Shkencëtari më i madh i kohërave: Përzieni vetëm brokoli me kos dhe nuk do vuani kurrë nga kjo sëmundje e rëndë

Studiuesit në Singapor zbuluan se kosi me brokoli vrau 75% të tumoreve tek minjte dhe më shumë se 95 qeliza të kancerit të zorrëve të rritur në një laborator.

Brokoli përmban një kimik që lufton kundër kancerit të quajtur sulforane, ndërsa kosi përmban probiotikë, baktere që ndihmojnë në ruajtjen e një ekuilibri natyror të organizmave në stomak dhe zorrë,vazhdo ketu artikullin e plote

Futet në operacion për të lindur foshnjën, ajo që i ndodh më pas do ju lë pa fjalë!

Gruaja futet në operacion për të lindur foshnjën, por kjo ka sjellë pasoja të tmerrshme për kujtesën e saj. 35 vjeçarja Bernadette Strange është prekur nga një formë e rrallë e meningjitit dhe kur u zgjua nga anestezia nuk kishte asnjë kujtim nga jeta para gjumit. Pra, për Bernadetten fshirja e memorjes,vazhdo ketu artikullin e plote

Arratisje spektakolare, shqiptari hidhet nga makina e policisë në Greqi

Shqiptarët në Greqi vijojnë të sjellin probleme per policinë e për drejtësinë greke.

Së fundmi mësohet se një arratisje spektakolare ka ndodhur ditën e djeshme në Athinë, ku tre të prangosur kanë mundur të dalin nga makina e policisë që po i transportonte.Bëhet fjalë për një shqiptarë një algjerian dhe një grek,vazhdo ketu artikullin e plote

Zyrtarë të lartë të NATO-s vizitojnë Ministrinë e Mbrojtjes

Ministri i Mbrojtjes Rrustem Berisha dhe komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës gjenerallejtënant Rrahman Rama pritën sot në Ministrinë e Mbrojtjes një delegacion nga NATO, në krye me Jonathan Parish, zëvendës asistent i Sekretarit Gjeneral të NATO-s për Operacione si dhe drejtorin e Operacioneve dhe Misioneve të NATO-s, Michel Soula,vazhdo ketu artikullin e plote

Pijeni këtë pije rregullisht para gjumit për të pastruar të gjitha toksinat e akumuluara

Ushqimet që hani gjatë gjithë ditës janë të ndryshme. Mund të ndodhë që për një arsye ose një tjetër të mos jeni ushqyer shëndetshëm, siç ju do të dëshironit. Për shembull, nuk i keni rezistuar dot një sanduiçi të shpejtë, pse jo edhe një pice. Sigurisht, kjo është e tepërt dhe nuk i bën mirë organizmit.Mund të mos e keni ditur, por ka një pije shumë të fuqishme e cila nxit metabolizmin tuaj dhe pastron trupin nga të gjitha toksinat., vazhdo ketu artikullin e plote

Profeti a.s. ka thene: “Me këtë punë dhe me këtë dua hapen tetë dyert e Xhenetit!

Çdo besimtarë me punët e tij synon që ti hapen dyert e xhenetit, zatën kjo është nga ambiciet e larta që duhet ta ketë çdonjëri nga ne. Po shpesh herë harrojmë se kjo arrihet vetëm me mëshiren e të madhit Zot, e nga mëshira e madhe e Zotit për krijesat e Tij, ua ka mundësuar që edhe me punë të vogla të hapen tetë dyert e xhenetit. Pra, kësaj radhe po e përmendim një punë dhe një dua që i hap tetë dyert e xhenetit!

Pejgamberi(alejhi salatu ve selam) ka thënë:”Kur njeriu merr abdes në formën më të mirë dhe thotë: Dëshmoj se nuk ka të adhuruar me të drejtë përpos Allahut dhe se Muhamedi( alejhi salatu ve selam) është i dërguari i Tij! O Allahu im, më bëj prej të penduarve dhe të pastruarve, me të vërtetë për të do të hapen tetë dyert e xhenetit dhe hyn nga cila derë do” (Muslimi dhe Tirmidhiu) Allahu na bëftë prej këtyre njerëzve!

“Fjalët prekëse për gratë shtatzana dhe mesazhi i fortë i një doktori !”

Sot është dita më e trishtë e jetës sime.
Si doktor, unë kam trajtuar aq shumë gra shtatzëna dhe çdo herë që jam në sallën e lindjes i lutem Zotit t’i bekojë të gjitha nënat.
Dhimbja që gratë kalojnë në sallën e lindjes është e papërshkrueshme dhe kjo nuk përfshin vetëm nëntë muajt e shtatzanisë. Ato kalojnë shumë më tepër për të sjellë një jetë të re.

Sot qaj me hidhërim, sepse kam humbur një grua, ne lutemi që këto gjëra të mos ndodhin, por ndonjëherë Zoti ka plane të tjera. Pse rasti i kësaj gruaje është kaq i dhimbshëm? Ajo nuk mbetej shtatzënë për 14 vjet. Ne kemi provuar fertilizim in vitro dhe shumë metoda të tjera. Ajo ka vuajtur shumë…

Së fundi Zoti e bekoi. Ishte përtej shkencës dhe diturisë njerëzore. Ajo sapo kishte mbetur shtatzënë pavarësisht faktit që kishte kist ovarianë dhe tumor fibroze. Fibroidi i saj filloi të shkrihej dhe gjithçka ishte në rregull, e di se është Zoti, ai bën gjëra vetëm për të treguar lavdinë dhe madhështinë e Tij.

