Pa dyshim kjo është kamera e fshehur më çmendur që keni parë ndonjëherë

Fjala terroristë tash e disa vite frikëson të gjithë.

Një video e publikuar në rrjetin sociale Facebook shihet se një i ri i veshur me veshje myslimane frikëson njerëzit në qytet, shkruan AlbanienShow

Video e publikuar nga ky shakagji i internetetit për orë ka marrë miliona shikime.

Për më shumë detaje shikojeni më poshtë.

BEST OF JALALS PRANKS

3 minutes of Jalals craziest pranks

Gepostet von Jalals am Sonntag, 2. September 2018

Alarmi i mjekëve: Ndaloni së përdoruri këtë produkt para se të jetë shumë vonë

Naftalina është një përbërës i rrezikshëm, në formën e një substance të bardhë që ka aromë shumë të fortë. Disa prej nesh e njohin naftalinën që përdoret kundra molave dhe për të larguar insektet.
Ajo njihet si një pesticid që nga viti 1948. Për më tepër, ashtu si pesticidet e tjera, naftalina nuk është e sigurt për ne, sidomos kur është e ekspozuar në hapësirat ku jetojmë.

Pse naftalina është e rrezikshme?
Naftalina mund të shkatërrojë ose të ndryshojë qelizat e kuqe të gjakut. Kështu, ata nuk do të jenë në gjendje të mbajnë oksigjen, të cilat mund të çojnë në dëmtime të organeve. Helmimi i naftalinës zakonisht ndodh tek fëmijët që aksidentalisht konsumojnë topa naftaline, por kjo nuk do të thotë që të rriturit janë të sigurt.

Në fakt, ka pasur helmime të dokumentuara te të rriturit për shkak të ekspozimit në punë dhe çuditërisht edhe abuzimit me disa raste të raportuara:
Një grua shtatzënë 26 vjeçare thithi aromën e naftalinës gjatë tremujorit të saj të tretë dhe u prek nga anemia.
Një grua tjetër, 19 vjeç, hëngri topa mol (naftaline) gjatë shtatzënisë së saj dhe u bë anemike gjithashtu.
Një djalë 15-vjeçar nuahati aromën e naftalinës dhe kishte dhimbje stomaku dhe vjellje. Ai gjithashtu u diagnostikua me anemi.

Një nga shenjat e menjëhershme të helmimit me naftalinë është dhimbja e stomakut, por zakonisht kjo shfaqet dy ditë më pas, së bashku me diarrenë dhe vjelljen. Disa njerëz kanë ethe dhe simptomat bëhen më keq me kalimin e kohës, të cilat mund të përfshijnë:
Dhimbje koke
Presion të ulët të gjakut
Verdhëz
Probleme me frymëmarrjen
Probleme urinare

Për fat të keq, disa njerëz përfundojnë në koma pasi helmohen me naftalinë. Për më tepër, njerëzit që kanë mungesë glukoza-6-fosfat dehidrogjenazëm, përjetojnë efekte më të këqija. Është e rëndësishme të sillni menjëherë personin në spital në rast helmimi me naftalinë. Në dhomën e urgjencës , ai ose ajo mund t’i nënshtrohen disa testeve, siç janë testet e gjakut dhe urinës.
Për më tepër, ekzistojnë ilaçe të tjera që mund të përdoren për molat dhe insektet, të tilla si përdorimi i qymyrit aktiv për të ndaluar helmimin nga absorbimi në sistemin e tretjes.

Nëse vuani nga këto sëmundje, mos e përdorni kurrë uthullën e mollës

Uthullës së mollës, eliksirit të shëndetit dhe të bukurisë, me veti anti-fungale, antibakterial i janë gjetur ndër vite njerëzit përdorime të pafundme.

Megjithatë duket se jo të gjithë njerëzit duhet ta përdorin për të zbardhur dhëmbët, për t’u dobësuar apo për të ulur tensionin e gjakut, sepse nëse merrni mediakmentet e mëposhtme apo jeni në periudha të caktuara të jetës, uthulla e mollës më shumë do t’ju dëmtojë sesa do t’ju sjellë përfitime.

Kombinimi i tij me barna të caktuara ose kushte të caktuara mjekësore mund të çojë në probleme të papritura shëndetësore, transmeton living.al.
Mos e përdorni uthullën e mollës nëse jeni duke marrë ndonjë nga medikamentet e mëposhtme:

1. Digoxin Ose Lanoxin
Digoksina dhe Lanoxina përdoren për të trajtuar sëmundjet e zemrës. Kombinimi i uthullit të mollës me njërën nga këto medikamente mund të jetë e rrezikshme. Uthulla parandalon përthithjen e kaliumit, duke rritur rrezikun e efekteve anësore, duke përfshirë luhatje humori, të vjella, marramendje dhe diarre.

