Në përqafimin e dy shqiptarëve, presidentja kroate feston ditën e fitores kundër Serbisë (FOTO)

Në fotografinë më poshtë është presidentja kroate Kolinda Grabar Kitaroviq, e përqafuar me gjeneralin shqiptar që luftoi kundër serbëve në Kroaci, Rrahim Ademi dhe me futbollistin e njohur shqiptar të Hajdukut të Splitit, Ardijan Kozniku. Ata kanë marrë pjesë në shënimin e 23 vjetorit të çlirimit të Kroacisë nga Jugosllavia, shkruan Gazeta Lajm.“Oluja” në shqip do të thotë stuhia! Ish futbollisti i mirënjohur shqiptar, Ardian Kozniku, i cili me kombëtaren e Kroacisë ka fituar medaljen e bronztë në Kampionatin Botëror në vitin 1998, ka qenë në festën e madhe të kroatëve përkatësisht të “Oluja-s”, në 23-vjetorin e çlirimit të Kroacisë nga ai serbosllav.

“Oluja” para 23 viteve i kishte dhënë goditje të tmerrshme makinerisë serbo-çetnike, duke i shpartalluar keq. Kozniku ishte i ftuar special në festën madhe, ku ishin presidentja kroate Kolinda Grabar Kitaroviç, gjeneralët Rrahim Ademi, Ante Gotovina, ministri i luftëtarëve të Kroacisë Tomo Medvedev etj.

Ministri i luftëtarëve të Kroacisë Tomo Medvedev

Ngjarje e rëndë në Tiranë, një burrë bie nga kati i gjashtë te ‘Kodra e Diellit’

Ngjarja e rëndë ka ndodhur në kryeqytet, pranë zonës së Kodrës së Diellit në Tiranë. Banorët tregojnë për JOQ.al se burri në mesomoshë ka rënë nga kati i gjashtë mbi disa antena në katin e dytë, të cilat e kanë mbajtur aty. Ata janë trembur nga zhurma e madhe dhe kanë dalë jashtë për të parë çfarë po ndodhte.

Nuk dihet nëse rënia ka qenë aksidentale apo zotëria ka tentuar t’i japë fund jetës. Pak më parë në vendngjarje ka mbërritur policia dhe ambulanca, e cila ka transportuar të plagosurin për në spital. Nuk dihet gjendja e tij shëndetësore dhe as nëse është ende gjallë.

Ngjarje e rëndë në Tiranë, një burrë bie nga kati i gjashtë te ‘Kodra e Diellit’

Ngjarja e rëndë ka ndodhur në kryeqytet, pranë zonës së Kodrës së Diellit në Tiranë. Banorët tregojnë për JOQ.al se burri në mesomoshë ka rënë nga kati i gjashtë mbi disa antena në katin e dytë, të cilat e kanë mbajtur aty. Ata janë trembur nga zhurma e madhe dhe kanë dalë jashtë për të parë çfarë po ndodhte.

Nuk dihet nëse rënia ka qenë aksidentale apo zotëria ka tentuar t’i japë fund jetës. Pak më parë në vendngjarje ka mbërritur policia dhe ambulanca, e cila ka transportuar të plagosurin për në spital. Nuk dihet gjendja e tij shëndetësore dhe as nëse është ende gjallë.

Recetë 15 minutëshe që largon përgjithmonë qimet nga fytyra juaj

Edhe femrat kanë qime në fytyrë dhe për këtë nuk ka asnjë befasi. Nëse jeni prej atyre femrave që e keni këtë problem, mos u shqetësoni.

Natyra ka krijuar maska të cilat do tu ndihmojnë t’i thoni lamtumirë përgjithmonë kësaj çështje.

Përbërësit: 1 filxhan mjaltë 1 filxhan miell tërshëre 1 filxhan lëng limoni
Përgatitja: Përzini tre përbërësit dhe maska juaj natyrale për heqjen e qimeve është gati.Aplikimi: Vendoseni përzierjen në pjesët ku dëshironi ti hiqni qimet. Të qëndroj në fytyrën tuaj për 15 minuta dhe pastaj largojeni me ndihmën e ujit të nxehtë. Në fund vendosni krem dhe përsëriteni të njëjtën procedurë 2-3 herë në javë. Pas një muaji, problemi juaj me qimet e fytyrës do të jetë pjesë e të kaluarës.

Shtoji uthull luleve, do befasoheni nga ajo që do ju ndodhë

Jo të gjithë i dinë përdorimet mahnitëse dhe përfitimet e uthullës.

Për shembull a e dinit se këtë përbërës mund ta përdorni edhe në kopshtin e shtëpisë suaj?

Ndalo shpenzimin e parave në kimikate për të hequr qafe farën e keqe. Në vend të kësaj, provoni të shtoni uthull në farën e lules. Acidi acetik në uthull do të ndalojë rritjen e farës së keqe dhe nuk do të dëmtojë tokën.

