Përfundon takimi i liderëve të koalicionit

Liderët e koalicionit qeverisës, Kadri Veseli, Ramush Haradinaj, Fatmir Limaj, Behgjet Pacolli, kanë përfunduar takimin e përbashkët, ku ishte i pranishëm edhe presidenti Hashim Thaçi

Takimi u mbjatë në shtëpinë e Pacollit në Hajvali.Burime të gazetës “Epoka e re” kanë bërë me dije se në këtë takim është diskutuar për ngjarjet e fundit në vend,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Shperthen Vuçiqi, ja si e quan kryeministrin Haradinaj

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka folur për deklarimet e kryeministrit, Ramush Haradinaj sa i përket taksës prej 100% të vendosur ndaj Serbisë.

I pari i Serbisë e ka quajtura njeri të pa përgjegjshëm kryeministrin Haradinaj.“Unë e kam konsideruar gjithmonë të papërgjegjshëm por nuk e kam ditur se është kaq shumë i papërgjegjshëm”, vazhdo ketu artikullin e plote

“O Zot na ruaj!”, djali filmon një plakë “duke bërë magji”

Kemi dëgjuar shpesh se magjia ekziston dhe se pasojat e kësaj vepre të konsideruar me fuqi të lashata, janë me të vërtetë të forta.

Edhe në ditët e sotme kjo fjalë qarkullon dhe përdoret në disa forma.

Kryesisht në disa fshatra të thellë të vendit, thuhet se praktikohet ende nga gratë e moshuara për qëllime të caktuar.

Një video me një temë të tillë ka mbërritur në redaksinë e JOQ e komentuar nga një djalë,, vazhdo ketu artikullin e plote

Nje TREGIM shume i bukur per ata qe kane durim ta lexojne deri ne fund!!

