Shkencëtarët tronditin me këtë argument, thonë se shpirti i njeriut nuk vdes, kalon… (Video)

Dy shkencëtarë kryesorë kanë thënë se truri i një qenieje njerëzore është një kompjuter biologjik dhe vetëdija e një qenieje njerëzore drejtohet nga një kompjuter brenda trurit si një program.

Ka gjithmonë një debat rreth ekzistencës së një shpirti në një qenie njerëzore dhe nëse vdes ose jo apo personi është i pavdekshëm, raporton “Discloser”, transmeton Periskopi.

Kjo është diçka që është mistifikuar nga disa nga mendimtarët më të mëdhenj gjatë historisë dhe ka vazhduar të magjepsë fushat e shkencës.
Per te lexuar me shume hap linkun/linqet me poshte

Çmendet nusja, helmon për vdekje burrin dhe 14 të tjerë

Një nuse në Pakistan është arrestuar me dyshimin për vrasjen e bashkëshortit dhe të paktën 14 persona nga të afërmit e saj me qumësht të helmuar.
Policia pohon se Asija Bibi e kishte menduar substancën vdekjeprurëse për burrin e saj dhe e përziu atë me qumësht javën e kaluar, por ai nuk e piu atë.

Në vend të kësaj, ajo e shndërroi në një grumbull të quajtur “lassi”, një pije jogurt, e njohur në Pakistan dhe ia shërbeu familjes së tij të madhe, shkruan BBC.

Per te lexuar me shume hap linkun/linqet me poshte

Vdekja e Adelës…Kardiologu jep alarmin, çfarë i mori jetën gazetares

Pas rezultatit paraprak te autopsise lidhur me vdekjen e gazetares Adelajda Xhamani, disa mjekë kardiologë të kontaktuar nga “Panorama“, thanë se vitet e fundit, ngjarje të tilla sa vijnë e bëhen më të shpeshta.
Sipas specialistëve të sëmundjeve kardiovaskulare, problemet kardiake u kanë marrë jetën edhe personave në moshë më të re se Adela.

Ata shprehen se janë disa faktorë që shkaktojnë infarkt, si stresi, ushqimet jo të shëndetshme, mungesa e aktivitetit fizik, etj

Infarkti sipas tyre mund të paralajmërohet nga një puls i shpejtë ose i parregullt, shoqëruar me lodhje, marramendje apo mungesë frymëmarrjeje.
Per te lexuar me shume hap linkun/linqet me poshte

VIDEO-E pabesueshme/ Ngelet shtatzënë ndërkohë që ishte shtatzënë, rasti i 12 në histori

Një histori në kufij të të pabesueshmes na vjen nga Turqia ku një grua ka ngelur shtatzënë teksa ajo ishte një muajsh shtatzënë.

Ajo është shprehur se pasi ka bërë kontrollin e parë ka qenë shtatzënë me një fëmijë, dhe në kontrollin e dytë janë shokuar kur kanë parë dy.

Të dy bebet kanë ardhur në jetë në të njëjtën kohë, ku fëmija i parë ka lindur 2.5 kg dhe fëmija që është ngjizur më vonë 1.5 kilogramë.
Per te lexuar me shume hap linkun/linqet me poshte

U dashuruam shumë, por doli të jemi kushërinj!

Vjet isha për pushim në Shëngjin. Dhe atje u takova me një djalë, i cili edhe ma pushtoi zemrën. Shtatori, që sapo iku, duhej të ishte muaji i fejesës për mua, por u kthye në një tmerr që po më mbyt përditë, shkruan D.

Jam nga rrethi i Shëngjinit dhe kam qenë përherë një vajzë e urtë. Argëtimi i vetëm për mua ka qenë gjithmonë plazhi. Në verën që shkoi njoha disa shokë e shoqe të reja nga Kosova. U afrova shumë me ta. Mes tyre njoha dhe dashurinë time të parë dhe të fundit sa t’kem frymë. U lidhëm. Ai është 24 vjeç dhe jeton në Kosovë.
Per te lexuar me shume hap linkun/linqet me poshte

Mikja ime shkoi në Japoni për pushime, ajo dukej 10 vjet më e re kur u kthye. Ja cili është sekreti

Të gjithë e njohim orizin, është një nga përbërësit sekret që femrat japoneze po e përdorin për t’u dukur më të reja për një periudhë të gjatë kohe.

