Presione este punto durante 2 minutos y una cosa sorprendente le sucederá a su cuerpo

La medicina china es conocida en todo el mundo. La acupresión es un método eficaz de autoayuda, y si no quiere consumir drogas, puede probar las siguientes técnicas que, en Bright Side, encontramos para aliviar los dolores, y otros síntomas. Lea hasta la última carta, ¡hay algo que definitivamente le resultará más útil! .p@ra l3er mas cLlc link abaj0

como eliminar las manchas por la edad en la piel

Con el paaso del tieempo las marcas en la dermis se hacen cada vez más grandes u oscuras. Es decir en nuestra piel se van reflejando manchas por la edad, que si bien no son indoloras ni presentan síntomas, muchos desean quitarlas por una cuestión de estética…..Pa@ra l3er ma$ vide0 cli,c ab@jo

Toksina e bardhë më e rrezikshme që e hani çdo ditë (nuk është as sheqer, as kripë)

A e dini se çfarë është E621 ose monosodium glutamate, MSG? A keni dëgjuar ndonjëherë për këtë substancë të rrezikshme? Ju do të befasoheni kur të mësoni se e konsumoni atë çdo ditë dhe është duke bërë kërdinë në trupin tuaj! Monosodium glutamate E621 është një suplement i zakonshëm që gjendet në të gjitha ushqimet e përpunuara. Nuk ka pothuajse asnjë kompani në botë që nuk e përdor këtë përforcues shijesh. Kjo është një nga substancat më të dëmshme që konsumojnë çdo ditë, edhe pa e kuptuar!

Monosodium glutamate E621 është në formën e pluhurit të bardhë kristalor dhe është shumë i ngjashëm me kripën dhe sheqerin. Gjithashtu ajo mund të gjendet në formë të lëngshme. Ajo i jep shije mishit dhe supës dhe mund të shtohet në çdo ushqim për të përmirësuar shijen. Por Monosodium glutamate shkakton më shumë dëme se sa mendonit pasi stimulon qelizat e trurit në të njëjtën mënyrë si drogat, duke krijuar kështu një ndjenjë të varësisë. Është e lehtë të absorbohet në gjak dhe në tru duke shkaktuar një ndryshim në gjenet përgjegjëse për kuptimin e shijes.

Ai është përdorur në shumë produkte të njohura ushqimore, duke përfshirë të gjitha salsiçet, hotdog-ët, patatet e skuqura, supat e përgatitura, ushqime të konservuara. Doza e lejuar ditore për të rriturit është 1.5 gram dhe për fëmijët më pak se një gjysmë gram. Një fakt që vlen të përmendet është se mbi 200 mijë ton përdoren çdo vit në botë nga ky suplement. Simptomat e zakonshme të mbidozës me E621 përfshijnë marramendje, migrenë, shqetësime të të parit, disekuilibër hormonale, vjellje, dobësi, dhimbje gjoksi dhe të tjera.

Ajo është e njohur gjithashtu si sindromi i restorantit kinez. Ajo u zbulua për herë të parë në vitin 1907 në Japoni nga shkencëtari Ikeda Kikunae, që gjeti këtë substancë që përmirësonte shijen e ushqimit, sidomos shijen dhe aromën e ushqimit të konservuar, të ngrirë dhe të shpejtë. Edhe pse ajo përmirëson shijen dhe aroma e produkteve ushqimore, Monosodium glutamategjithashtu sjell efekte anësore të shumta. Kjo është arsyeja pse ajo i bën njerëzit e varur nga ushqimi i përpunuar si patate të skuqura, ëmbëlsirat, ushqimet e gatshme dhe më shumë.

E621 është jashtëzakonisht i dobishëm për prodhuesit e ushqimit Për shkak se ajo vetëm zvogëlon koston e prodhimit, por edhe rrit shitjet e produkteve. Pra, herën tjetër që ju do të blini ushqim, kontrolloni përbërësit dhe shmangni produktet që përmbajnë E621.shije,al

Nishanet në Trup – Çfarë Paralajmërojnë për Shëndetin

Nishanet ose njollat e zeza që shfaqen në lëkurë kanë përmasa dhe forma të ndryshme.

Ato shfaqen në pjesë të ndryshme të fytyrës, shpatullave, krahëve dhe pjesës së sipërme të trupit.

Disa prej këtyre njollave janë të vogla e të sheshta ndërsa disa të tjera ngjajnë më të errëta në ngjyrë dhe të dala mbi lëkurë.

Në shumicën e rasteve këto nishane nuk lënë shkas për shqetësim, por ndonjëherë ka arsye për t’u shqetësuar nëse këto nishane janë një shenjë e një sëmundjeje të lëkurës.

Më poshtë do të mësoni nga AgroWeb.org gjithçka duhet të dini në lidhje me nishanet, çfarë paralajmërojnë ata për shëndetin dhe kur duhet të shqetësoheni.

Çfarë Janë Nishanet?
Njolla të tilla të errëta dhe të zeza në lëkurë vijnë si pasojë e hiperpigmentimit të shkaktuar nga melanina në lëkurë.

Nishane shumë të zinj të ngritur mbi lëkurë janë zakonisht të padëmshëm por ndonjëherë mund të tregojnë fillimin e sëmundjeve të lëkurës.

Shqetësimet Për Shëndetin E Lëkurës
Sipas studimeve, të cilave u referohet AgroWeb.org nishanet e ngritur në lëkurë mund të bëhen kancerogjenë në rast se ndryshojnë formë dhe përmasë.

Një nishan që merr formë të çuditshme dhe shoqërohet me kruarje dhe dhimbje mund të tregojë nisjen e kancerit të lëkurës.

Skuqjet përreth nishanit janë gjithashtu shqetësuese.

Nëse nishani nis të nxjerrë lëngje apo të gjakoset lehtë, AgroWeb.org ju këshillon të vizitoheni menjëherë tek mjeku dermatologu.