2.Diuretikët
Medikamente të tilla si Diuril, Lasix, Microzidea dhe Thalitone përdoren zakonisht për të stimuluar trupin të largojë lëngjet e grumbulluara. Diuretikët mund të shkaktojnë dehidratim dhe rreziku i dehidrimit bëhet edhe më i madh kur një person konsumon uthull molle.

3. Insulinë
Diabetikët përdorin insulinën për të balancuar nivelet e sheqerit në gjak në trup. Ndonëse uthulla e mollës mund të ndihmojë kontrollin e nivelit të sheqerit në gjak, nuk duhet të përdoret kurrë në kombinim me insulinën. Marrja e të dyjave së bashku mund të ulë nivelet e kaliumit dhe nivelet e sheqerit në gjak.

Goja ime mbante erë të keqe dhe unë me këtë kurë zhduka erën e keqe të gojës në 5 minuta

Është krejtësisht normale të zgjoheni në mëngjes me frymëmarrje të keqe. Era e keqe shkaktohet nga bakteret që mbajnë në gojë gjatë natës. Fryma e keqe ndikon vetëbesimin e njerëzve dhe i bën ata të ndihen të zënë ngushtë. Megjithatë, ekziston një zgjidhje që do ta bëjë gojën të ndjehet e freskët dhe e pastër.

Përbërësit:

Lëngu i 2 limonave
Një gotë me ujë të ngrohtë
1/2 lugë gjelle pluhur kanelle
Një lugë mjaltë
Një lugë sodë buke
Përgatitja:
Së bashku me mjaltin dhe kanellën shtoni lëngun e limonave në një enë të pastër. Pastaj, shtoni ujë të ngrohtë dhe sodë buke. Zhvendoseni përzierjen në një shishe dhe tundeni mirë. Përdoreni këtë ilaç të fuqishëm si gargarë. Me një ose 2 lugë të këtij lëngu shpëlani gojën duke bërë gargarë. Mjaltë dhe kanellë janë plot me veti të fuqishme antibakteriale. Soda e bukës ka veti zbardhuese dhe limoni është ai që do t’ju japë një frymë freskuese dhe të pastër.

Femra! Ky është gabimi i tmerrshëm që bëni kur fusni rrobat në lavatriçe

Makina e larjes së rrobave në temperatura të ulëta lejon zhvillimin dhe bartjen e bakterieve nga rrobat e zakonshme me peshqirët e kuzhinës, të cilët mund të shkaktojnë infeksione në familje.

Temperaturat e ulëta në programet ekonomike për larjen e rrobave, nuk janë të mjaftueshme për të vrarë bakteriet, theksohet sipas një studimi të Shoqatës britanike për higjienë. Sipas tij, rreth 0.1 g ose 10,000 fekale mbeten tek brekët e “pastra” pas larjes në temperatura të ulëta.

Njerëzit besojnë se, rrobat pas çdo larje në makinën e larjes së rrobave, duhet të jenë të pastra, por ka një dallim të madh mes pastërtisë sipërfaqësore dhe asaj higjienike – thekson bartësja e këtij studimi, Lisa Akerli.

Lisa shton se si programi ekonomik dhe programet tjera të lavatriçes në temperatura të ulëta janë problematike jo vetëm për shkak të mbetjeve bakteriale, por edhe përtej kontaminimit duke kaluar në gjëra tjera në makinë dhe krijimin e të ashtuquajturës “ përzierje bakteriale”.

Gjërat nga ku vijnë bakteriet, si peshqirët dhe salvetat apo pëlhurat e kuzhinës, janë në kontakt të drejtpërdrejtë me trupin e njeriut dhe lehtë mund të shkaktojnë shumëllojshmëri të sëmundjeve. Bakteriet në rroba me lagështi janë më të rrezikshme, sepse mund të vijnë në kontakt me duart tuaja gjatë vendosjes në tel për tharrje, dhe më pas të prekni paqëllim gojën tuaj me ato duar.

Për atë, lani rrobat tuaja në 60 gradë, kështuqë do të jeni më të sigurtë.

