Kancelarja Merkel thërret urgjentisht në Berlin, Edi Ramën: Çfarë po ndodh?!

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është thirrur në mënyrë të papritur në Berlin për një takim, nga vetë kancelaria Agela Merkel. Lajmi është dhënë nga Deutsche Welle, në seksionin shqip.

Në një shkrim dedikuar dhënies së rekomandimit për hapjen e bisedimeve për anëtarësim mes BE dhe Shqipërisë nga ana e KE, ku intervistohet kryetari i Komisionit Parlamentar për çështjet e Bashkimit Europian, Gunther Krichbaum, shkruhet se vota e këtij vendi për hapjen ose jo te negociatave, do të përcaktohet vetëm pas një analize të thellë të grupit parlamentar CDU-CSU.

“Perspektiva e Shqipërisë në BE është realiste. Shqipëria është kandidate, por ne do ta lexojmë me vëmendje raportin e progresit. Sepse nuk mjafton vetëm rekomandimi i Komisionit të BE-së për hapjen e kapitujve të anëtarësimit. Ne si Komision i Europës, por edhe unë personalisht dua të konsultoj edhe raportet e tjera për të marr këtë vendim, si për shembull raportin e Transparency International, raportin e World Bank dhe raporte të tjera ndërkombëtare.
Ne, si grup parlamentar i CDU-CSU, kemi formuluar në nëntorin e parvjetshëm pika shumë të qarta, dhe tani duam të dimë se sa janë plotësuar ato. Do të krahasojmë se sa ka ndryshuar situata nga nëntori i vitit 2016 deri në prill 2018 dhe vetëm nëse vërejmë se ka pasur përmirësime thelbësore, do të miratojmë hapjen e negociatave të anëtarësimit “, ka deklaruar Krichbaum për DË.

Në përfundim të kësaj analize që do ti bëhet Shqipërisë nga deputetët Gjermanë, duket se fjalën e fundit do ta ketë kancelaria Merkel. Me këtë rast DW zbulon, se Edi Rama do të pritet prej saj në Berlin javën e ardhshme.

“Grupi parlamentar i CDU/CSU është më i madhi në parlamentin gjerman. Prandaj dhe vota e tij për fillimin e negociatave të Shqipërisë është e domosdoshme. Por, nga ana tjetër, ajo votë do të influencohet në masë të madhe nga kryetarja e CDU-së, njëkohësisht kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel. Dhe, nëse ajo është për fillim të menjëhershëm të negociatave apo jo, këtë shpresojmë ta mësojmë javën e ardhshme, kur të takohet në Berlin me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama”, shkruan agjencia shtetërore gjermane e lajmeve.

Ky takim vjen pas një periudhe të gjatë ngrirje, të marrëdhënieve mes Merkel dhe Ramës që erdhi si pasojë e zhgënjimit të madh ndaj kryeministrit të Shqipërisë, për të cilin u investua shumë nga kancelaria gjermane në fillimet e pushtetit të tij. Që pas vizitës së fundit disa orëshe të Merkel në Tiranë, kanë rrjedhur shumë gjëra.

Shqipëria u bë kryelajm botëror për kanabizimin e vendit, korrupsioni kapi kulmin dhe agjencitë ligjzbatuese të Gjermanisë zbuluan, se krimi i organizuar shqiptar vepronte në bashkëpunim me struktura qeveritare. Nga ana tjetër Gjermania është një nga vendet që është shprehur qartë në nivelet më të larta zyrtare dhe parlamentare, kundër mbrojtjes që Rama po i bën ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri.

Një gjë është e sigurt; ky takim mes Ramës dhe Merkel, nuk ka për të qenë si ata të mëparshmit plot buzëqeshje e batuta! I çuditshëm është edhe fakti që kryeministri nuk e ka bërë publike këtë vizitë …

Edi Rama tregon lidhjen me të ëmën dhe sëmundjen që po kalon: Të dua mami…

Kryeministri Edi Rama ka bërë një detikim mjaft prekës për nënën e tij Aneta.

Përmes një statusi në Facebook, ai ka treguar edhe njëherë lidhjen e fortë që ka me të, teksa ka njoftuar që ajo po kalon një perjudhë jo shumë të mirë shëndetësore.

