Deputetët e PS që kursin për shofer e paraqitën në parlament si diplomë universiteti

Disa deputetë kanë gjetur marifete të tjera për t’i shtuar vlerat CV-së së tyre në fushën e arsimit. Ata bëjnë kurse të rëndomta disajavore ose mujore jashtë shtetit dhe më pas i fusin në CV sikur janë të diplomuar.

Rasti më tipik i kësaj hileje është deputeti socialist Sadri Abazi, vazhdo ketu artikullin e plote

Ky ligj në Gjermani iu dogji shpresën shqiptarëve: Ja pse?

Rreth 100 shtetas shqiptarë azilkërkues në vendet e BE-së, nga Gjermania dhe Franca janë riatdhesuar së fundi në Shqipëri refuzimit të kërkesave për azil në vendet e BE-së ku ata kishin aplikuar.

Zv. Ministrja e Brendshme, Rovena Voda ka bërë një apel për qyterët shqiptarë të mos aplikojnë për azil të paligjshëm pasi shanset për ta përfituar janë “zero. Ajo ka sqaruar se e drejta për të migruar i përket çdo shtetasi, por vetëm nëpërmjet procedurave normale, ligjore të pranuara nga të gjitha vendet demokratike.

Në një prononcim për mediat Voda nënvizoi faktin se vendet e BE-së kanë nisur të aplikojnë dispozita ligjore më të ashpra ndaj azilkërkuesve shqiptarë, sidomos Gjermani dhe Franca.

U kryen dy aksione ri-atdhesimi të shtetasve shqiptarë azilkërkues nga dy vendet e BE-së, Franca dhe Gjermania. Janë operacionet e para të riatdhesimit për vitin 2019. Në total janë rreth 100 shtetas shqiptarë, të cilët kanë kërkuar azil në këto vende të BE-së, por që sigurisht kërkesat e tyre nuk janë pranuar dhe sot ata janë riatdhesuar në territorin e Republikës së Shqipërisë.

Si zëvendësministre e Brendshme mendoj se kam për detyrë t’u bëj thirrje të gjithë qytetarëve shqiptarë të mos aplikojnë dhe të mos udhëtojnë apo migrojnë drejt vendeve të BE-së, me qëllimin e vetëm për të kërkuar azil.

Duhet të kuptojnë edhe një herë sepse kërkesa për azil është një kërkesë, e cila nuk mund të pranohet nga vendet e BE, për shkak se Shqipëria është në listën e vendeve të origjinës së sigurt, pra do të thotë është një shtet me të gjithë standardet, për një jetesë normale, një shtet demokratik, me një qeverisje demokratike dhe shtetasit shqiptarë kanë shanse zero për t’u pranuar kërkesat për azil.” tha Rovena Voda.

Sa i përket legjislacionit të BE-së, Voda ka nënvizuar faktin se vendet e BE-së kanë nisur të aplikojnë dispozita ligjore më të ashpra ndaj azilkërkuesve shqiptarë, sidomos Gjermania dhe Franca.

“Gjithashtu dëshiroj t’u bëj me dije të gjithë shtetasve shqiptarë përsa i përket legjislacionit të vendeve të BE-së, që ndoshta deri pak kohë më parë ka qenë pak “bujar” në lidhje me kërkesat e shqiptarëve për azil, ky legjislacion tashmë në Gjermani ka ndryshuar, madje do të ndryshojë prapë. Legjislacioni është ashpërsuar dhe është reduktuar koha e procesimit të kërkesave për azil të shtetasve shqiptarë. E njëjta gjë do të ndodhë edhe me Francën. Duke filluar nga janari 2019, legjislacioni francez i ndryshuar ka kaluar në parlamentin francez, shumë shpejt hyn në fuqi dhe ky legjislacion do të ashpërsohet.

Kriteret do të jenë shumë më të rrepta, koha e shqyrtimit të kërkesës, pra aplikimit për azil do të jetë shumë më e shkurtër, dhe shtetasit shqiptarë të cilët padrejtësisht kanë aplikuar për azil në Francë, do të kthehen, do të riatdhesohen në territorin e Republikës së Shqipërisë.

U bëj thirrje shtetasve shqiptarë, të gjithë atyre që duan të lëvizin, patjetër është e drejta e tyre, që duan të migrojnë jashtë kufijve të Shqipërisë, të zgjedhin rrugën e migrimit të sigurt dhe të rregullt”, u shpreh Voda.

Qeni i familjes e tërheq zvarrë babain e 2 fëmijëve dhe e çon tek moli, por atje atij gati sa nuk i ra të fikët nga ajo që pa

Nëse jeni dikush që mendon se qentë janë vetëm kafshët tuaja normale, kjo histori do t’ju tregojë se sa gabim jeni.
Një djalë dyvjeçar u largua nga familja e tij kur ata kishin per dreke disa nga miqtë e tyre. Aleksandri i vogel ishte zhdukur për disa çaste para se familja e tij të vërente se çfarë kishte ndodhur,vazhdo ketu artikullin e plote

LAJMI I FUNDIT: Ra në bunar, familjarët gjejnë tr*upin e djalit 2 vjeç, por diçka nuk është ne rregull ata dyshojnë se

Tr*upi i një dyvjeçari që u zhd*uk pasi ra në një bunar në Costa del Sol të Spanjës katër ditë më parë, raportohet se është gjetur. Mbetjet e Julen Rosello u zbuluan poshtë një bunari 20 metra të thellë, raportojnë mediat spanjolle.