Këshilla për higjienë më të mirë të lavatriçes:

Të paktën një herë në muaj lani rrobat në 90 gradë. Pra, edhe rrobat do të jenë të pastra por edhe makina larëse do të pastrohet nga bakteriet Mbulesat dhe rrobat duhet të lahen të veçuara nga peshqirët, sidomos kur lahen në temperature të ulëta.

Pas përfundimit të larjes, dera e lavatriçes është mirë që të lihet hapur për një kohë, sepse qarkullimi i ajrit parandalon rritjen e bakterieve brenda saj.

Rregullisht pastroni derën e lavatriçes, si dhe vendin ku hidhet detergjenti dhe zbutësi.

Pas shtrirjes së rrobave në tel për tharje, pastroni tërësisht duart tuaja.

Nëse lani rrobat tuaja në temperatura të ulëta pa ndonjë dezinfektues, atëherë thani mirë rrobat dhe sigurohuni që të pastroni duart pas prekjes së rrobave me lagështirë.

Ja çfarë ndodh me trurin, zemrën dhe barkun tuaj kur hani 3 banane në ditë!

A e dini se nëse hani të paktën tre banane në ditë, mund ta zvogëloni ndjeshëm rrezikun për të pasur një goditje në tru apo atak në zemër? Sipas studiuesve britanikë dhe italianë, konsumimi i një banane në mëngjes, një në drekë dhe një në mbrëmje do të ofrojnë kalium të mjaftueshëm për të zvogëluar rrezikun e mpiksjes së gjakut në tru me 21%. Hulumtuesit zbuluan se një konsum i përditshëm i kaliumit prej rreth 1600 mg mund të ulë rrezikun e atakut. Një banane mesatare përmban rreth 500 mg kalium-tre në ditë mund të ulë presionin e gjakut dhe të ndihmojë me funksionimin e duhur të trurit dhe nervit.

Bananet nuk janë të mbushura vetëm me kalium, por ato janë gjithashtu burime të mira të vitaminës B6, vitaminë C, mangan, biotinë dhe fibra diete, të cilat mund të ndihmojnë në rregullimin e duhur të sistemit të tretjes. Meqenëse bananet janë të ulëta në karbohidratet glikemike, ata bëjnë një rostiçeri të shijshme për atletët që kërkojnë një nxitje shtesë të energjisë. Disa kërkime madje tregojnë se konsumimi i tre banane mund t’ju japë energji të mjaftueshme për të përfunduar një stërvitje intensive 90 minuta.

Përfitimet e mëtejshme shëndetësore të 3 bananeve në ditë
1. Redukton depresionin
2. Rregullon presionin e gjakut
3. Trajton kapsllëk
4. Ndihmon në problemet e dehjes
5. Rritja e masës kockore: Hulumtimet tregojnë se kaliumi i gjetur në banane mund të ndihmojë në parandalimin e shkatërrimit të eshtrave në një shkallë të shpejtë.
6. Lufton stresin
7. Zvogëlon efektet e nikotinës
8. Normalizon nivelet e glukozës
9. Ndihmojnë në prodhimin e hemoglobinës

Unë 60 vjeç dhe kjo bimë kuroi trupin tim, më forcoi shikimin, hoqi yndyrën nga mëlçia dhe më pastroi plotësisht zorrën e trashë!

Të kujdesemi per shëndetin tone me shume se gjithçka tjetër është gjëja më e rëndësishme në jetën tonë.Me kalimin e kohës, shumë funksione të trupit përkeqësohen, gjë që rezulton me probleme të mëdha shëndetësore. Për shembull, nqs mëlçia apo zorra e trashë funksionon në mënyrë të parregullt mund të lejojë që toksinat të grumbullohen në këto organe të cilat mund të kenë një efekt serioz negativ në shëndetin tonë.

Ekziston një ilaç natyral që mund të ndihmojë ne shmangien e ketyre problemeve me perberes kryesor panxharin. Ai përmban një shumëllojshmëri të ushqyesve të rëndësishem për shëndetin tonë.Panxhari mund të pastrojë mëlçinë dhe zorrën e trashë nga toksinat dhe dhjamin e grumbulluar, të riktheje shikimin, te trajtoje aneminë, si dhe probleme të ndryshme kardiovaskulare.