Ju duhet të shqetësoheni në momentin kur:
Nishanet Kanë Formë Asimetrike
Nishanet nuk kanë një vijë kufitare të rregullt.

Kur ngjyra e nishanit nuk është e njëtrajtshme dhe uniforme. Ka raste kur brenda një nishani vërehen disa nuanca të kafes, të zezës e të tjera.

Shumica e melanomave(formave malinje të rrezikshme të sëmundjeve të lëkurës) kanë një diametër më të madh se 6 mm.

Kur vërehen ndryshime në madhësi, formë dhe ngjyrë.

Dëmtimet Nga Dielli
Sipas të dhënave të AgroWeb.org dielli shkakton shumë dëmtime në lëkurë dhe nxit shfaqjen e disa njollave të errëta e sipërfaqësore.

Këto njolla shfaqen si pasojë e hiperpigmentimit dhe ekspozimit të lartë në diell.

Njollat Mbi Buzë
Shfaqja e njollave ose nishaneve në buzë shkaktohet gjithashtu nga dëmtimet e diellit.

Pikat e Zeza
Pikat e zeza që shfaqen në hundë, faqe ose ballë shkaktohen si pasojë e bllokimeve të poreve.

Lëndimet Në Lëkurë
Ndodh ndonjëherë që si pasojë e rrëzimit apo lëndimeve të ndryshme, nën lëkurë të shfaqen njolla të mëdha ose të vogla dhe të errëta.

Lëndimet shkaktojnë çarje të enëve të vogla të gjakut.

Nxirja e shkaktuar mund të ndryshojë ngjyrë dhe nuanca përpara se të zhduket tërësisht me kalimin e kohës.

Rekomandime Të Tjera
Shfaqja e papritur e një njolle të zezë që ndryshon paraqitje, mund të jetë tregues i një problemi serioz.

AgroWeb.org ju rekomandon që nishanet dhe njollat e lëkurës duhen kontrolluar rregullisht tek mjeku.

Për më tepër, nëse në lëkurën tuaj shfaqet një njollë apo nishan i ri me ngjyrë të zezë, kuqe apo rozë, duhet të shkoni tek mjeku.

Shtatë Kura Natyrale Që Parandalojnë Plakjen e Shpejtë dhe të Parakohshme të Lëkurës

Frigoriferi është streha më e mirë e disa prej recetave ideale për kujdesin e lëkurës.

AgroWeb.org ju sugjeron më poshtë disa metoda efikase në përpilimin e disa kurave të thjeshta nga ushqime të freskëta që i bëjnë lëkurës një transformim të mirëfilltë.

Kura për lëkurë të thatë
Përbërësit

Një Avokado

2 Lugë gjelle me kos

Një lugë gjelle me vaj ulliri

Një lugë gjelle me mjaltë

Kjo kurë e pasur me acide yndyrore omega-3 forcon qelizat e lëkurës.

Falë mjaltit dhe kosit, fytyra do të jetë më e tendosur dhe e butë.

Kjo përzierje aplikohet në të gjithë fytyrën dy herë në javë dhe mbahet për rreth 15-20 minuta. Më pas shpëlahet me ujë të ftohtë.

Kura për lëkurat problematike
Përbërësit

Një banane

Gjysëm luge çaji me sodë buke

Gjysëm luge çaji me shafran indie

Nëse lëkura juaj është problematike dhe ka tendencën të ketë akne të shumëta, atëherë provojeni këtë kurë.

Bananet janë të pasura me vitaminë A që rigjallëron qelizat dhe pastron poret.

Shafrani shkatërron bakteret që shkaktojnë akne, ndërsa soda e bukës përthith yndyrën e tepërt në lëkurë.

Aplikohet pasi të keni pastruar fytyrën me ujë të vakët vetëm një herë në javë.

Kura për lëkurë të ashpër
Përbërësit

Gjysëm kastraveci i bërë pelte

Çerek gote me qumësht

Një lugë gjelle me mjaltë

Një lugë gjelle me sheqer kaf

Kastraveci largon skuqjet.

Për më tepër, ai përçon një aromë freskie sa do ju duket sikur jeni në një qendër estetike.

Kjo maskë e zbut lëkurën ndjeshëm vetëm pas një përdorimi.

Aplikohet në fytyrë dy herë në javë.

Maskë për lëkurë të ndjeshme
Përbërësit

Një lugë gjelle me kos

Një lugë çaji me mjaltë

Një lugë çaji me kakao pluhur

Një lugë me rozmarinë të grimcuar

Lëkurat e ndjeshme kanë tendencën të përjetojnë më shumë skuqje.

Kosi është baza e maskave të suksesshme.

Ai është i pasur me probiotikë dhe proteina që qetësojnë lëkurën.

Mjalti ngushton puret dhe largon infeksionet.

Kakaoja përmban flavonolë qetëson lëkurën nga irritimet e ndryshme.

Këtë kurë mund ta përdorni një herë në javë.

Kura për lëkurë të yndyrshme
Përbërësit

Gjysëm filxhani me tërshërë të gatuar e të ftohtë.

Një vezë

Një lugë gjelle me lëng limoni.

Acidi tek lëngu i limonit largon yndyrën e tepërt dhe qelizat e vdekura ndërsa tërshëra e zbut lëkurën dhe heq skuqjen.

Kjo kurë aplikohet në fytyrë një herë në javë.

Kura për lëkurë me njolla
Përbërësit

Një kungull dimri nga ato që rritet në vreshta.

Kungulli duhet bërë pelte në një mikser

Një lugë gjelle me mjaltë

Dy pika nga vaji i pemës së çajit

Kjo maskë jo vetëm që largon aknet por edhe nxit prodhimin e kolagjenin.

Mjalti në veçanti zbardh lëkurën.

Kura duhet bërë një herë në javë.

