Radikali Sheshel: Është mirë që amerikanët dërguan “Humvee” shqiptarëve sepse ato do të kapen nga ushtria serbe

Automjetet ushtarake multimodale (HMMWV) kanë ardhur nga SHBA-të në Kosovë dhe pritet që të marrin ato Ushtria e Kosovës, krimineli i luftës Vojislav Seselj thotë se ai shpreson që Humvee të reja, pasi pritet që ato shumë shpejt do të konfiskohen ga ushtria serbe,shtyp r,eklamen dhe vazhdo

Tani është mirë që amerikanët u kanë dërguar “Humvee” shqiptarëve, shpresoj se ato janë të reja, sepse një ditë kur ushtria dhe policia jonë do të konfiskon ato, të paktën një do të caktohet SRS për sigurinë time”, tha radikaliSheshelj.

Gjermania kusht tjetër Serbisë, për anëtarësim në BE: Vendosni sanksione Rusisë!

Ambasadori gjerman në Serbi, Thomas Schieb, i ka dërguar një mesazh të qartë Serbisë, duke thënë se në qoftë se dëshiron të anëtarësohet në Bashkimin Evropian duhet të vendosë sanksione ndaj Rusisë.

Kjo, sipas mediave serbe, përcjell Telegrafi, do të thotë që BE-ja pret që Beogradi të harmonizojë politikën e saj me Brukselin dhe të vendosë sanksione ndaj Moskës.

Ky kusht, shkruajnë tutje mediat serbe, ngrit pyetjen – a munden kërkesat e BE-së të pengojnë marrëdhëniet miqësore dhe të detyrojnë Serbinë të heqë dorë nga aleati i saj Vladimir Putin?

“Pajtueshmëria me politikën e jashtme dhe të sigurisë të BE-së është për shumë vende kandidate çështje e komplikuar dhe komplekse, dhe në rastin e Serbisë do të thotë nevoja për të miratuar sanksione kundër Rusisë”, citohet të ketë thënë Schieb.

Ai shpjegoi se Serbia është e lirë për të vazhduar bashkëpunimin e sigurisë me Rusinë, por duhet të sigurojnë që ajo nuk bie ndesh me detyrimet e marra përsipër si një kandidat, të tilla si mbrojtja e informacionit konfidencial dhe deponimi i të dhënave.

Në këtë drejtim, Jadranka Joksimoviq, ministrja për Integrime Evropiane e Serbisë, ka thënë se Serbia ka angazhime të qarta nga procesi.

“Serbia kontribuon ndjeshëm në politikën e përbashkët të sigurisë së jashtme të BE-së dhe ky kapitull nuk është vetëm për marrëdhëniet me Federatën Ruse, por është shumë më i gjerë”, ka thënë Joksimoviq.

Ndryshe, Gjermania i kishte vënë edhe një kusht tjetër Serbisë, për anëtarësim në BE, duke thënë se për këtë, duhet që të ketë edhe marrëveshje përfundimtare me Kosovën.

Lavatriçja dhe frigoriferi hapeshin natën, pa i prekur askush – çifti vendosin kamera për të parë se çfarë po ndodhte! (Video)

Një çift kanë mbetur të shokuar pasi kanë vërejtur se në kuzhinën e banesës së tyre, ndodhnin gjëra të çuditshme – frigoriferi dhe lavatriçja hapeshin pa i prekur askush.Siç shkruajnë mediat e huaja, Paul, 28 vjeç, jetonte në banesën e tij në Manchester për dy vjet para se ai dhe partneri i tij të fillonin të përjetonin atë që besojnë se janë forca mbinatyrore.Dhe këto pamje, ata arritën t’i dëshmojnë duke i filmuar dy video – që duket se janë dëshmi për diçka të tillë,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Pas Komandant Remit, Milaim Zeka tregon se kush e ka radhën për të shkuar në Gjykatën Speciale

Gjykata Speciale ka dhënë sinjalet e para të fillimit të punës së saj, me thirrjen e ish komandantit të zonës operative të Llapit, Rrustem Mustafa.Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e NISMA, në një prononcim ka thënë se të tjerët me radhë që do të ftohen nga kjo gjykatë, do të jenë shumica nga PDK-ja, por thotë se ftesa do të pranojnë edhe zyrtarë të tjerë nga të gjitha partitë politike në Kosovë.“Pas ftesës së ish komandantit Remi, Gjykata do të ftoj edhe politikanë nga të gjitha partitë politike, mirëpo nga PDK-ja do të jenë shumica”, shtyp re,klamen dhe vazhdo

Haradinaj tregon se ku merret vendimi për tri masat e reja të Kosovës ndaj Serbisë

Tejet i rezervuar është treguar kryeministri Ramush Haradinaj, kur u pyet për masat e mundshme shtesë që mund të marrë Qeveria që ai udhëheq, ndaj Serbisë.Haradinaj ka thënë se për këtë çështje nuk guxon të flasë gjatë së hënës,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Por, Haki Shatri, këshilltar për ekonomi i kryeministrit, ka thënë se ende nuk ka vendim zyrtar rreth marrjes së masave të reja shtesë ndaj Serbisë.Shatri nuk i ka përjashtuar masat si, ndalimin e hyrjes së veturave me targa të Serbisë, duke mos përjashtuar reciprocitetin edhe për çështje të tjera me Serbinë.

