Reagon Haradinaj, kështu i përgjigjet Vuçiqit

I pari i Qeverisë së Kosovës, Ramush Haradinaj iu është kudnërpërgjigjur presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, që tha se Kaçaniku është fshat serb i mbushur me pjestarë të ISIS’it.“ Po i dëgjoj deklarimet e zyrtarëve serb,qe po thobe se Kosova veç është në disa vende ku ka konflikte duke aluduar në luftëtarë që kanë shkuar në luftëra të huaja, pra xhihadist. E vërteta është që Kosova është prej vendeve të rralla në botë që ka një Ligj dedikuar eksplicit kundër pjesëmarrjes së shtetasve të vet në luftëra të huaja dhe i ndjek penalisht,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Hidhni vetëm DY PIKA në vesh dhe 97 për qind e DËGJIMIT do t’ju RIKTHEHET!

Problemet e dëgjimit kryesisht shfaqen për shkak të plakjes, por së fundmi shumë njerëz po kanë probleme me dëgjim pavarësisht moshës, gjinisë apo racës. Sidoqoftë, fatmirësisht për ju, në këtë artikull do të mësoni për një produkt që nevojiten vetëm dy pika nga ai dhe dëgjimi do t’ju rikuperohet për 97 për qind.Problemet e dëgjimit janë serioze për zhvillimin personal të njerëzve, e veçanërisht në fushën profesionale,shtyp re,klamn dhe vazhdo

Spanja “E Tepron”, Ka Një Kërkesë Për NATO-N Nëse Kosova E Formon Ushtrinë

Kosova më 14 dhjetor do të votojë ndryshimet ligjore që Forcën e Sigurisë së Kosovës do ta shndërrojnë në ushtri.Ndërsa dje u raportua në media për qëndrimet e shteteve të NATO-s rreth kësaj teme.Aty raportohet për qëndrimin e secilit shtet veç e veç, ku bën përshtypje edhe qëndrimi i Spanjës.
Spanja ka një ide të cilën ia ka dhënë NATO-s. Përfaqësuesi spanjoll ka thënë se duhet të ndalohet ndihma e dhënë ndaj FSK-së, nëse Kosova e transformon atë në ushtri,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Sali Berisha reagon ashper: Më përpara e takoj një serb sesa Thaçin

Ish-kryeministri Sali Berisha ka s*lmuar përsëri presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, për idenë e tij për “korrigjim kufijsh mes Kosovës e Serbisë”.Berisha ka deklaruar në emisionin “Pressing”, se plani i Thaçit për kufijtë parashikon ndarjen e Kosovës. Ai ka thënë po ashtu se Thaçi po i ndjek planet e Serbisë për Kosovën,shtyp re,klamen dhe vazhdo

“Askush nuk është dakord me Thaçin për këtë ide. Kjo ide është plan i Serbisë dhe nuk duhet të përkrahet nga askush. Luftëtarët e vërtetë janë kundër Hashim Thaçit”, ka theksuar Berisha.

Media ne zi dhe jo vetem! Gazetarja e njohur shqiptare ndahet nga jeta

Sonila u nda sot nga jeta pas nje semundjeje të rëndë. Kolegia Mesareja për vite punoi si reportere e Kronikës në disa redaksi të shtypit të shkruar dhe në shume projekte që synuan një gazetari cilësore.
Sonila ishte kolege e dashur, model i këmbënguleses dhe një profesioniste që modestine e kishte vyrtyt ndërsa kurajon dhe durimin i mbartte si vlera njerezore qe i shtonin besimin tek lexuesi dhe komuniteti i gazetareve,shtyp re,klamen dhe vazhdo

“Erdogan kundër Ushtrisë së Kosovës” – shihni si bënë propagandë një media nga Kosova

Situata në Kosovë këto ditë është shumë e tensionuar pas taksës 100% ndaj Serbisë dhe dështimit për liberalizmin e vizave. Tani pritet votimi për Ushtrinë e Kosovës, ndërsa NATO në anën tjetër po e kundërshton duke e paralajmëruar se shteti i Kosovës mund të përballet me sanksione për një veprim të tillë.
Por një media në Kosovë me ose pa qëllim e bënë një fushatë anti Erdogan, duke postuar një titull të tillë: “Erdogani kundër Ushtrisë së Kosovës”, ndërsa përmbajtja brenda artikullit nuk ka të bëj asgjë as me Erdoganin po as me Turqinë. Në shkrim flitet për dështimin e takimit për CEFTA-në mes autoriteteve të Kosovës dhe atyre të Serbisë e Bosnjës.
Kjo nëse është për qëllime klikimi tregon se sa e ulët është por nëse ka për qëllim propagandën kundër miqve tonë nga shteti i Turqisë e tregon edhe më ulët portalin Periskopi, që për këtë nuk kursen as metodat më bizare për të propaganduar.