Shefi i qeverisë tregoi emocionet që ka përjetuar sot kur tërhoqi çmimin e akorduar nga Urdhri i Stomatologut të Shqipërisë, si stomatologia e parë, në ndër të nënës së tij.

“I nderuar dhe i emocionuar që tërhoqa si mëkëmbës i nënës time, Anetës, e cila e kishte të pamundur të ishte e pranishme për shkak të sëmundjes së vështirë që po kalon, titullin “Nderi i Stomatologjisë Shqiptare” – akorduar për të nga Urdhëri i Stomatologut të Shqipërisë, në një ceremoni prekëse në vendlindjen e saj, me rastin e 100 vjetorit të Shërbimit Stomatologjik të Vlorës🙏

Love you mom❤”, shkruan Rama.

Gjakmarrja shqiptare shkon deri në Gjermani, 19-vjeçari vritet për krimin e xhaxhait

Gjakmarrja nuk është një fenomen që po shkakton viktima vetëm në Shqipëri, por i ka kaluar kufijtë.

Ngjarja më e fundit që u shënua për shkak të gjakmarrjes ishte para disa ditësh në Tiranë, ku për krimet e babait të tij, u vra 28-vjeçari Mario Majollari.

Por, vrasja e një 19-vjeçari në Gjermani në vitin 2017, duket se kanë çuar hetueset drejt motiveve të këtij krimi, dhe besohet se është bërë për shkak të gjakmarrjes.

Për këtë krimi, është vënë në pranga një 46-vjeçar, i cili është arrestuar si autori i vrasjes së 19-vjeçarit.

Siç bëjnë me dije mediat gjermane, i riu shqiptar është dërguar drejt një liqeni në zonën e quajtur Ulm, ku më pas është goditur me çekiç për vdekje.

Pikënisja e kësaj gjakmarrje ka nisur në malet e Shqipërisë, ku xhaxha i të riut kishte vrarë 17 vite me parë një person.

46-vjeçari nga Shqipëria, por me nënshtetësi gjermane do të përgjigjet para gjykatës për vrasjen e të riut.

Kurrë nuk e kisha menduar se ishte e mundur deri sa humba 20 kg! Ja si të humbni peshë ÇMENDURISHT me limona të zier


Njerëzit zakonisht e fillojnë ditën me një filxhan kafe të nxehtë.Të tjerët pijnë lëngje freskuese natyrale ose diçka të ftohtë si sode.

A keni dëgjuar se çfarë mund të bëjë limoni i zier për shëndetin tuaj dhe më e rëndësishmja për peshën tuaj?Po ju paraqesim një pije shumë ushqyese..
Hap reklamen / Vazhdo Artikullin

Tezja ime përdori këtë maskë me aspirinë- Ajo është 50 vjeçe dhe tani duket si 30! Provojeni


Aspirina është një qetësues i cili përdoret shumë nga të gjithë ne.Zakonisht u jepet pacientëve të cilët vuajnë nga problemet kardiovaskulare për shkak të vetive antiinflamatore që ka.

Por duke lënë mënjanë anën pozitive që ka për shëndetin tuaj,ai gjithashtu mund të përdoret dhe në fushën e kozmetikës..
Hap reklamen / Vazhdo Artikullin

Ky ushqim e pastron mëlçinë tuaj menjëherë


Mëlçia luan një nga rolet më të rëndësishme në metabolizmin e përgjithshëm të trupit.

Në këtë laborator funksionojnë shumë ‘role’ të rëndësishme, të tilla si djegia e yndyrave,eliminimi i toksinave,prodhimi i disa proteinave,detoksifikimi,ruajtja dhe çlirimi i disa lëndëve ushqyese të rëndësishme dhe shumë të tjera..
Hap reklamen / Vazhdo Artikullin

Erëza më e fuqishme që shkatërron herpesin, kancerin dhe virusin e gripit (Receta e plotë)


Kjo bimë është pjesë e familjes së artë dhe vjen nga pellgu i Mesdheut. Njihet me emrin:Trumzë.

Trumza ka patogjenë të fuqishëm baktericide, antivirale, antibiotike, fungicide, antispazmike, diuretike, antiseptike dhe ekspektorante, prandaj është e nevojshme që ta keni atë, sidomos gjatë sezonit të ftohtë të gripit..
Hap reklamen / Vazhdo Artikullin