Një përzierje e uthullës me pak ujë do ti mbajë milingonat dhe brejtësit jashtë kopshtit tuaj.

Ju gjithashtu mund të shtoni 2 lugë uthull dhe një lugë sheqer në një gotë ujë. Më pas ia shtoni vazos me lule. Ato do të qendrojnë të freskëta për një kohë të gjatë.

Kitaroviq: Kroacia do ta mbështesë Kosovën në rrugën drejt BE-së

Presidentja kroate, Kolinda Grabar Kitaroviq e ka shprehur edhe një herë përkrahjen e shtetit të saj për Kosovën.

Kitaroviq ka deklaruar se Kroacia do ta mbështesë Kosovën drejt anëtarësimit në organizata ndërkombëtare dhe në rrugën e saj drejt Bashkimit Evropian.

Madje sipas saj, problemi i Kosovës dallon me atë të shteteve të tjera, të cilat çështjet e tyre të brendshme i përdorin si justifikim për mos ta njohur pavarësinë e Kosovës.

“Kroacia do të vazhdojë ta përkrahë Kosovën në anëtarësimin nëpër organizata ndërkombëtare, dhe në rrugën e saj drejtë anëtarësimit në BE, përkundër asaj që ende ka shtete të cilat nuk e kanë njohur Kosovën. Situata e statusit legal të Kosovës ndryshon shumë me atë të shteteve të tjera, ku vende të ndryshme e krahasojnë atë me çështje të brendshme, për arsye të së cilave ato ende nuk e kanë njohur Kosovën”, u shpreh Kitaroviq.

Kitaroviq ka folur sot edhe për marrëdhëniet e shtetit të saj me Serbinë, për të cilat tha se kanë mbetur ende shumë çështje ta pa sqaruara.

Ajo po ashtu tha se në një të ardhme mund ta vizitojë Serbinë, mirëpo vetëm kur kushtet për një vizitë të tillë të jenë plotësuar nga Beogradi.

Presidentja kroate, Kolinda Grabar Kitaroviq e ka shprehur edhe një herë përkrahjen e shtetit të saj për Kosovën. Kitaroviq ka deklaruar se Kroacia do ta mbështesë Kosovën drejt anëtarësimit në organizata ndërkombëtare dhe në rrugën e saj drejt Bashkimit Evropian. Madje sipas saj, problemi i Kosovës dallon me atë të shteteve të tjera, të cilat çështjet e tyre të brendshme i përdorin si justifikim për mos ta njohur pavarësinë e Kosovës. “Kroacia do të vazhdojë ta përkrahë Kosovën në anëtarësimin nëpër organizata ndërkombëtare, dhe në rrugën e saj drejtë anëtarësimit në BE, përkundër asaj që ende ka shtete të cilat nuk e kanë njohur Kosovën. Situata e statusit legal të Kosovës ndryshon shumë me atë të shteteve të tjera, ku vende të ndryshme e krahasojnë atë me çështje të brendshme, për arsye të së cilave ato ende nuk e kanë njohur Kosovën”, u shpreh Kitaroviq. Kitaroviq ka folur sot edhe për marrëdhëniet e shtetit të saj me Serbinë, për të cilat tha se kanë mbetur ende shumë çështje ta pa sqaruara. Ajo po ashtu tha se në një të ardhme mund ta vizitojë Serbinë, mirëpo vetëm kur kushtet për një vizitë të tillë të jenë plotësuar nga Beogradi.

Presidentja kroate, Kolinda Grabar Kitaroviq e ka shprehur edhe një herë përkrahjen e shtetit të saj për Kosovën.

Kitaroviq ka deklaruar se Kroacia do ta mbështesë Kosovën drejt anëtarësimit në organizata ndërkombëtare dhe në rrugën e saj drejt Bashkimit Evropian.

Madje sipas saj, problemi i Kosovës dallon me atë të shteteve të tjera, të cilat çështjet e tyre të brendshme i përdorin si justifikim për mos ta njohur pavarësinë e Kosovës.

“Kroacia do të vazhdojë ta përkrahë Kosovën në anëtarësimin nëpër organizata ndërkombëtare, dhe në rrugën e saj drejtë anëtarësimit në BE, përkundër asaj që ende ka shtete të cilat nuk e kanë njohur Kosovën. Situata e statusit legal të Kosovës ndryshon shumë me atë të shteteve të tjera, ku vende të ndryshme e krahasojnë atë me çështje të brendshme, për arsye të së cilave ato ende nuk e kanë njohur Kosovën”, u shpreh Kitaroviq.

Kitaroviq ka folur sot edhe për marrëdhëniet e shtetit të saj me Serbinë, për të cilat tha se kanë mbetur ende shumë çështje ta pa sqaruara.

Ajo po ashtu tha se në një të ardhme mund ta vizitojë Serbinë, mirëpo vetëm kur kushtet për një vizitë të tillë të jenë plotësuar nga Beogradi.

