Ndodhet shumë pranë nesh, kjo është shpella që fsheh historinë tronditëse në Shqipëri

Shpella e Malit të Letmit, apo siç ndryshe njihet edhe si “Shpella e Akullit”, e ndodhet ne Librazhd, fsheh nje mister te madh.
Ajo ndodhet në afërsi të një mali me të njënjtin emër dhe banorët e zonës japin variante të ndryshme të legjendës së kësaj shpelle.

Shumë kohë më parë kjo shpellë kishte dalje në fshat, brenda në shpellë thuhet se kishte një burim që mund të të shëronte çdo sëmundje. Një i ri shkon të marrë pak ujë nga ky burim i shenjtë për të shëruar mamanë e tij, ndërkohë që ai hyn brenda edhe po mbushte vazot e tij, një gur i strëmadh u shkëput nga shpella duke i zënë daljen hyrjes që kishte për në fshat.

Lëngu që na la gojëhapur: Për 5 ditë asnjë gjurmë nga diabeti

Mos harroni, se nëse nuk u përmbaheni rregullave të ushqimit dhe ilaçeve, mund të vijnë pasojat, si: humbja e shikimit dhe amputimi i gjymtyrëve.Ilaçi natyral që ju sjellim ju ndihmon të rregulloni nivelin e sheqerit në gjak, të forconi imunitetin, pastroni organizmin, forconi shikimin dhe të vrisni qelizat kancerogjene

Përbërësit:
3 grushte spinaq 2 karota 1 mollë të gjelbër 2 shkopinj selino
Përgatitja:
Në fillim i shpëlani mirë të gjithë përbërësit, e nga mollët të hiqni farat.

Xhaxhai i Arditit me lot në sy kërcënon me jetë Erion Veliajn: Nuk ta falim gjakun, do e paguash

Mesa duket për familjen e Ardit Gjoklajt, nuk është mbyllur çështja e vdekjes tragjike të djalit të tyre.

Teksa dy të akuzuarit për vdekjen e Arditit në Landfillin e Sharrës kanë fituar pafajësinë nga gjykata e Tiranës, xhaxhai i të miturit shprehet se do hakmerret ndaj Erion Veliajt.
lush Gjoklaj, xhaxhai i 17 vjeçarit që humbi jetën në landfill gjatë një bisede në studion e Faxnews tha se nuk e kanë mbyllur çështjen dhe se Veliaj do e paguajë me jetën e tij.

“E deklaroj me përgjegjësinë më të madhe ska me mbjellë ma Erion Veliaj pemë, pa ia mbjellë unë mbi të. Jam Lush Gjoklaj, le të vijnë të më arrestojnë, por jeta e djalit s’ka për të humbur kot pa u paguar. Nuk them as sot as nesër, bëj be në zot, pa u pagu ai djalë s’kam për ta lënë. Nuk jemi fis i madh, por jemi boll” tha Gjoklaj.

Sipas Lush Gjokajt faji i Veliajt ishte se në protestë, fotografia e Ardit Gjoklajt ishte grisur dhe ishte shkelur me këmbë nga policët e bashkisë.

“Nuk na thanë që do merrej vendimi pardje. Dy të akuzuarit i pamë duke pirë kafe. Na thanë se kanë marrë pafajësinë. Ky është Vettingu? I pamë të liruar në rrugë, në lagje. S’ka drejtësi më. Vranë një fëmijë 17-vjeç, ikën e pinë kafe.”,-ka thënë Gjoklaj.

Xhaxhai i Arditit me lot në sy kërcënon me jetë Erion Veliajn: Nuk ta falim gjakun, do e paguash

Mesa duket për familjen e Ardit Gjoklajt, nuk është mbyllur çështja e vdekjes tragjike të djalit të tyre.

Teksa dy të akuzuarit për vdekjen e Arditit në Landfillin e Sharrës kanë fituar pafajësinë nga gjykata e Tiranës, xhaxhai i të miturit shprehet se do hakmerret ndaj Erion Veliajt.
lush Gjoklaj, xhaxhai i 17 vjeçarit që humbi jetën në landfill gjatë një bisede në studion e Faxnews tha se nuk e kanë mbyllur çështjen dhe se Veliaj do e paguajë me jetën e tij.