Julen ra në bunar të dielën, përderisa ishte duke ecur larg prindërve të tij gjatë një vizite me prindërit e tij te disa miq në Malaga.

Babai i fëmijës, tregoi për mediat spanjolle momentin e tme*rrshëm kur pa djalin e tij duke rënë në bunar.

“Kushëriri im ishte më afër tij dhe u gjuajt në tokë sapo e pa duke rënë, por tashmë ai veçse kishte shkuar. E dëgjova duke qarë në fillim por më nuk e dëgjova”, tregoi ai.

Nëna ime më gënjente, njerka kurrë!

Pasi ndërroi jetë nëna e djaloshit 8-vjeçar, babai i tij u martua me një grua tjetër.

Babai, një ditë, pasi e pa të mërzitur djalin e tij, e pyeti: Ore bir, a ka ndonjë ndryshim mes nënës së vjetër dhe kësaj të resë?

Djali gjithë naivitet i përgjigjet: Nëna ime e vjetër më gënjente gjithmonë, kurse kjo e reja, jo!

Babai në habi e sipër, e pyeti: Si qenka kjo punë, more djalë?!

Djali i përgjigjet babait të tij, po me naivitet: Po ja, nëna ime e parë, kur luaja deri vonë, inatosej dhe më thoshte se nuk do të më jepte për të ngrënë nëse nuk shkoja shpejt në shtëpi.

Unë as që e vrisja mendjen, sepse e dija që ajo, gjithsesi, do të dilte për të më kërkuar me panik nëpër rrugicat e lagjes, derisa të më gjente, të më çonte në shtëpi dhe të më jepte darkën, qoftë edhe me zor. Kurse tani me nënën e re është ndryshe.

Kur më thotë, po nuk erdhe me vrap në shtëpi do të mbetesh pa ushqim, ajo e mban fjalën. Ja, kam që mbrëmë që nuk kam ngrënë gjë! Jam shumë i uritur babi!

Më pas të dy u përqafuan me sytë të përmbushur me lot.

Një fëmijë ushqen gjyshin e tij dhe ky moment emocionon mijëra njerëz në internet

Dashuria është një forcë e pashpjegueshme që jeton brenda secilit prej nesh. Ajo mund të na kthejë në heronj dhe mund të na bëjë të bëjmë gjëra të paimagjinueshme për ata njerëz që i duam aq shumë. Dhe, në të vërtetë, dashuria në familje është edhe më e fortë, sepse në këtë rast ka të bëjë me njerëzit që janë të pranishëm në çdo hap të jetës sonë.

Për fat të mirë, megjithatë, ka raste në të cilat njerëzit e moshuar trajtohen me shumë respekt dhe shumë dashuri. Dhe kështu duhet të jetë gjithmonë transmeton shqiptari.net, sepse ata janë njerëz të mrekullueshëm që kanë bërë shumë për të na parë të rritemi, kanë punuar shumë për të parë ëndrrat tona të realizohen dhe qe ne te ishim të lumtur. Ne duhet të jemi mirënjohës dhe të përpiqemi t’u japim atyre të gjithë dashamirësinë dhe vëmendjen që na kanë dhënë, kur forca e tyre fillon të mbarojë.

Për këtë fëmijë të vogël nuk është aspak problem, ai bën gjithçka që mundet për të siguruar që gjyshi i tij të ndihet më mirë. Në një video që zgjat vetëm disa sekonda, do ta shohësh këtë fëmijë duke u kujdesur për gjyshin e tij, i cili shumë i lumtur dhe mirënjohës pranon çdo kafshatë që nipi i ofron

Suxhuku i Kosovës në Zvicër. Nuk do ta besoni se cka ka ndodhë..

Bëhet fjalë për gjithsej 4300 raste kontrabandimi të konstatuara te pasagjerët ose më shumë se 10 sish në ditë.
Zyrtarët e doganës në Aeroportin e Cyrihut, gjatë vitit te kaluar kanë konfiskuar 18 për qind më shumë mallra dhe gjësende të kontrabanduara se një vit më parë njofton agjencia e lajmeve sda.Është interesante se, siç shkruajnë mediet zvicerane,vazhdo ketu artikullin e plote

Foshnja mbërriti në spital në gjendje të rëndë shëndetësore, policja e merr për ta ushqyer

Celeste Ayala po punonte në spitalin e fëmijëve të Sor Maria Ludovica në Buenos Aires, Argjentinë, kur një foshnje e kequshqyer u soll duke qarë me dëshpërim.

Menjëherë ajo i kërkoi leje mjekëve për ta mbajtur dhe ushqyer sepse foshnja ishte i uritur, ndërsa stafi i spitali i mbingarkuar me punë.

Ayala filloi të ushqente foshnjen, duke e pushuar atë.

Policja u shpreh për mediat:

Vura re se ishte i uritur sepse fuste dorën në gojën e tij, kështu që kërkova ta përqafoja dhe ta ushqeja. Ishte moment i trishtueshëm, mu thye zemra duke e parë të qante. Shoqëria duhet të jetë e ndjeshme ndaj çështjeve që prekin fëmijët, nuk mund të vazhdojë të ndodhë.”
Fëmija është vëllai më i vogël i gjashtë vëllezërve e motrave nga një nënë e beqare që ishte në një situatë të tmerrshme ekonomike, bëjnë me dije mediat argjentinase.