Kura për lëkurë të lodhur
Përbërësit

Lëngu i një limoni

Dy lugë gjelle me sheqer

Një lugë gjelle me vaj ulliri

Me këtë maskë fytyra juaj do të jetë e freskët dhe e qetë.

Limoni dhe sheqeri do të ndihmojnë në largimin e qelizave të vdekura.

Vaji i ullirit do të hidratojë lëkurën dhe do t’i japë shëndetin dhe freskinë e munguar.

Kjo kurë mund të përdoret 2-3 herë në javë./AgroWeb.org

Pecetat me uthull janë ato që ju duhen për të reduktuar ethet! Ja si ti përdorn

Pëlhurat e ftohta me uthull për të reduktuar ethet!
Zbuloni se si të reduktoni ethet me pelhura te ftohta me uthull, dhe te zvogeloni temperaturën e lartë natyrisht.Cilat janë përfitimet e uthulles për reduktimin e tyre.

Te dyja, fashat e ftohte dhe pëlhurat e ftohta janë veçanërisht të dobishme dhe interesante kur është fjala për uljen e etheve natyrisht.

Siç e dini ndoshta, ethet jane një rritje e temperaturës se trupit mbi atë që konsiderohet normale, e cila është shkaktuar kryesisht nga infeksioni ose inflamacioni.

Temperatura normale e trupit të njeriut luhatet midis 35 dhe 37 ºC, kështu që mbi 37 ºC është konsideruar ethe. Megjithatë, kur temperatura është mbi 40.5 ºC, ajo mund të kërcënojë proteinat e rëndësishme, të shkaktojë stres qelizor, nekrozë të indeve, delirium, sulme në zemër.

Një opsion i mirë kur është fjala për uljen e temperaturës natyrisht është të zgjedhësh pëlhurat e ftohta me uthull, pasi uthulla eshte një ilaç shtëpiak dhe tradicional që gjyshet tona përdorën shumë vite më parë.Si t’i përgatisim dhe t’i zbatojmë ato.

Çfarë ju nevojitet për të përgatitur pëlhurat e ftohta me uthull:

Pëlhurë
Uthull
1 tas ose filxhan

Vendosni pak uthull në tas apo në filxhan.
Lëreni pak minuta në frigorifer, derisa të ftohet pak.
Vendosni pelhuren te thithe uthullen, dhe vendoseni në ballin e personit që ka ethe, duke e lënë për të vepruar derisa pëlhura te nxehet ose thahet.

Mund ta përsërisni sa herë që te dëshironi derisa ethet te ulen pak.

Si te qetesojme një migrenë të lidhur me ethe?
Migrena konsiderohet si një dhimbje koke akute dhe depërtuese që karakterizohet për shkak se ajo fjalë për fjalë “vjen dhe shkon” dhe kjo mund të përkeqësohet kur personi lëviz.

Mund të shoqërohet me ndryshime vizuale ose tretëse dhe mund ta bëjë personin të irrituar dhe shumë nervoz, pikërisht për shkak të dhembjes dhe shqetësimit të shkaktuar nga simptomat e tij.

Për të parandaluar ose lehtësuar simptomat tuaja ka një numër ushqimesh kundër një dhimbjeje koke.

Pëlhurat e ftohta në ballë mund të lehtësojnë migrenen.
Thjesht lagni një leckë të pastër në ujë të ftohtë, shtrydheni pak atë dhe lëreni pak minuta në ballë ose rreth kokës. Ideja është që ju të lini atë nje gjysem ore ose një orë në mënyrë që efektet e saj të veprojnë më mirë.

Disa teknika të relaksimit mund tju ndihmojnë kundër migrenës, pasi qëndrimi i qetë dhe i relaksuar ndihmon në lehtësimin dhe kapërcimin e simptomave.
Masazhoni ballin me disa pika vaj mente për 5 deri në 10 minuta ,kjo mund të relaksoje muskujt e kokës dhe qafës. Në këtë kuptim, vaji i livandës gjithashtu mund të jetë shumë i dobishëm.

Në përgjithësi, duhet të shmangni zhurmën dhe sidomos televizorin, pasi mund të përkeqësojë simptomat dhe të bëjë qe migrena të zgjasë me gjate.

/©gatuajshendetshem.com

Pesticidi që po na helmon! Fermerët ia hedhin frutave dhe perimeve, mjekët tregojnë dëmet fatale

Pesticidin methomyl nuk e njohin të gjithë, por një gjë është e sigurt të gjithë e konsumojnë atë. Fermerët për të vrarë insektet e frutave dhe perimeve i spërkasin ato me kimikatin methomyl, por ata nuk e dinë se sa i dëmshëm është ky insekticid. Prof. Dr Zihni Sulaj, Shef i Pavionit të Toksikologjisë në QSUT na tregon se ky preparat depërton lehtë në organizëm dhe se degradimi i tij shkon deri në 21 ditë.

“Anë e keqe është efekti toksik.Është një preparat me toksicitet të gjerë, mund të depërtojë në organizëm po ashtu në të gjitha rrugët. Lëkurës , duarve, gojës dhe nganjëherë edhe përmes frymës. Është një preparat që mund të degradohet me vështirësi, mund të qëndrojë dy-tre javë pa u prishur në strukturat ku bie në sipërfaqet e tyre”, tregon ai. Efekti toksik i pesticidit methomyl është aq i rrezikshëm sa mund të marri jetë njerëzish. “ Efekti i tij toksik është i menjëhershëm. Për fat të keq në qoftë se doza e madhe e përthithur është në nivel toksik mund të çoj në krizë kolinergjike, është një preparat që të çon në bllokimin e frymëmarrjes Po ashtu preket sistemi kardiovuskulare me hipotension”, shprehet Prof. Dr. Zihni Sulaj, shef i Pavionit të Toksikologjisë QSUT

