Kilogrami shitet për 1,000 euro, gjenden në këtë vend në Maqedoni!

Ajo njihet që nga koha e Egjiptianëve të lashtë, Romakëve dhe Grekëve, por u zbulua vetëm në shekullin e 19-të!

Vonesa e tij midis kërpudhave nuk e pengonte atë që menjëherë të merrte titullin mbretëror në mesin e kërpudhave të familjes. Frutat me aromë të fortë, dalluese, në të zezë apo të bardhë, në një madhësi midis dy dhe tetë centimetra, të fshehur nën sipërfaqen e tokës dhe vetëm në vende të rralla. Duket sikur ata i ngjajnë patateve dhe shijojnë si një përzierje djathi dhe qepë të vjetër, transmeton Tetova1.

1,000 euro

Nën tokë ata jetojnë në simbiozë me rrënjën e një barishte apo peme, dhe gjithashtu varet nga aroma e tyre. Ka rreth 70 lloje të truffles. Trumfoli i zi është i regjistruar në Maqedoni, që është në Mariovë, Stogovë dhe Kumanovë. Qentë të trajnuar përdoren për të gjetur këtë kërpudhë të rrallë, dhe një prej tyre kushton 5,000 euro. Një kilogram i kësaj kërpudhe nëntokësore kushton 1 000 euro.

1,000 euro

Është e vështirë të gjesh, sepse rritet ekskluzivisht në furra të egra dhe nuk mund të kultivohet artificialisht. Përveç kushteve të veçanta të mbarështimit, truffles kanë aromë unike që vjen me një përzierje të shiut dhe tokës së paprekur, e cila i jep një kontakt të veçantë çdo vakt me të paktën gram zhardhok këpurdhash.

Përveç vlerave gastronomike, truffles janë gjithashtu shumë të shëndetshme, sepse ato rivendosin qelizat e trurit dhe forcojnë trupin./

Ikën në shtëpi me 400 euro, të riut nga Tirana i luan mendja kur kupton se …

Një 26-vjeçar nga Tirana ka rënë pre e një mashtrimi pasi i ka shitur një celular një personi të paidentifikuar dhe ky i fundit i ka paguar 400 euro.
Mirëpo, pasi ka shkuar në shtëpi, 26-vjeçari me inicialet D.Xh., ka zbuluar se eurot që i kanë dhënë janë të falsifikuara.

Njoftimi i policisë:

Më datë 03.01.2018, shtetasi D.XH, vjeç 26, banues në Tiranë, ka kallëzuar se, i ka shitur një telefon celular një shitësi të paidentifikuar, i cili i ka dhënë 400 euro që dyshohet se janë të falsifikuara. Punohet për identifikimin dhe shoqërimin e autorit. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë. Nenet 143 e 183 të Kodit Penal.

Binjakët me 20 minuta diferencë, njëri lind më 2017 e tjetri më 2018. Ja se si i quajten ata

Binjakët Joaquin dhe Aitana de Jesus Ontiveros pritej të lindnin më 27 janar të vitit 2018.

Megjithatë, nëna e tyre shkoi në lindje të parakohshme në natën e Vitit të Ri, dhe bebet lindën në ditë, muaj dhe vite të ndryshme. Binjakët lindën 20 minuta diferencë njëri nga tjetri, i pari në 2017 dhe i dyti në 2018.

Ata erdhën në jetë shëndosh e mirë, në Qendrën Mjekësore Rajonale Delano në Kaliforni të SHBA-ve.

Dy binjakët, ndonëse ndajnë gjithçka së bashku, nga gjenet e deri te ushqimi, ata nuk do ta kenë ditëlindjen e njëjtë, e as vitin e njëjtë të lindjes.

Një orë para se të shkoni në gjumë, përzieni bananen me kanellë: Pini çdo mbrëmje, ja se ç’do të ndodhë!

Do të kënaqeni me shijen e shkëlqyeshme dhe me të mirat e shumta të cilat jua ofron kjo pije.

Gjumi i mirë është thelbësor për funksionimin e duhur të të gjithë trupit, si dhe për mirëqenien dhe shëndetin tonë të përgjithshëm.

Nëse vuani nga mungesa e gjumit, kjo është një shenjë e mundësive për hipertension, depresion, sëmundje, molisjes dhe energjisë së paktë. Modelet e parregullta të gjumit ose pagjumësia mund të çojnë në pasoja të tmerrshme për shëndetin.

Bananet kanë shumë kalium dhe magnez, minerale që përmirësojnë cilësinë e gjumit. Këto minerale kur merren në sasi të minimizuar ose kur eliminohen nga dieta, ndikojnë negativisht në nivelin e kortizolit dhe bëjnë që venat dhe muskujt të lëshohen.

