t’i heqë menjëherë këto vendime, transmeton lajmi.net.
Kjo e përkeqëson situatën pas vendosjes fillestare të rritjes së taksave prej 10 për qind javën e kaluar. Qeveria e Kosovës duhet t’i heqë menjëherë këto vendime”, ka përfunduar Mogherini,shtyp re,klamen dhe vazhdo

“Nëna” Markel ia bën bajat Serbisë, shikojeni çfarë ka bërë sot për Kosovën

Gjermania mbështet Kosovën me 60 milionë euro/Sot do të mbahet ceremonia e nënshkrimit të Protokollit ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë së Republikës Federale të Gjermanisë, ku me këtë rast konfirmohen zotimet e Qeverisë Gjermane për Bashkëpunim Teknik dhe Financiar për vitet 2018-2019, në vlerë prej 60.05 milionë euro.Protokolli do të nënshkruhet nga Ministri i Financave Bedri Hamza dhe udhëheqësi i Delegacionit të Qeverisë Gjermane Dirk Schattschneider,per te lexuar te plote shtyp re,klamen

Nuk do ti hekurosni më rrobat, me këtë veprim të thjeshtë do shpëtoni

Hekurosja e rrobavE është e bezdisshme, sidomos për materialet delikate. Por, gjithsesi, është e domosdoshme.Nëse nuk keni shumë kohë, por duhet të vishni rroba të hekurosura e pastruara mirë, atëherë ekziston një truk i thjeshtë që nuk kërkon të shpenzoni shumë minuta për t’i hekurosur rrobat.
Më e mira e këtij truku është se nuk kushton asnjë cent.Thjesht duke vendosur 2-3 kuba akulli në lafatriçe në temperaturë të lartë, dhe rrudhat në rroba largohen.Por, si funksionon ky truk?“Magjia” ndodh kur akulli shkrihet nga nxehtësia e lavatriçes dhe shndërrohet në ujë e pastaj në avull, duke e kryer të njëjtën punë që do ta kishte kryer edhe hekuri,shtyp r,eklamen dhe vazhdo

Mihajloviq: Gazetat serbe i kthyem sepse na kërkuan të shkruajmë “Republika e Kosovës”

Zvezdan Mihajloviq, një zëdhënës i kompanisë Beokolp, që është kompani përgjegjëse për shpërndarjen e gazetave serbe në Kosovë, ka thënë se ishin të gatshëm që ta paguanin taksën 100% por nuk pranuan t’i shisnin gazetat për shkak se u kërkohej të shkruanin “Distributor për Republikën e Kosovës”.
Vendimi i fundit i Qeverisë së Republikës së Kosovës përpos që ka vendosur taksën 100% për produtket serbe, thotë se produktet që nuk i referohen Kosovës me termin kushtetues “Republikë e Kosovës” nuk do të lejohen të hyjnë në Kosovë,shtyp re,klamen dhe vazhdo