Kimikati rrezikshëm që vret insketet e perimeve dhe sëmur konsumatorin gjithashtu sjell edhe problem serioze mendore si ankth dhe depresion. “Përveç efekteve akuta që janë tepër agresive ky preparat në qoftë se qëndron gjatë në produktet drithërave, ushqimore, në tokë në burimet e ujit. Mund të jap efekte të vonshme të dëmshme siç janë neuropatitë dhe aksnopatitë, dëmtimet e nervave të trupit që dëmtojnë muskulaturën që çojnë në dobësi dhe pa pamundësi në ecje me atksi që quhet nganjëherë edhe me problem mendore me depresion, ankthe dhe çrregullime psikotik. Këto janë efekte te regjistruara të vërtetuara në botë”, thotë Prof. Dr, Zihni Sulaj, shef i Pavionit të Toksikologjisë QSUT Pavarësisht se ky pesticid është i ndaluar ai gjendet lehte në farmacitë bujqësore të vendit tonë. Institucioni përgjegjës që duhet të eliminojë këtë kimikat është Autoriteti Kombëtarë i Ushqimit. Neglizhenca e AKU-së vret insektet e perimeve dhe çmend njerëzit./Top Channel/

Hithrat dhe flokët

Hithrat dhe flokët

E dini që hithrat kanë veti të shumta shëruese për shëndetin tonë? Shpesh-herë mjekët ju këshillojnë që të përdorni hithrat e buta në ushqim sepse përmbajnë vitamina për të cilat ka nevojë organizmi ynë. Por, me sa duket hithrat kanë një efekt fantastik mbi shëndetin e flokëve gjithashtu ndihmojnë në rritjen e shpejtë të tyre , prandaj dhe kemi vendosur t’ju sugjerojmë t’i trajtoni ato me lëng hithrash.
Përbërësit
Hithra mjaftueshëm…
Ujë
Në një tenxhere hidhni hithrat, dhe pak ujë. Vendosni në zjarr dhe lërini të ziejnë deri sa të vëreni që hithrat kanë lëshuar gjithë esencën e tyre në lëng. Kujdes mos hidhni ujë shumë, por me sy mund të vëreni sa ujë duhet që të ziejnë hithrat. Pasi të jenë zierë, i hiqni nga zjarri dhe i lini të ftohen pak. Merrni gjithë lëngun e fituar nga zierja dhe me të lani kokën. Në momentin që të lani kokën me këtë ujë nuk duhet të vendosni shampo, sepse duhet që flokët të qëndrojnë të lagur 1 orë që të marrin mirë esencën e këtij trajtimi. Pastaj, si zakonisht vazhdoni proçesin e larjes./mjeksiaislame

Të gjitha gjërat që nuk i dini për akulloren

Nga Prof.Dr.Abdyl Sinani*

Edhe e mirë, por edhe kujdes

Asnjë person i caktuar nuk është i autorizuar zyrtarisht me shpikjen e akullores. Njerëzit në Kinë krijuan një pjatë orizi të përzier me qumësht që më pas ngrihej duke u mbushur në dëborë. Mbreti kinez Tang i Shangit mendohet të ketë përzier miellin dhe qumështin e bualles me akull. Kinezët gjithashtu u morën me shpikjen e parë të “makinerisë së akullit”. Ata kishin vazo që mbushnin me një përzierje me shurup, të cilat pastaj u mbushën me një përzierje të dëborës.

Kënaqësi të tjera të hershme për akullore ka pasur Aleksandri i Madh, i cili gëzonte të hante dëborë me mjaltë. Perandori Nero Klaudi Cezar i Romës thuhet se kishte dërguar njerëz deri në male për të mbledhur borë dhe akull, të cilat më pas do të ishin të shijuara me lëng dhe lloje frutash. Këta “kremra akulli” të hershëm ishin padyshim një luks për të pasurit, pasi të gjithë nuk kishin aftësinë për të dërguar shërbëtorë në male për të mbledhur borë për ta.

Një nga pararendësit më të hershëm të akullit modern sjellë nga Marco Polo ishte një recetë e sjellë në Itali nga Kina .Nga atje, mendohet se Catherine de Medici solli ëmbëlsirën në Francë kur u martua me Mbretin Henry II në vitin 1533. Në vitin 1600, Mbreti Charles I i Anglisë thuhej se kishte shijuar “akulloren” aq shumë saqë i pagoi kuzhinierit të tij të mbajë recetën sekret nga publiku, duke besuar se ajo është vetëm një trajtim mbretëror. Megjithatë, këto dy tregime u shfaqën për herë të parë në shekullin e 19-të, shumë vite pasi thuhet se kanë ndodhur, kështu që mund të mos jetë e vërtetë.

Një nga vendet e para për të shërbyer akullore për publikun e gjerë në Evropë ishte Café Procope në Francë, i cili filloi të shërbejë në fund të shekullit të 17-të. Akullorja është bërë nga një kombinim i qumështit, kremit, gjalpit dhe vezëve. Sidoqoftë, ajo ishte akoma një trajtim për elitën dhe ende nuk ishte popullor në mesin e të gjitha klasave.

Përmendja e parë e akullores në Amerikë u shfaq në vitin 1744, kur një kolonist skocez vizitoi shtëpinë e guvernatorit të shtetit Maryland, Thomas Bladen shkroi për akulloren e shijshme të luleshtrydhes që kishte ngrënë atje. Reklama e parë për akullore në Amerikë u shfaq në vitin 1777 në Gazetën e Nju Jorkut, në të cilën Philip Lenzi tha se akulli ishte “gati pothuajse çdo ditë” në dyqanin e tij.

