Sot në të 40-at e Kaçifas/ 103 grekë nuk lejohen të hyjnë në Shqipëri, pjesë e listës ‘non-grata’

Konstandinos Kaçifas u vra më 28 tetor pas një shkëmbimi me armë zjarri me forcat RENEA. Në drejtorinë e qarkut të Gjirokastrës kanë mbërritur forcat e Antiterrorit dhe ato të RENEA-s në gatishmëri për të ndërhyrë në rast se ekstremistë grekë hyjnë ilegalisht në vendin tonë për të marrë pjesë në ceremoninë e të 40-ave për Kaçifas.GJIROKASTËR- Ka nisur në fshatin Bularat të Gjirokastrës ceremonia e të 40-ave të minoritarit grek Konstandinos Kaçifas,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Shtoni këto dy përbërës në kafe. Pas dy gllënjkash, dhjami do të zhduket dhe metabolizmi juaj do të jetë i shpejtë, si kurrë më parë!

Të pirit kafe në mëngjes është rituali i përditshëm i shumë njerëzve. Një studim i fundit ka treguar se kafja është shumë më tepër sesa një burim energjish. Në fakt, përveç një “bombe” energjish, kafeja mund t’ju ndihmojë të humbisni peshë, nëse keni recetën e duhur.

Sipas studimit, dy përbërës të vetëm në kafen tuaj për një muaj rresht, mund t’ju ndihmojnë të humbisni 5 kilogramë. Duket e mrekullueshme, apo jo?

Më poshtë po ju prezantojmë me recetën:

Përbërësit:

¾ filxhan me vaj kokosi

½ filxhan me mjaltë

1 lugë çaji kakao

1 lugë çaji me kanellë pluhur

Udhëzime:

E gjithë ajo çka duhet të bëni është të vendosni të gjithë përbërësit në një tas dhe ti trazoni mirë. Më pas e kaloni përzierjen në një kavanoz të vogël dhe ruajeni në frigorifer.

Shtoni një lugë nga kjo masë në filxhanin tuaj të kafesë çdo ditë. Rezultatet do të flasin vetë!

Lindja e diellit në perëndim, shkencëtarët paralajmërojnë për atë që thuhet në Kuran

Sipas shkrimit të medieve ndërkombëtare, të cilat i referohen burimeve të Agjencisë Kozmike Amerikane NASA, nuk është larg dita kur Dielli do të lind nga Perëndimi në vend se nga Lindja.
“Daily Mail” dhe „Express Uk“ kanë raportuar për të dhënat serioze dhe faktike shkencore që ka NASA dhe Agjencia Kozmike Evropiane për kthesën e madhe të llojit të vet që do të pësojë poli magnetik e që për pasojë do të ketë lindjen e Diellit nga ana Perëndimore.

Revista amerikane ”Live Science” thekson se poli magnetik i Tokës nuk është aq i fuqishëm sa ka qenë në të kaluarën dhe është dobësuar për dhjetë herë më shumë, kurse ky dobësim ka marrë përmasa më të mëdha këto gjashtë muajt e fundit.

Faktin e hidhur të ndryshimit që ka pësuar poli magnetik e ka konfirmuar edhe Agjencia Kozmike Evropiane, e cila po ashtu ka vërtetuar se kjo do të thotë se Dielli do të lind nga Perëndimi.

Siç dihet lindja e Diellit nga Perëndimi është përmendur në hadithin e Muhamedit alejhiselam si shenjë e madhe e Ditës së Kijametit.

Ndërsa Allahu në Kuran thotë: “Hëna është çarë dhe Kijameti është afruar” (El Kamer 1), “Njerëzve u është afruar Kijameti, por ata të hutuar në pakujdesi nuk përgatiten fare për të”, (El Enbija 1) etj.

Mediat serbe vazhdojnë me “çmenduri”: Kosova blen në SHBA 4 miliardë dollarë armë

Mediat serbe po merren intensivisht me zhvillimet në Kosovë, sidomos me këto që kanë të bëjnë me Ushtrinë.Vizita e kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli në SHBA, i ka “çmendur” fare serbët.Media serbe shkruan se “njeriu më i fuqishëm nga Prishtina” ka shkuar në Amerikë për të blerë armë për Ushtrinë e Kosovës.“Veseli e ofron Trepçën për 4 miliardë dollarë”, është titulli i gazetës serbe.Sipas kësaj gazete, Kosova është e gatshme që pasurinë minirare dhe energjetike t’ia jap Amerikës për armë,shtyp r,eklamen dhe vazhdo