Kanella ofron përfitime të shumta shëndetësore. Ajo ka shije dhe aromë jashtëzakonisht të këndshme dhe ndihmon në lehtësimin dhe relaksimin e trupit. Përveç kësaj, ajo ndihmon edhe në tretje.

Në vazhdim ne ju sjellim një recetë ideale që do t’ua bëjë të lehtë dhe të qetë gjumin e natës.

Përbërësit:

– 1 banane
– pak kanellë
– 1 tenxhere të vogël me ujë

Si ta përgatisim…

Hiqni skajet e bananes dhe vendosini në ujë. Lëreni ujin derisa të vlojë për 10 minuta. Pastaj, nëpërmjet kullesës hidheni në një gotë të madhe.

Së fundi, shtojini kanellë.

Konsumojeni këtë pije të shijshme një orë përpara se të shkoni në shtrat për gjumë.

Një baba i varfër gërvishti aksidentalisht një BMW dhe la një shënim prekës për të zotin e makinës i cili pati një reagim të papritur

 

Një njeri i varfër gërvishti aksidentalisht një makinë BMW që ishte parkuar në një rrugë. Pra, ai i la një njoftim të sinqertë pronarit të makinës duke thënë se i vinte thellësisht keq për makinën dhe kërkoi që pronari i makinës t’i jepte atij disa kohë për të paguar dëmin meqë ishte papunë.
Pronari i makinës tha se kostoja e riparimit mund të jetë pak e shtrenjtë, por duke parë ndershmërinë dhe vendosmërinë e njeriut të varfër për të paguar për koston, ai vendosi të mos i kërkojë të paguajë për koston e riparimit.

Megjithatë, burr i varfër nuk pranoi, ishte kundër me parimet e jetës së tij. “Unë kam gërvishtur makinën tuaj dhe unë me të vërtetë duhet të paguaj për dëmin. Unë nuk dua të shkoj kundër parimit tim të jetës! “Pronari i makinës ishte me të vërtetë i prekur nga fjalët e tij.

Ai më pas i tha: “Meqë jeni vërtet të vendosur për të paguar dëmin dhe tani kam nevojë për më shumë punëtorë, pse nuk vini në kompaninë time dhe të punoni për mua? Unë jam me të vërtetë i prekur me ndershmërinë tuaj dhe ju mund të paguani përsëri duke punuar me mua dhe ne mund të jemi miq!

Në shoqërinë tonë, ështe e rrallë të gjesh një person si ju dhe nëse jeni të interesuar të më ndihmoni me biznesin tim, unë jam më se i lumtur”, tha pronari i makinës. Kjo histori frymëzuese na tregon se është e rëndësishme të jesh i sinqertë dhe përgjegjës për veprimin tonë.

 

Nxorri nga varri trupin e pajetë të kushëririt, arsyeja do iu lerë pa fjalë

Një djalë ka nxjerrë trupin e kushëririt të tj nga varri, kjo për një arsye vërtetë të çuditshme.

Ai donte që të festonte bashkë me të natën e ndërrimit të viteve, pasi e donte shumë.

Kevin Rivera i tha të afërmve të tij se nuk do të ishtë me ta në darkën e Vitit të Ri, pasi kishte zhvarrosur trupin e Jassir Jose Rivera Gomez, në një varrezë lokale.

Fillimisht familjarët menduan se kjo ishte një gënjeshtër, por më vonë zbuluan se Rivera kishte lënduar veten ndërsa përpiqej të nxirrte trupin e kushëririt të tij, në Varrezat San Jacinto, në Gaira pranë Santa Marta, Kolumbi.

Punonjësit e varrezave konfirmuan se trupi i Jassirit ishte zhdukur nga varri kur mbërritën në punë në mëngjes.

Jassir u nda nga jeta pas një aksidenti me makinë, dy vite më parë.

“Kur e pyetëm se përse nuk e festoi me ne Vitin e Ri, Riviera tha se kishte zhvarrosur trupin e kushëririt të tij, sepse e donte shumë.

Ai dëshironte që ta nxirrte jashtë dhe të shikonin bashkë ndërrimin e viteve”, tha xhaxhai i tij, Freddy Rangel.

Kujdes! Ja çfarë ndodh nëse pini ujë të ftohtë menjëherë pasi keni ngrënë

Pirja e ujit të ftohtë nuk është aspak një ide e mirë. Por a ka fakte pas kësaj? Uji është një nga lëndët jetike për organizmin e njeriut. Ndihmon balancimin e lëngjeve të trupit, në funksionimin e tretjes, absorbimit, qarkullimit, transportimit të lëndëve ushqyese dhe mban temperaturën e trupit në nivelin e duhur. Por, nuk është gjithmonë i mirë.