Presidentët e hershëm amerikanë gjithashtu donin akullore. Presidenti Xhorxh Uashingtoni bleu rreth 200 dollarë akullore (rreth 3,000 dollarë sot) në verën e vitit 1790 dhe gjithashtu zotëronte dy enë me akullore me lidhje kallaji me plumb. Megjithatë, historia e “origjinës” që gruaja e tij Martha dikur la një krem ​​të ëmbël në mbrëmjen e pasme një mbrëmje dhe u kthye në mëngjes për të gjetur akullore, definitivisht nuk është e vërtetë. Thomas Jefferson krijoi recetën e tij për akulloren e vaniljes, dhe gruaja e Presidentit Madison shërbeu akullore me luleshtrydhe në banketin e dytë të inaugurimit të burrit të saj.

Çfarë është akullorja?

Akullorja është një ëmbëlsirë, pjesërisht ose tërësisht e ngrirë, e përbërë kryesisht nga qumështi ose produkte qumështi (qumësht, qumësht pluhur, krem ​​ose gjalpë), shtuar përbërësit jo-lëngje në një përzierje për shijen, ngjyrën dhe erën (sheqernat, ëmbëlsirat, lëngjet, frutat, çokollata) dhe uji dhe i inkorporohet ajër, që shërben për të rritur volumin e akullores dhe për të zvogëluar ndjenjën e ftohjes në gojë gjatë konsumit. Kur përzihet dhe ngrihet, rreth 50% e vëllimit të akullores janë flluska të ajrit.
Akullorja si një ushqim i ngrirë është i përbërë nga 10-16% qumësht, 10-14% saharoze , 4-5% shurup misri (këtu kujdes, sepse shurup misri ka një indeks të lartë glycemik!), 55-64% ujë.
Specialiteti i akullores është prodhimi dhe ruajtja në temperatura të ulëta (deri në -15oC) shprehja vjen në veçanti të shijes së saj.
Në prodhimin e akullores, më të përdorura janë llojet e ndryshme të sheqerit (glukoza, fruktoza, saharoza, dekstroza)të cilat kushtëzojnë qëndrueshmërinë, strukturën dhe ëmbëlsinë e shijes.
Forma përfundimtare e akullores jepet nga emulsifikuesit (zakonisht 0.1-0.25% në përbërje) që lidhin ujin dhe masën e pazgjidhshme, stabilizues (trashësit me bazë uji që përmbajnë 0.2-0.4%),aromatizues (natyrore dhe artificialë ), mund të thuhet me siguri sot për të ofruar mbi 350 lloje akullore çdo ditë.

Llojet e akullores

Sipas përbërjes, ne dallojmë lloje të ndryshme të akullores që janë në treg në forma dhe shije të shumta.

Pavarësisht se si përgatiten dhe përmbajnë përbërësit, dallojmë pesë lloje themelore të akullores:
• Akullore të qumështit (përmbajne yndyrë më shumë se 5%) për shembull. Straciatella, Kinder, kukis, kokosi, Rafaelo,fëstëk, kapuçin, karamel, snaker
• Krem akullore ​​(që përmban të paktën 8% yndyrë) – krem të plotë,
karamelizuar – p.sh. vanilje, çokollatë, lajthi, rum etj.
• Akullore me kos (përmban kos të pasterizuar) me aditivë dhe fruta,
lëng frutash dhe (të përgatitura nga qumështi me / ose shtuar me ujë dhe të freskëta të copëtuara ose fruta të ngrira) p.sh luleshtrydhet, limon, manaferrat, kivi, ananas, mjedër, boronicë dhe lloje të veçanta të tilla si
• Akullore për të rinjtë me shije natyrore (luleshtrydhe, banane ose çokollatë), dhe të veçanta pako (gota të mëdha ose të vogla, topa dhe të ngjashme), dhe forma të veçanta akullore shkopinj (karaktere të ndryshme nga karikaturat);
• Akullore për diabetikët (që përmbajnë fruktozë, sorbitol ose ndonjë sheqer diabetik) dhe mund të jetë me qumësht, krem ​​ose fruta.

Prodhimi i akullores

Me përjashtimin e homogjenizuesit dhe të frigoriferit të parë (fundi i shekullit të 19-të) filloi teknologjia e vërtetë e prodhimit të akullores.

Sot procesi teknologjik i prodhimit të akullores ndahet në dy pjesë.
Pjesa e parë është prodhimi i një përbërje akulloreje që përfshin: përzierjen dhe ngrohjen, homogjenizimin, pasterizimin, ftohjen dhe përzierjen e akullores në 5oC, dhe të njëjtën temperaturë për 2 deri në 24 orë të ardhshme.
Për këtë pjesë të prodhimit, është e rëndësishme përzierja mirë e komponentëve, e cila arrihet me makina të veçanta, procesi i përzierjes varet nga lloji i akullores që prodhohet. Pasterizimi ka rolin e reduktimit të numrit të mikroorganizmave dhe shpërbërja e të gjithë përbërësve të tjerë. Me homogjenizim, arrihet uniformiteti emulsion yndyrë, dmth “thyerja”e grimcave yndyrore për të krijuar një emulsion të butë uniform.

Homogjenizuesit përbëhen nga një pompë me presion të lartë që e zhdukin kombinimin e akullit. Të gjitha këto ndryshime fizike dhe kimike kanë një ndikim të madh në produktin përfundimtar,si tretshmëria më e mirë kur konsumohet, forma më e mirë dhe rezistencë më e mirë ndaj ndryshimeve të temperaturave.
Pjesa e dytë është operacioni i ngrirjes, pas së cilës përzierja e akullores bëhet akullore. Ngrirja përfshin shtimin e aromës dhe ngjyrës, pjesërisht ngrirje (rreth -5oC) me defektet e ajrit, dizenjimit të akullit (shkopinj, syze, cornets, pako familjare dhe të ngjashme) ngrirje të thellë në rreth -20oC dhe paketimit.