Përbërësit
2-3 panxhare
2 qepë
Një majë luge kripë
Uthull
Vaj ulliri

Qeroni panxharet dhe ziejini në ujë derisa të zbuten.Pasi ti hiqni lerini te ftohen pak dhe ndajini ne copa te vogla.
Qeroni qepët dhe hidhjani panxhareve, pastaj hidhni pak vaj ulliri, kripë dhe uthull dhe shijojeni kete sallate te mrekullueshme. Konsumimi i kësaj sallate çdo ditë do të pastrojë zorrën e trashë dhe mëlçinë nga yndyrnat dhe toksinat dhe do te riktheje shikimin tuaj.

25 semundjet qe sheron nje pike mjalte qe vendoset ne kerthize para se te flejme gjume

Vendosja e një pike mjalti para gjumit në kërthizë (dhe nëse dëshiron i shton një pikë xhenxhefil) duke e izoluar me një likoplast për të evituar fërkimin me rrobat, mund të shërojë deri në 35 sëmundje, siç janë presioni i lartë dhe i ulët i gjakut, dhembjet në të gjitha pjesët e trupit, kapsllëku, diarreja etj.

Ndër disa gjëra që i përkasin lashtësisë dhe që duhen përdorur intensivisht sot, janë mjalti, vaji i ullirit dhe disa të tjera.

Ndalemi te mjalti, me fuqi të jashtëzakonshme kurative dhe efekte pozitive të gjithanshme.

Njihuni me 26 veti që sjellin veç dobi, duke përdorur këtë “kurë” të vërtetë që vjen nga bletët:

1.Duke pirë mjaltin e shkrirë në ujë, të gjitha njollat e zorrëve do të zhduken.
2.Ngrënia e rregullt e mjaltit ndihmon në përforcimin e kujtesës si dhe forcon trupin fizikisht.
3.Nëse mjalti pihet i tretur në ujë të ngrohtë, ndihmon kundër diarresë.
4.Nëse mjalti pihet i tretur në ujë të ftohtë, ndihmon kundër kapsllëkut.
5.Me përdorimin e mjaltit pastrohet gjaku dhe lehtësohet qarkullimi i tij nëpër trup.

6.Mjalti është ilaçi i vetëm për shërimin e rrahjeve të shpejta e të shpeshta të zemrës (takikardia).
7.Mjalti krijon lehtësim të organizmit, ndërsa sheqeri e rëndon atë. Kur ju përdorni sheqer, rrezikoni sëmundje si diabeti, kurse kur hani mjaltë, i sillni dobi trupit.
8.Mjalti që pihet i nxehtë, për 7 minuta përzihet me gjakun, ndërsa i ftohtë për 20 minuta.
9.Kur hahet mjalti, lukthi punon në rregull dhe nuk nevojiten medikamente për të ndihmuar përpunimin.(Lukthi është një organ muskulor i cili gjendet në pjesën e sipërme të barkut. Ky organ gjendet nën diafragmën dhe në pjesën e majtë të mëlçisë).
10.Mjalti largon dhembjet në sy, duke e fërkuar me gisht të pastër syrin.

11.Për anemikët, mjalti është “bombë” gjaku që ndikon aq mirë.
12.Për dhembjet e eshtrave (kockave) ngrënia e mjaltit është ilaç i padiskutueshëm.
13.Të sëmurët nga verdhëza, në qoftë se në mëngjes dhe mbrëmje hanë mjaltë, për 15-20 ditë do të shërohen.
14.Mjalti largon ngërçin e nervave.
15.Mjalti ndihmon në rritjen dhe zhvillimin e fëmijëve.

16.Personave që janë nervozë, si dhe atyre që kanë gjendje gjumi, mjalti u ndihmon për t’u qetësuar.
17.Kush ha mjaltë nuk mund të vuajë nga kapsllëku dhe as që mund t’i krijohen hemorroidet.
18.Nëse mjalti tretet në qumësht të ngrohtë, zhduken parazitët e zorrëve.
19.Nëse mjaltin e lyeni mbi material të nxehur dhe atë e vendosni mbi qafë ose në gjoks, dhembjet e fytit menjëherë largohen. Kjo bëhet kur kemi ndezje të bajameve dhe anginë (një simptomë e sëmundjes koronare të zemrës).
20.Nëse një sasi e caktuar e mjaltit përzihet me vishnje dhe shpëlahet fyti disa herë në ditë, menjëherë era e keqe nga goja do të largohet.

21.Mjalti përdoret për shërimin e plagës së qelbëzuar. Një plagë e tillë duhet të lyhet menjëherë me mjaltë, ndërsa të sëmurit i duhet dhënë që të hajë 10-15 herë. Shpejt do të vërehet përmirësimi.