Pse nuk këshillohet të pini ujë të ftohtë pas ngrënies?
Le të merremi me 2 gjëra veçmas. Së pari, pirja e ujit pas ngrënies mund të ulë lëngjet tretëse. Çfarë do të thotë kjo për trupin? Do të thotë që me shumë mundësi provoni simptomat e tretjes së ngadaltë.

Kjo mund të përfshijë:

Fryrje.
Kapsllëk.
Reflukse acide.
Dhimbje stomaku.
Trupi absorbon më pak lëndë ushqyese.

Pikëpamja e Ayurvedic (sistem mjekësor me rrënjët në Indi) tretja përfshin “zjarrin tretës”.
Pirja e ftohtë e ujit mendohet se e shuan këtë zjarr. Duke hedhur një shikim në shkencën e biologjisë mëlçia përshembull ruan një temperaturë të caktuar që të funksionojë optimalisht. E njëjta gjë ndodh për të gjithë organet e brendshme. Ndaj kur konsumojmë ujë të ftohtë, organizmi punon më shumë që të ngrejë temperaturën e ulur, çështja komplikohet kur pijmë ujë pas ushqimit pasi interferon dhe me tretjen.

Provoni të pini ujë të ngrohtë për një javë dhe shihni ndryshimet në tretje.

Cila është mënyra më e mirë për të pirë ujë?
Pirja e ujit me stomak bosh. Që të jeni të sigurt që stomaku është bosh duhet të prisni deri në 2 orë pasi keni ngrënë. Ose më mirë pini 15-20 minuta para se të konsumoni ushqim.

Këto 5 simptoma të gastritit mund të shkaktojnë ulçerë në stomak nëse nuk trajtohet!

Gastriti është inflamacion, acarim dhe gerryerje e veshjes se brendshme te stomakut. Për shumicën e njerëzve, kjo gjendje e dhimbshme nuk është serioze dhe përmirësohet shpejt me disa ilaçe dhe trajtime, por nëse nuk trajtohet, mund të shkaktoje një problem serioz shëndetësor si kanceri i stomakut.

Veshja e brendshme e stomakut përmban gjëndra që prodhojnë acid dhe një enzimë të quajtur pepsin. Është gjithashtu e veshur me një shtresë të trashë mukoze për të ndihmuar në mbrojtjen e mureve nga acidi stomak jashtëzakonisht gerryes.
Kur muret e stomakut jane te perflakura, prodhon më pak mukozë dhe substanca të tjera që normalisht ndihmojnë për ta mbrojtur atë nga acidi i stomakut, gjë që mund të çojë në gastrit.

Gastriti mund të jetë akut ose kronik:

Gastrit akut: Fillon papritmas dhe zgjat për një kohë të shkurtër. Gastriti kronik: Një gjendje e qëndrueshme afatgjatë e cila mund të zgjasë vite ose gjatë jetës nëse nuk trajtohet.

Faktorët e zakonshëm të gastritit:

Infeksioni Helicobacter pylori (H. pylori), ku bakteret transmetohen nëpërmjet ujit të kontaminuar, ushqimeve . Marrja e barnave anti-inflamatore jo-steroide (NSAIDs) të tilla si ibuprofen dhe aspirina.

Konsumi i alkoolit. Përdorimi i kokainës. Ekspozimi ndaj rrezeve ose trajtimi me rreze. Stresi i shkaktuar nga lëndime traumatike, sëmundje kritike, djegie të rënda, ose kirurgji të mëdha.
Alergji në ushqim si qumështi i lopës. Sistem imun i dobët. Sëmundja e Crohn që shkakton inflamacion dhe acarim të çdo pjese të traktit gastrointestinal. Vaktet e parregullta.

Simptomat e gastrit mund të ndryshojnë midis individëve dhe shumë njerëz nuk zhvillojnë simptoma. Megjithatë, simptomat më të zakonshme përfshijnë:

1.Fryerje te barkut
Kjo ndodh kur stomaku është i mbushur me ajër ose gaz.

2. Dhimbje të barkut të sipërm
Nëse vuani nga dhimbja në zonën e sipërme të barkut (në mes të kërthizës dhe gjoksit), mund të jeni duke vuajtur nga gastriti

3. Urth
Urthi i referohet një ndjesie djegieje që mund të shkaktohet nga acidi i stomakut ose inflamacioni i mureve te stomakut.

4. Vjellje
Një tjetër simptomë e stomakut është vjellja. Nëse ka gjak të kuq në te vjellat e tua, kërkoni menjëherë një mjek.