Gruaja e moshuar doli nga dhoma e saj në mënyrë të qetë. Nga salloni degjoheshin zërat e nuses dhe të nipit. Nusja djalit të saj:
“O birë sofra është gati, ta kam vendosur çorbën eja dhe ha përpara se të ftohet!..”
Shkoi në skajin e sallonit dhe u ul në menderen të cilën e kishte sjellë nga fshati. Kur pa djaloshi gjyshen I tha: “Gjyshe eja të hamë bashkë.”
Gruaja e moshuar plot mençuri psherëtiu dhe tha:
Nuk ulet në sofër pa ardhur I zoti I shpisë. Le të vij njëher babai yt do të hamë bashkë İnshallah.
Nusja: Ah moj nënë, ato kanë qenë dikur!.. Tani kush është I uritur ulet në sofër, kur të vij ai do të haj.
Gruaja e moshuar: Bijë, ashtu sikurse njerëzit kanë edukatë, turp, ndershmëri njëashtu edhe shtëpitë kanë turp dhe ndershmëri.
Nipi duke mos duruar në mënyrë tallje u fut në temë:
Aa gjyshe cfarë qenka kjo ndershmëria e shtëpive… Pa më thuaj u bëra kurioz.
Gruaja e moshuar filloi fjalët:
Kur ne ishim të vegjël mësuam që para prindëve duhet të ulemi me edukatë. Kur prindërit ishin në shtëpi ne nuk uleshim duke I shtrirë këmbët dhe kur të mëdhejtë flisnin ne nuk flisnim aspak vetëm kur dikush na pyeste diqka. Kurt ë mëdhejtë hynin në dhomë ne menjëherë ngriheshim dhe u lironim vend atyre. Asnjëherë nuk e zgjatnim dorën në sofër para se të ulej babai. Babai vinte fillonte duke thënë “Bismilah, hajdi bujrun” të gjithë me kënaqësi e fillonim ushiqimin… Në fund duanë e ushqimit e thonim fëmijët me radhë. A ka ushqim më të shijshëm se sa ai që hahet bashkë me familje? Kjo është edukata e sofrës o bir!..
Nipi: A nuk hynit në depression pas gjithë këtyre presioneve gjyshe?
Gjyshja: Jo, birë, në kohën tonë gjithmonë kishte dashuri sepse kishte rrespekt. Gjersa kishte dashuri askush nuk hynte në presion. Ushqimet ishin të shijshme ndërsa gjumi I rehatshëm. A e din? Unë për herë të parë fjalën depression këtu e kam dëgjuar, bile në fshat kishim një njeri me të meta mendore, I thonin “Deli Ibram”. Vallahi edhe ai bile aq I lumtur ishte sa smund ta shpjegoj. Luante në lagje me fëmijët deri në mbrëmje, kur uritej trokiste në një derë ” jam I uritur… më jep uj” thoshte. Cilën derë trokiste nuk e kthenin bosh. Kur I riteshin flokët berberi e ruante, nganjëherë hamamxhiu e lante. Ditët e xhumaja bile tregtarët e mernin për dore dhe shkonin bashkë në xhami. Pra askush nuk e ofendonte.
Kurse tani s’ka ngelë rrespekt për asgjë. Pa shiko as shpiat në këtë qytet nuk kanë rrespekt! Kur bëhet mbrëmje askush nuk I vendos perdet, të gjithë shpiat duken përbrenda, por askush nuk turprohet. Kurse ne ende pa u errësuar nata I vendonim perdet pastaj e ndeznim dritën. Bile edhe kur perdet ishin të mbuluara turproheshim të ndërrojmë teshat saqë fiknim dritën dhe uleshim në tokë për tu ndërruar. Na skuqej fytyra kur mendonim se mund të na duket maica.
Në atë moment u ngrit nusja e turpëruar dhe e mbylli perden.
Të mëdhejtë na thonin edukata e shtëpisë kuptohet kur sheh a janë perdet e vendosura apo jo.
Edhe pse shtëpitë ishin të rrethuara me mure askush nuk I thante teshat në vende ku dukeshin, kishim turp edhe nga njerëzit e shtëpisë. Njëherë kur unë isha 12 vjeçe kisha vu shallvaret e mia në perin e parë, nëna menjëherë erdhi dhe më tha: Bijë sot babai kishte dalë në obor dhe kishte parë teshat tua, doja të hija në tokë nga turpi. Edhe njëherë mos i nxjerr në perin e parë por teshat e mbrendshme vendosen në fund!.. Bile sipër tyre vendos ndonjë shami që mos të duken. Nëse na hiqet turpi na ik edhe imani!.. tha. Normal unë isha e vogël, kur nëna mi thoshte këto unë turpërohesha. Kurse tani a është kështu? Një ditë dola në ballkon të mar pak ajër kur pash komshiun perballë të gjithë teshat kishte nxjerrë aty ku duken, unë u turpërova dhe ika brenda.
Kurse sot ushqimet hahen jashtë i hyhet në hak edhe syrit, askujt nuk i intereson. Ata që vijnë nga pazari vijnë me najllone të dukshme, ka njeri që mund ta blej por ka që s’mund. Në këto gjëra që hahen ka hak syri, pastaj fillon xhelozia. A të bëjnë mirë këto ushqime o birë?
Pejgamberi jonë a.s thotë:” Mos i mërzisni njerëzit me erën e ushqimit tuaj.” Kurse sot të gjithë ne i dëmtojmë të tjerët me errërat tona. Sigurisht që ajo që hamë do na bëj dëm. Pastaj duke thënë depresion depresion vraponi pas mjekut.
Edhe një edukatë ka shtëpia që ndoshta kjo është më e rrëndësishmja… Gjërat që ndodhin në shtëpi asnjëherë nuk dalin jasht, gjërat që hahen që pihen, muhabetet zënkat… Këto llogariten nga ndershmërit e shtëpisë dhe nuk i tregohen askujtë. Për këtë shkak në shtëpi zgjidheshin lehtë. Zaten Pejgamberi jonë a s veçanërisht zënkan mes burrit dhe gruas të shpërndahen jashtë është një mëkat I madh po thotë në shumë hadithe, apo jo Lejla!.. i tha nuses ndërsa Lejla e turpëruar: Po nënë tha.
Nipi: Gjyshe, tani ka diqka që quhet facebook; njerëzit kur shkojnë në restorante ushqimin që hanë e shpërndajnë me mijëra njerëz.
Aa sa turp… a tregon njeriu se çfarë han?
Ah moj nënë ka fotografi nga të gjithë momentet. Vendet ku shëtit, ushqimet, teshat.. bile bile edhe edhe shkrimet që ua kanë dërguar burrat me lule i ndajnë me të tjetët..
Ah birë çka thua ti? Paska ardh kijameti. Paskan mbetur shtëpitë të zhveshura… pastaj vazhdoi gjyshja të flas me lot në sy:
Ne turpëroheshim të ecim me burrat tonë krah për krah; ka gra të veja, ka të pamartuara. Të mos u hedhim krip në plagët e tyre, ecnim një hap pas burrave tanë… Kurse tash I shihni dashuritë, I shihni zënkat. Sigurisht që ku nuk ka fshehtësi(privatësi) nuk do të ketë sinqeritet. Bereqeti I shtëpisë është në rrespektin e të mëdhënjve. Ndershmëria e shtëpisë është në perde. Ndershmëria e syve është në kapakët e syve. Turpi është një pjesë e imanit.
Vendi i turpit është tek syri. Për këtë shkak duhet të ruajm syrin, por edhe të shikojmë mirë gjërat që i’a themi dikujt në sy.
Nusja: Ke të drejt oj nënë, ne sa më shumë që e humbim ndershmërinë brengat na shtohen.
Nipi e lëshoi lugën pa zë dhe tha: Unë do të pres kur të vij babi të ha bukë oj nënë. Kurse gjyshja kur pa ndikimin e fjalëve të sajë tha me zë të ulur ELHAMDULILAH.