Rritja e volumit të akullores arrihet në sallon akullorja përzihet me ajër, dhe në teknologji ky term quhet “tejkalim”.
Pjesa e dytë e prodhimit është shumë e rëndësishme, se për shkak të saj
kristalizimi dhe ndryshimet e tjera fizike, si për shembull, tretshmëria më e mirë gjatë konsumit,formë më të mirë dhe rezistencë më të mirë ndaj temperaturave në natyrë.
Përbërësit e akullores duhet të përshkruhen në fletëpalosjet në paketim. Veçanërisht është e rëndësishme, nëse shikojmë peshën e trupit, për të lexuar përmbajtjen e yndyrës në fletë palosje e cila mesatarisht varion nga 10-16%, por mund të jenë më të larta, por pastaj kujdes të veçantë. Substanca e thatë e zhveshur varion rreth 9-12%, dhe sheqernat totale 12-16% (nëse përmbajnë saharoze dhe shurup glukozë). Për më tepër, analiza mesatare lëndës së thatë tregon: proteina 38%, laktozë 54%, 1.38% kalcium etj.

Përbërësit e akullores dhe aditivët

Akullorja është një produkt i ngrirë i qumështit i përbërë nga përzierja dhe përpunimi i duhur i kremës dhe produkteve të tjera të qumështit, së bashku me sheqer dhe aromë, me ose pa stabilizues ose ngjyrë, dhe me përfshirjen e ajrit gjatë procesit të ngrirjes.

Esenciale për prodhim të akulloreve me cilësi të lartë janë përbërësit e një cilësie të shkëlqyer, një përzierje që është e formuluar dhe e balancuar për të siguruar funksion të duhur të çdo komponenti, një përpunim, ngrirje dhe fortësi e duhur/adekuate.

Rreziku nga akulloret me additivë që nuk lejohen:

-E-104: Quinoline Yellow (kinolin e verdhë) – ngjyrë të verdhë sintetike që përdoret në akullore,puding, ëmbëlsira, pije me gaz – mund të shkaktojë alergji dhe pezmatim te lëkurës. Ndaluar në SHBA, Australi, Japoni, Norvegji dhe Suedi.

-E-123: Amaranth – një bojë sintetike e kuqe – mund të shkaktojë gurë në veshka. Është e ndaluar në SHBA, Australi, Japoni, Norvegji, Suedi dhe Rusi.

Në sezonin e nxehtë të verës, të gjithë kanë një pasion për të ngrënë akullore për të kënaqur etjen. Por faktori i rrezikut për të ngrënë akullore bie mbi shëndetin e njeriut.Akullore përmban përbërës të lartë të yndyrës, të kalorive, natriumit, sheqerit dhe qumështit të cilat kanë efekt negativ në shëndetin kur konsumohet shumë. Këto komponente nga ana e tyre të çojnë në rrezik shumë të madh të shëndetit si mbipeshë, sëmundje kardiovaskulare, të varësisë, etj . Pra, le të kemi një pamje të qartë se si duhet të konsumohet akullorja me tepricë.

Rritja e peshës: Mbipesha është një problem me të vërtetë i madh për ata që janë tashmë mbipeshë. Kur dikush fiton peshë, bëhet kaq e vështirë për të humbur peshë.Akullore mund të jetë një arsye e mundshme për të fituar peshë, sepse ajo ka yndyrë të lartë e cila përfundimisht depërton yndyrë në trupin e njeriut. Ju mund të jeni kaq të prirur ta merrni këtë ushqim sa herë që keni ndier etje. Por, ky zakon, si gjithnjë e më shumë, çon në një jetë plot kompleksitet fizik. Pra, mund të jetë sugjerim i mirë për të shmangur këto akullore dhe për admiruesit e akulloreve për të konsumuar Krem akullore me kalori të ulët.

Diabeti: Njerëzit e njohin skajshmërinë e diabetit ata që tashmë po vuajnë këtë problem. Të konsumohet rregullisht akullore do të thotë shtim në diabet, pasi akulloret prodhohen me ëmbëlsues artificialë që shkaktojnë diabetin. Shurup i lartë fruktoze misri i cili është përbërësi më i rëndësishëm për të bërë akullore është i lidhur rrezikshmërisht me diabetin. Pra, ngrënia e tepërt e akullores ka efekte në nxitjen e problemit të diabetit.

Sulmi i zemrës: Kur jeni duke marrë akullore vazhdimisht, ajo është duke gjeneruar rrezikun e goditjeve në zemër. Akullore është plot me yndyrë të ngopur e cila është në dispozicion në ushqime të ngrira. Kjo yndyrë nuk është e shëndetshme për shëndetin tuaj sidomos për gjakun, sepse rrit lipidet ose yndyrat në gjak.

Përfundimisht, kolesteroli i lartë mund të jetë armiku juaj i madh për t’u ballafaquar herët me problemet në zemër. Sulmi nga zemra është një problem shëndetësor që përballet jo vetëm me njerëz të moshuar, por edhe të rinj dhe po shtohet dita ditës. Pra, është vendim i mençur për të ngrënë akullore jo më shumë sec na sjell dëmtime në shëndet.

Gaze në stomak: Në epokën e ushqimit të shijshëm, ne jemi më të interesuar për të marrë ushqime të cilat nuk kanë përfitime shëndetësore, por ne hamë vetëm për cilësi të shijshme. Këto ushqime të tmerrshme të shkaktojnë probleme të ndryshme si bloating (ruajtjen e gazit në stomak). Akullore është vetëm një ushqim që shkakton probleme në stomakun e shëndetshëm dhe prodhon gaz në stomak. Akullore ka nevojë për një kohë për t’u tretur për shumicën e njerëzve dhe ata ndjehen të fryrë në stomak. Pra, është me të vërtetë ndjenjë si siklet kur nuk mund të tretet ushqimet e marra si akullore. Konsumi i ulët i akullores mund të mos çojë në bloating, por konsumimi i tepërt mund të shkaktojë këtë problem shëndetësor.