“E deklaroj me përgjegjësinë më të madhe ska me mbjellë ma Erion Veliaj pemë, pa ia mbjellë unë mbi të. Jam Lush Gjoklaj, le të vijnë të më arrestojnë, por jeta e djalit s’ka për të humbur kot pa u paguar. Nuk them as sot as nesër, bëj be në zot, pa u pagu ai djalë s’kam për ta lënë. Nuk jemi fis i madh, por jemi boll” tha Gjoklaj.

Sipas Lush Gjokajt faji i Veliajt ishte se në protestë, fotografia e Ardit Gjoklajt ishte grisur dhe ishte shkelur me këmbë nga policët e bashkisë.

“Nuk na thanë që do merrej vendimi pardje. Dy të akuzuarit i pamë duke pirë kafe. Na thanë se kanë marrë pafajësinë. Ky është Vettingu? I pamë të liruar në rrugë, në lagje. S’ka drejtësi më. Vranë një fëmijë 17-vjeç, ikën e pinë kafe.”,-ka thënë Gjoklaj.

Djali 7-vjeçar filipinas solli vëllain e tij 1 vjec në klasë dhe e mbante në prehër teksa bënte mësim! Arsyeja është shumë prekëse

Një djalë nga Filipinet u bë yll i medias sociale pasi mori vëllain e tij njëvjeçar në klasë pasi nuk donte të linte shkollën dhe askush nuk mund të kujdesej për vëllain e vogël në shtëpi.
Djali 7-vjeçar filipinas, Justin, u be i famshem pasi fotografia e tij duke mbajtur vëllain e tij foshnje në prehër u bë virale në internet.
Justin është një student i klasës së 1 në një shkollë të drejtuar nga qeveria e cila ndodhet në një zonë rurale të fshatit Salvacion në qytetin Magallanes në provincën Filipine të Sorsogon

Fshati rural është 600 kilometra larg nga Manila.

Mësuesja e tij, e cila dëshironte të identifikohej si zonja Lei, mori fotografinë dhe e postoi në Facebook.
Do ta mbaj vëllanë tim njëvjeçar këtu, sepse gjyshja ime duhet të punojë në fermë dhe askush nuk do të kujdeset për të, “citon Justin të thoshte në dialektin lokal Bicol, sipas postit.
Fjalët e djalit të ri preken shume njerez dhe treguan se sa i pjekur dhe përgjegjës ishte ai, krahasuar me femijet e tjere te se njejtes moshe.Shumë perdorues te internetit dëshironin suksesin e djalit në të ardhmen e tij.

Një komentues ne internet shkroi: “Ai është një shembull, pavarësisht nga mosha e tij e vogël”. Ndërsa një tjetër komentues i dha djalit një kompliment për mos harruar detyrën e tij për të studiuar pavarësisht se kishte një përgjegjësi për t’u kujdesur për vëllain e tij. “Ai i njeh përparësitë e tij”

Megjithatë, fotografia gjithashtu ngjalli një debat në mediat sociale ku shumë netizene kritikuan mungesën e prindërve dhe planifikimin e familjes së varfër në Filipine. Disa madje krahasuan djalin me studentët e kolegjit që braktisën studimet e tyre për të marrë pjesë në një tubim për të protestuar kundër Presidentit Rodrigo Duterte.

Ne i urojme atij gjitha të mirat në të ardhmen dhe familja e tij të marrë ndihmën që meriton.

U mbyt te puna e mamit, dëshmia rrëqethëse e babait të 4-vjeçares shqiptare: Gruaja në shok, para 4 muajsh i vdiq edhe…

Policia greke ka arrestuar disa persona, ndër ta edhe prindërit e të miturës e cila u mbyt ne pishinen e nje hoteli ku punonte e ema.

Por më pas ata jane lënë të lirë.

Ndërkohë ka nisur hetimi për pronarin e hotelit si dhe për personin që e mirëmbante pishinën. Mediat greke bëjnë me dije se hoteli nuk ishte hapur për turistët por stafi po bënte përgatitjet për sezonin turistik.

Ndërkohë në një lidhje telefonike për emisionin e Tatiana Stefanidu, babai i vogëlushes, Danieli, është shprehur se janë të tronditur nga kjo ngjarje dhe se nuk e duan më jetën.

“Ishte vajza jonë e vetme. Atë na dha Zoti dhe na e mori prapë. Për ne nuk ka më jetë”, është shprehur ai ndërsa ka treguar se bashkëshortja e tij ndodhet në gjendje shoku.