Perktheu: Musanif RUFATI

Nëse pini 6 kafe në ditë, çfarë i bëni trupit tuaj?!

Të pini gjashtë filxhanë kafe në ditë ulë rrezikun e zhvillimit të sklerozës së shumëfishtë, sugjeron një hulumtim.

Një studim i 7,000 njerëzve gjeti se u pa një rënie e rrezikut prej 30% nga prekja nga ky kusht, nëse ata pinin më shumë se 900ml kafe në ditë.Kjo sasi, që zbërthehet në gjashtë filxhanë të vegjël të kafesë, mund të duket shumë, por është e barabartë me dy kafe të madhe nga Starbucks ose kafe të tjera,, vazhdo ketu artikullin e plote

Peshkatari bëhet milioner, pasi iu kap diçka e pazakontë në rrjetë

Khalid Al Sinani ka qenë duke peshkuar në brigjet e Qurayat të Omanit, kur në rrjet i është kapur një objekt i pazakontë.

Pasi e ka nxjerrën masën që në prekje duket si dyll, ka mësuar se është pështymë e balenës, shumë e kërkuar në industrinë e kozmetikës.

Me të bërë publik lajmin, atij i kanë ofruar deri tre milionë euro, për të blerë masën që peshon 60 kilogramë.“Isha gati të shkoj në shtëpi, kur rrjeti filloi të rëndohej dhe tërhiqej me vështirësi.

Pasi doli në sipërfaqe, u përhap një erë e rëndë”,, vazhdo ketu artikullin e plote

Psikologji/ Zbuloni vetveten te ky ilustrim: njeriu në foto në shtëpi apo jashtë?

Varësisht se si e shihni këtë njeri në ilustrim, zbulon diçka në lidhje me karakterin tuaj, ose atë që mund të keni patur të fshehur deri tani, e për të cilën nuk keni qenë i vetëdijshëm.

E shihni njeriun brenda shtëpisë

Kjo tregon se ju jeni një qenie njerëzore krejtësisht normale që shmang konfliktet sa herë që mundet. Ju përpiqeni të gjeni mënyra të qeta për të komunikuar me njerëzit ose për të zgjidhur disa probleme. Ju hyni në konflikte vetëm në raste ekstreme, kur nuk ka rrugë tjetër.

E shihni njeriun jashtë shtëpisë

Tregon se e vlerëson ndershmërinë dhe hapjen mbi çdo gjë. Është përparësia juaj në jetë, pa marrë parasysh se çfarë mendojnë të tjerët në lidhje me të. Jeni i pavarur në qëndrime, e kjo mund t’ju sjellë dhe telashë heraherës- sepse shumë njerëz nuk duan të dëgjojnë të vërtetën. Kjo është arsyeja pse keni shumë miq, por edhe armiq.