Skandal pas skandali, Fevziu tregon mallkimin e mandatit të dytë të Ramës

Ashtu si çdo behar edhe ditën e sotme kryeministri Rama ka vijuar me ritualin e tij të rubrikës së mëngjesit me anë të së cilës propagandon dhe justifikon disi karrigen e kryeministrit që e mban prej 5 vitesh.Pjesë më interesante në faqen e kryeministri në Facebook nuk janë postimet e tij shpeshherë delirante, por komentet e qytetarëve poshtë tyre. Komentuesit tek faqja e kryeministrit mund të ndahen në tre kategori: militantët e rilindjes, militantët nga opozita dhe qytetarët “gri” që ecin vetëm me parimin e fakteve dhe të vërtetës,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Skandal pas skandali, Fevziu tregon mallkimin e mandatit të dytë të Ramës

Duket se Fevziu ka një ide të qartë në lidhje me dështimet dhe skandalet e njëpasnjëshme të qeverisë Rama 2.
Sipas tij kjo i ndodh cdo kryeministri në Shqipëri me mandatin e dytë dhe se është një mallkim për vendin tonë dhe një zvarritje për kryeministrat.
I pyetur për qeverisjen Rama në mandatin e dytë të saj, Fevziu beson se Rama nuk po qeveris dot pasi është mbërthyer nga skandalet e njëpasnjëshme,shtyp r,elamen dhe vazhdo

Si të ndaloni për 2 minuta dhimbjen e dhëmbit pa shkuar tek dentisti

Dhëmbët shkaktojnë dhimbje të mëdha, sidomos ata të pjekurisë. Por, çfarë mund të bëhet nëse ju ndjeni dhimbje dhëmbi? Për ta lehtësuar hallin tuaj, në këtë artikull do t’ju tregojmë disa mënyra sesi të ndaloni dhimbjen e dhëmbit, në kushte shtëpiake.

1. Ujë i ngrohtë me kripë
Kripa është një dezinfektues natyral.

Përdorimi:
– Nëse përzieni pak kripë me ujë të ngrohtë, dhe e fusni në dhëmbë, kjo do lehtësojë dhimbjen.
– Përsëriteni këtë proces 3-4 herë, dhe do shpëtoni nga dhimbja.

2. Pastë me sodë buke
Zakonisht, kur keni ënjtje dhe dhimbje dhëmbi, soda bukës mund t’ju vijë shumë në ndihmë.

Përdorimi:
– Në pastën e dhëmbëve, thjesht shtoni pak sodë, dhe lani dhëmbët.
– Brenda pak minutash, dhimbja do lehtësohet.

3. Aplikoni akull
Të gjithë e dimë që akulli është gjëja e parë që ne marrin dhe aplikojmë, kur kemi ënjtje.

Përdorimi:
– Nëse ndodh që të keni dhimbje të dhëmbit të ënjtur, vendosni akull për 15 minuta dhe përsëriteni disa herë në ditë.

4. Qese çaji
Lloje të ndryshme të qeses së çajit, këshillohen për të larguar dhimbjet e dhëmbëve. Çaji i zi njihet për përfitimet e dyfishta, ndërsa çaji i ngrohtë ul ënjtjet.

Përdorimi:
– Nëse vendosni drejtpërdrejtë një qese çaji në dhëmbë, do zvogëloni dhimbjet.

5. Tumeriku
Tumeriku (shafrani i Indisë) njihet për cilësitë e tij fitimprurëse. Është shumë i rekomandueshëm për dhimbjet e dhëmbëve, sepse ka elementë antibakterial.

Përdorimi:
– Ju mund ta shtoni atë në ujin që pini, ose ta përdorni si gargare

6. Mendër
Gjethet e mendrës zakonisht janë të rekomanduara për dhimbjet e fytit, por ata japin efekt edhe në dhimbjet e dhëmbit. Aroma e këndshme e saj, largon dhimbjen.

Përdorimi:
– Merrni disa gjethe dhe futini në dhëmb, mbajini për 15-20 minuta, derisa vaji i tyre të rrjedhë në dhëmb

Ja përse duhet të hani limon çdo ditë

Përveç sasive të mëdha të vitaminës C, limonët përmbajnë riboflavin, tiaminë, hekurin, magnezin, acid pantotenik, fibër, vitaminë B6, kalium, bakër, kalcium dhe folatë.Limonët madje mbronin minatorët kundër skorbutit gjatë kohërave të vështira në Kaliforni përgjatë 1849.Sidoqoftë, ditëve të sotme limoni duhet të jetë patjetër pjesë e dietës tuaj, duke ditur vetitë e tij shëruese dhe parandaluese ndaj sëmundjeve të zakonshme, siç janë ato të zemrës, zorrës së trashë apo edhe gjendjes shëndetësore më të aktualizuar në botë – obezitetin,shtyp r,eklamen dhe vazhdo

Arsyet pse nuk duhet të përdorni më zbutës rrobash

Ka shumë njerëz që e përdorin, kjo për shkak se i jep rrobave një aromë të mirë dhe i mban më të buta. Por ju vetëm këto të mira i dini. Nuk është ashtu siç duket. Ai është i dëmshë sepse:Për shkak të përbërësve kimikë. A e keni lexuar ndonjëherë paketimin e zbutësve? Po sigurisht që jo. Nëse e lexoni me vëmendje, aty do të zbuloni se, zbutësi nuk përmban substanca që i mbajnë rrobat të freskëta, apo të buta. Përkundrazi, rrobat tuaja do të mbushen plot me kimikate, që do t’ju dëmtojnë juve,shtyp re,klamen dhe vazhdo