Bora deri ne 2 metra, kujdes nga e Hëna moti do te kthehet kundër nesh, -15 ne Maqedoni ne Kosovë deri ne -10..

Gjatë këtyre dy ditëve të vikendit do të mbajë mot i ndryshueshëm.Të shtunën si pasojë e vranësirave të dendura dhe jostabile të cilat do ta mbulojnë pjesën më të madhe të vendit priten reshje të intensitetit mesatar.Vlerat minimale të temperaturave do të lëvizin ndërmjet 4-6 gradë Celsius, kurse maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 12-14 gradë Celsius,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Sipas Institutit, do të fryjë erë nga drejtimi i jugperëndimit me shpejtësi deri 8m/s.Ndërsa ne fillim e javës pritet te ketë ndryshime te mëdha, pasi sipas parashikimeve ne Maqedoni pritet te ketë bor dhe temperaturat pritet te bijën deri ne -15.E njëjta pritet te ndodh edhe ne vendin ton, dhe pritet qe temperaturat te shkojnë deri ne -10 gradë cencius.