Ju mund të shihni njeriun brenda dhe jashtë shtëpisë

Ju jeni një krijesë shumë origjinale dhe krijuese. Imagjinata juaj është vazhdimisht aktive dhe sigurohuni që miqtë tuaj ta shfrytëzojnë atë. Gjithashtu, ju keni një ndjenjë të madhe humori. Mënyra se si funksionon mendja juaj shpesh është argëtimi i të tjerëve duke treguar absurditetet e ndryshme të jetës. /tesheshi.com/

Si të pastroni xhamin e sobës në pak minuta. Kurrë nuk e kisha menduar se do të ishte kaq e lehtë

“Për të hequr yndyrën nga xhami i sobës është gjithmonë një sfidë më vete, por kurrë nuk e kisha menduar se do të ishte kaq e lehtë”. Kështu është shprehur një nënë australiane, e cila ka zbuluar një metodë shumë të thjeshtë për të pastruar në pak minuta të gjithë yndyrën e sobës dhe sidomos atë tek xhami i saj.

Ajo tha se kishte provuar çdo produkt për të pastruar yndyrën e kuzhinës dhe veçanërisht atë të sobës,, vazhdo ketu artikullin e plote

Pojata 100 vjeçare në Metehi, i vetmi objekt i tillë në Llap

14 kilometra larg Podujevës gjendet fshati Metehi, një vendbanim fushor i rrafshët, përmes të cilit kalon lumi Llap.

Në këtë vend gjendën disa objekte të vjetra qindravjeçare. Por, ndër më interesantet mbetet kasollja që banorët e kësaj ane e quajnë Pojatë, e cila dikur ishte në shërbim të kafshëve shtëpiake.

Hajdin Haliti, ndër më të vjetrit në këtë fshat, vjen shpesh në oborrin ku edhe gjendët ky objekt.

Ai ka thënë se një Pojatë të tillë, nuk mund ta gjesh në gjithë rajonin e Llapit.

“Ky objekt është ndërtuar para 100 viteve nga të parët tonë. Është meremetua për bagëti. Në atë kohë ka pasur dhen dhe dhi. Ka pasur edhe tjera, por në katundin tonë ka mbetur vetëm kjo”, thotë Haliti.

Në këto shtëpi të braktisura që gjendën në këtë oborr, dikur kishte jetë. Madje thuhet se familja që jetonte këtu kishte edhe shumë bagëti.

Këtë e dëshmon edhe ky objekt i vjetër.

“Këto objekte e kanë pasur edhe derë që të hyjnë edhe njerëzit, pasi femrat i kanë mjelë bagëtitë. Objektet janë ndërtuar në atë mënyrë që të mos futet uji brenda”, shprehet i moshuari.

E mbuluar me fije kashte dhe e ndërtuar nga druri, kjo Pojatë është ndërtuar para Luftës së Dytë Botërore.

84 vjeçari ka thënë se edhe pas shumë viteve, nuk e ka ndryshuar pamjen e saj.

“Këtë pojatë e kanë pasur dy vëllezër. Kur janë ndarë djemtë e tyre, kanë qenë diku 70 anëtarë. Në atë kohë ka pasur mjaft bagëti. Ka pas dhenë, dhi, ka pasur edhe buallica. Ka pasur njerëz që i kanë pasur edhe njëqind copa bagëti”, thotë Haliti.

Banori i fshatit Hajdin Haliti, i cili e vështronte me mall në këtë oborr, ka thënë se nuk janë të rëndësishme më këto objekte sa janë të rëndësishme kujtimet për kohën e kaluar këtu. /RTV Dukagjini

Pojata 100 vjeçare në Metehi

Pojata e vetme në rrethinën e Podujevës gjendët në fshatin Metehi. Ky objekt i cili është qindravjeçar, dikur është ndërtuar në shërbim të kafshëve shtëpiake.

Gepostet von RTV Dukagjini am Montag, 18. Februar 2019