Pas 9 muajsh, ishte koha, burri i saj e solli atë në spital dhe shpejt lashë gjithçka që po bëja dhe ndoqa atë. Pas 7 orësh, ishte aq e dhimbshme kështu që vendosëm ta operonim.
Ne e humbëm nënën, por fëmija ishte gjallë. Para vdekjes së saj, ajo mbajti fëmijën në krahë, buzëqeshi “Zoti është i madh” dhe më pas mbylli sytë.

Unë isha i shkatërruar dhe i trishtuar, shkova t’i jepja lajmin burrit të saj, pasi dëgjoi lajmin, ai u ligështua, dita e tyre e lumtur sapo u shndërrua. Kemi humbur një jetë vetëm për të dhënë një jetë të re sot.

Ju lutem respektoni gratë sepse kalojnë nëpër luginën e vdekjes për të sjellë jetë. Respekto gruan tënde! Mbajtja e fëmijës në bark për 9 muaj nuk është shaka dhe orët e tëra për të lindur fëmijën janë një sakrificë e madhe.
I lutem Zotit që të mbrojë të gjithë ata që lexojnë këtë, sidomos gratë shtatzëna. Burrë i dashur, e përsëris, respekto gruan tënde, sepse ajo është vërtet dhënësi i jetës. Zoti i ndihmoftë të gjitha gratë shtatzëna.

Mos e injoroni këtë postim, ndajeni me të tjerët është shumë e rëndësishme sepse gratë në jetën tonë duhet të respektohen. Ju lutem, nëse keni probleme me nënën tuaj dhe nuk e keni telefonuar për një kohë të gjatë, ju lutem bëjeni tani. Ajo kaloi ferrin për t’ju lindur ju. Tregoni dashuri për gratë!
Ju lutem shpërndajeni.

Cilat sëmundje mund të shërohen me dëgjimin e Kuranit ?

Studime të shumta shkencore kanë vërtetuar dobitë e mëdha të cilat njeriu mund t’i fitojë me dëgjimin e rregullt të Kur’anit, e në veçanërisht nëse ajo përcillet me përulësi, meditim dhe zemër të përkushtuar.

Në bazë të hulumtimeve personale, si dhe hulumtimeve të shkencëtarëve të tjerë, është vërtetuar se dëgjimi i Kur’anit me vete sjell këto dobi:
• Forcimin e imunitetit
• Përmirësimin e kreativitetit
• Përmirësimin e koncentrimit dhe memories
• Shërimin e sëmundjeve kronike dhe sëmundjeve të rënda, përfshirë edhe kancerin
• Ndjenjën e paqes së brendshme dhe shërimin e çrregullimeve nervore
• Shërimin e ankthit, nervozës dhe panikut
• Uljen e stresit dhe frikës
• Forcimin e rregullimin e personalitetit
• Shërimin e alergjive, ftohjes, gripit etj.
• Mbrojtjen nga sëmundjet
• Përmirësimin e fuqisë së fjalës
• Ndihmon në largimin e veseve të këqija, si p.sh. konsumimin e duhanit dhe ushqimit të tepruar.
Sipas një studimi shkencor është vërtetuar se dëgjimi i kujdesshëm i Kur’anit përmirëson funksionimin e mushkërive dhe shpejton shërimin e astmës dhe alergjive, veçanërisht tek fëmijët.
Studimi tjetër i kryer në vitin 2013 tregon se dëgjimi i rregullt i Kur’anit forcon imunitetin e trupit. I njëjti studim ka vërtetuar se personat që rregullisht lexojnë Kur’an, e dëgjojnë dhe i përsërisin ato që i mësojnë nga Kur’ani, kanë shëndet më të mirë dhe sistem më të fortë imunitar.
Është vërtetuar se leximi dhe dëgjimi i Kur’anit çon deri te reduktimi i sekretimit të kortizolit, i ashtuquajtur “hormon i stresit”. Në këtë mënyrë, Kur’ani është ilaç për tensionin nervor.

Lexues të nderuar!
I lavdëruar qoftë Allahu i Cili na urdhëron ta lexojmë Kur’anin dhe me kujdes ta dëgjojmë, sepse kjo është shkaktar i mëshirës së Allahut dhe shërim për shumë sëmundje, siç thotë i Lartësuari: “Kur të lexohet Kurani, dëgjoni dhe heshtni, në mënyrë që të mëshiroheni.” (El-A’raf, 204).
Shkencëtarët kanë zbuluar se në tru ndikojnë tingujt të cilët i dëgjon gjatë gjumit. Truri i njeriut është në gjendje që gjatë gjumit t’i dallojë dhe analizojë tingujt. Secili prej nesh ka mundësi ta shfrytëzoj gjumin në mënyrën më të mirë duke dëgjuar Kur’anin. Kjo është strategji që na mundëson sa më mirë t’i mbajmë në mend ajetet kuranore, e në të njëjtën kohë t’i shërojmë zemrat dhe trupin tonë. Është i mahnitshëm fakti që Krijuesi në Kur’an ka potencuar rëndësinë e gjumit, duke e quajtur edhe si një nga shenjat e Tij: “Të tjera shenja të Tij janë gjumi juaj natën e ditën dhe kërkesa juaj nga dhuntitë e Tij. Vërtetë, në këtë ka shenja për njerëzit që dëgjojnë. (Rrum, 23).