Dispepsi: Ka shumë çështje që pas konsumimit të akullores e cila nuk është tretur plotësisht ose përpunuar në traktin e zorrëve. Ekzistojnë sheqerna sintetike në akullore që bllokojnë funksionin e butë të procesit të tretjes.Shumica e njerëzve pas konsumimit të akullores ndjehen të shqetësuar dhe nuk marrin më shumë ushqime për dispepsi.. Pra, për një shëndet më të mirë sidomos për stomakun, është më mirë që mos të konsumoni akullore.

Yndyrat në bark : Shumica e djemve kanë palestër të mirë fizike, por madhësia e barkut është anormalisht më e madhe se struktura e trupit. Shpjegimi se pse barku është i yndyrshëm pas konsumimit të akullores po merr nivel të lartë të karbohidrateve për trupin tuaj. Pra, kjo mund të jetë një plan i mirë për barkun tuaj për të zvogëluar nivelin e yndyrës dhe të karbohidrateve.

Problemi i veshkave: Mund të jetë qesharake të mësohet se akullorja shkakton probleme në veshka. Veshka është një funksion aq i rëndësishëm i trupit të njeriut dhe ky organ mund të mbiongarkohet gjatë konsumimit të vazhdueshëm të akullores. Përbërësit e akullores janë kryesisht qumështi dhe përbërësit e qumështit dhe sheqeri. Qumështi nuk mund të prodhohet në mënyrë organike, sepse shumica e fermave mund të përdorin injeksione për të prodhuar në masë të madhe prodhimin e qumështit. Pra, kur qumështi i modifikuar gjenetikisht nuk është i sigurt për shëndetin. Pra, ky prodhim me tepricë i qumështit mund të shkaktoj problem në këtë organ.

Kanceri: Gjithashtu mund të jetë aq qesharake për të dëgjuar se si akullorja mund të shkaktojë kancer. Shumica e markave që nuk marrin parasysh shëndetin mund të përdorin kimikale të ndryshme të dëmshme për kapjen e syve ose cilësi të shijshme.Njerëzit kanë tërheqje për të blerë ato ushqime për të kapur syrin dhe për të ngrënë shumë për cilësinë e tyre të shijshme që nga ana e tyre shkakton kancerin e shkaktuar nga kimikate të ndryshme. Pikërisht shtimi i këtyre kimikate shkakton dhe shtimin e kancerit.

Irritimi i syve: Akullore në shtëpi mund të jetë e shëndetshme dhe e shijshme për të gjithë anëtarët e familjes suaj, ndërsa jeni duke u përgatitur me komponente të shëndetshme. Por akullorja e bërë nga ndonjë kompani që nuk ka leje ose një kompani mund të përdorë lëngje të ndryshme të ndezshme, si butraldehidi, e cila rrit aromën tërheqëse të akullores. Këto lloj akullore bëjnë dëm për sytë dhe shkaktojnë acarim për një periudhë të gjatë. Kur jeni duke ngrënë akullore jashtë, ju duhet të siguroheni emrin e kompanisë dhe përbërësit e përdorur për prodhimin e akullores.

Dhimbje të fytit: Akullore është e ngrirë në natyrë dhe nuk përputhet mirë me fyt. Kur jeni i ndjeshëm ndaj imunitetit të dobët dhe hani akullore, mund të shkaktojë lëndime në fyt. Dhimbja e fytit e shkaktuar nga të ngrënit e akullores i bën njerëzit të vuajnë për një kohë të gjatë dhe kjo kërkon kohë për t’u shëruar nga kjo sëmundje. Kështu që akullore duhet konsumuar duke ditur shëndetin tuaj.

Reagimi alergjik: Akullore është bërë nga përbërësit plotësisht të qumështit, por këto produkte të qumështit nuk janë të përshtatshme për ata që kanë probleme alergjike. Edhe dikush mund të ndiejë dhimbje në gjoks kur ata konsumojnë akullore sepse dhimbja e gjoksit mund të vijë si pasojë e reaksioneve alergjike që sjell qumështi. Pra gjaku i shëndoshë siguron frymëmarrje të lehtë, ndërsa dhimbja e gjoksit do të shkaktojë vështirësi në frymëmarrje, e cila nga ana e tij shkakton enjtje në fyt.

Sëmundja pulmonare kronike obstruktive: Është një problem i zakonshëm shëndetësor dhe kur dikush është diagnostikuar me këtë problem shëndetësor, ofruesi juaj shëndetësor do të sjellë shumë më tepër lista për ndryshimin e stileve të jetës tuaj. Megjithatë, ofruesi i shëndetit rreptësisht ndalon të hahen ushqime të ftohta dhe akullore konsiderohet si një nga ushqimet e ftohta dhe shkurtimet e konsumimit të gjërave të ftohta janë kaq të dobishme për ata njerëz që kanë sëmundje kronike obstruktive pulmonare (COPD). Konsumimi i akullores gjithashtu akumulon ujë në mushkëri. Megjithatë, trajtimi më i mirë i çdo sëmundje varet nga mënyra e jetesës dhe e konsumimit të produkteve të ndryshme. Pra, përmirësimi është i mundur për këtë pacient me COPD nëse ai / ajo qëndron larg ushqimeve të ftohta.

Varësia: Shumica e fëmijëve janë aq të prirurpër të ngrënë akullore dhe ata nuk mund të pushojnë pas një konsumimi. Kjo është për shkak se kremrat e akullit janë bërë me aditivë sintetikë dhe përbërës të ruajtësve që shkaktojnë varësinë ndaj akullores. American Journal of Nutrition klinike thotë se njerëzit që janë të dashur për akullore hanë shpesh dhe shpesh duan të marrin po atë shije. Madje, ata gjithashtu thonë se nganjëherë kremet e akullit janë të mbushura me kokainë që shkaktojnë varësi ndaj akullores. Pra, kujdes duhet pasur parasysh thellë se pse njerëzit janë kaq të dashur për akullore në vend të ushqimeve të shëndetshme.