Vajza e Azem Hajdarit: Gati të lë mandatin dhe të bashkohem me studentët

Partia Demokratike ka përkujtuar Ditën e Rinisë, kur 28 vite më parë studentët dolën në protestë fillimisht për kushtet e tyre, e më pas sollën edhe rënie e sistemit diktatorial.Në fjalën e mbajtur në këtë ceremoni, vajza e Azem Hajdarit, Rudina bëri edhe një betim para të atit. Ajo deklaroi se është gati të dorëzojë mandatin dhe t’u bashkohem studentëve për luftën e tyre,shtyp r,eklamen dhe vazhdo

“Dua që sot t’i bëj një betim tim ati. T’i bëj një betim të rinjve sot. Unë jam gati të dorëzoj mandatin tim, t’u bashkohem atyre për luftën e tyre. Për çdo gjë që ata do të bëjnë. Ju premtoj juve, se nuk jam kthyer për të qenë deputete. Jam kthyer për të ardhmen e Shqipërisë”.

Vajza e Azem Hajdarit lë mandatin e deputetes: Do t’i bashkohem protestës së studentëve

Deputetja e Partisë Demokratike Rudina Hajdari ka lënë mandatin e deputetes. Vajza e dëshmorit të demokracisë, Azem Hajdari sapo ka dorëzuar mandatin e deputetes.Ajo shprehet se do t’i bashkohet protestës së studentëve dhe do të zhvishet nga çdo funksion politik për të cuar në fund amanetin e babait të saj.Fjala e Rudina Hajdarit:“Të dashur vëllezër dhe motra. Unë nuk kisha parashikuar të flisja sot por kam kënaqësinë të flas para jush, dhe sot dua t’i bëj një betim tim ati,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Tendencioze: Produktet Serbe vendosen sikurse të ishin të Kosovës

Pas taksës 100% ndaj produkteve të Serbisë në Kosovë, kompani të ndryshme nga rajoni, të lidhura dhe në pronësi edhe të Sërbëve, kanë gjetur mënyra të ndryshme për të hyrë në tregun e Kosovës duke mashtruar konsumatorët në vend.Sipas fotos së dërguar redaksisë, lëngje të prodhuara nga prodhues Maqedon dhe me prejardhje Serbe, të disejnuara në mënyrë identike sikurse edhe ato të Frutomanisë, janë vendosur afër produkteve të kësaj të fundit në supermarkete të ndryshme dhe po shiten me cmim dhe barkod të njejtë, sikur të ishin të Kosovës,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Ambsadori Kosnett me mesazh të qartë për Kosovën: Amerika i do zyrtarët e korruptuar në burg

Ligjet e mira dhe procesi më transparent janë të rëndësishme, por nuk mjafton ti keni sistemet në letër nëse ato nuk zbatohen me ndershmëri, plotësisht dhe në mënyrë të vijueshme, ka thënë Ambasadori Amerikan, Philip Kosnett. Në një promo sensibilizuese në kuadër të “Javës Kundër Korrupsionit 2018”, Ambasadori Amerikan,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Ka dhënë mesazhe të qarta se SHBA-ja është e përkushtuar që të ketë rezultate konkrete në luftimin e korrupsionit, duke theksuar se beson se përkushtimi i qeverisë dhe popullit të Kosovës për ta luftuar korrupsionin në çdo nivel është themeli i arritjes së begatisë dhe integrimit perëndimor që e synoni.

Haradinaj nuk ndalet: Paralajmëron masa më të rrepta se 100% taksë

Kreu i Qeverisë së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka paralajmëruar se kundrejt Serbisë, përveç taksës 100 për qind, mund të merren edhe masa të tjera edhe më të rënda.Këto deklarime Haradinaj i ka bërë në një intervistë për televizionin shqiptar A2.
“Ka edhe veprime të tjera që mund të ndodhin, që janë jotarifore. Do t’i shihni ju kur të ndodhin”, ka thënë Haradinaj.Vendimi për taksën prej 100 për qind ndaj produkteve me origjinë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina është marrë ditë më parë,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Goditje tjetër e medieve serbe: Turqia armatos shqiptarët për ushtrinë, Erdogan i jep Thaçit aeroplanë! (Video)

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan është sponsori kryesor i armatosjes ushtarake të shtetit të Kosovës dhe është i gatshëm për t’i dhuruar Kosovës aeroplanë “F-16 Falcon”, automjete të blinduara dhe tanke, shkruajnë sot mediat serbe.
Duke cituar ekspertë serbë, ato shkruajnë se si Erdogan, përmes kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama do të provojë që në të gjitha mënyrat të ndihmojë në armatosjen e shqiptarëve në Kosovë shtype rekl,am dhe vazhdo