Trupi juaj rrezikohet nga sëmundje të rënda nëse i keni këto shenja nën thonjë

Shumica prej nesh nuk ia kemi idenë se çfarë janë shenjat e bardha që shpesh na dalin në thonj.Këto shenja kanë forma të ndryshme dhe shkaku i formimit të tyre gjithashtu është i ndryshëm.Këto shenja të bardha janë të njohura si ‘leukonychia’. Ato mund të shkaktohen si pasojë e shumë arsyeve, por shpesh janë edhe shenjë e problemeve shëndetësore.Nëse i shihni këto pika në thonj që nuk po hiqen dhe që po dalin shpesh, duhet ta vizitoni mjekun,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Harrojeni dentistin! Ja si t’i zbardhni dhëmbët në kushte shtëpie

Në gjithëve na ka ndodhur që të shkojmë shpesh për të zbardhur dhëmbët tek dentisti. Por së fundmi ne do ju tregojmë një sekret, që ju të mund të zbardhni dhëmbët tuaj në kishte shtëpiake dhe pa harxhuar para.

Ja si ti zbardhi dhëmbët në kushte shtëpie:

1. Sodë buke

Soda është një produkt i cili shërben si një zbardhues për dhëmbët tuaj duke bërë të mundur largimin e shtresës së verdhë që mund të gjendet tek dhëmbë tuaj.

Ajo ka veti alkalinike, e kundërta e acideve, e cila nëse ju keni nivel të lartë të acideve të larta në gojën tuaj, ajo ndihmon në balancimin dhe normalizimin e këtyre elementëve në gojën tuaj.

2. Uji

Është pija më e popullarizuar në botë. Por uji është ideal edhe për të pasur dhëmbë të bardhë. Nëse bëni një gargarë për 30 sekonda pas ngrënies ajo do t’ju ndihmojë të parandaloni njollatë.

3. Sherbelë e freskët

Merrni një gjethe sherbelë të freskët dhe fërkojeni atë mbi dhëmbë. Rezultati do të jetë befasues, pa asnjë rrezik për dhëmbët. Ndërkohë, ju nuk do të harxhoni për trajtime dentare.

4. Lëngu i limonit

Edhe lëngu i limonit është një përbërës mjaft i mirë natyral, kundër njollave jo estetike të verdha të shkaktuara sidomos nga pirja e duhanit, por edhe nga kafja.

Limoni, si bikarbonat ka një efekt të fuqishëm zbardhues, por duke qenë acid ai mund të gërryej të gjithë smaltin nëse përdoret shpesh.

Kështu që këshillohet të përdorni vetëm një herë në muaj

Demaliaj paralajmëron masa të reja për Serbinë nga nesër

Deputet i AAK-së në Kuvendin e Kosovës, Shkumbin Demaliaj, ka thënë se klasës politike në Kosovë i duhet një unitet në raport me Serbinë.Demaliaj, në RTV Dukagjini, ka thënë se Kosova ka një politikë të jashtme të integruar, por dështimi për anëtarësim në INTERPOL ka qenë çështje gjeopolitike.Ai tha se me refuzimin e Kosovës ka humbur INTERPOL-i , e jo ne.“INTERPOL-i ka pranuar shtete që menaxhimin e kufirit e bëjnë me gomarë, ndërsa policët tanë janë ‘spartanë’ të shekullit XXI”, tha ai.Deputeti i AAK-së duke folur për taksën ndaj mallrave serbe, ka thënë se Serbia nuk mund të luajë më me Kosovën,shtyp re,klamen dhe vazhdo

35-vjeçari shqiptar gjendet i pajetë në burgun grek

Një 35-vjeçar shqiptar është gjetur mëngjesin e sotëm i vdekur në burgun grek të Trikala-s.Mediat e vendit fqinj kanë njoftuar se i burgosuri, emri i të cilit ende nuk bëhet i ditur nuk po iu përgjigjej thirrjes së policëve mëngjesin e sotëm.Por kur rojet kanë hyrë brenda kanë parë se shqiptari ishte i pajetë mbi krevatin e tij.Nuk dihen ende shkaqet e kësaj vdekje por trikalavoice.gr bën me dije se po hetohet nga policia.Kujtojmë se pak ditë më parë një shqiptar u vra për vdekje nga policia greke në Janinë, e cila i bëri thirrje të dorëzonte drogën që kishte me vete,shtyp re,klamen dhe vazhdo

E FUNDIT/ Lirohen 10 nga të arrestuarit e protestës, në burg vetëm Dorjan Protoduari