Dhe sot do ju tregojmë një teknik se si ta përdorni orizin për fytyrën tuaj.

Vendosni pak ujë të ndrohet. Shtoni 2 deri në 3 lugë oriz organik dhe lëreni të ziejë deri sa të jetë i butë. Largoheni nga nxehtësia dhe kullojeni lëngun e orizit. Mbajeni lëngun e mbetur në një tas tjetër.

Shplaheni orizin dhe shtoni 1 lugë qumësht të ngrohtë dhe një lugë mjalt në të. Përzieni të gjithë ingredientët deri sa të kombinohen mirë së bashku.
Per te lexuar me shume hap linkun/linqet me poshte

10-vjeçares iu mohua aborti, e tmershme çka u zbulua kur lindi fëmijën

Duke e ditur se ligji indian nuk abortin pas javës së 22-të, vajza 10 vjeçare e cila u dhunua seksualisht u detyruar ta sjellë në jetë fëmijën.
Ajo u zbulua se ishte shtatzëne në muajin korrik, pasi iu ankua prindërve se kishte dhimbje stomaku.“Shtatzënia e vajzës u zbulua vetëm në muajin korrik, pasi vogëlushja ishte ankuar për dhimbje stomaku dhe prindërit vendosën ta dërgonin në spital. Megjithatë, vajza nuk ishte e vetëdijshme për shtatzëninë e saj dhe i thuhej se kishte gurëza në bark”, kishte thënë mjeku që u kujdes për të…

Per te lexuar me shume hap linkun/linqet me poshte

Mark Marku Shokon Shqiptarët, Shqiponja nuk është simbol shqiptar por është…

Mark Marku Trondit Shqiptarët! Shqiponja nuk është simbol shqiptar por është…
Në “Opinion” Mark Marku thotë se Shqiponja nuk është simbol shqiptar por është Bizantin,imagjinojeni sikur këtë ta thoshte Gezim Kelmendi apo ndonjë hoxhë,do të ishte bërë temë mujore,vjetore nepër portalet tona nga Berat Buzhalla, Arbana Xharra e shumë gazetare tjere islamofob njofton Gazetainfopress.

MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për me tepër informacione

Çfarë është atdheu për ju? Mësuesi teston nxënësit në Berat, përgjigjet e tyre do ju befasojnë

Çfare eshte atdheu per ju?” – pyeta sot nxenesit e mi.
Pergjigjet e tyre:
Silvana: Atdheu eshte djepi i lindjes, shtepia e arritjes dhe varri i te vdekurit.

Silvana: Atdheu eshte djepi i lindjes, shtepia e arritjes dhe varri i te vdekurit.
Ersjona: N.q.s do te kisha pasur fatin te lindja dhe te jetoja ne nje vend tjeter brenda apo jashte kufijve evropiane, atehere mund te thoja se atdheu eshte gjithçka, por, meqe kam pasur fatin e keq te lindja ne Shqiperi, atehere po them se atdheu per mua eshte nje cope toke ku jam detyruar te jetoj dhe te punoj fort per t’u larguar sa me shpejt prej tij.
MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për me tepër informacione

Shtohet misteri i vdekjes së Adela Xhamani, Mjekët: E gjetëm më…

Shtohet misteri i vdekjes së Adela Xhamani, Mjekët: E gjetëm më. Një prej mjekeve të QSUT, duke përjashtuar kategorikisht epilepsinë, hodhi edhe dyshime se dikush tjetër mund të ishte shkaktar. Burime nga grupi hetimor thanë se nga këqyrja e kufomës, nuk janë konstatuar shenja dhune, por ishte një detaj tjetër që u pa nga mjekët, që tani më u kuptua gjithçka për vdekjen e saj. Ja cfarë ishte do të befasoheni kur ta shikoni

MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për me tepër informacione