Ngadalësia: Ata fëmijë që duan të hanin akullore dhe hanë shumë më tepër janë më të ngadaltë sesa fëmijët që nuk marrin akullore. Kur akullore konsumohet, atëherë duhet kohë për të tretur dhe i bën njerëzit të ngadaltë, pra i bëjnë njerëzit të qëndrojnë në shtrat. Kjo sepse akullore është plot me yndyrë dhe kjo yndyrë i bën njerëzit të plogësht dhe ndalon njerëzit që të jenë energjikë. Pra, nëse doni të jeni energjik në veprimet tuaja, ju duhet të shmangni ushqimet që përmbajnë yndyrë të lartë.

Megjithatë, ushqimet që shkaktojnë probleme shëndetësore duhet të shmangen për një jetë më të mirë dhe më të shëndetshme. Pavarësisht nga njohja e këtij fakti, ne dëshirojmë të konsumojmë ato ushqime që kanë efekt djegës, sheqer dhe të shijshëm dhe këto përbërës punojnë si varësi për të marrë gjithnjë e më shumë ushqime. Akullore mund të jetë një prej tyre dhe ajo ka shumë probleme shëndetësore për shkak të yndyrës së lartë, sheqerit dhe qumështit.

Helmimi:Helmimi është rreziku kryesor që vjen nga një akullore e paketuar keq dhe e vjetëruar ose e sezonit të shkuar. Duhet të dini që data e skadencës nuk duhet të jetë informacioni i vetëm që mund t’ju mjaftojë për të vendosur nëse një akullore është e sigurt për t’u ngrënë apo jo. Duhet të shikoni më kujdes nëse akullorja ka një paketim të hapur, të fryrë ose nëse është ruajtur në kushte optimale. Akulloret e vjetëruara kanë tendencën të jenë objektiv më i lehtë i baktereve të dëmshme. Baktere lulëzojnë në ushqime të pasura me proteina siç janë vezët, shpendët, mishi, peshku dhe produktet e bulmetit. Ngrirja e ngadalëson rritjen e baktereve, por jo domosdoshmërisht i vret ato. Rreziku qëndron nëse ju keni lënë një akullore të hapur në frigorifer, e cila tashmë me siguri është kthyer në “shtëpinë”e baktereve. Sapo ta nxirrni nga frigoriferi, bakteret do të lulëzojnë menjëherë duke shtuar rrezikun e helmimit. Këshillohet të mos konsumoni akullore, paketimi i së cilës lë për të dëshiruar sepse mund të jeni në rrezik. Sigurohuni që akullorja është tërësisht e ngrirë dhe jo e qullët. Sigurohuni që frigoriferi gjithashtu të jetë i ngrirë në mënyrë solide. Akulloret e pahapura ose të ruajtura në mënyrë perfekte në minus 170C mund të jenë të sigurta për konsum deri në 2 muaj. Nëse planifikoni ta mbani më gjatë se aq atëherë mbështilleni me karton ose qese plastike me vakum për të ruajtur cilësinë e akullores.

*Drejtues i Departamentit te Teknlogjise Ushqimore, Kolegji Universitar Qiria

Kura Dy Ditore me Farat e Shalqinit për Pastrimin Rrënjësor të Veshkave

Lëngu me farat e shalqinit konsiderohet të jetë një kurë që ndihmon në pastrimin e veshkave.

Ky lëng mund të përdoret dhe për të parandaluar dhe eliminuar krijimin e gurëve në veshka.

Është i lehtë për t’u përgatitur dhe kërkon vetëm dy përbërës që në këtë stinë mund të gjenden fare lehtë.

Më poshtë do të mësoni nga AgroWeb.org mënyrën e përgatitjes së kësaj kure si dhe përdorimin e saj.

Përgatitja e lëngut me fara shalqini
Rekomandohet që të përgatitet 2 litra nga ky lëng për t’u konsumuar përgjatë një periudhe 1-2 ditore.

Ato çfarë ju nevojitet janë 4 lugë me fara shalqini dhe tetë gota me ujë.

Farat e shalqinit mund t’i mblidhni herën tjetër që do të blini këtë frut.

E vetmja gjë që duhet të kini parasysh është që farat nuk duhet të jenë të thara.

Pasi t’i keni shpëlarë më ujë të bollshëm mund t’i bluani përmes grirëses elektrike, ose me mullirin e kafesë.

Në një tenxhere hedhim ujin dhe e lëmë që të vlojë. Më pas në një enë qelqi ku kemi vendosur farat e bluara të shalqinit, shtojmë ujin që ka vluar.

I lëmë farat e shalqinit në ujë rreth 10-15 minuta, në këtë mënyrë ato kanë lëshuar të gjithë vajin që përmbajnë.

Më pas, AgroWeb.org ju këshillon të kulloni masën duke mbajtur vetëm lëngun. Pasi ai të jetë ftohur paksa mund ta vendosim dhe në frigorifer.

Si ta konsumoni?
Dy litrat e lëngut të farave të shalqinit mund të pihet për një periudhe një deri në dy ditore.

Ditën e tretë ju duhet të bëni pushim nga kjo kurë. Zakonisht sugjerohet që të pihen katër gota për çdo ditë.

Efektet në organizëm
Ky lëng është përdorur për shekuj të tërë për të kuruar personat që kanë pasur probleme me veshkat.

Farat përmbajnë disa enzima dhe vajra të cilët ndihmojnë në eliminimin e toksinave të mbledhura në veshka.

Duke arritur këtë proces ai parandalon formimin e kristalizimeve të kripërave të cilat më pas rezultojnë në gurë që bllokojnë funksionin e tyre.

Një tjetër efekt që ky lëng ka, është dhe balancimi i presionit të gjakut.

Farat e shalqinit përmbajnë disa minerale që ndihmojnë në qarkullimin e gjakut dhe zhbllokon venat nga papastërtitë, kështu që ulin presionin e lartë të gjakut. /AgroWeb.org