Kitaroviq: Kroacia do ta mbështesë Kosovën në rrugën drejt BE-së

Presidentja kroate, Kolinda Grabar Kitaroviq e ka shprehur edhe një herë përkrahjen e shtetit të saj për Kosovën.

Kitaroviq ka deklaruar se Kroacia do ta mbështesë Kosovën drejt anëtarësimit në organizata ndërkombëtare dhe në rrugën e saj drejt Bashkimit Evropian.

Madje sipas saj, problemi i Kosovës dallon me atë të shteteve të tjera, të cilat çështjet e tyre të brendshme i përdorin si justifikim për mos ta njohur pavarësinë e Kosovës.

“Kroacia do të vazhdojë ta përkrahë Kosovën në anëtarësimin nëpër organizata ndërkombëtare, dhe në rrugën e saj drejtë anëtarësimit në BE, përkundër asaj që ende ka shtete të cilat nuk e kanë njohur Kosovën. Situata e statusit legal të Kosovës ndryshon shumë me atë të shteteve të tjera, ku vende të ndryshme e krahasojnë atë me çështje të brendshme, për arsye të së cilave ato ende nuk e kanë njohur Kosovën”, u shpreh Kitaroviq.

Kitaroviq ka folur sot edhe për marrëdhëniet e shtetit të saj me Serbinë, për të cilat tha se kanë mbetur ende shumë çështje ta pa sqaruara.

Ajo po ashtu tha se në një të ardhme mund ta vizitojë Serbinë, mirëpo vetëm kur kushtet për një vizitë të tillë të jenë plotësuar nga Beogradi.

Pema më e lartë në botë, ja përse mbahet sekret vendndodhja e saj (FOTO)

Këtë pemë mund ta shikoni vetëm nga fotot ose nga ndonjë filmim nëse jeni aq me fat.

Është pema më e lartë në botë, me një gjatësi prej 380 feet ose 116 metrash dhe vendndodhja e saj është sekret.

Në mitologjinë greke, Hyperion është një nga dymbëdhjetë Titanët, fëmijët e Tokës dhe të Qiellit. Hyperion përkthehet në “The High One”. Pra, është mjaft e përshtatshme që të marrë edhe titullin si pema më e lartë në botë.

Ka një histori interesante pas Hyperion-it dhe se si ka jetuar kaq gjatë. Teknika “clearcutting” është një prej sekreteve të saj, pasi kjo pemë pastrohet sistematikisht nga gjethet dhe degët e thara, por gjithashtu i hiqen edhe pemët përreth.

Vendndodhja e kësaj peme në fakt mbahet e fshehtë dhe nuk mund të vizitohet nga turistët për shkak të druajtjes se kurioziteti i madh i turistëve mund ta dëmtonte atë.

Pema më e lartë në botë u zbuluar në vitin 2006 nga dy natyralistë që ecnin përgjatë zonës.

Një grua pyeti një shitës vezësh, “sa kushtojnë?”. Historia qe do ju perlot

Një grua pyeti një shitës vezësh, “sa kushtojnë?”.
Shitësi plak ju përgjigj, “20 lekë, një vezë, zonjë”.
Gruaja i thotë, “po më dhe 6 vezë me 100 lekë i marr përndryshe po iki”.

Plaku i shkretë ju përgjigj, “merr sa të duash dhe paguaj sa të duash. Inshallah më shkon mbarë pasi nuk kam shitur asnjë kokërr sot”.
Gruaja mori vezët dhe u largua e lumtur për pazarin që bëri. Hipi në makinën e shtrenjtë dhe shkoi të takonte shoqet në një restorant luksoz.

Porositën çfarë u pëlqente, hëngrën sa deshën dhe lanë shumë ushqim që teproi nëpër pjata. Pastaj gruaja kërkoi faturën. Në faturë shkruhej 4700 lekë. Ajo i dha 5000 pronarit të restorantit dhe i tha të mbante kusurin.

Kjo ndodhi mund të jetë shumë normale për pronarin e restorantit por shumë e trishtueshme për plakun e shkretë që shiste vezë.

Pse duhet të ndihemi të fortë kur blejmë nga dikush që ka nevojë?
Dhe pse duhet të tregohemi bujarë me ato, të cilët, ndoshta, nuk kanë fare nevojë për bujarinë tonë?

Kam lexuar dikur diçka që po e sjell këtu:
Babai im blinte gjëra të thjeshta nga njerëz të varfër dhe i paguante shtrenjtë ose shumë shtrenjtë, edhe pse atij nuk i nevojiteshin aspak ato që blinte.
Mua më bënte përshtypje dhe një ditë e pyeta pse vepronte kështu.
Kjo është një formë bamirësie e mbështjellë me dinjitet, biri im, mu përgjigj ai.

Përktheu nga anglishtja F.K.
SHPERNDAJE