Gjykata e Tiranës ka dhënë masën e sigurisë për 11 të ndaluarit e protestës së dhunshme para Parlamentit.Në vendimin e kësaj të diele Gjykata ka vendosur për 10 të ndaluarit masën e sigurisë, detyrim paraqitjeje, ndërkohë në burg është lënë vetëm Dorjan Protoduari.Konkretisht është dhënë masa detyrim paraqitje për shtetasit Erald Muçaj, Ali Naliç, Alban Ahmetcenaj, Paolo Ahmetcenaj, Lulzim Dozhlani, Fluturim Koleci, Ruzhdi Daci, Marsel Velillari, Amarildo Sinanaj dhe Shpati Bilbilaj,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Fëmija afrohet për të kërkuar lëmoshë tek një makinë, por ajo që gjen brenda ia thyen zemrën

Kjo histori emocionale do t’ju bëjë të mendoni rreth vlerës së madhe që ka jeta dhe shëndeti.Afrika është kontinenti që ka vendet me nivelet më ekstreme të varfërisë në botë. Sipas Bankës Botërore nga 48 vende, 34 kanë standardin më të ulët të jetesës në kontinent dhe varfëria e tyre është përkeqësuar në 25 vitet e fundit. Pse i numërojmë këto të dhëna? Epo, sepse historia e mëposhtme vjen nga Kenia,shtyp re,klamen dhe vazhdo

John Thuo është një nga fëmijët e shumtë të pastrehë që jeton në rrugët e Nairobit, Kenia. Fëmijët kenezë rrojnë duke kërkuar lëmoshë në rrugë dhe mes të gjithë lypësve që ekzistojnë në atë vend, fëmijët zënë një shkallë të konsiderueshme në numër.Megjithëse shpesh konsiderohen si “hajdutë”, John tregoi se edhe një lypës si ai mund të ketë një zemër të madhe.

12 metoda tepër efektive për të mbajtur pleshtat, milingonat dhe buburrecat jashtë shtëpisë tuaj

Milingonat, Pleshtat dhe buburrecat janë dëmtuesit e zakonshëm të familjes. Ka shumë produkte që pretendojnë se eliminojnë këto krijesa te bezdisshme, por shumica e tyre janë të mbushura me kimikate të ashpra, që kërkojnë që të largoheni nga shtëpia juaj për disa ditë ose të lini një mbetje toksike në qilimin që qe fëmijët tuaj ose kafshët shtëpiake mund të luajnë,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Në vend të kësaj, disa metoda efektive më të sigurta në shtëpi mund të heqin qafe pleshtat, milingonat dhe buburrecat duke përdorur produkte të zakonshme shtëpiake dhe praktika të mira higjienike. Lexojini me vëmendje këto 12 metoda të mrekullueshme:Përdorni detergjent për larjen e enëve kundër pleshtave. Është si helm i lëngshëm për pleshtat, sipas mjeteve që gjendetn në shtëpi. Mundohuni të lani duart tuaja me detergjent, i cili do të pastrojë leshin dhe do të eliminojë çdo plesht.

Gjesti i kësaj vogëlushe do të bëjë që të rifitosh besimin tek njerëzimi (Video)

Në botë ekzistojnë një numër i madh problemesh, mjaft të dalin në rrugë për të gjetur përballë situata së vështira me të q cilat jetojnë shumë njerëz dhe, në të njëjtën kohë, për të parë frenimin e ritmit të të tjerëve që nuk e kuptojnë atë që e rrethon.Të gjithë ne duhet të përpiqemi të jemi pak më altruist, duke u përpjekur të kontribuojmë në ndonjë mënyrë për një ndryshim të vërtetë. Pikërisht si propozimi i këtij shembulli të mirë që jep ky baba vajzes së tij me emri Ella,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Momenti se si u rrëzua mbi oqean avioni me 249 persona në bord (VIDEO)

Momentet e fundit të fluturimit të avioni MH370 janë rindërtuar për një dokumentar televiziv, i cili tregon aeroplanin duke kryer spirale në qiell jashtë kontrollit dhe duke përfunduar në det.Hetuesit thonë se aeroplani mund të ketë mbetur pa karburant pasi fluturoi në drejtimin e gabuar mbi Oqeanin Indian për gjashtë orë më 8 mars 2014.Tani, në një përpjekje për të rikrijuar momentet e fundit të fluturimit, National Geographic ka simuluar atë që ndodh kur një Boeing 777 i mbaron karburanti,shtyp re,klamen dhe shiko pamjet

I humbi gjymtyrët nga sëmundja e rrallë, vogëlushi provon ecjen për herë të parë me proteza

Një vogëlush, që i humbi gjymtyrët kur ishte fare i vogël, ka provuar për herë të parë ecjen falë vendosjes së protezave.Romeo Hadley, nga Cardiff, ishte vetëm tre vjeç kur filloi të kishte dhimbje në këmbë dhe simptoma të ngjashme me ato të gripit.Pasi u shtrua në spital, fëmija u diagnostikua me gjendjen e rrallë, purpura fulminans, që prek një person në një milionë. Ajo u bë edhe shkak për prerjen e këmbëve. Mjekët u detyruan t’ia amputonin në mënyrë që t’i shpëtonin jetën,shtyp r,eklamen dhe vazhdo