Sipas mediave greke, thuhet se para 4 muajsh ishte ndarë nga jeta edhe tezja e vogëlushes, duke e bërë edhe më të rëndë gjendjen psikologjike të nënës së saj.

Ngjarja tragjike në një familje shqiptare ndodhi një ditë më parë në ishullin Naxos në Greqi.

Nëna e saj e kishte marrë vogëlushen me vete në hotelin ku pastronte, por teka ajo ndodhej duke hekuros në bodrum, e bija luante në ambientin e jashtëm të hotelit, ku më pas ka rënë në pishinë duke gjetur vdekjen.

Babai i nëntë fëmijëve zbulon të vërtetën shokuese: Gjithmonë ka qenë jopjellor

Një burrë nga Maroku kohë më parë ka ushtruar padi kundër bashkëshortes së vet duke e akuzuar për tradhti.

Pas kontrollit rutinë mjekësor ka marrë vesh se është jopjellor gati gjithë jetën, dhe ka kuptuar se nuk mund të jetë babai i nëntë fëmijëve, raporton Insajderi.

Burrit, i cili punon si profesor në një qytet të vogël Sid Sliman, një kontroll rutinë te urologu ia ka kthyer jetën përmbys.

Ai kishte një cist të vogël në testikul për të cilin i kishte thënë mjeku se e ka tashmë një kohë të gjatë. Atëherë mjeku vendosi ta dërgojë në analiza shtesë.

Pas analizave doli që cisti, “për fat” nuk është i rrezikshëm, por se burri është steril.

Mirëpo, ai ishte tashmë 35 vjet në martesë të lumtur dhe bashkëshortja e tij kishte lindur nëntë fëmijë.

Gazeta Al-Masae shkruan se burri i ka bërë testet shtesë të cilat kanë konfirmuar se për shkak të cistit të përmendur ai nuk ka mundur të ketë fëmijë 50 vitet e fundit, shkraun Insajderi.

Pas kësaj ai e ka kontaktuar avokatin, ka kërkuar shkurorëzim dhe ka vendosur të heqë dorë nga fëmijët.

Tradhtia në martesë në Marok dënohet me ligj, kështu që gruaja, nëse kjo provohet, mund të përfundojë në burg.

FOTO/ Prangoset në Kovosë vrasësi i Mario Majollarit. Ja çfarë e tradhtoi

Kastriot Gjuzi, i shpallur në kërkim si vrasësi i Mario Majollarit është prangosur në Kosovë.

Policia e ka arrestuar Gjuzin teksa ka tentuar që të futet në Kosovë, përmes pikës kufitare të Vërmicës.

Ai ka tentuar të kalojë për në Kosovë përmes malit, për të shmangur arrestimin nga policia.

Policia Kufitare e Kosovës, duke monitoruar zonën kufitar, ka mundur që të dalloj me anë të dylbive Kastrito Gjuzin, i cili ishte nisur për në fshatin Vërmicë

Dubai hap dyert për shqiptarët, ja sa janë rrogat! (Video)

Kryeqendrat e lindjes së mesme, Dubai dhe Abu Dabi janë kthyer në një atraksion për të rinjtë shqiptar. Nëpërmjet agjencive të punësimit ata krijojnë lidhje me kompani të ndryshme për tu punësuar, kryesisht në hoteleri turizëm, por edhe në linja ajrore si stjuardesa, apo në kompani të përpunimit të naftës.
Sipas drejtuesve të kompanive kërkesa e të rinjve për tu punësuar është e madhe ndërkohë që kusht kryesor është njohja e mirë e gjuhës angleze.
Arsyet përse të rinjtë largohen nga Shqipëria drejt Lindjes së Mesme janë mungesa e vendeve të punës, por edhe pagat e ulëta. Adriatik Sokoli, drejtues i kompanisë “Selos Agency Albania” tregon disa nga profesionet më të kërkuara nga të rinjtë dhe pagat referuese të tyre.
Armanda, tregon dhe eksperiencën e saj në Lindjen e Mesme pasi ka punuar në Irak për disa vite.
Orela Kurti, aktualisht punon në Dubai si supervizore në një klinikë diagnostikuese, në një lidhje me “Skype” për Klan Plus, tregon arsyet përse është larguar nga Shqipëria.
*Shihni videon më poshtë
link