22.Mjalti ndërpret dhimbjet e stomakut.
23.Plagët e zorrëve dhe të lukthit, mjalti i shëron shumë shpejt. Gjatë një jave duhet ngrënë deri në 4 kg mjaltë. Nëse po kaq hamë edhe për tri javë, që të bëhet një muaj, nga ulcera e stomakut nuk do të ngelet asnjë shenjë. Dr.Kolosau thotë: “Personalisht e kam provuar në 97 pacientë dhe në fëmijën tim dhe kam fituar 100 % rezultate pozitive”.
24.Nëse dhembjet e shpinës dhe shpatullave, vendet ku ndjehet dhembja, i lyejmë me mjaltë e mbi të vëmë piper pluhur, të shtypur, dhembjet menjëherë largohen.
25.Mjalti i bletës është ilaç kundër reumatizmës. Kohë pas kohe duhet lejuar që bleta t’i kafshojë vendet e prekura nga dhembjet reumatike.

26.Fëmijët që urinojnë në shtrat duhet të hanë mjaltë dhe kjo sëmundje do t’u ndërpritet.

Rama: Kush flet kundër meje, do paditet për shpifje

Nga dita në ditë Edi Rama, që është edhe kryeministër i Shqipërisë, po çudit me nismat e tij.

Me një postim në Twitter, Rama ka paralajmëruar se kushdo që është kundër tij, do të paditet për shpifje.

Sipas tij, të gjitha ato që thotë opozita dhe mediat që nuk janë të kapura nga ai, shpifin.

Nga ana tjetër Rama më në fund e ka kuptuar se Xhisiela Maloku është marrë peng, por për këtë ai akuzon opozitën.

E sipas tij, kjo ka sjellë që të përgatitet një paketë antishpifje.

Ja çfarë shkruan Edi Rama në Twitter:

Më vjen mirë që s’jam më i vetmi që them se vajzën e morën peng dhe e kthyen në mish për topat e kazanit politik e mediatik!

Më mirë vonë se kurrë.

Ndërkohë duhet çmontuar me fakte pjesa tjetër e këtij horrori mendjesh e gojësh të përdala. Dhe shumë shpejt një paketë antishpifje.

Lajm shumë i mirë nga Gjermania për të gjithë ata që dëshirojnë të punojnë në këtë shtet

Meqë fuqia punëtore e Gjermanisë pritet të zvogëlohet në dekadat e ardhshme, për shkak të vjetërsimit të popullatës dhe uljes së numrit të lindjeve, migrantët janë duke u konsideruar shumë të rëndësishëm për t’iu ndihmuar kompanive në këtë shtet.

Koalicioni qeverisës në Gjermani është pajtuar për një ligj të ri të imigrimit, ashtu që të pranojë më shumë punëtorë që plotësojnë kushtet për punë nga vendet jashtë Bashkimit Evropian, duke shpresuar në përmbushjen e vendeve të punës dhe stabilizimin e sistemit pensional, transmeton Reuters.

Meqë fuqia punëtore e Gjermanisë pritet të zvogëlohet në dekadat e ardhshme, për shkak të vjetërsimit të popullatës dhe uljes së numrit të lindjeve, migrantët janë duke u konsideriar shumë të rëndësishëm për t’iu ndihmuar kompanive në këtë shtet.
Mirëpo ligji i ri për migrantët, për të cilin janë pajtuar partia e kancelares gjermane, Angela Merkel, ministri i Brendshëm, Horst Seehofer dhe ministri social-demokrat i Punës, Hubertus Heil, rrezikon të rrisë tensionet e votuesve, në mesin e të cilëve edhe tani ka persona që ndjehen të neglizhuar për shkak të pranimit të më shumë se 1 milion refugjatëve më 2015.

Fluksi i pashembullt i azilkërkuesve, kryesisht nga shtetet myslimane të Lindjes së Mesme, ka shkaktuar pakënaqësi në Gjermani dhe ka rritur përkrahjen për partinë e të djathtës ekstreme, Alternativa për Gjermaninë.

Seehofer ka thënë se marrëveshja e arritur në bazë kompromisi do të largojë pengesat për punësim sa i përket qytetarëve që nuk i takojnë vendeve të BE-së, dhe të cilët janë të kualifikuar por edhe kanë njohuri të gjuhës gjermane.

“Ne vazhdojmë të përkrahim parimin e ndarjes së azilit dhe migrimin për punës”, ka thënë Seehofer në një konferencë para gazetarëve.