Mbrëmë është postuar lajmi, por ditën e sotme fatmirësisht ai lajm nuk ekziston dhe është fshirë. Ne kemi ruajtur atë për të dëshmuar poshtërsinë e një propagande kaq të ulët. Ky nuk është shembull i vetëm i kësaj nxitje të urrejtes nga portale të ngjashme, kjo vetëm sa për të futur huti dhe urrejtje në mes të popullit të Kosovës për ndonjë vend tjetër.

Haradinaj: Nuk ka guxim Serbia të nisë ushtri për në Kosovë – neve ka kush na mbron

Kërcënimet e kryeministres serbe, Ana Bërnabiq, se Serbia mund ta nisë ushtrinë drejt Kosovës, nuk janë shqetësuese për kryeministrin Ramush Haradinaj.Ai në një intervistë për Insajderi, ka thënë se Serbia nuk ka guxim që të nisë ushtarë për në Kosovë, por sipas tij edhe nëse kjo ndodhë, atëherë vendin do ta mbrojnë amerikanët,shtyp re,klamen dhe vazhdo

“Nuk ka guxim Serbia të nisë ushtri për në Kosovë. Neve ka kush na mbron. Vetëm një ushtar amerikan të jetë këtu është e nevojshme. Neve në situata të tilla na mbron Amerika”, ka thënë kryeministri Haradinaj.

Zbulohet lëvizja e Sander Lleshajt, kërkon atë që s’është bërë asnjëherë më parë në polici

Një lëvizje e re nga ministri i Brendshëm i zgjedhur prej Kryeministrit Edi Rama.

Lleshaj ka përgatitur ndryshime në ligjin e policisë që japin mundësinë e krijimit të një force elite mbi RENEA-n, por edhe që mundësojnë kalimin e ushtarakeve në Policinë e Shtetit.

Në ndryshimet që propozohen në ligj parashikohet edhe ekuivalentimi i gradave ushtarake me ato policore. Sipas propozimit në letër, një “major” apo “kapiten” me anë të një marrëveshjeje mes ministrit të mbrojtjes dhe atij të brendshëm dhe pasi lirohet, mund të hetojë kriminelët apo ruajë rëndin dhe sigurinë publike.

Ndryshimet në ligjin për Policinë e Shtetit, në të cilin herë pas here është ndërhyrë vitet e fundit, pritet t’i kalojnë për shqyrtim këto ditë parlamentit.

Raportohet se një ide tjetër e ministrit Lleshaj është krijimi i një strukture të ngjashme si ajo e RENEA-s për zhvillimin e operacione sekrete dhe speciale ku mund të rekrutohen ushtarake të kualifikuar.

Ndërkohë, këtë të enjte, ministri Lleshaj mbodhi në një takim drejtorët e policive në qarqe në lidhje me ecurinë e punës për Regjistrin Kombëtar të Gjendjes Civile.

Lajm i keq: Këto janë tre shtetet mike që stopuan liberalizimin e vizave për Kosovën

Analisti kosovar, Agon Maliqi gjatë qëndrimit të tij në Bruksel ka zhvilluar disa takime me anëtarë të Komisionit dhe Parlamentit Europian. Ai nga atje ka bërë të ditura arsyet e dështimit të vizave për kosovarët.Siç ka shkruar Maliqi në Fb, vizat i kanë bllokuar disa shtete anëtare dhe kjo nuk ka të bëjë me kritere të cilat të gjithë janë të vetëdijshëm se Kosova i ka përmbushur.Ndër këto shtete, Maliqi shkruan se Franca ka qenë më e zëshmja, por me rezerva kanë qenë edhe Gjermania e Holanda,shtyp r,eklamen dhe vazhdo

EKSKLUZIVE/ Veseli teston pajisjet ushtarake amerikane që do ti dhurohen Kosovës (FOTO-VIDEO)

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli po qëndron për vizitë zyrtare në Iowa të SHBA-ve.
Ai gjatë qëndrimit atje është një ndër takimet më të rëndësishme ishte vizita e tij në kampin ushtarak “Camp Dodge”, kampi kryesor ushtarak që ka bashkëpunim me FSK-në, .Vizita e tij në këtë kamp lidhet edhe me formimin e Ushtrisë së Kosovës, që tashmë është caktuar të ndodhë me 14 dhjetor,shtyp r,eklamen dhe vazhdo