5. Dobësi
Gastriti mund të shkaktojë që personi i prekur të ndihet i lodhur dhe i dobët pasi trupi duhet të durojë dhimbjen.
Kërkoni ndihmë profesionale nëse vuani nga gastriti, sipas mjekëve, 20% e personave që kanë simptoma të patrajtuara të gastritit mund të zhvillojnë ulçerë të stomakut pas pesë vjetësh që mund të çojnë në kancer të stomakut. Kështu, nëse vuani nga ky problem shendetesor, merrni trajtime sa më parë që të jetë e mundur.

Bëhuni gati, Afrika, Amerika dhe Europa përfshihen nga vala e të nxehtit

Temperatura rekord janë shënuar në pjesën më të madhe të botës këtë javë, ndërsa një valë e pazakontë të nxehti intensifikon shqetësimet për ndryshimet klimatike.

Muaji i kaluar ka bërë që në Kaliforni të ketë ndërprerje të energjisë elektrike, pasi i nxehti rekord ka rritur kërkesën për ajër të kondicionuar.

Algjeria ka përjetuar temperaturat më të larta të regjistruara ndonjëherë në Afrikë. Britania, ndërkohë, ka regjistruar valën e tretë më të gjatë të të nxehtit, me episode si shkrirja e një çatie në godinën e Shkencave në Glasgoë dhe ekspozimin e kodrinave të lashta në Uells.

Organizata Botërore Meteorologjike thotë se temperaturat në rritje bien ndesh me fenomenin ciklik global të njohur si “La Niña”, i kundërti i “El Niño”-s që zakonisht lidhet me temperatura të freskëta.

Tajvani është vendi më i fundit që raporton temperatura të larta të pazakonta prej 40.3 gradësh Celcius, pasuar kjo nga anomali të tjera.

Javën e kaluar në Algjeri, në shkretëtirën e Saharasë u regjistrua temperatura maksimale prej 51.3 grandë Celcius, më e larta e regjistruar në Afrikë. Edhe kur dielli perëndon, nata nuk e përmirëson aspak situatën, siç bënte dikur në shumë pjesë të botës.

Në Oman, temperaturat gjatë natës kanë qëndruar mbi 42.6 gradë Celcius, që besohet se është temperatura “e ulët” më e lartë e regjistruar ndonjëherë në botë.

Në shkallë globale, viti më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë ka qenë ai 2016, ndikuar edhe nga “El Niño”. Vitin e kaluar, temperaturat arritën nivelin më të lartë pa ndikimin e këtij fenomeni. Ndërsa këtë vit, në skajin e kundërt të ciklit, që supozohet të sjellë më shumë freski, vijon po i njëjti trend.

Për shkak të problemeve pronësore në Lipjan vëllai vret me armë vëllanë

Problemet pronësore ndërmjet vëllezërve kanë përfunduar me vrasjën e Mali Gashit në Lipjan. I dyshuari është në arrati dhe ende nuk është arrestuar. Ai kishte ardhur nga Franca për në Kosovë I dyshuari kishte vrarë një person edhe më parë ku kishte mbajtur 13 vjet burg

Mësohet se dorasi, 58 vjeç kishte ardhur për pushime nga Franca ditë më parë.

Vëllezërit Gashi tash e sa kohë kishin mosmarrëveshje rreth një prone.

“I ndjeri ishte shume i urte si person, ndërkaq vëllai ky që e ka vrarë e pati vrarë edhe një fqinjë tonin vite më parë, për të cilin e ka vuajtur dënimin 13 vite. Aq sa kemi dëgjuar ata kanë pasur konflikt për tokë me këtë vëllain që ka ardh prej Francës, jemi tronditë edhe ne kur kemi dëgjuar se e ka vrarë vëllauin”, ka thënë në kushte anonimiteti njëri nga banorët e këtij fshati.

E pas vrasjes së vëllait, i dyshuari ka ikur nga vendi i ngjarjes me një veturë me targa të Francës. Familja thonë se nuk e di se ku është ai.

Për këtë rast, hetime tashmë është duke bërë policia dhe prokuroria e Kosovës.

Ymer Beka, ka thënë se i dyshuari ka ardhur nga Franca për pushime.

Tutje ai sqaron se kanë njoftuar edhe aeroportin pasi që i dyshuari mund të dal jashtë vendit.

“Ne kemi kryer të gjitha obligimet, kemi kontaktuar edhe me aeroportin pasi që i dyshuari është në arrati dhe mund të dalë jashtë vendit”, ka thënë Beka për T7.

Tutje, sipas policisë, nga vendi i ngjarjes ku u krye vrasja si prova materiale janë gjetur dhe konfiskuar dy gëzhoja të kalibrit 9mm. Me vendim të prokurorit trupi i pa jetë dërgohet në Institutin e Mjekësisë Ligjore për obduksion.

Viktima kishte qenë i martuar dhe ka lënë pas 4 fëmijë, dy vajza dhe dy djem.